Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mobexpert Homes Pipera (Vasile Alecsandri Residence) - Pipera

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#91
Ne0master

Ne0master

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 09.08.2021
Nu stiu de ce dar aveam alte asteptari...

Fara exagerare zic asta, cred ca acest ansamblu aduce un mare deserviciu de imagine "brandului" MOBEXPERT. La teorie stam cu totii bine, la practica si "Case Bune" a lui Buhnici are cam orice mai putin case bune :) ... cam asa si aici.

Si hedging la inflatie daca sunt, acum sau in 10 ani tot niste puscarii mai dezastruoase decat locuintele sociale o sa ramana. Chiar sunt curios cine ajunge sa le cumpere in final, acum sau peste 10 ani. Momentan sunt "o investitie", ramane de vazut daca una buna sau proasta. Eu zic ca dezastruoasa si personal cred ca s-a "optimizat" mult prea mult. La cat costa, unde sunt pozitionate si ce ofera, cum am mai zis, oamenii care isi permit pretul nu cred ca sunt tentati de ce ofera iar cei care ar fi tentati de "oferta" nu cred ca-si permit pretul...

[ https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/281182608_1944712832383169_1698680911561538830_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-6&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=TgSICmd0NgkAX8JIYcm&_nc_ht=scontent.fotp3-1.fna&oh=00_AT9jrw6EORse2dpRR_sTLAWrJ0uKr1zu23R6aTTtcIBC_w&oe=62882E02 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Colina Lac - alt exemplu, ceva mai departe, un alt dezvoltator, intr-un alt camp, ceva mai putina "optimizare" (zgarceala), nu multa dar suficient cat parca sa faca diferenta...

#92
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Am facut update la preturi si am calculat "indexarea".

Cel putin la nivel declarativ, se vand ca painea calda.

#93
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Primele case sunt gata si cica vanzarile merg binisor.

Exista si bransamente de gaze, iar AC este o singura unitate cu mai multe unitati interne (multisplit) - GWHD(42)NK6LO 42000 BTU.

Bransamentele au sigurante trifazate de 25A ~17,3 kW

Urasc magasia de "spatiu verde"combinat cu parcare.

In teorie, iarba creste prin gaurile de la parcare, in practica stim ca nu e asa, dar da bine la documentetia de urbanism.
In practica doamnele isi rup tocurile cand se dau jos din masina.

Attached Files



#94
Ne0master

Ne0master

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 09.08.2021
Super premium cu unitatile alea externe in fata, asa, la vedere. Macar daca ar face niste casete din plasa, vopsite la culoare, sa le maschezi cumva... la fel si pentru zona de gaze.

#95
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022
Era de așteptat să finalizeze corespunzător iar primul preț a fost excelent.

Chiar și acum, vila tip 1 are un preț similar cu un apartament de 3 camere nou cu suprafața la jumătate prin zone gen Apaca sau Dristor.

Care mai de care ați bombănit pe aici, proiectul e mai mult decât acceptabil.

Edited by neoq2, 09 September 2022 - 16:47.


#96
george_e

george_e

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 27.04.2021
Vila 1 are pretul de 220.000 euro (aproximativ), cu aceasta suma se poate achizitiona un apartament cu o suprafata apropiata de cea din acest complex, in zonele mentionate de tine. Dar, de la Dristor/Apaca, pana in aproape orice punct de interes din oras, distanta este parcursa in 15-20 min cu mijloacele de transport in comun. In schimb, de la locatia acestui ansamblu, aceleasi traseu, il parcurg in 35 min cu masina proprie.

Ca in orice situatie, este vorba de ceea ce iti doresti. Dar sa stau la casa cu o gradina de 28 mp, clar e ceva gresit, prefer un balcon de 13-14 mp, macar nu ma mint ca locuiesc la casa si am un asa spatiu infim. Nu mai zic de amplasament, iesirea de pe straduta Vasile Alecsandri in Bulevardul Pipera, o sa fie iadul (probabil in 2-3 ani).

#97
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022

View Postgeorge_e, on 09 septembrie 2022 - 17:10, said:

Vila 1 are pretul de 220.000 euro (aproximativ), cu aceasta suma se poate achizitiona un apartament cu o suprafata apropiata de cea din acest complex, in zonele mentionate de tine.

Poți să dai niste exemple?

Exista case de la 400-500k euro în sus și cu teren mai mult, no problem, in zona respectivă.

#98
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Mie preturile mi se par exagerate, dar nu e treaba mea.
Treaba mea este ca tot campul ala si blocurile enorme ce se tot construiesc spre Sc Americana ies pe straduta aia, Vasile Alecsandri, si se infig la 90 de grade in Sos Pipera, care e full si sta pe loc.

Pur si simplu e bataie de joc. In ziua cu ploaie de saptamana trecuta am stat 20 de minute sa ajung sa stau in bara la bara pe Sos Pipera.

Si lucrurile se vor inrautati, pt ca nu exista solutii, cai de acces si se tot fac blocuri pe verticala si orizontala acolo.

Edited by Courage, 09 September 2022 - 17:37.


#99
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008

View PostCourage, on 09 septembrie 2022 - 17:37, said:

Mie preturile mi se par exagerate, dar nu e treaba mea.
Treaba mea este ca tot campul ala si blocurile enorme ce se tot construiesc spre Sc Americana ies pe straduta aia, Vasile Alecsandri, si se infig la 90 de grade in Sos Pipera, care e full si sta pe loc.

Pur si simplu e bataie de joc. In ziua cu ploaie de saptamana trecuta am stat 20 de minute sa ajung sa stau in bara la bara pe Sos Pipera.

Si lucrurile se vor inrautati, pt ca nu exista solutii, cai de acces si se tot fac blocuri pe verticala si orizontala acolo.

Desi pentru multi e un concept greu de inteles, exista foarte multi oameni cu bani care sunt in acelasi timp si prosti.

#100
george_e

george_e

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 27.04.2021

View Postneoq2, on 09 septembrie 2022 - 17:33, said:

Poți să dai niste exemple?


Ce am gasit la o cautare nu foarte amanuntita:

https://www.imobilia...dviz=3416010698
https://www.imobilia...dviz=3416010698
https://www.imobilia...dviz=3416010698
https://www.imobilia...dviz=3416010698

Si clar nu sunt cele mai bune optiuni.

#101
catacgi

catacgi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.09.2022
Eu sunt pur si simplu uimit ca au aparut la pretul de 200.000 de euro, pret care deja era mare, dat fiind faptul ca esti pe camp, cu un drum de acces ingust pe care te vei bate si cu locuitorii din ZenVille si multe alte locatii de acest gen, iar acum sunt la vanzare cu nu mai putin de 300.000 de euro. Intr-o perioada in care conditiile de creditare devin din ce in ce mai sumbre, iar facturile cu energia devin din ce in ce mai mari, nu inteleg de unde pana unde marirea de pret de 50%, respectiv 100.000 de euro. Dumnezeu cu mila...mie mi se pare ca am ajuns sa traim intr-o lume complet nebuna.

Am vazut ca mentionase cineva ca le cumpara domnul Ostahie. Nu zic nu, poate asa e, insa am auzit ca domnul Ostahie cumpara locuinte cu gramada de la o gramada de agenti din locatii diferite. Si toti vorbesc numai de achizitii de zeci de locuinte. Ori a devenit legenda urbana, ori nu inteleg de ce nu se apuca domnul Ostahie de constructii.

#102
edi100000

edi100000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.08.2022
Nu cumpara nimeni, sunt legende urbane. Ma mai uit pe site-uri romanesti pt o investitie si sunt aceleasi anunturi resapate de 1 1/2 ani. Piata este moarta, indiferent ce spun unii. Poate pe la apartamente se mai misca ceva, in zona de case nu.

#103
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Lol, cu 300.000 cumperi chestii decente in tari infinit mai civilizate fata de cloaca de Romania. Dar cine are bani de tocat...

#104
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

 leusteanul, on 21 septembrie 2022 - 12:14, said:

Lol, cu 300.000 cumperi chestii decente in tari infinit mai civilizate fata de cloaca de Romania. Dar cine are bani de tocat...


Man, unii au bani din mosteniri sau dati de parinti/rude ....  Greu de crezut ca din salariu poti strange rapid banii astia.  Ma rog, doar daca esti europarlamentar poate.

Plus ca unii vor sa cumpere aici pentru ca aici lucreaza, au afaceri, combinatii sau mai stiu eu ce.  Si eu la prima vedere as zice ca e mult mai bine sa iei in Teneriffe unde naiba.... e cald tot anul, nu astepti iarna cu frica in san, nu stai in trafic cu orele.  Insa, cum zicea cineva mai sus, o parte sunt efectiv prosti, o alta parte neinformati, o alta parte au nevoie de o locuinta mai rasarita pe meleagurile noastre .......

#105
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Si ce muncesti in Tenerife ca sa castigi suficient ca sa dai 300k pe o casa? Aici sunt o gramada de corporatisti care au nevoie de +4 camere, aproape de birou. Nu se muta in Mobexpert pentru ca nu le-a placut la Aviatorilor, ci pentru ca nu si-au permis.

#106
XtZy

XtZy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 10.12.2005
Mereu auzi duda asta cu "iti iei in Tenerife, Monaco, Dubai etc" de la corporatisti care abia au iesit din metrou la Pipera. Cei care pot sa plece din Romania au plecat deja, cei care trebuie/vor sa ramana trebuie sa locuiasca undeva.

#107
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Locuieste pe dracu. Traim o depopulare masiva.  In 20 de ani nu va mai exista nici macar fondul de pensii de acum. Cand spui ''corporatisti'' sper ca nu te referi la mine. Nu ma incadrez.

#108
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Depopulare a zonelor rurale, dar orasele mari (Bucuresti, Cluj in principal) s-au aglomerat masiv.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate