Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Stiri despre Vikingi

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
PeterAlex

PeterAlex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.03.2021
Ca sa vezi,  vikingii   erau progresisti si femeile lor erau feministe, capabile sa se lupte si sa manuiasca sabii,   acum 1000-1200 ani!

https://www.digi24.r...-de-ani-1470448

[ https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/oKDpRegKo5GJaAVKVU9maU-970-80.jpg.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

În secolul 19 a fost descoperit mormântul unui războinic viking de rang înalt. Timp de peste 100 de ani, toată lumea a crezut că este vorba despre un bărbat. Dar dr. Charlotte Hedenstierna-Jonson, care a studiat mormântul, a efectuat un test ADN pe oase, dezvăluind că acestea aparțin de fapt unei femei. Descoperirea a zguduit lumea academică, relatează BBC.
„Încercăm să înțelegem lumea prin prisma culturii noastre. Facem același lucru și atunci când studiem trecutul. Dar trebuie să fim conștienți de acest lucru și de faptul că în trecut era un alt cadru cultural”, spune Hedenstierna-Jonson, care este expertă în studiul războinicilor vikingi.
Ea a studiat un mormânt descoperit în Suedia în secolul 19.

„Este un mormânt fascinant, cu multe obiecte care par să arate că ar fi aparținut unui bărbat. Sunt acolo arme și alte obiecte legate de viața unui războinic. Erau și doi cai, un armăsar și o iapă, ceea ce în sine este interesant, pentru că de obicei aveau doar armăsari. Era și un set de piese de joc de strategie. Astfel de obiecte aparțineau comandanților de trupe sau oamenilor de rang înalt”, adaugă cercetătoarea.
Timp de peste 100 de ani s-a presupus că este vorba despre un bărbat. Dar Hedenstierna-Jonson și echipa ei au studiat cu atenție oasele și au făcut și un test ADN. Au făcut o descoperire surprinzătoare: oasele aparțin unei femei.
„Oamenii au fost furioși. Suntem înțepeniți într-o mentalitate pe care trebuie să o schimbăm. Și sunt mândră că, după studiile pe care le-am făcut, tot mai mulți arheologi studiază vikingii cu mai multă atenție și cred că exact de asta e nevoie”, spune cercetătoarea.
Hedenstierna-Jonson crede că stereotipurile sunt periculoase.
„Există o tendință să se spună că femeile din vremea vikingilor erau puternice și independente. Dar cred că acest lucru nu reflectă societatea din care veneau. Cred că era o societate foarte ierarhizată. Iar dacă această femeie chiar era războinic, așa cum a fost îngropată, probabil că a făcut lucruri nu tocmai plăcute. A fost o persoană dură”, spune cercetătoarea.
Este posibil ca femeia-războinic să fi călătorit până în Turcia de astăzi.
„Am început să-i reconstituim îmbrăcămintea din fragmentele pe care le-am găsit. Am descoperit o căciulă care pare să fie un coif de mătase cu inserții de argint. Pare să fi avut și o mantie care semăna cu un caftan. Ce e sigur este că avea o îmbrăcăminte specifică unui rang foarte înalt”, spune Hedenstierna-Jonson.

.

Edited by PeterAlex, 12 May 2021 - 03:11.


#2
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
Ce mama drek' acuma-ti trebuie teste ADN ca sa-ti dai seama daca niste oase-s de femeie sau de barbat? Orice student la medicina stie sa faca diferenta dintre un craniu de femeie fata de unul de barbat, astia vor sa retcon-neze biologia, poate sa spuna ca erau traps si pe-atunci?

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007
si cum presupunem noi ca a fost una, asa inseamna ca erau toate... Posted Image
ascundeti-o pe Mariana-cur-de-fier, sa n-o gaseasca cercetatorii peste 1000 de ani.

Edited by laffin, 12 May 2021 - 05:45.


#4
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Da...da...cu radacini getice.

#5
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 12.06.2010
Asadar titlul corect este: Stiri despre Vikinge.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

Conform altor afirmații, "știrea este o "noutate" , relatarea unor evenimente recente. Pentru a avea caracterul de știre, ceea ce se relatează trebuie să fie: actual, în curs, la zi; important, semnificativ sau neobișnuit".2) Știrea mai este definită și ca un fapt sau o idee precisă care va interesa un număr mare de cititori; "știrea este orice comunicare făcută la momentul oportun, deoarece este interesanță și semnificativă. Ea reprezintă o relatare a aspectelor semnificative ale unei întâmplări de actualitate, care este interesantă pentru cititorii ziarului unde se publică relatarea; știrea este prima relatare a evenimentelor semnificative, care prezintă interes pentru public".3)

https://ro.wikipedia...ki/ÄŒ˜tire

Edited by waterman, 12 May 2021 - 07:44.


#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Nu stiu daca i se poate zice femeie :D Am si eu la lucru o femeie din asta razboinica. Cred ca m-ar bate la orice ora, are brand de luptator. Noi am poreclit-o femeia-barbat :D

Ca si razboinica trebuia sa manuiasca o sabie grea, plus ce mai purta pe ea. Deci clar trebuia sa fie o matahala si sa fi fost foarte puternica ca sa ajunga luptatoare.

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Eu interpretez altfel probele. Gagicile frumoase cu sex-appeal erau utilizate pentru distractie si facut copii, iar alea vanjoase, cu par pe piept si bicepsi, in rol de tanc/ cal de lupta. Nu vad nimic feminist aici. Ba dimpotriva.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
mai, lasa-o pe vikingi - vezi amazoanele din legendele grecilor - cica erau undeva pe la Marea Neagra...
Alea feministe frate...

#10
Eltronik

Eltronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 08.03.2017
Subiectul topicului era despre „progresismul” de U.M. 24 care face „știri” cu informații vechi de când lumea. Dar s-a deraiat cu glumele despre vikinge. Poate chiar așa ar trebui tratat, nu are rost să-ți faci nervi cu tâmpenii de vice, metro, um24, latrine etc.

#11
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
treaba era cunoscuta de demult, doar ca redactorul unei televiziuni de duzina din ro amu a aflat. in curand la ora 6: "apa curge la vale" :w00t:

e ca la Seinfeld: a show about nothing.

#12
PeterAlex

PeterAlex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.03.2021

View PostPengoon, on 12 mai 2021 - 09:57, said:

treaba era cunoscuta de demult, doar ca redactorul unei televiziuni de duzina din ro amu a aflat. in curand la ora 6: "apa curge la vale" Posted Image

e ca la Seinfeld: a show about nothing.

Da, era cunoscut   inca din legende despre Lagertha, nevasta lui Ragnar, ca si femeile vikinge manuiau arme, purtau armuri si se luptau,  cum am vazut in serialul Vikings, in DLC-ul  cu vikingi de la Attila Total War,  in Skyrim (care e inspirat dupa cultura si civilizatia vikinga),in Assassin's Creed Valhalla si in God of War 4.......ah, si mai nou in Thor unde vedem actrite de culoare in rol de Walkirie  Posted Image


In fine, in  filmul Vikings din 1958 care pare nitel mai "realist"  ,ala cu Kirk Douglas, nu ne arata femei luptand, ci stand la cratita si servind berea, poate din caua ca producatorii americani erau misogini. Posted Image
Cel mult, aruncau cu topoare spre coditele lungi la femei acuzate de adulter la o betie.  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K-MmIt2ogqc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Apropo, daca e sa ne luam dupa filmul asta, vikingii se distrau copios sarind peste vasle.   Ce caterinca era pe Kirk Douglas!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dX_-T9RzF9g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PeterAlex, 12 May 2021 - 10:59.


#13
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Scandinavii sunt disperati cu identitatea de gen, au fabricat repede o stire. Urmeaza conducatorul homosexual  poate chiar unul nehotarat. Apoi un razboinic afro-american aclimatizat prin fiorduri. Gasesc ei ceva pentru propaganda.

#14
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

in Skyrim (care e inspirat dupa cultura si civilizatia vikinga)
in Morrowind, care-i din 2002, deja apareau femei costumate dupa cum lumea-si imagineaza vikingii cu sabii si topoare. :w00t:
iar inainte de asta se povestea de ele in Gesta Danorum de Saxo Grammaticus, carte rar citita, ca nu-s poze.
Apoi si in Nibelungenlied redactat cica de Walther von der Vogelweide prin 1200.

Quote

Apoi un razboinic afro-american aclimatizat prin fiorduri. Gasesc ei ceva pentru propaganda.
In 1627 turcii au pus-o de un raid in islanda si au capturat vreo 400. Stai pana afla niste talibani de PC de urme genetice islandeze in africa si instant o pun d-un articol cum vikingii au navalit in africa sa-i exploateze si colonizeze :w00t:

#15
PeterAlex

PeterAlex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.03.2021

View PostdreaQ, on 12 mai 2021 - 13:05, said:

Scandinavii sunt disperati cu identitatea de gen, au fabricat repede o stire. Urmeaza conducatorul homosexual  poate chiar unul nehotarat. Apoi un razboinic afro-american aclimatizat prin fiorduri. Gasesc ei ceva pentru propaganda.
Au fost calatori si negustori arabi din califatul abbasid care au vizitat  Volga si s-au documentat despre stilul de viata al vikingilor.

Unul dintre ei a fost Ahmad ibn Fadlan din Bagdad.

#16
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 07.02.2013

View PostPengoon, on 12 mai 2021 - 16:31, said:

in Morrowind, care-i din 2002, deja apareau femei costumate dupa cum lumea-si imagineaza vikingii cu sabii si topoare. Posted Image
iar inainte de asta se povestea de ele in Gesta Danorum de Saxo Grammaticus, carte rar citita, ca nu-s poze.
Apoi si in Nibelungenlied redactat cica de Walther von der Vogelweide prin 1200.

In 1627 turcii au pus-o de un raid in islanda si au capturat vreo 400. Stai pana afla niste talibani de PC de urme genetice islandeze in africa si instant o pun d-un articol cum vikingii au navalit in africa sa-i exploateze si colonizeze Posted Image
Shhht,taci in puii mei,ca imediat apar aia care zic ca maurii fac parte din istoria Islandei,deci liber la macar 1 milion de migratori.

Si noroc ca nu stiu ca ''oamenii albastri'' din saga sunt negrii de zi,ca altfel e aceasi poveste.

  Ce ma amuzat 3.14zda aia cu ''razboinica a facut lucruri nasoale''.1.Fac pariu ca gatea mai bine decat oama de stiinta 2.Nimic nu le convine.Daca se bat si muierile e urat,daca nu se bat ca de ce nu e egalitate. 3.Femeile razboinic sunt o mega raritate.Se gasesc in legende,se gasesc si in arheologie,dar procentele sunt ceva minuscul.Dar na,asa e spiritul vremii,toate ciudateniile se pun pe pedestal.
Mai era o un mare show ca Henric al 8-lea avea un trompetist negru.Iee,oleee.

Intrun fel e o pervertire a vremurilor trecute.Inainte istoria era a oamenilor care erau exceptionali prin faptele lor.Acum e a celor exceptionali prin excentricitate si exhibitionism.

Edited by mihai1241, 12 May 2021 - 21:07.


#17
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Saptamana trecuta a fost un Doku pe 3SAT cu tipa razboinica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate