Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Job Hernie de disc

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
AdelaTm

AdelaTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 27.08.2007
Buna ,am hernie de disc pe care o simt pe piciorul stang,momentan nu lucrez ,sunt somera neindemnizata,am 2 copii scolari de clasă primară,ce ma sfătuiți,varianta a daca exista ceva o indemnizatisept ca nu sunt apta de munca,varianta b un job part-time ceva bineplatit, am lucrat mai mult pe comerț,mai mult in picioare,nu pot rezista 3 ore pe scaun,nu am lucrat decat stand in picioare,nu am licenta,desi am pe profil studii superioare de scurtă durata,de 6 ani m-am concentratfoarte do ar pe munca

Edited by AdelaTm, 10 May 2021 - 21:22.


#2
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020
Medicul ce zice?

#3
AdelaTm

AdelaTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 27.08.2007
Sa nu ridic,dar mai consult unul

#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Ia-ti gandul de la indemnizatie ca "nu esti apta de munca". In Romania ii pune si pe aia cu membre lipsa sa faca control regulat, poate au crescut la loc intre timp.....

Cauta-ti un job in care sa te misti destul de mult, fara sa ridici greutati mari.

Eu am 2 hernii, lombara si cervicala si repar utilaje industriale...

#5
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
daca e de operat, fa operatia si in 2 luni esti ,,ca noua"!

#6
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Si eu am HDL si 3 interventii pe coloana facute din 2010 pana in 2015, am 2 copii, am 2 joburi din care ambele de birou. Si mai sunt si la un master, unde tot de pe scaun invat. Se poate trai cu HDL, se poate munci.

Du-te si te opereaza, daca e cazul, daca nu, fa fizio-kineto, incearca nucleoplastie daca hernia e mai mica.

Bani gratis nu se dau, cel putin din cate stiu.
Despre hernia de disc te poti informa pe topicul dedicat, sunt 308 pagini de informatii. https://forum.softpe...hernie-de-disc/

Sanatate!
PS: tu stii cel mai bine la ce te pricepi in materie de munca, nu putem sa ne dam cu parerea prea mult legat de ce ai putea face.

#7
AdelaTm

AdelaTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 27.08.2007
Multumesc,deocamdată incerc sa consult un medic pe neurologie, din care am vazut nu recomanda nimeni operația,pt un rmn trebuie sa astept 3 luni

Edited by RealThing, 10 May 2021 - 22:39.
post multiplu


#8
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 AdelaTm, on 10 mai 2021 - 22:24, said:

Multumesc,deocamdată incerc sa consult un medic pe neurologie, din care am vazut nu recomanda nimeni operația,pt un rmn trebuie sa astept 3 luni
Ai incercat la Institutul Național de Neurologie şi Boli Neurovasculare din Bucureşti  (Obregia)?  au colaborare cu o firma privata, in urma cu  vreo 3 ani asteptai doar 1 zi pentru RMN si inca o zi pentru interpretare (dar trebuia sa fi internat in spital cu trimitere, daca te duci direct la firma privata nu stiu cat timp dureaza)
Firma privata daca nu ma insel este MEDINST

Quote

MEDINST oferă întreaga gamă de investigaţii imagistice, remarcându-se mai ales prin hiperspecializările sale în patologia cerebro-medulară, în patologia sânului şi în cea musculo-scheletală.Centrul MEDINST colaborează cazuistic şi contractual încă de la începutul activităţii sale cu Institutul Național de Neurologie şi Boli Neurovasculare din Bucureşti.

Edited by stlk, 10 May 2021 - 23:40.


#9
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View Poststlk, on 10 mai 2021 - 23:35, said:


Firma privata daca nu ma insel este MEDINST

La Medinst astepti 1 zi (poate) daca platesti, daca faci prin CASMB astepti 3 luni, uneori si mai mult. Sunt liste deschise de asteptare nu numai aici, ci la toate clinicile care lucreaza cu CASMB.
Daca nu e urgent, poate astepta (banuiesc ca nu e urgent daca a asteptat atatia ani), daca e urgent, plateste si are un diagnostic.
Pana atunci, poate merge la neurolog pentru medicatie antiinflamatoare, antialgica, miorelaxanta, poate face usoare exercitii de kineto (se gasesc filme pe net) daca nu e in criza acuta de dureri sau sa isi ia trimitere la recuperare medicala si sa inceapa program de recuperare.

Revenind la bani, nu se dau decat maxim intra pe caz de boala, nefiind cazul la ea pt ca nu are interventii.
Crizele in HDL sunt periodice, ai perioade destule de acalmie in care poti avea o viata normala.
Sunt destui colegi de forum suferinzi de asta, povestile de viata se pot citi pe topicul dedicat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate