Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Samsung face magarii

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,351
  • Înscris: 22.10.2007

View PostNenea Zap, on 10 mai 2021 - 10:18, said:

Ai si nu ai dreptate.
Samsung nu are nici o problema sa folosesti incarcatoare 3rd party.
Problema e la scannerul de amprenta care poate fi modificat/tampered with.
Samsung foloseste Knox care este folosit la chestii de business sa asigure acces la informatii sensibile.
Cum ai vrea sa garanteze accesul la chestii sensibile folosind un lacat custom made?
La munca ai avea incredere sa folosesti o cheie oferita de catre UTILIZATOR ca sa protejezi informatiile TALE confidentiale?
Ma indoiesc.
Asa ca de ce te-ai astepta de la Samsung sa aiba incredere in 3rd party cand e vorba de securitate si acces la propriile sisteme?
problema e ca nu merg nici macar ecranele originale de la alte telefoane.
apple a bagat aceeasi limitare la camere, unde nu mai e vorba de siguranta datelor.

Edited by _-livio-_, 10 May 2021 - 10:23.


#38
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007

View Postgeorge_alexandru, on 10 mai 2021 - 09:56, said:

Eh, ei zic ca e chestie de mediu, salveaza planeta. Doar lumea rea crede ca sunt ratiuni financiare in spate
CISS
Cerneala. Nah. Pentru mine, pentru copii e un compromis prea mare.
De exemplu astia trag la imprimanta fise pe care apoi le deseneaza cu acuarele. Cerneala s-ar fi intins ca dracu. E drept ca calitatea foto e mai buna, dar nu tragem in scopul de a face fotografii.
Majoritatea paginilor printate sunt pentru ei, pentru scoala. Apoi mai sunt chestii pentru statul Roman care vrea printat, xeroxat. Poze.. neah. Daca e nevoie le facem la un centru, cu rama, cu tot ce trebuie.
Dar am tras carti pentru copii destule, am si aparat de indosariat, laminor de infoliat. Cerneala e un compromis cam nerezonabil cand vine vorba despre copii. Inclusiv pe cartile astea au turnat apa sau au umblat cu mainile ude.
Dar altfel, pentru office, e o varianta excelenta acest CISS. Avem si noi plotere cu cerneala, nu stiu daca sunt denumite CISS, dar au rezervoare de culoare, chiar mai mult de 4 (6 cred, 7 cred)

#39
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,351
  • Înscris: 22.10.2007
bad post

Edited by _-livio-_, 10 May 2021 - 10:23.


#40
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Hai sa nu fim naivi. Indiferent ca esti tu ala sau ne crezi pe noi asa.

Sa iti ceara parola telefonului pentru a activa noul senzorul de amprenta. Acceasi autentificare care poate sari oricand la orice telefon senzorul. Adica gradul de securizare al dispozitivului ar ramane identic.

In plus, parola se poate reseta daca exista acces la sim. Asa ca nu e mare branza nici cu securitatea Samsung.


View PostNenea Zap, on 10 mai 2021 - 10:18, said:


Ai si nu ai dreptate.
Samsung nu are nici o problema sa folosesti incarcatoare 3rd party.
Problema e la scannerul de amprenta care poate fi modificat/tampered with.
Samsung foloseste Knox care este folosit la chestii de business sa asigure acces la informatii sensibile.
Cum ai vrea sa garanteze accesul la chestii sensibile folosind un lacat custom made?
La munca ai avea incredere sa folosesti o cheie oferita de catre UTILIZATOR ca sa protejezi informatiile TALE confidentiale?
Ma indoiesc.
Asa ca de ce te-ai astepta de la Samsung sa aiba incredere in 3rd party cand e vorba de securitate si acces la propriile sisteme?

Edited by underb, 10 May 2021 - 10:39.


#41
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,042
  • Înscris: 10.04.2006
Deci daca pun o singura data parola telefonului, pot avea acces la toate parolele stocate in telefon? La conturi business si altele?
No offense, dar nu asa functioneaza securitatea.

#42
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Odata ce ai codul de deblocare restul sunt o gluma.

Cod de deblocare = acelasi nivel de securizare ca amprenta.

Orice se adauga peste, se adauga peste ambele, nu doar peste unul.

#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Solutia tuturor problemelor :

Attached File  8808709_R_Z002A.jpg   23.96K   0 downloads


Nu i se sparge ecranul, nu are "planned obsolence", poti sa il repari singur ... numai avantaje.

Edited by ro_explorer, 10 May 2021 - 10:45.


#44
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,042
  • Înscris: 10.04.2006

View Postunderb, on 10 mai 2021 - 10:44, said:

Odata ce ai codul de deblocare restul sunt o gluma.

Cod de deblocare = acelasi nivel de securizare ca amprenta.

Orice se adauga peste, se adauga peste ambele, nu doar peste unul.
Din nou, habar nu ai despre ce vorbesti.
Daca activezi Knox iti cere obligatoriu cel putin PIN, nu functioneaza doar cu amprenta + cod.
Asa ca mai bine abtine-te de la a posta in contradictoriu pe aici.

#45
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postvata_pa_batz, on 10 mai 2021 - 10:21, said:


Am incarcat intre timp un Apple 7, il aveam intr-un sertar. Mai are 80% capacitate. Am acum pe masa un Iphone 11 pro max, pe care il frec de cind a aparut si inca are 100% capacitate. Mai am la birou printr-un sertar un Iphone 12 pro max, dar nu l-am bagat inca in functiune. Experientele mele cu Apple au fost intotdeauna pozitive

Cred ca traim in luni paralele. Eu am un Iphone 7, merge ca un cur pansat, musai anul asta sa il schimb ca nu mai tine vraja. A se nota ca ma omoara pentru ca il folosesc pentru lucru, mai dau un mail, mai intru remote pe un calculator, nu ma dau pe facebook sau jocuri cu el si apoi plang ca are lag. Poate sunt singurul caruia nu i se pare ok sa dea o caruta de bani pe un telefon la fiecare 2 ani, in timp ce am un desktop vechi de 5 ani care merge foarte bine si pe care fac chestii grele, adica si gaming adevarat, nu tampeniile de pe telefon.

Poate sa vina si fantoma lui jobs sa imi explice cum un site de cacat nu poate fi afisat rapid si cum trebuie pe Iphone 7 de catre un telefon sau tableta de acum 4-5 ani in timp ce pe un desktop/laptop vechi de 12 ani zbarnaie.

Vorbesc de siteuri pentru ca astea sunt chestii usurele, nu ma iau de jocuri sau alte avioane.

De mersul lui general nu mai spun ca ma apuca toti dracii. Aceleasi aplicatii gen Camscanner acum incarca mult mai greu decat acum doi ani spre exemplu.

Inteleg ca bateria pierde capacitate si e perfect de inteles, ba chiar ma aspteptam sa piarda chiar mai mult, dar cu incetinirea asta artificiala (sau cu programarea defectuoasa care duce la performante proaste alea telefoanelor mai vechi) nu pot fi de acord niciodata.

Cred ca suntem in momentul in care beneficiile tehnologiei incep sa vina cu pietre grele de moara, nu spun ca dezavantajele incep sa bata avantajele, dar deja se simte un miros neplacut in domeniu. Pe de alta parte citesc cum Tesla isi vor comanda singure piesele de schimb si despre cum s-ar putea ca masinile respective sa refuze sa mai ruleze daca sunt reparate "neautorizat". Totul are o limita, zic.

#46
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBylly00, on 10 mai 2021 - 11:54, said:

Cred ca suntem in momentul in care beneficiile tehnologiei incep sa vina cu pietre grele de moara, nu spun ca dezavantajele incep sa bata avantajele, dar deja se simte un miros neplacut in domeniu. Pe de alta parte citesc cum Tesla isi vor comanda singure piesele de schimb si despre cum s-ar putea ca masinile respective sa refuze sa mai ruleze daca sunt reparate "neautorizat". Totul are o limita, zic.
Sta cineva cu pistolul la tampla sa iti cumperi iphone, samsung sau tesla ? Mereu se vor gasi produse de nisa care sa permita libertate, daca asta vrei, cu limitarile de rigoare.

#47
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,482
  • Înscris: 30.08.2017
Așa e, dar asta nu înseamnă că nu putem critica.

Ce nu am înțeles e de ce de multe ori fanii unui brand (oricare ar fi acela) se arată deranjați când este criticat brandul sau un produs al bradului respectiv. Tocmai, critica ar trebui să ajute, cu atât mai mult când vorbim de practici incorecte.

#48
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Am avut si samsung, aceeasi treaba, ba mai mult - dupa ce ca mergea ca un cur pansat ma si agasa tot timpul cu update cu confirmari, cu nu stiu ce agreement, nu spun ca nu sunt si la apple dar mult mai rar te freaca la ridiche.

Acum am un ipad de ultima generatie - viata, frate, totul zboara, totul e instant.

#49
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postgeorge_alexandru, on 10 mai 2021 - 12:26, said:

[...] fanii unui brand [...]
Conceptul asta in sine e deranjant ... ca definitie. Cum poti fi "fan al unui brand" ? Nu am sa inteleg niciodata.

#50
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 15.04.2019
Uite d-aia eu nu-mi cumpar mobil mai scump de 800 lei. Caut un best buy chinezesc, vorbesc la el, ma joc si stau pe net. Cand se strica il arunc si-mi iau altul. Oricum toate sunt depasite moral dupa 2 ani. Nu-mi venea sa cred cand un coleg ne povestea cum si-a facut asigurare la telefonul Samsung. Da' na, rupeti-va-n figuri si imbogatiti-i pe granzi.

#51
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 06.09.2008

View Postro_explorer, on 10 mai 2021 - 07:58, said:

Ce înseamnă "display neautorizat"?

Cel fara adaosul Samsung/ Apple ;)

#52
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostBylly00, on 10 mai 2021 - 11:54, said:


Cred ca traim in luni paralele. Eu am un Iphone 7, merge ca un cur pansat,

L-am testat, merge foarte rapid, incarca saiturile repede.
Cu siguranta nu traim in aceeasi lume. Pentru mine astea sint consumabile, de care ma debarasez rapid si fara remuscari, daca nu mai merg. Nu ma apuc sa schimb baterii, ecrane, minuni. La gunoi, sau cadou printre copiii cunostintelor si altul la rind

#53
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Telefoanele mobile sint consumabile, toata afacerea se bazeaza ca fraierii sa le schimbe la maxim 2-3 ani. Companiile alea n-ar valora o ceapa degerata daca ai tine telefonul 10-20 de ani, ca ala cu rotitza, pe care-l schimbai doar daca-l dadeai in mod repetat de pereti.

#54
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostNenea Zap, on 10 mai 2021 - 11:00, said:

Daca activezi Knox iti cere obligatoriu cel putin PIN, nu functioneaza doar cu amprenta + cod.
LOL
Eram sigur ca o musti, chiar daca a fost totul pe fata. Te-ai invartit in cerc pana te-ai contrazis singur.

Deci cum e pana la urma?
Compromiti sau nu securitatea in caz ca, pentru a putea activa un nou senzor, ar fi nevoie sa folosesti codul de deblocare al telefonului sau alt cod stiut de tine?

E la mintea cocosului ca atata timp cat tu ca utilizator poti trece oricand peste amprenta, gradul de securizare ramane neschimbat daca pentru a activa un nou senzor ar trebui sa faci fix acelasi lucru ca atunci cand nu vrei sau nu poti sa folosesti amprenta.

Edited by underb, 10 May 2021 - 13:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate