Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

R.Moldova-Chisinau

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Nu am fost niciodata in Chisinau,dar mi-am propus sa il vizitam.Ceva ponturi de vizitare?Din ce am citit pe mae e posibila intrarea in Md cu PCR sau dovada vaccinare.

#2
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Locurile frumoase din Chisinau sunt in afara orasului. Cu masina personala sau cu taxiul care e f ieftin (instaleaza Yandex, Uberul local) poti ajunge rapid la Orheiul Vechi, la cramele de la Cricova, la cramele de la Milestii Mici (iei Meniul de degustare "Moldova"). Mai departe e Purcari care e tot f frumos.

In oras  nu prea ai ce vedea, arhitectura trista sovietica, 2 - 3 parcuri, poti merge la Lacul Morii langa care e un restaurant OK - La Sarkis. Poti vedea statuia lui Stefan si parcul aferent din centru, are si aia o mica istorie. Restaurantele cu specific moldovenesc sunt OK, (Taifas si Vatra Neamului) dar mai bine ,,altceva" ... specific uzbek : restaurantul Caravan sau specific gagauz unde vinul local era f bun: restaurantul Gok Oguz. Mancarea si vinul sunt f bune in R Moldova.

Ca si produse  prune uscate si nuca din piata centrala Posted Image), hrisca, produse cosmetice Viorica - poti incerca, coniacul Kvint (facut in Transnistria) e f bun, painea ruseasca Borondino e de incercat, placintele cu varza, branza, cartofi, visine sunt bune ...

LE. Am auzit ca muzeul de Etnografie e interesant dar nu am ajuns acolo, la cel de istorie sa nu mergi ca o sa vezi doua vase de lut sparte si o uniforma sovietica.
Majoritatea Cluburilor tari, atractia de acum 10 ani, s-a inchis Posted Image ... si oricum acum nu e cazul.

Edited by SethNY, 10 May 2021 - 06:54.


#3
alexandrua42

alexandrua42

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.03.2008
salut poti vizita dendrariul, crama cricova aprx 25 km de chisinau, gradina publica stefan cel mare, restaurant draft si regal

#4
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017
tigari ieftine si destul de proaste(am inteles, ca nu fumez). bautura destul de buna(nu beau). ceva produse interesante in supermarket - nimic spectaculos, insa. femei cat cuprinde - depinde de talentul de imbarligare - daca nu te imbraci in costum sportiv si nici nu puti a bautura - deja esti un print frumos. in rest doua pietre, doua crame - prea putin pentru efort - plus umilinta de la vama pe care nu o voi uita, sa iei vinieta - pierzi prosteste 25 minute sa iei vinieta pentru niste drumuri care sunt cam napastuite de soarta!

concluzia - stai acasa!

#5
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Vinieta se ia si online acum: https://evinieta.gov.md/
Nu inteleg care-i umilinta daca o iei din vama.

Cramele subterane merita, e cam singurul obiectiv ptr care merita sa mergi acolo.
Au ceva arhitectura destul de ok, exceptand cladirile sovietice.

Iar daca treci prin vama Leuseni drumul e bun spre Chisinau(si foarte scurt).
Sa nu treci pe la giurgiulesti (chiar daca te baga gmaps pe acolo ca ar fi mai scurt), se sta f mult in vama aia si drumul e f. prost spre Chisinau.

View Postkopac, on 10 mai 2021 - 07:46, said:

concluzia - stai acasa!

Ce-ar fi sa iti pastrezi concluziile de genul asta pentru tine?

Edited by axisborn, 10 May 2021 - 07:56.


#6
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017

View Postaxisborn, on 10 mai 2021 - 07:52, said:

Nu inteleg care-i umilinta daca o iei din vama.
am primit una amenda de vinieta care m-a incurcat foarte mult la vama cea mai pazita din europa prin care am trecut - asta este una!

si doi la mana, pierzi pana la 30 de minute cu cumparatul comediei de vinieta - la ora 12 nu mai conteaza, dar pentru mine in vama la ora 22 - este cam diferenta dintre viata si moarte - pentru ca sunt foarte somnoros la volan.

si fiecare are dreptul sa traga o concluzie - pentru mine este simpla - stati acasa!

#7
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Nu stiu cand ai fost tu, am dat si adresa mai sus, acum vigneta se poate lua online, s-au mai modernizat si ei.
Iar faptul c-ai primit amenda e problema ta, nu inseamna ca te-au umilit.
Pai asa "te umileste" si in Austria, unde tot din vama o iei, ca online o poti lua doar cu 18 zile inainte...
Cu concluzia , ti-am mai citit mesaje, inteleg ca tu ai vazut toata Europa si acum stai acasa, ca te-ai plictisit/nu mai ai ce vedea sau cine stie ce motive,  dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i descurajezi pe altii.
Aici e aria de travelling, lumea vine sa afle detalii, nu sa i se spuna "stai acasa", n-are sens.

Edited by axisborn, 10 May 2021 - 08:13.


#8
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017

View Postaxisborn, on 10 mai 2021 - 08:10, said:

Nu stiu cand ai fost tu, am dat si adresa mai sus, acum vigneta se poate lua online, s-au mai modernizat si ei.
Iar faptul c-ai primit amenda e problema ta, nu inseamna ca te-au umilit.
Pai asa "te umileste" si in Austria, unde tot din vama o iei, online o poti lua doar cu 18 zile inainte...
Cu concluzia , ti-am mai citit mesaje, inteleg ca tu ai vazut toata Europa si acum stai acasa, ca te-ai plictisit/nu mai ai ce vedea sau cine stie ce motive,  dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i descurajezi pe altii.
inainte vreme cand mergeam eu nu puteai sa iei online. nu am nicio problema ca am primit amenda, dar discutia cu organele vamele moldovenesti este pur si simplu de evitat, ca sa nu zic umilitoare. si sa nu imi aduc aminte cu am condus vreo 40 km dus/intors prin tara lor sa fac rost de bani lichizi sa platesc amenda. am si eu frustrarile mele, nu e nimic nesanatos in asta.  in rest ce sa zic, mergeti o data si a doua oara stati acasa ca banii se pot cheltui si aici!

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postaxisborn, on 10 mai 2021 - 07:52, said:


Cramele subterane merita, e cam singurul obiectiv ptr care merita sa mergi acolo.


Ce-ar fi sa iti pastrezi concluziile de genul asta pentru tine?

Rade ciob de oala sparta.

View Postaxisborn, on 10 mai 2021 - 08:10, said:

Aici e aria de travelling, lumea vine sa afle detalii, nu sa i se spuna "stai acasa", n-are sens.

Tu foarte multe detalii ai dat.Cramele si atat.In rest pauza.
Faci kilometri la greu ca sa vezi niste crame?

#10
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Eu nu am ajuns inca prin aceste lcouri, insa din ce am studiat mi-am propus sa vad cetatea Tighina, cetatea Alba si cetatea Soroca. De asemenea orasul subteran si cramele de la Cricova, si Arcul de triumf din Chisinau, daca trec prin oras. Cazare la castelul Mimi.

Edited by 2Unlimited, 10 May 2021 - 09:01.


#11
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017

View Post2Unlimited, on 10 mai 2021 - 09:00, said:

Eu nu am ajuns inca prin aceste lcouri, insa din ce am studiat mi-am propus sa vad cetatea Tighina, cetatea Alba si cetatea Soroca. De asemenea orasul subteran si cramele de la Cricova, si Arcul de triumf din Chisinau, daca trec prin oras. Cazare la castelul Mimi.
mai amuzant e sa duci la piata centrala din chisinau care este langa si sa te miri de barbarismele cu care e chinuita limba romana. arcul de triumf este un beton lipsit de haz, nu are nicio legatura cu ce stii tu de la buc sau paris!

#12
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Revolut merge bine in R. Moldova iar pentru Internet cel mai bine iei o cartela prepaid de la Orange MD sau folosesti un SIM Digi in Roaming. Orange si VDF te frig rau in roaming.

#13
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Poti incerca sa mergi si la Muzeul National de Arta, nu am ajuns acolo dar am auzit ca e frumos.

#14
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postadisz, on 10 mai 2021 - 08:48, said:



Rade ciob de oala sparta.



Tu foarte multe detalii ai dat.Cramele si atat.In rest pauza.
Faci kilometri la greu ca sa vezi niste crame?

Am dat destule, nu faci decat flame pe aici si nu e prima data,postari inutile ,stil total imatur, esti chiar jalnic, ai raport.


Si nu sunt doar "niste crame", sunt    zeci de km de galerii subterane, cramele alea sunt detinatoare de recorduri chiar(Milestii mici ptr nr de sticle depozitate).
Nu s-a pus problema cati km faci, depinde de unde pleci din RO, poate fi si foarte aproape.
Iar persoana a intrebat ponturi de vizitare, e inutil sa vii sa ii spui sa stea acasa.Cred ca ar fi bine sa, va gasiti alta modalitate de a descarca frustrarile din viata decat pe forumul asta. Thank god for ignore function!

Edited by axisborn, 10 May 2021 - 10:28.


#15
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Ofer si eu niste info bazate pe experienta proprie
Vigneta acu se ia online, nu e problema aici. Mare atentia la RCA, eu a trebuit sa iau una de la ei pentru ca pe a mea desi figura MD, nu era buna ca nu era "originala" adica cu partea verde. Culmea, obligativitatea culorii verde s-a scos acu cateva luni.
mare atentie la ce introduceti in RM sau la intoarcere in RO. Pe lnga politia de frontiera sunt si aia de ANAF care tin socoteala in primul rand la tigari si bautura. Aveti limitele pe site-ul MAE.
Drumul Sculeni Chisinau era acu doi ani inante de pandemie in refacere si pe niste portiuni era criminal. Sper ca au mai avansat.
Cazare, cel mai bine prin AirBnb. Preturi mici si oferta consta in multe apartamente moderne.
In oras ai niste obiective decente, merita macar o zi sa il vizitezi. Pe jurnalul meu auto din 2019 am pus acolo niste informatii suplimentare.
Ca sa ajungi la Tighina , e cu totul alta poveste, zona e in Transnistria si acolo ori stai 10 ore ori iti iei o noapte

Ca navigatie eu am folosit gmaps off line, iti descarci zonele si nu e problema. Mai luasem din Iasi si o cartela de 20 gb parca de la Vodafone si ne-a ajuns. Culmea , am prins semnal si in centru Tyraspolului desi acolo au CDMA

Edited by Kokoshmare, 10 May 2021 - 10:59.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

mi-am propus sa vad cetatea Tighina, cetatea Alba si cetatea Soroca.
Cu cetatile din Transnistria mai greu - erau baze militare ruse cand am fost pe-acolo.
Si mai greu ca roman sa intrii in "republica"...

#17
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006
Sejur 4 zile la Chisinau, mai 2019


De cum am trecut de vama am oprit la un Petrom si am luat vigneta cu plata cash la un automat, un angajat binevoitor si-a bagat nr de telefon pe care sa-i returneze restul de 18 lei, vigneta costand 82 lei si eu introducand 100 lei. Am oprit la un schimb valutar in Chisinau pt a cumpara lei moldovenesti, cursul era 3,84 mdl pt 1 ron pt ca era trecut de ora 17,00. :)) (pt cine nu stie cursul in mod normal este aprox 4.2 - 4.4). La cazare neavand lei moldovenesti propretarul s-a oferit sa evalueze lei romanesti la un curs fixat de dumnealui si anume 4 lei. Pe booking apartamentul parea super, in realitate curatenia lasa de dorit.
In Chisinau se circula prost, strazi pline de gropi, fara marcaje, soferi agresivi. Intr-o seara am lasat masina acasa si am iesit la plimbare, la intoarcere voiam sa iau un taxi de la Malldova din fata, m-a intrebat direct unde merg, parca eram la Gara de Nord in Buc., asa ca am luat troleibuzul nr. 22, ceea ce nu recomand nici dusmanilor, am rezistat cu greu 4 statii pana in zona Guvernului unde aveam cazarea. A doua zi am fost la Milestii Mici unde aveau niste galerii subterane in care trebuia sa intri cu masina personala, am plimbat-o si pe dna ghida, nu m-a deranjat dar mi s-a parut ciudat. La Cricova aveau ei transport, am luat un pahar cu apa de la dozator, cred ca era apa din garla sau ceva, de cei 450 mdl/pers nici macar apa potabila nu au putut oferi. Am mancat La placinte si la taverne, nimic de mentionat, mancare acceptabila la preturi comparabile cu Ro. Am mancat si la Loft,  restaurant frumos, mancare buna, totul ok. Incercand sa fiu obiectiv pot spune ca mi-au placut parcurile lor, faptul ca au un oras verde si cam atat. Per total nu recomand, doar daca vreti sa vedeti ca in Romania nu este asa rau.

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postkopac, on 10 mai 2021 - 08:15, said:

...am condus vreo 40 km dus/intors prin tara lor sa fac rost de bani lichizi sa platesc amenda. ..

frustrant e că, în galați - oraș de frontieră - nu găsești NICĂIERI - lei moldovenești, cu toate că 10% din locuitorii orașului sunt moldoveni cu dublă cetățenie...
(nicio bancă nu schimbă această valută! :( )

așa că plângi 'geaba: la ei ca la noi! :)

PS: dacă-ntrebi oficiali moldovenești „ce să vezi” în rep.md., te vor trimite în zona liberă giurgiulești să vezi cel mai mare terminal petrolier! (gifp.md)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate