Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Squat rack pentru acasă

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Alea mobile , facute sa ridici sute de kg, sunt proiectate total diferit de chinezariile vandute cu 600-700 lei pe diverse site-uri obscure.

Un rack mobil, format din doi stalpi, in care sa ai deplina incredere, incepe cam de la 400-500 euro in sus. Au cei de la ATX (firma nemteasca) niste rack-uri de genul asta.

Edited by razor01, 10 May 2021 - 11:11.


#20
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Ceva în genul ăstora, nu?
https://www.efitsolu...stands-510.html

View Postmkdan2004, on 10 mai 2021 - 10:20, said:

Ridica oamenii multe sute de kg de pe suporti care nu se prind in pereti:

Nu neg, dar eu sunt sigur că nenea ăsta e mult mai capabil să pună bara aia pe suporți fără să-i bălăngăne decât sunt eu.


Uite, un test fix pe chinezăriile alea la care mă uitam eu, de 600 lei pe OLX.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-Pgs-AyTlGw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La omul ăsta fiecare mușchi din corp știe exact cât poate, a făcut mișcarea de zeci, sute de mii de ori, nu se poate compara cu mine, care, chiar și utilizând greutăți mult mai mici decât aș putea efectiv, tot nu mă simt sigur pe mine.

#21
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Iti poti face din lemn,copiind modelul asta :
[ https://i0.wp.com/www.endofthreefitness.com/wp-content/uploads/2011/12/Bench1.jpg?w=500&ssl=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.endofthr...ch-press-stand/

Edited by pele, 10 May 2021 - 19:38.


#22
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ala vrea sa spuna ca face piept, cu o asemenea incarcatura, pe mizeria aia de bancuta? Posted Image

#23
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postpele, on 10 mai 2021 - 19:30, said:

Iti poti face din lemn,copiind modelul asta :
[ https://i0.wp.com/www.endofthreefitness.com/wp-content/uploads/2011/12/Bench1.jpg?w=500&ssl=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.endofthr...ch-press-stand/
Super buna ideea. Dar mai trebuia lucrat la stabilitate si nu as fi asa sigur ca bara in timp nu o sa crape lemnul ala pe lungime acolo unde apasa. Probabil i-o fi pus o bucata de tabla sau fier sa nu stea haltera direct pe lemn. Eu i-as mai baga si niste "scoabe" din alea de fier sau ceva legatura.

Totusi arata interesant, tripla utilizare, bench, squat, military press. Ma gandesc sa imi fac si eu pentru la tara.
Ai vreo schita si pentru un plan inclinat tot din lemn?

Cred ca ajungem din nou in epoca medievala.

View Postrazor01, on 10 mai 2021 - 19:38, said:

Ala vrea sa spuna ca face piept, cu o asemenea incarcatura, pe mizeria aia de bancuta? Posted Image
160, un fleac....
Cred ca nu poti lucra la acel aparat in conditii de siguranta, la mai mult de 100-110kg, fara om de ajutor in spate.

Edited by sandu222, 11 May 2021 - 16:52.


#24
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cu tot cu greutatea lui, bancuta aia de abdomene trebuie sa reziste la cel putin 250 kg (presupunad ca el are 90 kg si nu e un porcusor de 120 kg cum sunt multi powerlifteri amatori).

E o minune daca nu s-a rupt. Sau poate ca greutatea respectiva e pusa pe bara doar pentru poza .

Edited by razor01, 11 May 2021 - 17:15.


#25
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Daca stau sa ma gandesc, intr-un garaj de ala, cu minim de dotari, si chiar cu un rack de ala, cu multa vointa, ai putea ajunge si campion la powerlifting. Asta daca iti doresti neaparat varianta asta. Daca ar fi un razboi sau o alta pandemie mai nasoala cred ca doar 1% din astia cu abonament la sala ar mai "trage" pe acasa.

View Postrazor01, on 11 mai 2021 - 17:10, said:

Cu tot cu greutatea lui, bancuta aia de abdomene trebuie sa reziste la cel putin 250 kg (presupunad ca el are 90 kg si nu e un porcusor de 120 kg cum sunt multi powerlifteri amatori).

E o minune daca nu s-a rupt. Sau poate ca greutatea respectiva e pusa pe bara doar pentru poza .
Am citit prin comentarii ca face cu 315lbs(143kg) la Bench si 405lbs(184kg) la Squat. Si chiar il cred. Daca nu putea cu atat nu mai avea el rabdarea si pasiunea sa faca acele aparate. Deci da, 160 e doar de poza, asta acum 8ani.

#26
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
După câte luni, în sfârșit, am reușit să găsesc unul la un preț rezonabil. 430 de lei, cu tot cu transport de pe Emag. Homcom, chinezărie.

Attached File  rack.jpg   116.3K   12 downloads

Este ok închegat, face ce trebuie să facă, stabil, e ok. Ca o parte negativă, profilul nu este extraordinar de bun, probabil 50x50x2, un aliaj mai moale, s-a îndoit când am strâns mai tare șurubul. Nu vine cu chei în pachet, sunt necesare două chei de 17 pentru a strânge. șuruburile.

Acum rămâne să iau și o bară de 220, pentru squat. Momentan am acoperită partea de împins la piept.

Edited by SmurfK, 30 August 2021 - 19:17.


#27
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Atent cu squat-ul. Multi isi distrug spatele cu el. Putini recunosc iar acei pe care ii vezi ca ajung departe sunt printre putinii dotati genetic pentru asa ceva. Mereu am preferat pentru picioare step-up, mers fandat si pistoale.

E bun si squatul pentru varietate, desigur, zic doar sa nu te lasi prea tare influentat de entuziasm si sa te arunci spre greutati cat mai mari.

#28
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Eu fac goblet squat acum, cu kettlebell, cel mai mult am făcut cu două, în total 52 kg. Problema este că, având greutatea în față, simt că mă trage cam aiurea pe partea lombară. Simt ceva în neregulă la spate. De-asta aș vrea să trec la squat cu haltera, că pare că am un control mai bun, iar poziția e mai pe centrul de greutate. Dacă simt ceva în neregulă, nu mai fac, că nu sunt nebun.

Până acum să știi că am fost destul de atent cu greutățile, n-am avut niciodată probleme, cu haltere, kettlebell, să fiu pus în situația în care să simt că am încărcat mult prea mult. Și cu bara, am făcut la piept fără rack, dar cu greutăți lejere, a fost ok. Nu caut hipertrofie, doar menținere și ceva forță, în special pe zona spatelui, unde simt că e cel mai important să fii cât de cât dezvoltat.

Edited by SmurfK, 30 August 2021 - 19:41.


#29
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Caatare front squat/goblet squat se considera mai sigur pentru spate decat squat normal cu bara pe spate. In cazul front squat centrul de greutate te obliga sa stai mai vertical iar cand ai bara pe umeri in spate te apleci mai mult in fata. Cu cat pui bara mai jos pe umeri spre spate cu atat centrul de greutate te obliga sa te apleci mai mult in fata si pui mai mult accent pe lombari si fund si mai putin pe cvadriceps ( unii ajung sa transforme squat in good morning) cu cat pui bara mai sus, mai aproape de gat cu atat vei sta mai vertical si vei pune accentul mai mult pe cvadricepsi. Cand nu cauti in mod special sa devii mai bun la un exercitiu cel mai bine e sa variezi pozitiile ca sa dezvolti toti muschii armonios si sa eviti sa pui stresul maxim fix in aceleasi zone de fiecare data.

Poti baga in antrenament si diverse tipuri de indreptari cu bara. La fel, fara sa fortezi prea tare la inceput, lasi corpul sa se adapteze treptat si natural.

Nu e nimic rau in a cauta si hypertrofie, ea chiar trebuie sa apara in mod natural, ca rezultat al adaptarii la ridicat greutati. Muschii bine dezvoltati aduc multe avantaje, dezavantaje au aia care i-au crescut mai mult decat "era in programul genetic" folosind steroizi.

Edited by vinciun, 30 August 2021 - 21:12.


#30
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Post dublu.

Edited by pele, 31 August 2021 - 00:26.


#31
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Eu mi-am facut din lemn,pot face impins la piept,genuflexiuni,impins deasupra capului.Bonus:bara de tractiuni+ scripete la care pot sa lucrez spate,triceps+ bancuta din lemn.
Greutatile se ataseaza pe "supportul" rosu iar manerele se pot schimba,am sfoara,bara dreapta.
Suportul pt bara este format din 2 suruburi metrice,suporta cateva sute de kg fara probleme,suruburile se muta in functie de tipul exercitiului efectuat.
Lemn am cumparat doar o singura grinda de 100x100 mm 4 m lungime,restul materialelor sunt deseuri.
Pret total,100lei.

M-am inspirat de la tipul asta https://www.youtube....?v=8Oj_1pDBDi4.

Attached Files


Edited by pele, 31 August 2021 - 00:27.


#32
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostSmurfK, on 30 august 2021 - 19:16, said:

Acum rămâne să iau și o bară de 220, pentru squat.

Asta ce are?

Bara de 220 plus 100 kg de discuri cred ca te costa 1500-2000 lei. Nu mai stiu ce preturi sunt acum.

Edited by razor01, 31 August 2021 - 10:41.


#33
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Cat abonamentul la sala pentru un an. Bara si greutatile le ai pe viata. Daca as avea casa nu mai calc in veci prin sali. Bara fixa plus paralele, bancuta plus bara cu greutati, cateva gantere, niste corzi elastice si e mai mult decat trebuie pentru un ceratean care vrea sa fie in forma.

Avantajul acasa e ca poti sa te antrenezi zilnic cate putin, e mult mai eficient sa imparti acelasi program in 6 si sa lucrezi cate jumate de ora decat in 3 cate o ora, sau dupa caz 6 x 45 min vs 3 x 90 min.

La sala pentru jumate de ora nici nu ma mai duc, mai mult timp pierd pe drum plus schimbat de doua ori plus stat in rand la unele aparae.

Plus masca pe fata, curatat fiecare bancuta inainte si dupa utilizare...

#34
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu sunt de acord cu tine dar, judecad dupa rack-ul cumparat de colegu', am presupus ca nu e dispus sa faca investitii serioase.

#35
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postrazor01, on 31 august 2021 - 10:41, said:

Asta ce are?

Bara de 220 plus 100 kg de discuri cred ca te costa 1500-2000 lei. Nu mai stiu ce preturi sunt acum.

Bara am luat cu diametru de 30, deci a fost pe la 250 de lei. Fiind diametrul ăsta, discurile sunt ieftioare. Unul de 20 kg la Decathlon m-a costat 150 de lei. Dar am mai luat intermediare, de 10 aveam, de 2,5 și 2 am câteva de la gantere, de 5 am mai comandat două.

Asta pe care o am e prea scurtă, la 1,55. Bună pentru piept, dar la squat e prea îngustă. Mâinile stau mult prea aproape de gât, trebuie priză puțin mai largă. Și când o pun în rack, sunt prea aproape suporții de mine, mi-ar plăcea mai mult spațiu de manevră.


Prețurile da, sunt măricele, dar eu zic că merită pur și simplu pentru că lucrez de-acasă. Nu prea sunt genul să le las să se pună praful pe ele. Am stors untul din bicicleta de spinning, banca o am și pe-aia de ceva luni, am folosit-o aproape zilnic, la fel și ganterele. Nu s-a pus praful pe astea mari, s-a pus pe rahaturile mici, gen roată pentru abdomene, sau mânere pentru flotări, alea au fost inutile.


Decât să am o canapea inutilă în sufragerie, pe care n-o folosesc niciodată dar care ocupă jumătate de cameră, sunt mai mulțumit cu ce am acum, mai ales că le folosesc zilnic.

Attached File  123123.jpg   68.79K   12 downloads


Niște material de pus pe jos aș mai vrea să găsesc, plăcile astea de la Decathlon sunt cam proaste.

Edited by SmurfK, 31 August 2021 - 12:17.


#36
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvinciun, on 31 august 2021 - 12:00, said:

Cat abonamentul la sala pentru un an. Bara si greutatile le ai pe viata. Daca as avea casa nu mai calc in veci prin sali.

Pe tine nu te vad antrenandu-te acasa in urmatorii ani, nici daca ai avea casa. Bine, nici sa faci 100 km pana la o sala.

La mine nu prea se pune praful ca ce nu mi-a placut am returnat imediat.
Ceva praf se pune vara pe gantere, ca bag sezonier la franghie afara de ex.
Iarna scot ganterele la inaintare, indoor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate