Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 

Xiaomi mi 11 lite(4G) vs Oppo Reno 4 lite.

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
N-am avut pana acum telefoane chinezesti (adica stiu ca mai toate se fac in China, ma refer la chinezesti pe fata) asa ca nu prea stiu la ce sa ma astept, de asta cer pareri , poate de la fani, sau utilizatori pe termen mai lung al unor telefoane din famiile din titlu.

La specificatii sunt aproape similare:
- amoled aproape similar ca dimensiuni pe ambele
- 6G ram (xiaomi) vs 8G ram (oppo)
- senzor amprenta dedicat (xiaomi) vs senzor in ecran (oppo) - aici ma incanta cel dedicat, am auzit ca cel din ecran nu prea e precis/rapid
- sunet stereo (xiaomi) vs mono (oppo) - la fel, trag spre cel stereo
- diferenta de aprox 500 lei - oppo mai ieftin

Nu stiu cum se comporta softul pe ele, mai exact interfata proprietara pusa peste android. In principiu sa zicem ca oricare ar fi, le curat de aplicatiile care nu-mi sunt necesare.
Ma mai intereseaza cum stau la calitatea semnalului, calitatea conversatiei in convorbire.

Nu ma joc aproape deloc pe telefon, il folosesc doar la convorbiri, cateva poze ocazional, ceva aplicatii de la banci, netflix/hbogo - dar mi s-a pus pata pe ecran oled/amoled dar nu cat o caramida, deci 6.4" e cam limita maxima de marime.
Stiu ca sunt si alte variante, poate mai bune ca specificatii, dar majoritatea au ecrane foarte mari si evident asta insemna si telefoane foarte mari.

#2
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Mi 11 Lite e primul pe lista mea scurta, astept sa apara primele reviewuri de la consumatori pe site.urile de profil. Nu ma grabesc, dar vad ca nici utilizatorii.

Aproape exact aceleasi criterii de achizitie le am si eu, in primul rand dimensiunile, dar acesta de la Oppo nu.l iau in considerare in primul datorita procesului Mediatek. Am avut si Mediatek si Snapdragon si pe termen lung diferenta e intr.adevar notabila. In afara de jack, totul e in dezavantajul lui Oppo.

https://nanoreview.n...ppo-reno-4-lite

#3
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
De ce nu Xiaomi Mi 11 Lite 5G?

#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Nu ma ajuta cu nimic 5G. Abonamentul meu e 4G, nu am nevoie de mai mult in utilizarea obisnuita.

Am comandat deja mi 11 lite, pret foarte bun - ramane de vazut cum e cand il primesc. O sa scriu impresii in topicul dedicat.

Edited by florinel, 10 May 2021 - 19:20.


#5
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 21.04.2016

 florinel, on 10 mai 2021 - 19:19, said:

Nu ma ajuta cu nimic 5G. Abonamentul meu e 4G, nu am nevoie de mai mult in utilizarea obisnuita.

Am comandat deja mi 11 lite, pret foarte bun - ramane de vazut cum e cand il primesc. O sa scriu impresii in topicul dedicat.
cand apare 5g o sa vrei sa schimbi telefonul

#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
A aparut deja. E identic cu 4g, diferentele sunt doar tehnologia 5G si procesorul care e capabil de asta.
Cum am spus, nu ma intereseaza 5G - momentan asta e ca televiziunea 4K. Toata lumea cumpara TV-uri 4K, dar ai transmisie 4K pe 2-5 canale din 200.
Nu cred ca merita aproape 500 lei in plus pentru o tehnologie pe care n-o voi folosi.

Am pus impresii pe topicul dedicat.

Edited by florinel, 18 May 2021 - 13:08.


#7
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Pai lumea nu isi ia tv 4k sa se uite la pro tv:)
Zici ca ramai la 4G pe vecie? Imi vine greu sa cred asta.

#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Fiecare are prioritatile lui.
Eu tind sa analizez o achizitie prin prisma prioritatilor mele .
In cazul lui MI 11 lite  4 vs 5 G:
- e 5G disponibil pe scara larga, accesibil( ca acoperire) la momentul achizitiei? NU.
- in urmatorii 2-3 ani, cat estimez ca o sa tin telefonul (daca nu-l sparg, evident) -  va deveni 5G uzual, obisnuit, acoperire larga? Putin probabil.
- am nevoie, sau voi avea nevoie in urmatorii 2-3 ani de viteza 5G ? Nop.
- diferenta de pret intre terminalul 5G si 4G e de vreo 100 euro. Merita sa dau 100 euro in plus, doar ca sa folosesc 5G de 3 ori in 2 ani? NU.

Cam asa am trecut decizia prin prisma nevoilor mele, in mare. Avand in vedere ca nu fac media streaming, nu incarca/descarc fisiere mari cu telefonul; ci il folosesc doar ca telefon+ mailuri+netflix cand si cand.....e suficient cel cu 4G.
Poate in cazul altor persoane, cu alte nevoi, e mai avantajos 5 G.....

#9
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 30.12.2007
Discutind strict despre Xiaomi Mi 11, modelul 5G nu are in plus doar 5G, mai are si altceva. Eu daca eram in locul tau si il luam pentru 1 an sau mai putin (poate) alegeam varianta cea mai ieftina, dar pentru 2-3 ani cit estimezi ca il vei tine luam din start varianta 5G, chiar daca nu ma ajuta aceasta tehnologie. Ma rog, e alegerea ta, sunt banii tai, sa-l stapinesti sanatos si intreg. Uite aici diferentele dintre modele, 4G vs 5G.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate