Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Vreau să studiez botanică

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
msc98

msc98

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2021
Bună ziua!

Îmi doresc foarte mult să studiez botanica la facultate. Materiile mele preferate sunt botanica, ecologia, geografia și literatura. Ce facultate credeți că ar trebui să aleg? Există oportunități în acest domeniu, în România? Mă gândeam la facultatea de biologie sau la cea de horticultură, dar nu sunt sigură dacă acestea ar fi cele mai potrivite pentru mine. Îmi este foarte greu să mă decid pentru că mereu am fost premiantă și simt presiunea de a alege un domeniu mai „prestigios” sau în care se câștigă mai mulți bani, dar parcă nu aș vrea să renunț la pasiunea mea pentru plante și ciuperci.

Mulțumesc mult pentru ajutor!

#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Vrei sai pasiune si bani?
Insamna ca trebuie musai sa te faci silvicultor, cred ca taieri ilegale de padure vor mai fi multe zeci de ani in Romania, asadar o sa pice si la tine ceva.
Eu n-am vazut silvicultor sarac.

Plante, ciuperci si bani.

#3
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015

View Postmsc98, on 09 mai 2021 - 14:51, said:

Bună ziua!

Îmi doresc foarte mult să studiez botanica la facultate. Materiile mele preferate sunt botanica, ecologia, geografia și literatura. Ce facultate credeți că ar trebui să aleg? Există oportunități în acest domeniu, în România? Mă gândeam la facultatea de biologie sau la cea de horticultură, dar nu sunt sigură dacă acestea ar fi cele mai potrivite pentru mine. Îmi este foarte greu să mă decid pentru că mereu am fost premiantă și simt presiunea de a alege un domeniu mai „prestigios” sau în care se câștigă mai mulți bani, dar parcă nu aș vrea să renunț la pasiunea mea pentru plante și ciuperci.

Mulțumesc mult pentru ajutor!
Fac. de horticultura cu ce avantaje de angajare si unde?

#4
msc98

msc98

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2021

View Posttuvosip, on 09 mai 2021 - 15:49, said:

Fac. de horticultura cu ce avantaje de angajare si unde?
În București. Îmi plac materiile, dar nu știu ce fel de oportunități ai după facultate.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
In afara de cariera de profesor, nu prea vad ce ai putea face...

Personal gasesc acest specialitati ca fiind moartea pasiunii.

#6
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015

Quote

Perspective profesionale
Pe lângă competențele de bază, respectiv înființarea și managementul exploatațiilor horticole, absolvenții specializării Horticultură au o calificare ce le permite să activeze în:
agenții de plăți și intervenții pentru agricultură;
poliție vamală fitosanitară;
învățământ;
institute de cercetare;
pepiniere horticole;
depozite de legume și fructe;
agenții și oficii de dezvoltare rurală;
oficii și laboratoare zonale de pedologie, agrochimie și protecția plantelor;
primării, societăți horticole, oficii de consultanță agricolă;
industria legumelor și fructelor;
crame și combinate de vinificație.

Ca licentiat in biologie tre sa ai modulul psiho-pedagogic cu drept de predare. Ca pasiune e ok, ca meserie/profesie e nevoie de altceva. In genere piata muncii in ultimii ani cere o recalificare rapida si adaptare la nivelul schimbator al vietii.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmsc98, on 09 mai 2021 - 14:51, said:

simt presiunea de a alege un domeniu mai „prestigios” sau în care se câștigă mai mulți bani,
Prestigios nu este neaparat egal cu banos.

Daca iti place Botanica si iti doresti sa mergi pe acest drum, ai la dispozitie Facultatea de Biologie de la Universitatea Bucuresti.
Pentru ca esti premianta, ai toate sansele sa termini toate etapele -Licenta, Masterat si Doctorat.
Daca ai o adevarata pasiune pentru Biologie, poti ajunge sa salvezi lumea, asa cum a facut-o Özlem Türeci.
Prestigiu, bani si totul tine numai si numai  de tine. Succes !

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmsc98, on 09 mai 2021 - 14:51, said:

nu aș vrea să renunț la pasiunea mea pentru plante și ciuperci.

Ce presupune aceasta pasiune? Sa citesti cate o carte despre ele nu te opreste nimeni in timp ce studiezi pentru/practici o meserie mai banoasa.

#9
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Din pacate piata muncii e total deformata comparativ cu dificultatea studiilor.  Si cateva  dintre domenii sunt chiar biologia , istoria si apoi literatura . Vezi topicul deschis zilele trecute de un elev in clasa a 12-a care se revolta ca invatarea  catorva opere literare ( Luceafarul printre ele ) nu-l ajuta cu nimic in viata .  Nu si-a pus nici o clipa  problema ca operele alea ar fi trebuit studiate in cei 4 ani de liceu .  Adica din cele 12  media ar fi 3 per an .
Nici eu n-am suportat biologia - liceu tehnic , n-aveam treaba la bac sau la facultate cu materia asta. Si mai sa raman corigent la un moment dat .
Daca ai intr-adevar o pasiune pentru biologie - mergi cat de  departe esti in stare . Dar pentru viata de dupa studii  nu strica sa ai o plasa de siguranta .  Adeseori  pasiunea nu tine de foame.

Edited by ggelu, 09 May 2021 - 17:01.


#10
msc98

msc98

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2021

View Postdani.user, on 09 mai 2021 - 16:41, said:

Ce presupune aceasta pasiune? Sa citesti cate o carte despre ele nu te opreste nimeni in timp ce studiezi pentru/practici o meserie mai banoasa.
Mă interesează absolut tot când vine vorba de botanică. Botanica sistematică, metode de identificare, diagrame florale, denumiri științifice, distribuție geografică. Mi-am realizat până și propriul ierbar. Din acest motiv, mi-aș dori să studiez botanica la nivel avansat, nu doar să rămân la câteva cărți.

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postmsc98, on 09 mai 2021 - 16:07, said:

În București.
Horticultura in Bucuresti?

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFriskey, on 09 mai 2021 - 17:57, said:

Horticultura in Bucuresti?
USAMV.
http://www.horticultura-bucuresti.ro/

La cate panselute se planteaza in B, sigur exista si joburi :)

Edited by pasilla, 09 May 2021 - 18:02.


#13
msc98

msc98

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2021

View PostFriskey, on 09 mai 2021 - 17:57, said:

Horticultura in Bucuresti?
Pentru asta cer un sfat pe forum. Nu știu care specializare ar fi mai potrivită.

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Horticultura inseamna lucrul cu plantele pe camp sau in sera. Unde ai vazut tu campuri agricole sau sere in Bucuresti?
In domeniul asta trebuie sa iesi pe camp, sa iti murdaresti manutele de pamant, sa te doara spatele de la atata stat aplecat.
Si profesorii de la catedra de la universitate au stat mult pe camp, sau ar fi trebuit sa stea. Sunt multi profesori care citesc/recita dintr-o carte in fata clasei dar ei n-au iesit in viata lor pe un camp.

#15
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020
Probabil vrea inginer agronom, din ala de pune dinti la grebla.

#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Asta face inginerul agronom?

#17
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020
Da.

#18
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,940
  • Înscris: 18.10.2007
Pentru botanica ar fi fac. de biologie, cursurile de morfologie vegetala si botanica.
Nu stiu la buc. cine preda dar eu am facut la cluj si poti cumpara aceste carti de pe net sau de la libraria univ.
Morfologia e mai grea decat sistematica plantelor.

Amintiri din copilarie: la morfologie, evolutia stelului era subiectul preferat al profei iar eu nu am stiut sa descriu corect xifonostelul ectofloemic (a existat la ferigi din carbonifer) asa ca am luat un 4 cat mine de mare, asta era regula daca nu stiai sa raspunzi la o intrebare. In re. am luat 8.

La sistematica am dat scris si a corectat asistenta, daca corecta decanul era crima si pedepsa :)

Edited by bullterrorist, 09 May 2021 - 19:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate