Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Shadow and Bone (2021)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007
GOT varianta light, e ecranizare dupa o trilogie scrisa de Leigh B. banuiesc ca acopera doar primul roman. Universul e ceva mai vast dar nu am citit cartile asa ca nu comentez.

Productia e destul de buna, efectele si costumele nu sunt ieftine, actorii sunt decenti, povestea este previzibila dar interesanta. E mai bun decat "Tribes of Europe" serial pentru care am decis sa nu deschid topic deoarece este jenat de stereotipic.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b1WHQTbJ7vE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#2
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 12.03.2010
N-am prins legatura sau vreo asemanare cu GoT, la inceput am crezut ca e vorba despre un liberator si femeia lui din Mongolia (culmea, cica in in carti e un tip extraordinar de aratos)
[ https://tvline.com/wp-content/uploads/2021/04/ShadowandBoneAlinaandMalNetflix.jpg?w=620 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/001/954/469/6f2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Oricum, e o fantezie pentru femei, cu Natașe bine „invălite” (imbracate gros, vreau sa zic), cu o poveste care nu e proasta, dar e spusa prost, si cu un side-plot foarte interesant (cei trei „ce-or fi” ca nu-s nici personaje negative, dar nici pozitive). Daca serialul sau cartile erau despre ei in primul rind, era mult mai bine. La cit marketing (featurettes) baga Netflix pe Youtube despre el, puteti sa-l incercati personal, sa vedeti daca va place.

#3
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 15.11.2005
daca e netflix poti sa tragi apa linistit peste el, o sa fie daor un serial elgibiti gen fantasy unde mai mult conteaza propaganda decat continutul, bleah.
Cred ca titlul adecvat era" The Shadow and a Boner"

Edited by Mondeo, 09 May 2021 - 09:56.


#4
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020
Serialul a început să fie ok dupa primele 2-3 episoade. Partea de final a rupt..asta m-a făcut să vreau sezonul 2
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/btI-MOyVfLU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Nu am citit trilogia din care este inspirat serialul, acum mi-am propus sa o citesc, dar am citit Banda celor 6 ciori si Razbunarea ciorilor, am recunoscut cateva personaje si sunt redate foarte bine. Cartile au un potential de ecranizare enorm. Serialul mi s-a parut destul de bine realizat, l-am urmarit cu placere. Pentru amatorii de fantasy.

#6
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
@hellmarvel
Măcar femeia lui din Mongolia e arătoasă.

#7
Florin__Adrian

Florin__Adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 11.05.2019
Chiar ma gandeam cand o sa vad si eu anul asta un serial nou foarte bun, dupa 4 episoade vizionate n-am ce comenta, e foarte bine realizat.

#8
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007

View PostMondeo, on 09 mai 2021 - 09:51, said:

daca e netflix poti sa tragi apa linistit peste el, o sa fie daor un serial elgibiti gen fantasy unde mai mult conteaza propaganda decat continutul, bleah.
Cred ca titlul adecvat era" The Shadow and a Boner"

Stiu ca pare surprinzator dar multa lume vrea seriale cu cat mai multa propaganda :) nu de alta dar a vedea ceilalti propagandisti cum se suie pe pereti e un spectacol demn de popcorn si cola..................asa ca spor la postat.

Analiza interesanta despre romane si ecranizare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WOiAuxu9XUc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Nu e rau. Dar isi da cu tesla in c...ie cand baga chestii popo complet fara vreo legatura cu povestea, doar asa sa fie acolo. Deh in ziua de azi nu se mai poate sa nu se faca elogiul diverselor orientari sexuale. Povestea e destul de buna doar ca mult prea repede se invata magia, in cateva saptamani pocnesc din degete si gata vraja. Un serial pe care il vezi si il uiti repede.

#10
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007
Nu mai bine scri un mail autoarei sa o intrebi de ce?
Ca noi aici chiar nu suntem preocupati...................................

#11
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postbullterrorist, on 10 mai 2021 - 04:59, said:

Nu mai bine scri ( scrii ) un mail autoarei sa o intrebi de ce?
Ca noi aici chiar nu suntem preocupati...................................
Nu. In carte nu apare nimic de genul asta. E facuta special pentru serial deci ar trebui trimis mail regizorilor dar nu are rost because 2021 si drepturile oprimatilor sexuali. Cat despre preocupari se pare ca nici cu gramatica nu te preocupi.

#12
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,449
  • Înscris: 02.09.2016
Shadow and Bone | Season 1 Recap | Netflix
,,...Bazat pe cele mai bine vândute romane Grishaverse ale lui Leigh Bardugo, Shadow and Bone ne găsește într-o lume sfâșiată de război, în care Alina Starkov (Jessie Mei Li) tocmai a dezlănțuit o putere extraordinară care ar putea fi cheia pentru a-și elibera țara. Cu amenințarea monstruoasă a Shadow Fold care se profilează, Alina este ruptă de tot ce știe pentru a se antrena ca parte a unei armate de elită de soldați magici, cunoscută sub numele de Grisha. Dar în timp ce se luptă să-și perfecționeze puterea, ea descoperă că aliații și dușmanii pot fi unul și același și că nimic în această lume fastuoasă nu este ceea ce pare. Există forțe periculoase în joc, inclusiv o echipă de criminali carismatici și va fi nevoie de mai mult decât magie pentru a supraviețui ...
Ben Barnes, Archie Reneaux, Freddy Carter, Kit Young și Amita Suman ...''

Premiera sezonului 2 Shadow and Bone pe Netflix este 16 martie 2023.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yuZa3B5PqZQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Shadow and Bone | Season 2 Sneak Peek | Netflix

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MvIJcE_Vofs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007
astept cu interes

#14
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 12.03.2010
Breh, stiu ca am vazut primul sezon din serialul asta asteptind cu nerabdare adaptarea la The Wheel of Time si m-am bucurat vazind ce prostioara vizionabila e, crezind ca Wheel of Time n-are cum sa fie mai prost decit atit. Acuma, cred ca o sa ma uit mai degraba la ăsta decit la cit de rau pot sa ajunga ăia.

#15
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
O veste buna, mi-a placut primul sezon.

Edited by mannick, 13 February 2023 - 10:44.


#16
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,449
  • Înscris: 02.09.2016
Shadow and Bone: Season 2 | Official Trailer | Netflix
(17.02.2023)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0dOmcdz-PN0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 12.03.2010
O poveste mai buna si mai bine spusa (închegată) decit Witcher, daca tot căutați povesti inspirate de estul Europei), asta daca nu va doare curu' prea tare (butthurt) de la "diversitate" si homosexualeala, care oricum sint in doze digerabile.

Nu la fel de buna (povestea) ca The Wheel of Time, dar sa mor dacă nu i-aș prefera pe ăștia care au făcut serialul ăsta sa se fi ocupat si de ecranizarea aia. Serialul asta e a zecea parte din ce-ar fi putut sa fie Amazon's Wheel of Time.

#18
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
M-am uitat aseară la a 2-a serie. Personal îmi plac actorii și cât de bine interpretează rolurile, în special Mel și Kirigan.
Și povestea e bună; aș vrea să citesc și cărțile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate