Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

litoral cu copii mici - cazare

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
@ andreic - hotelurile de 3 stele, am vazut ca au o calitate destul de scazuta, de asta am zis sa fie ceva mai ok. Daca sunt hoteluri de 3 stele, curate, ok, e bine si 3 stele, dar sa nu fie aiurea. La hotel de 3 stele, acum vreo 4-5 ani am stat la Hotel Delfinul, de la Complexul Steau de Mare din Eforie Nord, si a fost ok. Poate merita chiar 4 stele. Mancare buna, cazare buna, camere curate, pe plaja, camere mici dar curat, peisaj frumos. Dar, activitate pentru copii, animatori ceva, nimic. Si Eforie Nord, ca statiune, lasa mult de dorit. Cum a ramas dupa Ceausescu, cam asa a ramas. Am stat si la Hotel Coralis, a fost ok, mancare asa si asa. Si la Hotel Appolo, cazare ok, mancare surpinzator excelenta. Si la Belona, camere asa si asa, mancare aiurea, personal dezastru. La mai multe pensiuni, Hoteluri etc. Dar, vreau ceva sa imi tina copii preocupati si sa se joace. Sunt hoteluri de 3 stele, care au conditii chiar bune.

La mare, am fost de multe ori cand eram mic, pe vremea comunismului, dupa am fost prin afara. Foarte mult, mi-a placut Grecia - si peisaje si oameni deosebiti si liniste. Am zis sa mai incerc si pe la noi. Cand am venit din Grecia in Eforie Nord, am ajuns spre noapte, sincer, m-a apucat depresia. Cand am vazut ca nu se investeste deloc in hoteluri si restaurante, nici in statiunie. Doar profit. Am intrat intr-un bar mazac si am luat o bere si inca una si gandeam ..... ce naiba nu putem sa facem nimic ? M-am dus la toaleta si .... m-am tinut pana la peco. Offf .... La Hotel Belona, comentau femeile de servici de niste englezi care au facut nu stiu ce prin camera, ca is nesimtiti si nu stiu cum si urlau in gura mare..... In afara, niciodata nu am vazut o femeie de servici sa comenteze de client sau sa faca mistouri in gura mare. Si altele, care le-am vazut cu totii ....

Ma astept, sa aibe un animator, sa ia copii sa ii implice in jocuri, sporturi, sa ii picteze pe fata, sa ii stropeasca cu apa, la Bulgari, sareau peste o coarda, ii baga in apa cu mingea, fel de fel. Premii amuzante (dupa 1 zi de competitii si truda, castigai un pahar de suc, gratuit la allinclusiv, ce se poate revendica de la dozator) , recompense etc. Anul trecut, le-a placut in Venus la Hotel Turquoise, ciupercuta cu apa - cum erau pe vremurile apuse, a provocat multa distractie si bucurie o simpla ciupercuta cu apa. Hotelurile noi, nu mai au ciupercute....

@ tablagiu_xxx - m-am gandit la suma asta pentru Romania, pe 5-7 zile. Afara, se poate si mai mult, depinde de ce ofera, nu stiu 6.000 euro. Important e copii sa se simta bine, pentru ei merg. Nici nu vreau sa ii invat cu mofturi, dar sa fie ok. As vrea cu avionul, ca nu trevuie sa mai conduc atat si ajung mult mai repede. M-ai pus pe ganduri serios, cred ca ai dreptate, ca o sa ma ierte copii repede pentru batul de testare Covid.

@ corinadaniela - am vazut ca turcii, nu fac la copii sub 6 ani, ceea ce e foarte ok. Nu am fost niciodata in Turcia, dar am auzit mult de bine, mai ales pentru copii. Grecia si Bulgaria, am inteles ca fac testare la orice copil. Nu as vrea sa ii trec pe copii prin asta, dar daca nu si nu, poate "ma iarta".
Daca ies eu sau sotia pozitiv si restul negativ, ce se intampla ? Sau, daca eram negativi la placare si la venire suntem pozitivi, stau la ei in tara, sau in izolare in Romania ? Sau, se schimba regulile saptamanal si nu am de unde sa stiu. Incurcata treaba..... Daca nu, nu stiu, merg, fac toate testele, stau pe unde vor ei si asta e. Numai sa mai ma intorc acasa Posted Image candva .
Papillon Belvil - ce am vazut in poze, e wow. Nu stiu daca avem noi asa ceva pe aici. Ma incanta mult. Are si spatiu verde vad si ceva umbra, copacei si soare si spatii de copii.
Eu - sunt vaccinat, sotia - nu se vaccineaza, asa a zis preotul si nu o scoti din ale ei, cum stie .... De 3 luni am vorbit cu ea pe tema asta si nu o scot la capat. Fiecare cum stie. Si eu si sotia, putem sa facem orice test din nas, sange etc. La copii, ma gandeam sa nu fie prea traumatizant, dar, trece si asta, nu e un capat de lume.

@ ioppo - am fost in Bulgaria, de mai multe ori, in Nisipuri, Albena, Sunny Beach, la 4 stele, a fost ok, mult mai ok decat la noi si mancarea ok si aveau si activitati pentru copii, animatori, chiar ok. Era Hotel Amiral parca in Nisipuri, foarte ok.
1. E problema de transport. Cu masina, mi-e greu sa merg asa de mult, si cu copii e aiurea. Incerc sa evit cat mai mult auto - multe accidente, radare, evenimente, localitati, timp de condus si nici placere nu am, ma plictisesc repede la volan, obosesc repede, nu-s ok. Am condus mult, am experienta, dar nu imi place. 100-150 km merg din placere, mai mult, din chin. As merge cu avionul. Daca merg cu avionul, nu are rost sa nu ma gandesc la Grecia, Turcia, Croatia. Nu m-as gandi la Italia, Spania datorita problemelor cu Covid.
2. bulgarii - ar face test covid si la copii de 2 ani. Asa, iar nu are rost sa nu merg in alte parti


@ iDorin - nu stiu daca are animator sau prea multe activitati pentru copii

@ raducut123 - bugetul e orientativ, se poate si mai mult daca merita. Nu am mult liber, si in concediu, vreau sa fie ok. Am auzit ca au pus nisip. Cred ca e greu cu copii sa merg mult pana la apa. Cred ca pret/ce ofera nu prea e ok in Romania si sa fac si test la copii si asta e, plecam prin alte parti. Ce am vazut in poze la turci, e altceva.


@ __Dan__ - nici eu nu stiu Posted Image M-am gandit la 5-7 zile, de banii astia. Daca merg cu masina, la noi cred macar 7 zile. Daca e bine, stau si mai mult.

@ carturarulobosit - Grecia, mi-a placut si mie mult. As reveni cu drag acolo.

Am ajuns la 2 concluzii:
1. Ori la noi - sa scap de testarea copiilor
- am vazut in Mamaia, apartamente cu 2 camere - dormitor cu pat dublu, inca o camera cu canapea, bucatarie, baie, balcon. Iti faci ceva mancare (si stii ce mananci) sau iau de la un restaurant si mananci in camera. Avantaj, nu ma inghesui in restaurante, copii isi fac somnul ca acasa, au bucatarie ca acasa, e ca o alta casa la mare. Ma ajunge cam 1.000 euro pentru cazare, pentru 7 zile. Cu mancare, si altele, 2.000 euro sau peste, depide. Este si Delfinariu - nu cred ca au rabdare de asa ceva si acolo este si Gradina Zoologica - sa vada un animalut, este si un parc pe acolo, poate mai au ceva treaba pentru copii, mai este si Cazinoul din Constanta. Animatorul - trebuie sa fiu eu Posted Image in cazul asta.
- sau Hotel gen Phoenicia sau cum ati recomandat, dar nu stiu in ce masura imi tin copii ocupati cu activitati si cu piscine de copii etc. Daca nu, tot acolo ies, 2.000-3.000 Euro, dar tot eu animatorul si tot la mare mergem, numai sa fie si plaja ok.

2. Ori afara
- un pic problema cu testarea pentru copii. Sa vad si sotia ce zice, ma gandesc un pic. Cred totusi ca facem si asta.
- nu stiu cum sunt protocoalele. Daca un parinte e pozitiv, ajung inapoi in Romania sau stau acolo, in spital in izolare ?! Sau fiecare tara alte reguli.
- daca plec, oricum, ce o sa fie, aia e, numai sa fie cu bine Posted Image
- lapte praf gasesc pe acolo ?! Ai mei, mai mananca 1 masa de lapte praf noaptea. Am unde sa incalzesc niste apa ?! Pampers cred ca gasesc eu ceva. Trebuie slip la copii sau cum e regula acolo ?!
Turcia - ar fi pe primul loc, pentru ca nu testeaza copii sub 6 ani si au oferte foarte ok pentru copii. As lua o camera dubla, all inclusiv, cu avion, in 5-6.000 euro, cred ca ma incadrez.
Grecia - oriunde am fost, mi-a placut foarte mult. As merge cu drag, am invatat si un pic greaca. Dar, daca testeaza copii, e un minus. Altfel, ar fi ok
Croatia - nu am fost, multi colegi au fost impresionati, dar cred ca au mai putin nisip, mai multa stanca ?! As incerca. Nu stiu cum e cu testatul la ei.
Bulgaria - nu cred ca are rost. Nu stiu cum e cu avionul la ei, sau daca au legatura buna. Dar, daca tot merg, macar sa merg unde e frumos
Alte zone .... Cipru - poate, la fel, colegii ziceau ca e foarte ok. La fel, nu am fost.

Tind spre Turcia cu avionul.
perioada - de pe 1 iulie.

Edited by lopi, 10 May 2021 - 00:53.


#20
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
Bulgaria se stie ca sunt niste stele adaugate in plus la confortul real. Atractia o reprezinta AI/UAI si raportul calitate-pret. Turcia in general e bine, dar si acolo poti da de dume. Noi avem UAI cu un copil cu 1600 euro rezervare si speram sa nu ne mai amane si anul asta.
La Romanica am incercat Savoy acum 7 ani si era ok dpdv al mancarii. Preturile putin cam mari, si vad ca se mentin inca mari pentru 2021 comparativ cu ce ofera, adica nu e sub nicio forma comparabil cu 5 nopti la turci la un hotel verificat si cu standarde cu EB sa zic la un pret de 1.5-1.6k daca ai lua pt double AI+1/2 copii.

#21
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cred ca anul acesta se vor gasi de inchiriat o gramada de apartamente in Mamaia-Nord si Navodari. De retinut, in ambele locuri este santier, mai mult in Navodari. Mamaia Nord are plaja imensa, fix pana in Navodari, unde este normala. Navodari are faleza pietonala. Ce s-a construit langa faleza pare ok. Stiu celputin doua persoane cu apartamente cumparate aici: https://alezzi.ro . si care spun ca e ok.

Daca vrei liniste, Olimp: https://novumbythesea.ro . Frumos, linistit, insa plaja ingusta si cam multe pietre in apa .

Edited by spooky51, 10 May 2021 - 09:50.


#22
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Cauta apartamente in Mamaia pe Airbnb. Am vazut de la 250 lei pana la 400-500. Apartament cu 2 camere, baie, bucatarie, la 300m de plaja
https://www.airbnb.c...u95zu9jKTi3aJul 3500 lei 2 saptamani

#23
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,106
  • Înscris: 17.01.2012

 lopi, on 10 mai 2021 - 00:43, said:

...mi-a placut Grecia - si peisaje si oameni deosebiti si liniste. Am zis sa mai incerc si pe la noi. Cand am venit din Grecia in Eforie Nord, am ajuns spre noapte, sincer, m-a apucat depresia. Cand am vazut ca nu se investeste deloc in hoteluri si restaurante, nici in statiunie. Doar profit.

ești masochistă?
dacă ȘTII că nu-s investiții serioase pt confortul turiștilor, de ce te mai gândești să dai bani în litoralul românesc? :o
....
depinde de ce ofera, nu stiu 6.000 euro. Important e copii sa se simta bine, pentru ei merg. Nici nu vreau sa ii invat cu mofturi, dar sa fie ok.

la sejur de 6000 de euro - nici nu-i înveți pe copii cu mofturi... :P
...
Nu am fost niciodata in Turcia, dar am auzit mult de bine,

ț, ț, ț...
...
2. Ori afara
...Am unde sa incalzesc niste apa ?!

asta întrebare la mișto... :(
...
Tind spre Turcia cu avionul.
perioada - de pe 1 iulie.

în sfârșit ți-a venit mintea la cap!
ori ai beut fo' cafeluță-ntre timp? :o


#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 spooky51, on 10 mai 2021 - 09:44, said:

Cred ca anul acesta se vor gasi de inchiriat o gramada de apartamente in Mamaia-Nord si Navodari
A fost unu la digi24 si a zpus ca deja sunt inchiriate majoritatea lor.

#25
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 lopi, on 10 mai 2021 - 00:43, said:

Tind spre Turcia cu avionul.
perioada - de pe 1 iulie.

Nu vreau sa te descurajez, dar cred ca stii cat de cald e in Turcia in Jul > ...
Oricum, oricat de cald ar fi, e mult mai bine decat in Romania.

Edited by tablagiu_xxx, 10 May 2021 - 15:59.


#26
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
@ spooky51 - m-am gandit la olimp. Anul trecut am fost la Cap Aurora si cat am trecut pe acolo, e cat de cat ok statiunea. Si Hotelul pare bun.
Cu Mamaia - nu ma mai intereseaza. Din Olimp, mai greu ajung la Delfinariu, Gradina Zoologica sau in Constanta.

@ gushpi - mi-as dori sa merg la noi la mare si sa fie ok. Sa vorbesc in limba mea, sa nu ma simt ca un strain. Am fost si in tara si afara si ma asteptam sa se faca ceva. Cu mofturi, nu vreau sa ii invat. As lua si 3 stele daca e ok.

@ tablagiu_xxx - am mai borbit cu colegi care au fost. Au zis ca uneori, chiar e foarte ok la inceputul lunii iulie.

Ramane Turcia, caut ceva oferte acolo. Multumesc.

#27
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,106
  • Înscris: 17.01.2012
io aș zice că-i mai nașpa să fii tratat cu sictir în românia, în limba română, pe bani românești :(
sincer, am câteva sejururi turcești și am fost tratat foarte bine, în limba turcă și engleză - pe niciun ban!
(fiind all inclusive, totul fusese plătit anticipat, astfel că-ntre noi nu-și băgă aghiuță coada și comunicarea a fost liberă de bani! :P )

ps: au colțuri în restaurante cu produse pt copii, cu produse pt vegetarieni, au cuptoare cu microunde pt încălzit, au frigidere dedicate produselor pt copii, au echipe de „ținut copii de vorbă”, cât voi vă dați în bărci :)

pps: da, e foarte cald în iulie, dar io fusei mereu în zona kemer; acolo se-mbină marea cu muntele, au păduri (fără mișto) în interiorul resortului; după fiece baie, să atârni într-un șezlong cu cocktail-ul în mâna stângă și cu dreapta unde vrei tu :P - e dumnezeiesc! dar e posibil să fii deranjată de plajele care au nisip doar până la intrare în mare, iar apoi pietricele la intrarea în mare.

#28
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,106
  • Înscris: 17.01.2012
luna ista: rixos sungate

#29
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005

 corinadaniela, on 09 mai 2021 - 07:35, said:

Mergi în Turcia, la bugetul acesta. Copiii sub 6 ani nu fac test pcr. Un hotel foarte ok pentru familiile cu copii mici este Papillon Belvil din Belek, de exemplu, și întrunește majoritatea dacă nu chiar toate cerințele tale. Ambii copii ar beneficia de gratuitate la cazare, plătești pentru ei doar biletele de avion.
Îți faci o asigurare de călătorie cu opțiunea storno, aproape toate firmele serioase de asigurări includ acum și riscul pentru covid în asigurarea de călătorie.
Din ce am mai văzut pe la știri, în Turcia sunt/vor fi vaccinați pana la finele lunii mai toți cei care lucrează în turism.
Iar obligativitatea prezentării testului pcr negativ pentru adulți și copiii peste 6 ani este valabila pana la 31 mai, deocamdată. Poate după aceasta data este acceptata dovada vaccinării sau a faptului ca ai avut covid în ultimele 90 de zile înainte de sejur.
Din relatările celor care au fost anul trecut în Turcia, acolo chiar se respecta masurile anticovid în resorturi, nu ca la noi pe litoral.
Tu și soția v-ați vaccinat?
La cati rusi merg in Turcia acum nu cred ca este cea mai buna varianta. Rusii nu se vaccineaza, nu poarta masca, epidemia este pe crestere la ei.  In Turcia la fel, datele oficiale  sunt putin plauzibile dpdv al inbolnavirilor si deceselor. Este o tendinta de a ascunde nr. real al bolnavilor pentru a nu afecta turismul.

#30
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Pai rusii nu fac și ei test înainte sa vina în Turcia? Lor li se aplica alte reguli decât noua?

#31
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005

 corinadaniela, on 15 iunie 2021 - 13:18, said:

Pai rusii nu fac și ei test înainte sa vina în Turcia? Lor li se aplica alte reguli decât noua?
teoretic.... ca nu-i asa greu sa falsifici un test PCR  in conditiile in care rusii nu colaboreaza cu nimeni in ceea ce priveste accesul la datele legate de Covid, vaccinari etc.Plus ca refuza sa stea in carantina, izoleze, poarte masca si alte masuri de distantare sociala. Am vreo 10 rusi la mine la birou, i-am pus pe toti intr-un birou comun. Sa-i vezi pe toti , unu nu este vaccinat desi te roaga astia cu vaccinul acum, unulnu poarta masca.  Aeroflotul si cursele charter rusesti nu fac controale de test PCR la check in la plecarea din Rusia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate