Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

litoral cu copii mici - cazare

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
As vrea o cazare pe litoralul romanesc care sa asigure:
1. spatiu de joaca pentru copii mici 2 ani, cat mai multe jocuri, activitati, eventual animatori, mancare pentru ei etc.
2. sa aibe hotelul sau in apropiere si zone mai umbrite - copacei, un parc ceva sau locuri in apropiere pe unde se poate plimba si un pic de umbra.
3. o cazare de 4-5 stele, all inclusiv (cred, de obicei mancarea e destul de proasta la mare si putine restaurante ok)
4. cat mai linistit, si neaglomerat (fara disco pana la 5-6 dimineata). Prefer asa si pentru situatia cu Covid.
5. poate mai bine o pensiune, cu o curte interioata ?!
6. aproape de mare si nisip

Buget pana in 3-4.000 euro sau mai mult daca merita. Am fost pe la Hotel Turquoise - Venus (ok, dar o piscina mica pentru copii, fara animatori sau prea multe de facut pentru cei mici si fara parc. Erau niste copaci neingrijiti prin zona, neamenajat nimic), Onyx Mera - Cap Aurora (le-a placut la copii la "ciupercuta", era si un animator cam dezinteresat, cat de cat ok, dar extrem de aglomerat si fare nimic umbra. Si hotelul, izolat). Prin Eforien Nord, am stat la multe hoteluri, nu cred sa fie ceva ce sa-mi mai placa. Eforie Sud, tot ca Nord. In Mamaia, nu am fost de mult timp, poate e mai ok. Am mai fost la diferite hoteluri/statiuni la noi, dar nu stiu ce m-ar multumi la ce vreau eu.
Sunt din Iasi si pana la mare, e ceva de mers cu masina - nu am nici placere, nici rabdare, chef sa merg atata. Se poate cu avion Iasi - Kogalniceanu si de acolo ceva ?! Sau tren rapid ?!

M-am gandit si la bulgari, turci, greci, croati, dar cu covid. Daca iese vreunul pozitiv si altul negativ sau toti pozitiv la intoarcere se strica treaba cred, cine stie ce reguli au acolo. Si copii, nu i-as traumatiza cu test covid. Mai e si pasaport si haine. In afara in nici un caz nu merg cu masina, doar cu avionul (nu-mi place sa conduc atata si e greu si pentru copii). M-as gandi la Croatia, Grecia (am mai fost si imi place) sau Albania sau si altele. Dar, e problema cu Covid.

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005
Phoenicia hotels. Ro

În Mamaia recomand Luxury sau Royal.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Ai putine variante daca ceri din start 4-5 stele... lumea cu copii de obicei merge la hoteluri familiale cu all inclussive gen Pirates/fost Bicaz, Dorna, samd... doar ca acolo sunt 3/3+ stele.

Edited by andreic, 09 May 2021 - 05:25.


#4
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
La bugetul tau, mergi linstit in Tenerife, cu avion direct ... si esti de 1000 de ori mai castigat.
Chiar cu impedimentul testelor ... iti garantez ca te vor ierta copiii pt deranj/ traumatizare
Fi mea a fost la 3 ani si si acum isi aduce aminte cate de fain a fost ...

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Phoenicia din Mamaia pare să fie ce cauți.

#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Anul asta ne-am gandit si noi sa mergem vreo cateva zile pe litoral la noi (nu am mai fost de multi ani).
Am cautat pe booking sa vad ce gasesc si cam ce pareri sunt (mai recent). Nu prea sunt bune la mai nimic din Mamaia (in conditiile in care nu am buget si am cautat 5 stele).
Sarind peste parerea generala despre angajati (unde, la modul general, parerea este proasta si de asteptat, genul asta pe oameni ii vezi peste tot nu doar pe litoral deci nimic suprinzator aici), plajele private cu chistoace (nu se face curatenie, multe pareri in acest sens chiar din 2020), zgomote multe de la diverse petreceri sau constructii (hoteluri scumpe lipite de hoteluri ieftine sau intre cladiri/strazi in constructie astfel ca manelele, tipetele, picamerele etc. domina), mancarea de proasta calitate (si la hoteluri cu 2000+ lei pe noapte) etc. Putem continua.
Decizia pana la urma a fost ca tot in alta tara vom merge si capitolul este inchis.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Mergi în Turcia, la bugetul acesta. Copiii sub 6 ani nu fac test pcr. Un hotel foarte ok pentru familiile cu copii mici este Papillon Belvil din Belek, de exemplu, și întrunește majoritatea dacă nu chiar toate cerințele tale. Ambii copii ar beneficia de gratuitate la cazare, plătești pentru ei doar biletele de avion.
Îți faci o asigurare de călătorie cu opțiunea storno, aproape toate firmele serioase de asigurări includ acum și riscul pentru covid în asigurarea de călătorie.
Din ce am mai văzut pe la știri, în Turcia sunt/vor fi vaccinați pana la finele lunii mai toți cei care lucrează în turism.
Iar obligativitatea prezentării testului pcr negativ pentru adulți și copiii peste 6 ani este valabila pana la 31 mai, deocamdată. Poate după aceasta data este acceptata dovada vaccinării sau a faptului ca ai avut covid în ultimele 90 de zile înainte de sejur.
Din relatările celor care au fost anul trecut în Turcia, acolo chiar se respecta masurile anticovid în resorturi, nu ca la noi pe litoral.
Tu și soția v-ați vaccinat?

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Initiator a descris la perfecție hotelurile din Bulgaria.

#9
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Bulgaria. Cu vaccin.

#10
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010
Hotel Vega din Mamaia. E fain.

#11
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 12.09.2013
Cum dracului sa ai buget de 4000 si sa te gandesti la Mamaia?Tu ai vazut cum arata plaja dupa innisipare?De la faleza pana la intrarea in apa ai 300m....trebuie sa cari toate bagajele pana acolo.Plus ca nisipul e plin de scoici....A, dupa cum se sparg valurile tare imi e ca intrarea in apa e mai abrupta!Deci....schimba-ti destinatia daca nu vrei sa-ti para rau!

#12
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

View Postraducut123, on 09 mai 2021 - 08:42, said:

Cum dracului sa ai buget de 4000 si sa te gandesti la Mamaia?Tu ai vazut cum arata plaja dupa innisipare?De la faleza pana la intrarea in apa ai 300m....trebuie sa cari toate bagajele pana acolo.Plus ca nisipul e plin de scoici....A, dupa cum se sparg valurile tare imi e ca intrarea in apa e mai abrupta!Deci....schimba-ti destinatia daca nu vrei sa-ti para rau!
ASta cu plaja mare... romanul nu e niciodata multumit. Cand era mica... de ce e mica. Acum ii e lene sa isi care umbrela si cearceaful. Ca nah.

#13
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Sunt surprins că nimeni nu observă. Inițiatorul nu a specificat durata vacanței dorite.10-20-30 de zile? Poate contează. Zic și eu.

#14
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 12.09.2013

View Postioppo, on 09 mai 2021 - 08:44, said:

ASta cu plaja mare... romanul nu e niciodata multumit. Cand era mica... de ce e mica. Acum ii e lene sa isi care umbrela si cearceaful. Ca nah.
Si sa mergi cu pantofi cu bombeu metalic sa nu te ranesti!Cand esti singur poti sa-ti cari bagajul, dar cand ai si 2 copii mici cari 2-3 genti cu jucarii, mancare, pampersi....

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postraducut123, on 09 mai 2021 - 08:42, said:

Cum dracului sa ai buget de 4000 si sa te gandesti la Mamaia?Tu ai vazut cum arata plaja dupa innisipare?De la faleza pana la intrarea in apa ai 300m....
E superb asa, nu mai vrem plaje miniscule Posted Image
Apropo de la Vega spre nord e plaja mai lata si inainte de suplimentarea cu nisip, acolo se ducea lumea care apreciaza plaja de calitate. Suplimentarea este pentru a repara eroziunea din zonele de sud ale statiunii. Zi merci ca avem nisip... ca la altii cand cazi pe plaja dai cu capul in pietre.

Edited by andreic, 09 May 2021 - 10:20.


#16
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Te duci in Grecia cu jumatate din banii aia.
In Romania merita doar daca esti masochist.

#17
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 12.09.2013

View Postandreic, on 09 mai 2021 - 10:16, said:

E superb asa, nu mai vrem plaje miniscule Posted Image
Apropo de la Vega spre nord e plaja mai lata si inainte de suplimentarea cu nisip, acolo se ducea lumea care apreciaza plaja de calitate. Suplimentarea este pentru a repara eroziunea din zonele de sud ale statiunii. Zi merci ca avem nisip... ca la altii cand cazi pe plaja dai cu capul in pietre.
Auzi!Ala nu e nisip, sunt scoici!Tu ai fost vreodata dupa innisipare sa vezi cum e sau vorbesti din poze?Intelege tot romanul ca latirea plajei e benefica...dar sa fie nisip fin, nu scoici.Si mai e ceva:Plaja s-a inaltat acum fata de faleza cu 1,5 m in anumite locuri!Deci cei mai mici, de pe faleza nu vor vedea nicio mare....La asta ce mai comentati?

View Postcarturarulobosit, on 09 mai 2021 - 11:58, said:

Te duci in Grecia cu jumatate din banii aia.
In Romania merita doar daca esti masochist.
Si ce plaje gasesti in Grecia....si ce mancare ti se ofera!

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Are dreptate raducut, am fost acum 2 săptămâni în mamaia, zona cazino. De la intrarea pe plaja, eu nu vedeam linia apei, am doar 1,60 m înălțime. Trebuia sa ma înalt pe vârfuri ca să pot vedea un fir de apa la orizont. Țărmul e departe, marea nu se aude, nu se vede, nu se simte briza sau mirosul specific. Pontonul de la cazino a ajuns acum în mijlocul plajei, e împrejmuit cu gard de sarma, arata sinistru. Estimez ca sunt 200 m pana la țărm, dacă nu și mai mult. Vara va fi un chin, pe căldura de la prânz, sa străbați distanta, cu 1-2 copii mici, să-i duci la masa sau la somn. Nu mai zic, dacă nu vrei sa mori sufocat de căldură pe plaja, sa simți puțin briza și mirosul marii, trebuie sa îți găsești un loc mai aproape de țărm. Asta înseamnă o distanta mare de parcurs pana la beachbar sau terasele/chioșcurile de pe faleza, să-ți iei ceva rece de băut sau o înghețată, o plăcintă, etc.
Din câte știam, pe zona latita cu fonduri europene nu se pot desfășura activități comerciale (cel puțin asa a fost la Eforie, după latirea plajei) , deci ioc șezlonguri/umbrele sau beach bar mai aproape de țărm.
Iar dacă stai în zona mai apropiata de faleza, unde vor fi sezlonguri/umbrele, și vrei sa te răcorești în mare, pana ajungi înapoi la locul tău, ești deja uscat.
OK, era necesara latirea plajei, dar au exagerat.
Rămâne de văzut când începe sezonul estival, cum va fi amenajata plaja și care va fi gradul de ocupare în aceste zone.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate