Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Extensie HDD PS4 5Tb

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
leflyboy

leflyboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.01.2019
Salutare,

Posed PS4 500 Gb si doresc sa ii maresc memoria cu un hard extern de 5 Tb (usb 3). Am doua variante:
1. Il formatez ca extensie din consola si-l conectez prin usb adaugand astfel la 500 Gb aproximativ 5 Tb
2. Il scot fizic din consola pe cel default de 500 Gb (facand initial un backup de profil) il pun pe cel de 5 Tb si fac restore.

Intrebarea mea: Care varianta este mai buna (viteza de citire, scriere, rulare aplicatii, etc) ? Hard intern sau extensie prin usb?

Google ul nu prea m a ajutat iar suportul PS4 Romania:

"Din păcate, nu deținem această informație, compania PlayStation nu fabrică HDD-uri.
Dacă doriți înlocuirea unui HDD din consola Dumneavoastră de PlayStation, vă recomandăm să contactați magazinul de achiziție, pentru ca consola Dumneavoastră să fie transportată către un centru de reparații unde se poate efectua această operațiune.
"

Poate reusiti voi sa ma lamuriti in aceasta privinta..

#2
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
Intern

#3
leflyboy

leflyboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.01.2019
Asa zic si eu dar am spus sa intreb ca sa mai am o parere. Merci de raspuns.

#4
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Mai bine iei SSD

#5
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Am un HDD de 5TB extern la PS4 Pro și nu era nicio diferență față de ăla intern, înainte să trec la SSD.

#6
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 08.01.2009
Daca e PS4 simplu (nu Pro) atunci interfata originala a HDD-ului e SATA II care are viteza de 3 Gb/s vs 5Gb/s in cazul USB 3.0 , deci in afara de o mica penalitate latenta (comenzile SATA date HDD-ului vs cele via Bridge USB-SATA) nu ar trebui sa pierzi nimic daca lasi HDD-ul in caddy-ul USB 3 ; nici in cazul Pro cu SATA III 6Gb/s vs 5Gb/s nu ar trebui sa fie mare diferenta .
SSD nu e recomandat ; OS-ul de baza nu are suport "TRIM" deci nu face wear leveling la scrierile pe SSD cea ce poate duce la moartea prematura a acestuia (in functie de capacitatea SSD-ului si cat de des stergi jocurile existente si le inlocuiesti cu altele) ; de asemenea SoC-ul este destul de slab si reprezinta o limitare in sine in ceea ce priveste capabilitatea lui de dezarhivare realtime la asset-urile jocurilor.
Pt un spor de performanta de care poate beneficia hardware-ul PS4 ai putea incerca un HDD slim 7200 RPM ( timpi de cautare mai mici ) sau un SSHD ( firmware-ul disk-ului decide ce e pus in cache si are grija de wear leveling corect )
Daca alegi varianta sa inlocuiesti disk-ul intern mai bine faci reintalare a OS-ului de la 0 cu reinstalare jocuri si restaurare salvari decat sa clonezi disk-ul existent (varianta recomandata)

Edited by me_iauras, 06 May 2021 - 22:01.


#7
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 03.01.2009
Nu o sa vezi nicio diferenta. Eu am un HDD extern de 4TB la PS4 Pro si parca e mai rapid decat cel intern. Nu te chinui, pune-l pe USB cu un convertor usb-sata mai de calitate si va fi ok. Oricum PS4 nu va simti diferenta.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Ori intern, ori extern pe USB 3 e tot aia.

USB 3.0 si SATA III au aproximativ aceiasi viteza (~650Mbps).

Un hard de 7200rpm ajunge la 130Mbps. Deci n-are rost sa-ti bati capul intern. 2.5" gasesti rar la 7200rpm, deci 5400 rpm comun. Aka ~80Mbps.

Chiar si un SSD pe SATA/ USB III va face aproximativ aceiasi treaba (comparatie daca sa pui SSD pe USB sau pe SATA), pentru ca amandoua sunt limitate de vitezele SATA/ USB 3 dar vei avea viteza de 3-6 ori mai mare decat HDD si viteza de acces mult mai mare (pe ambele).

Deci, poti linistit sta pe USB

Edited by Lex404, 07 May 2021 - 09:03.


#9
leflyboy

leflyboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.01.2019

 me_iauras, on 06 mai 2021 - 22:00, said:

Daca e PS4 simplu (nu Pro) atunci interfata originala a HDD-ului e SATA II care are viteza de 3 Gb/s vs 5Gb/s in cazul USB 3.0 , deci in afara de o mica penalitate latenta (comenzile SATA date HDD-ului vs cele via Bridge USB-SATA) nu ar trebui sa pierzi nimic daca lasi HDD-ul in caddy-ul USB 3 ; nici in cazul Pro cu SATA III 6Gb/s vs 5Gb/s nu ar trebui sa fie mare diferenta .
SSD nu e recomandat ; OS-ul de baza nu are suport "TRIM" deci nu face wear leveling la scrierile pe SSD cea ce poate duce la moartea prematura a acestuia (in functie de capacitatea SSD-ului si cat de des stergi jocurile existente si le inlocuiesti cu altele) ; de asemenea SoC-ul este destul de slab si reprezinta o limitare in sine in ceea ce priveste capabilitatea lui de dezarhivare realtime la asset-urile jocurilor.
Pt un spor de performanta de care poate beneficia hardware-ul PS4 ai putea incerca un HDD slim 7200 RPM ( timpi de cautare mai mici ) sau un SSHD ( firmware-ul disk-ului decide ce e pus in cache si are grija de wear leveling corect )
Daca alegi varianta sa inlocuiesti disk-ul intern mai bine faci reintalare a OS-ului de la 0 cu reinstalare jocuri si restaurare salvari decat sa clonezi disk-ul existent (varianta recomandata)

Wow..cel mai profi raspuns. Am sa tin cont de mentiunile tale. Ca fapt divers este PS4 cu sata 2 (nu este pro). Ssd, sshd sunt echipamente hdd scumpe de care nu ma pot atinge (incerc sa tin un buget de maxim 600 ron pentru un maxim de 5 tb). Jocurile, la ce capacitate vorbim, odata instalate raman asa. Chiar daca diferentele sata2/usb3 sunt 3gb/s vs 5gb/s voi merge pe inlocuirea fizica a celui intern cu restore salvari si nu clonare cum se spune in documentatia oficiala PS. Merci inca o data de raspuns.

 Lex404, on 07 mai 2021 - 09:03, said:

Ori intern, ori extern pe USB 3 e tot aia.

USB 3.0 si SATA III au aproximativ aceiasi viteza (~650Mbps).

Un hard de 7200rpm ajunge la 130Mbps. Deci n-are rost sa-ti bati capul intern. 2.5" gasesti rar la 7200rpm, deci 5400 rpm comun. Aka ~80Mbps.

Chiar si un SSD pe SATA/ USB III va face aproximativ aceiasi treaba (comparatie daca sa pui SSD pe USB sau pe SATA), pentru ca amandoua sunt limitate de vitezele SATA/ USB 3 dar vei avea viteza de 3-6 ori mai mare decat HDD si viteza de acces mult mai mare (pe ambele).

Deci, poti linistit sta pe USB

Aceasta este varianta mai usoara pe usb. Insa ma gandesc ca daca se intampla ceva cu portul usb, nu face contact cum trebuie, etc atunci sunt probleme. Vad eu ce fac. Merci.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Porturile USB sunt atat de vechi ca design incat au ajuns super robuste.

Plus ca nu stai sa-l scoti si bagi in fiecare zi.

Ce ti-as recomanda insa e sa cauti un rack cu alimentare externa (deci nu purecii aia mici single cable).

Ceva gen WD Book, dar DYI sau mai ieftin.


Daca mergi pe intern, cred ca e cam greu sa gasesti un HDD de 2.5" care sa fie ok..

#11
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Dacă tot insiști sa îl schimbi pe cel  intern (mi se pare inutil dar hei, fiecare face ce vrea) asigură-te ca hdd-ul pe care vrei sa îl pui are maxim 9.5mm grosime.


#12
leflyboy

leflyboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.01.2019
External storage:
USB 3.0 la viteze de până la 5 Gb/s
USB 2.0 la viteze de până la 480 Mb/s
Internal storage:
SATA 2 la viteze de până la 300 Mb/s
SATA 3 la viteze de până la 600 Mb/s
SSD la viteze de până la 2500 Mb/s

Problema, din cate stiu la SSD uri este, in ciuda ratei mari de transfer, sensibile la rescrieri si mai rau daca el "crapa subit" datele nu mai pot fi recuperate bazandu-se pe memorie flash.

8 Tb (limitarea maxima a PS4) neincadrandu-se in buget am sa raman la aceasta varianta: WD Elements Portable 5TB, 2.5" sau Seagate Backup Plus HUB 6TB si pana la urma voi alege varianta de extensie prin USB 3.0 nu ma mai complica sa desfac consola.

Multumesc pentru raspunsuri.

 Lex404, on 07 mai 2021 - 09:32, said:

Porturile USB sunt atat de vechi ca design incat au ajuns super robuste.

Plus ca nu stai sa-l scoti si bagi in fiecare zi.

Ce ti-as recomanda insa e sa cauti un rack cu alimentare externa (deci nu purecii aia mici single cable).

Ceva gen WD Book, dar DYI sau mai ieftin.


Daca mergi pe intern, cred ca e cam greu sa gasesti un HDD de 2.5" care sa fie ok..
8 Tb (limitarea maxima a PS4) neincadrandu-se in buget am sa raman la aceasta varianta: WD Elements Portable 5TB, 2.5" sau Seagate Backup Plus HUB 6TB si pana la urma voi alege varianta de extensie prin USB 3.0 nu ma mai complica sa desfac consola.


#13
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
Misti cablu din greseala si o sa te miri de ce ai disconect. Fizic e bine sa il ia intern.

#14
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 08.01.2009

View Postleflyboy, on 08 mai 2021 - 14:35, said:

External storage:
USB 3.0 la viteze de până la 5 Gb/s
USB 2.0 la viteze de până la 480 Mb/s
Internal storage:
SATA 2 la viteze de până la 300 Mb/s
SATA 3 la viteze de până la 600 Mb/s
SSD la viteze de până la 2500 Mb/s

Nu stiu daca ai copiat sau inteles gresit insa vitezele interfetelor SATA II & III sunt 3Gb/s(300 MB/s) respectiv 6 Gb/s(600 MB/s)

Quote

Problema, din cate stiu la SSD uri este, in ciuda ratei mari de transfer, sensibile la rescrieri si mai rau daca el "crapa subit" datele nu mai pot fi recuperate bazandu-se pe memorie flash.

8 Tb (limitarea maxima a PS4) neincadrandu-se in buget am sa raman la aceasta varianta: WD Elements Portable 5TB, 2.5" sau Seagate Backup Plus HUB 6TB si pana la urma voi alege varianta de extensie prin USB 3.0 nu ma mai complica sa desfac consola.

Multumesc pentru raspunsuri.


8 Tb (limitarea maxima a PS4) neincadrandu-se in buget am sa raman la aceasta varianta: WD Elements Portable 5TB, 2.5" sau Seagate Backup Plus HUB 6TB si pana la urma voi alege varianta de extensie prin USB 3.0 nu ma mai complica sa desfac consola.

Ai grija ce disk-uri alegi ; au inceput sa apara HDD-uri noi cu tehnologie SMR(in locul celei CMR conventionale ) insa e foarte greu de gasit informatii despre HDD-urile incluse in aceste oferte portabile (informatiile general valabile sunt pt cele 3,5 aici sau aici) .
Singura optiune ar fi sa testezi la cumparate prin umplerea lui cu date (de exemplu cu cateva filme de dimensiuni de cateva zeci de GB fiecare multiplicate de multe ori ) si apoi dupa stergere la inatmplare a unorra din acestea cu o incercare de a il umple din nou ; daca viteza a doua oara la rescriere e f mica atunci mai bine il returnezi .

#15
leflyboy

leflyboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.01.2019

View Postme_iauras, on 09 mai 2021 - 10:50, said:

Ai grija ce disk-uri alegi ; au inceput sa apara HDD-uri noi cu tehnologie SMR(in locul celei CMR conventionale ) insa e foarte greu de gasit informatii despre HDD-urile incluse in aceste oferte portabile (informatiile general valabile sunt pt cele 3,5 aici sau aici) .
Singura optiune ar fi sa testezi la cumparate prin umplerea lui cu date (de exemplu cu cateva filme de dimensiuni de cateva zeci de GB fiecare multiplicate de multe ori ) si apoi dupa stergere la inatmplare a unorra din acestea cu o incercare de a il umple din nou ; daca viteza a doua oara la rescriere e f mica atunci mai bine il returnezi .
https://www.reichelt...-which-purpose/
Nu stiam treaba aceasta. Nu m-am mai documentat de ceva vreme despre HDD-uri insa am sa raman pe CMR. Merci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate