Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Software creare comenzi de transport

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#55
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020

View Post_Smiley_, on 09 mai 2021 - 06:53, said:

Se poate face sigur si direct din PDF (ex: declaratia unica de la ANAF, apar diverse sectiuni in functie de ce bifezi pe acolo).[...]
Folosesc Adobe Acrobat Pro DC (subscripție), dar nu reușesc nicicum să creez un document care să se comporte așa... adică dacă tastez 1 într-un câmp să nu facă nimic, dacă tastez 2 să-mi dubleze un tabel, dacă tastez 3 să-l tripleze etc. Ce aplicație ar trebui să folosesc, sau ce funcție/unealtă, care să facă documentul meu să se comporte așa?! Și ulterior, dacă din cauza multiplicărilor, documentul are mai multe pagini, cum îl setez să-mi printeze termenele și condițiile pe spatele fiecărei pagini?

#56
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,405
  • Înscris: 15.11.2003
https://www.adobe.co...ible-forms.html

Incerca sa-l pacalesti din vizibilitate.
Nu cred ca ofera functionalati extraordinare de modificare layout dar nici n-am folosit asa ceva.
Logica generala ar fi : creezi toate cele 3 tabele si in functie de ce tastezi modifici vizibilitatea elementelor

Edited by radu103, 16 May 2021 - 15:09.


#57
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020
Posted Image))
Nu, în Forms vizibilitatea e legată strict de printare. Ai 3 opțiuni: vizibil (și-ți va printa conținutul tab-ului respectiv), ascuns (nu-ți va printa conținutul) și vizibil, dar nu printa (care-ți afișează conținutul dar nu-l printează). Nu mă ajută cu nimic, documentul meu va fi în continuare la fel de lung și va avea în continuare tabele necompletate...
Poate userul _Smiley_ mai intră și știe să-mi explice cum se face...

#58
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,405
  • Înscris: 15.11.2003
cred ca ti-ar fi mai simplu folosind ceva gratuit si specializat : https://www.form.io/how-it-works

Edited by radu103, 16 May 2021 - 16:33.


#59
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcristian_puscasu, on 16 mai 2021 - 16:05, said:

Posted Image))
Nu, în Forms vizibilitatea e legată strict de printare. Ai 3 opțiuni: vizibil (și-ți va printa conținutul tab-ului respectiv), ascuns (nu-ți va printa conținutul) și vizibil, dar nu printa (care-ți afișează conținutul dar nu-l printează). Nu mă ajută cu nimic, documentul meu va fi în continuare la fel de lung și va avea în continuare tabele necompletate...
Poate userul _Smiley_ mai intră și știe să-mi explice cum se face...
din pacate nu am prea multa experienta cu pdf-urile. tineam minte ca declaratia unica (pdf-ul de la anaf)  se comporta cam cum ai vrea tu, d'asta am spus ca ar trebui sa se poata face.
vezi daca asta te ajuta: https://acrobatusers...ow_hide_fields/

#60
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Idee cit se poate de taraneasca: fa-ti un pdf cu x tabele & shit si le lasi goale cu un Z mare cu piscu pe alea de care nu ai nevoie wtf...

#61
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020

View PostMosotti, on 17 mai 2021 - 15:21, said:

Idee cit se poate de taraneasca: fa-ti un pdf cu x tabele & shit si le lasi goale cu un Z mare cu piscu pe alea de care nu ai nevoie wtf...
Mda... după 4 pagini, atât s-a putut!

#62
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Pai sari cu oferta (mii de euro) si o sa ai versiune alpha custom ca nimeni nu-ti lucreaza/ofera sfaturi gratis. Ce crezi ca aici se pune faianta sau gresie unde pricepe toata lumea ?

Edited by YalFa, 20 May 2021 - 01:28.


#63
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Initiator... fara bani nu se poate :)

Degeaba iti bati capul cu improvizatii gen PDF/xcel, mai devreme sau mai tarziu o sa te lovesti de diverse limitari vis-a-vis de programarea acestora... si atunci ce o sa faci ? o sa o iei de la inceput cu alt sistem ? Cat timp/bani ai avea de pierdut daca dupa 2-3 luni de activitate cu pdf-uri "programatice" o sa te lovesti de o limita si o sa-ti trebuiasca un sistem complet nou ?

Eu iti sugerez un sistem LAMP (Linux.Apache.MySQL.PHP) clasic sau variatii cu Nginx/MariaDB/FPM-PHP... macar este open source si nu platesti licente.
Ai avea un server fizic/virtual unde ai stocate datele si o interfata web accesibila local sau de oriunde din Internet de tine, soferi, clienti, e.t.c.
Oricum cred ca gasesti preturi mai rezobabile la combinatia de programare HTML/CSS3/Javascript/PHP/MySQL in plus este folosita de multi ani.

#64
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020

View PostYalFa, on 20 mai 2021 - 01:28, said:

Pai sari cu oferta (mii de euro) si o sa ai versiune alpha custom ca nimeni nu-ti lucreaza/ofera sfaturi gratis. Ce crezi ca aici se pune faianta sau gresie unde pricepe toata lumea ?
De ce vorbești neîntrebat?! Și de ce nu citești, înainte de a posta așa, ca să apară la număr... Ia uite aici:

View Postcristian_puscasu, on 06 mai 2021 - 20:16, said:

Banul jos, nu încape discuție, contract și tot ce implică.
Una peste alta, concluzia am tras-o mai sus și logica e destul de simplă... În afară de propunerile din privat (care, cel puțin la prima vedere, par orientate către subiiect), aici nu cred că voi avea vreodată șanse să găsesc vreun profesionist. Tot ce s-a oferit aici au fost soluții care mai de care mai complexă decât am cerut eu, jumătăți de posibile rezolvări și multă gargară inutilă. Bașca previziuni despre viitorul afacerii mele, sau propuneri total pe lângă. Iar la final cineva a stabilit victorios că este vorba, de fapt, de o idee țărănească, iar altul, băgându-se în seamă ca un supozitor, presupune la fel de victorios că eu, cumva, credeam că aici se țin cursuri despre tehnica aplicării materialelor de finisaj în construcții.
Eu zic să ne vedem fiecare de ale lui, căci dacă până acum nu s-a concretizat nimic...
Rog respectuos moderatorul să închidă subiectul, deocamdată am renunțat la idee.

#65
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
Colegule eu sunt neprofesionist, dar si eu stiu o chestie:
La clientul sucit si bugetul dosit, nu te bagi daca nu vrei sa te doara capul aiurea.

#66
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,405
  • Înscris: 15.11.2003

View Postcristian_puscasu, on 21 mai 2021 - 22:33, said:

Una peste alta, concluzia am tras-o mai sus și logica e destul de simplă... În afară de propunerile din privat (care, cel puțin la prima vedere, par orientate către subiiect), aici nu cred că voi avea vreodată șanse să găsesc vreun profesionist.
Cred ca nu esti in masura sa evaluezi ce inseamna cuvantul ala "profesionist".
N-ai inteles propunerile deoarece sunt destul de sumare pentru ca supriza : pana si RFP/RFQ-urile costa si nu sunt gratis Posted Image
Daca stii ce-s alea si le faci in mod curent atunci cred ca te incadrezi la profesionisti.
Tu cauti carpaci si asta vei gasi pana la urma

View PostbvygKLM, on 21 mai 2021 - 23:04, said:

Colegule eu sunt neprofesionist, dar si eu stiu o chestie:
La clientul sucit si bugetul dosit, nu te bagi daca nu vrei sa te doara capul aiurea.
Corect si la profesionisti cu mentiunea : dintre doi clienti, cel mai sucit este evitat si cand plateste pana cand diferenta de pret e semnificativ mai mare si merita deranjul !

View Postcristian_puscasu, on 21 mai 2021 - 22:33, said:

Rog respectuos moderatorul să închidă subiectul, deocamdată am renunțat la idee.
Deci nici macar timpul tau nu mai valoreaza ideea aia...era clar de la inceput rezultatul oricat efort s-ar fi depus de catre orice profesionist/neprofesionist

PS : inca ceva...tu l-ai servi pe un client care-ti jigneste profesia si colegii, pe bani sau gratis indiferent ?

Edited by radu103, 22 May 2021 - 00:04.


#67
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postcristian_puscasu, on 21 mai 2021 - 22:33, said:

De ce vorbești neîntrebat?! Și de ce nu citești, înainte de a posta așa, ca să apară la număr... Ia uite aici:
Daca tu poti da banu jos(adica transfer bancar) de un Mercedes AMG nou noutz atunci se schimba datele problemei.

#68
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,426
  • Înscris: 10.08.2005

View Postcristian_puscasu, on 21 mai 2021 - 22:33, said:

Rog respectuos moderatorul să închidă subiectul, deocamdată am renunțat la idee.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate