Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Software creare comenzi de transport

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#37
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMosotti, on 08 mai 2021 - 18:30, said:

Un server SQL mai crapa din cind in cind din diferite motive, plus ca trebuie instalat de cineva. Aplicatia fiind esentiala pentru afacere, cineva tre sa fie non-stop available pentru suport Posted Image

Dup-aia intram in alte aberatii, gen crapa hardu si pierde toate datele, deci tre sa aibe un sistem de back-up si de cineva care sa-i faca restore Posted Image

Baza de date SQL in cloud, gata instalata, actualizata/patchuita automat, chiar cu backup automat. Cu vreo 50 euro/luna gasesti ceva decent ca putere de calcul iar daca vrei mai mult treci usor la o instanta mai mare.

#38
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Si la prima eroare de conectivitate tu, ca utilizator/beneficiar, ce faci? Suni la Cloud, nu? :D

#39
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View Postdani.user, on 08 mai 2021 - 19:54, said:



Baza de date SQL in cloud, gata instalata, actualizata/patchuita automat, chiar cu backup automat. Cu vreo 50 euro/luna gasesti ceva decent ca putere de calcul iar daca vrei mai mult treci usor la o instanta mai mare.
Ptr ce are nevoie el gasesti postgreSql si gratis fara peobleme de functionare
https://www.elephantsql.com/plans.html

Edited by radu103, 08 May 2021 - 20:09.


#40
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Cind ai aplicatia aici si db-ul la dracu-n praznic s-ar putea sa ai surprize, da no, incercarea moarte n-are :lol:

#41
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postradu103, on 08 mai 2021 - 19:48, said:

...In rest stai in banca ta daca nu stii cum se desfasoara proiectele serioase in care beneficiarii sunt reprezentati de consultanti externi tocmai ca sa nu-si ia teapa de la amatori oligofreni

fix asta-i rolul unui forum: sa afli informatii de la mai multi "amatori", ca sa nu-ti iei teapa de la consultanti externi oligofreni care vad doar zeci de mii de euro pentru orice aplicatie cu 5-6 ferestre.


ps: nu uita sa ne indici actual ala care sa-ti sustina afirmatiile

View Postradu103, on 08 mai 2021 - 17:45, said:

Si dpdvd legal neinitiatul are o pozitie privilegiata cand se ajunge la litigii
(nu de alta, dar m-a amuzat destul de mult ideea asta :) )

Edited by _Smiley_, 08 May 2021 - 21:34.


#42
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View Post_Smiley_, on 08 mai 2021 - 21:31, said:

fix asta-i rolul unui forum: sa afli informatii de la mai multi "amatori", ca sa nu-ti iei teapa de la consultanti externi oligofreni care vad doar zeci de mii de euro pentru orice aplicatie cu 5-6 ferestre.


ps: nu uita sa ne indici actual ala care sa-ti sustina afirmatiile

(nu de alta, dar m-a amuzat destul de mult ideea asta Posted Image )

Uite extras din Noul Cod Civil pentru inceput, ptr mai multe informatii consulta un profesionist in domeniul juridic :

Criterii particulare de apreciere a vinovăției
Art. 1.358. -
Pentru aprecierea vinovăției se va ține seama de împrejurările în care s-a produs prejudiciul, străine de persoana autorului faptei, precum și, dacă este cazul, de faptul că prejudiciul a fost cauzat de un profesionist în exploatarea unei întreprinderi.

Culturalizeaza-te :
https://www.avocatoo...e-profesionist/
https://lege5.ro/Gra...ila-codul-civil

Edited by radu103, 08 May 2021 - 22:34.


#43
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View Post_Smiley_, on 08 mai 2021 - 21:31, said:

fix asta-i rolul unui forum: sa afli informatii de la mai multi "amatori", ca sa nu-ti iei teapa de la consultanti externi oligofreni care vad doar zeci de mii de euro pentru orice aplicatie cu 5-6 ferestre.
Nu mai face nimeni ferestre de mult timp...vezi ca ai gresit domeniul...poate la termopane se-ncadreaza

#44
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020
Pfff, parcă sunteți șoferi, pe cuvântul meu... )))

Am încărcat un .pdf cu modelul (neterminat) al comenzii de transport ce-l folosesc acum. Este neterminat, pentru că am refăcut modelul după care lucrez eu, dar în varianta de bază. Pdf-ul pe care lucrez are 5 secțiuni distincte pentru vehicule (practic aceeași secțiune, multiplicată de 5 ori). La fel și secțiunile pentru locațiile de încărcare și descărcare, sunt multiplicate de câte 10 ori.
Eu vreau ca Acces să-mi ofere un panou de introducere a acelor informații, iar secțiunile suplimentare să-mi apară automat, doar atunci când trebuie. Dacă clientul cere 1 vehicul, apare 1 singură secțiune de completat cu datele despre vehiculul necesar, dacă cere 2, apar 2 și tot așa... idem pentru secțiunea despre locațiile de încărcare și descărcare. Bine, mai trebuie adăugate și informațiile despre ce vehicule merg în care locații, atunci când sunt mai multe.
La fel și când e vorba de tipul de marfă, dacă marfa necesită temperatură controlată, secțiunea despre vehicule va avea câmpuri suplimentare pentru temperatură, dacă marfa este ADR, secțiunea va avea câmpurile cu informațiile specifice etc. Dacă sunt mărfuri generale, atunci nu sunt câmpuri suplimentare.
La sfârșit, când toate informațiile sunt completate, trebuie generat un .pdf care va trebui să poată fi semnat electronic, dar f. important, la printare, comanda să fie pe paginile impare, iar pe cele pare (pe verso) să fie Condițiile Generale ale Contractului de Transport.
Ar mai fi și niște calcule de făcut (volumul ocupat, bazat pe dimensiunile specificate), greutatea totală...
Cum eu nu știu ca Adobe și/sau MS Office să poată face așa ceva (adică dacă în câmpul ''Nr. vehicule/ansambluri solicitat'', eu bag cifra 1, Adobe/Office să-mi afișeze automat, în continuare, 1 secțiune cu informații despre vehicule... sau dacă bag cifra 4, să-mi afișeze 4 secțiuni consecutive), singurul program care cred eu că poate face asta este Access.
Deci... cum se poate face?!
Attached File  Comanda_de_transport.pdf   90.12K   35 downloads

#45
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
Se poate face sigur si direct din PDF (ex: declaratia unica de la ANAF, apar diverse sectiuni in functie de ce bifezi pe acolo). Cu siguranta si Access-ul ofera destule functionalitati.
Eu am lucrat in ultima vreme mai mult pt desktop(windows), deci optiunea mea ar fi o aplicatie in WPF + un server de SQL (SQL Express). Dar se poate face la fel de usor si pe web, daca-ti doresti sa poti accesa sistemul de oriunde.

Edited by _Smiley_, 09 May 2021 - 06:53.


#46
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Initiator:
Atata timp cat nu esti dispus sa-ti dezvolti propria solutie in-house si vrei sa folosesti solutiile dezvoltate cu de toate pentru toti sansele sa gasesti ceva pentru nevoiile tale scad.
Daca te hotarasti totusi sa dezvolti in-house o solutie efortul initial in bani si timp o sa fie considerabil, iar rezultatele or sa fie multumitoare doar daca o sa ai o echipa care stie ce face... ai grija piata este plina de amatori care se pricep mult mai bine la vanzarea propriei imagini decat la o solutie la cheie...
In principiu ceea ce ai tu nevoie se poate dezvolta si prin interfata web care sa raspunda la comenzi in doar 3-4 secunde de o echipa formata din minim 2-3 persoane.

#47
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Poti lucra in excel. Textul e fix si lasi campuri libere. Si eventual iti genereaza comanda client si caraus in tabele diferite. La fel si factura. Mai ramane sa-ti faci un scadentar, ca ai scadente diferite in mod sigur. Mai mici la carausi si mai mari la clienti.

#48
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
toate sistemele bazate pe Excel pe care le-am vazut eu pana acum aveau aceeasi problema: accesul concurent(la fisierul share-uit in retea). recomanda si tu macar Google Sheets (nu rezolvi complet problema, dar se descurca mult mai bine decat Excel-ul).

#49
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View Post_Smiley_, on 09 mai 2021 - 06:53, said:

Eu am lucrat in ultima vreme mai mult pt desktop(windows), deci optiunea mea ar fi o aplicatie in WPF + un server de SQL (SQL Express). Dar se poate face la fel de usor si pe web, daca-ti doresti sa poti accesa sistemul de oriunde.
In ziua de azi e cea mai proasta solutie....
In primul rand ca nu are layer de backend si se conecteaza direct la baza de date.
Ar trebui sa fie o aplicatie hibrida care sa mearga pe mai multe platforme by default, macar Cordova

View Post_Smiley_, on 09 mai 2021 - 11:47, said:

toate sistemele bazate pe Excel pe care le-am vazut eu pana acum aveau aceeasi problema: accesul concurent(la fisierul share-uit in retea). recomanda si tu macar Google Sheets (nu rezolvi complet problema, dar se descurca mult mai bine decat Excel-ul).
Mai bine o aplicatie peste Zoho Sheet, dar tot o solutie proasta e

View Postlucianburjuiul, on 09 mai 2021 - 10:05, said:

Poti lucra in excel. Textul e fix si lasi campuri libere. Si eventual iti genereaza comanda client si caraus in tabele diferite. La fel si factura. Mai ramane sa-ti faci un scadentar, ca ai scadente diferite in mod sigur. Mai mici la carausi si mai mari la clienti.
Decat excel mai bine Zoho Sheets (ca sa nu zicem Google Sheets, Excel/Access365)

View Postcristian_puscasu, on 09 mai 2021 - 00:08, said:

Deci... cum se poate face?!
Attachment Comanda_de_transport.pdf
In primul rand ti-as recomanda a acoperi piata de solutii existente si sa le analizezi la rece pe fiecare feature necesar si sa le dai o nota obiectiva.
Daca chiar ajungi la dezvoltare noua, eu ti-as recomanda o aplicatie hibrida bazata pe Apache Cordova ptr User Interface (poate fi deployat pe Android, Windows, Web, iOS acelasi cod)
Ptr backend ar fi dragut un Node.Js cu OData/REST autogenerat ptr backend (sau .NET core tot cu OData/REST autogenerat)
Baza de date ideala  ar fi un PostgreSql in cloud (gratuit ptr cat iti trebuie tie : https://www.elephantsql.com/plans.html )

SUB NICIO FORMA SA NU ACCEPTI DOAR User Interface care se conecteaza la Database. Ar fi o variata simplista, limitativa si de obicei bazata pe tot felul de framework-uri "exotice", folosite de incepatori

Edited by radu103, 09 May 2021 - 19:09.


#50
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Problemele caselor de expeditie nu sunt astea. In ordine aleatorie as enumera:
- scadente mici la carausi(plata la descarcare, max 30 zile)/mari (60-90 zile la client)
- asta inseamna ca finantezi clientii
- intarzierile la plata
- carausi & clienti neseriosi (semnezi si te lasa balta, anuleaza comanda)
- in sezonul de cereale dispar flotele, creste pretul transportului
- clienti sezonieri
- zone geografice moarte in care ai descarcari si n-ai retur
- fidelizarea clientilor/carausilor
- surprize la incarcare/descarcare - program haotic, acces greu, coada
Pierzi prea multi timp sau dai prea mare importanta acestui soft. Ai facut doua template sau modele in word, le completezi, le semneaza carausul si clientul si gata. Important sa incasezi la timp si sa-ti platesti carausii tot la timp. Ca daca ți se duce vestea pe bursa sau intre carausi ca platesti prost sau greu vei avea constant probleme.

In concluzie ar trebui sa fii pregatit sa sustii afacerea din buzunar pt minim 3 luni pana apar platile, daca n-ai cashflow te sufoci.

Edited by lucianburjuiul, 09 May 2021 - 19:12.


#51
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020
Ei, asta-i bună.
După atâtea soluții, una mai complexă ca alta, acum vin și sfaturile de business.
Dar, dacă tot a venit vorba...
Eu NU finanțez pe nimeni. Transportatorii vor încasa la momentul plății, ca și mine dealtfel. Și în plus, termenele de plată le-ai prezentat invers... sunt mai mari de la spediție către cărăuș, decât de la client către spediție. Iar aceste termene nu vin neapărat din lipsa de bani sau rea voință, Convenția CMR prevede niște termene și condiții, dincolo de efectuatul transportului propriu-zis. Apoi, eu am drept de retenție asupra mărfii până la plată, deci interesul e să mă plătească, căci de multe ori marfa e mai scumpă decât transportul.
Eu de-abia aștept o înârziere la plată, o anulare de comandă, un palet rupt, o informație lipsă... îi taxez de-i rup pentru orice greșeală. De ce?! Pentru că în industria asta nu se luptă nimeni cu nimeni... aici se duc războaie adevărate. Balta e plină de pește, undițe și nadă să ai... (dacă vrei, îți povestesc politici oficiale de la 2 case de expediții, una cu 2000+ de mașini în tranzit săptămânal și una cu 600+ de van-uri). Crede-mă, n-ajungi niciunde dacă stai cu căciula'n mână.
Cât despre mișcatul mașinilor, din orice colț sau zonă geografică a Europei, îți spun doar atât... TimoCom, TeleRoute și WTransNet au împreună peste 500k de expeditori unici zilnici. Și am conturi pe încă 11 alte burse... N-am eu dispeceri câte mașini aș putea mișca.

#52
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View Postcristian_puscasu, on 09 mai 2021 - 22:36, said:

...
După atâtea soluții, una mai complexă ca alta, acum vin și sfaturile de business.
...
La fel cum business-ul tau e complicat din foarte multe motive, tot asa este si IT-ul. E un domeniu vast si solutiile sunt diverse.
Imagineaza-ti cate cunosti din domenul tau,cate lucruri faci diferit si cate probleme eviti fata de un incepator care ar vrea sa inceapa acest gen de afacere.
Asemanator este si in IT...
Unii fac soft de 20 ani pentru companii de miliarde iar altii o ard pe site-uri de 100 de euro si li se pare ca totul e simplu, rapid si se poate face singur, la negru si in timpul liber de la plantatie cu garantie pe cuvant de cercetas

Edited by radu103, 10 May 2021 - 00:46.


#53
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
...iar unii vor aplicatii hibride, platforme, zeci de mii de euro si alte pozne pentru o aplicatie customizata :D
e de inteles, cand faci "soft de 20 ani pentru companii de miliarde" nu-ti mai poti imagina ca exista si aplicatii complete sub 4k euro.

#54
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View Post_Smiley_, on 10 mai 2021 - 07:15, said:

...iar unii vor aplicatii hibride, platforme, zeci de mii de euro si alte pozne pentru o aplicatie customizata Posted Image
e de inteles, cand faci "soft de 20 ani pentru companii de miliarde" nu-ti mai poti imagina ca exista si aplicatii complete sub 4k euro.
Daca aveai habar despre subiect stiai ca nu e nicio pozna ci e indicat sa mergi asa mai ales ptr aplicatii mici specializate
Ca e aplicatie hibrida sau nu are efect zero asupra bugetului

Edited by radu103, 10 May 2021 - 10:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate