Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Software creare comenzi de transport

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
la cum a fost prezentata problema (destul de succint, din experienta mea), suma avansata de potae este destul de realista. cu 4k euro gasesti un programator full-stack care sa-ti faca aplicatia in 1-2 luni.

Edited by _Smiley_, 08 May 2021 - 08:42.


#20
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,319
  • Înscris: 15.11.2003

 _Smiley_, on 08 mai 2021 - 08:42, said:

la cum a fost prezentata problema (destul de succint, din experienta mea), suma avansata de potae este destul de realista. cu 4k euro gasesti un programator full-stack care sa-ti faca aplicatia in 1-2 luni.
Cu factura ? crezi ca totul se face la negru si zboara miile de euro asa pe sub acte ?
Si experienta ta e foarte indoielnica daca 4 mii de euro ajung 1 luna sau 2 luni de parca ar fi aceiasi treaba pentru cineva care mucneste ptr banii aia.
Ce bine ca n-aveti voi firma de soft ca v-ar muri de foame angajatii cu estimarile astea, de fapt ati falimenta cu succes ptr ca angajatiioricum  ar pleca dupa prima luna

Edited by radu103, 08 May 2021 - 09:54.


#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007

 AztecWarrior, on 07 mai 2021 - 13:40, said:

Ma indoiesc. Plus ca presupune database - asta inseamna cel putin o persoana care sa se ocupe numai de partea asta. In plus toti subestimeaza timpul si necesarul uman.

In firme chiar maricele e de multi ani un trend ca dezvoltatorul sa se ocupe de cat mai multe, inclusiv baza de date. Ce sa faca o persoana dedicata pe baze de date pt un produs cu functionalitate minima, folosit de 1-2 persoane?

 cristian_puscasu, on 06 mai 2021 - 20:16, said:

Ce vreau eu este doar partea cu preluatul comenzii și cred că Acces poate face asta, doar că e mult peste cât știu eu să-l manevrez.

Imi imaginez ca initiatorul a facut/face de mana (probabil in Word/Excel ca doar nu pe hartie) treaba asta. O fi asa greu de automatizat fara a ne gandi la solutii supracomplexe?

 radu103, on 08 mai 2021 - 01:29, said:

2. Nici macar nu s-a abordat subiectul GDPR desi comenzile alea de transport contin cu siguranta si date personale.

Cu ce-l afecteaza GDPR daca foloseste un program custom care sa-i usureze munca fata de a face manual operatiile in Word/Excel?

Edited by argonaut, 08 May 2021 - 17:48.


#22
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 radu103, on 08 mai 2021 - 09:52, said:

Cu factura ? crezi ca totul se face la negru si zboara miile de euro asa pe sub acte ?
Si experienta ta e foarte indoielnica daca 4 mii de euro ajung 1 luna sau 2 luni de parca ar fi aceiasi treaba pentru cineva care mucneste ptr banii aia.
Ce bine ca n-aveti voi firma de soft ca v-ar muri de foame angajatii cu estimarile astea, de fapt ati falimenta cu succes ptr ca angajatiioricum  ar pleca dupa prima luna
da, evident. totul legal, cu contract si factura si chitanta/plata prin banca.
impresia mea e ca suprestimezi timpul necesar pentru o astfel de aplicatie (avand in vedere cerintele de pana acum). sunt sanse destul de mari ca cerintele sa se inmulteasca (sau sa nu fi fost prezentate corect de la inceput), dar strict pt ce s-a mentionat aici, un programator cu ceva experienta poate duce la capat un astfel de side-project fara probleme in 1-2 luni cu 4k euro.

#23
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,319
  • Înscris: 15.11.2003

 _Smiley_, on 08 mai 2021 - 13:17, said:

da, evident. totul legal, cu contract si factura si chitanta/plata prin banca.
impresia mea e ca suprestimezi timpul necesar pentru o astfel de aplicatie (avand in vedere cerintele de pana acum). sunt sanse destul de mari ca cerintele sa se inmulteasca (sau sa nu fi fost prezentate corect de la inceput), dar strict pt ce s-a mentionat aici, un programator cu ceva experienta poate duce la capat un astfel de side-project fara probleme in 1-2 luni cu 4k euro.
De ce compari side-project cu business as usual ?
Din start ii spui clientului ca e trecut in categoria "alti fraieri ptr care ne facem timp cand/daca avem chef" ?
De asta va zic sa fiti realisti, seriosi si profesionisti cand aruncati estimari din avion...macar sa fie in medie nu cel mai bun/optimist scenariu la negru si cand ne eliberam de job/alte proiecte mai banoase/obligatorii/studenti/incepatori de pe linked care fac un ciubuc

PS : la o firma mai mare si cu experienta pe aplicatii business l-ar costa 4-5000 euro + tva doar ca sa primeasca o propunere de arhitectura si implementare la modul realist si fezabil, un plan de MVP (minimum viable product), nici macar ptr inceput de PoC (Proof of Concept) nu ajung banii aia.

Edited by MarianG, 08 May 2021 - 23:09.
removed reply to deleted post


#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
ca si proiect pricipal, cu 8h/zi, in 2-3 saptamani termini lejer ca s-a cerut aici.
cat despre "alti fraieri ptr care ne facem timp cand/daca avem chef", nu cred ca un termen de 2 luni e atat de mare incat sa folosesti termeni ca "fraier".
fiind programator, ma bucur sa vad ca se discuta de sume gen "10-12 mii asa la minim din avion", dar sunt pur si simplu exagerari. as zice mai degraba ca cineva dispus sa plateasca atat pentru acest proiect ar putea fi considerat fraier.

#25
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 dani.user, on 08 mai 2021 - 12:16, said:

Imi imaginez ca initiatorul a facut/face de mana (probabil in Word/Excel ca doar nu pe hartie) treaba asta. O fi asa greu de automatizat fara a ne gandi la solutii supracomplexe?

Actually, sure.

El vrea sa treaca de la o chestie facuta de mana de el insusi la ceva multiuser. Trecind peste faptul ca Access + multiuser = sux ass, cind vorbim de multiuser deja lucrurile se imput si apar niste intrebari cit se poate de nasoale, cum ar fi:

- toti userii au aceleasi drepturi si pot sa faca orice? daca raspunsul e da, poate e cazul sa te mai gandesti o data, daca nu deja inseamna ca  vorbim de roluri & shit
- daca vorbim de roluri, sint ele batute in cuie sau tre sa fie flexibile?
- vrei sa stii cine si ce-a modificat prin aplicatie sau ai de gind doar sa injuri de dzeu si maica precista cind vezi ca cineva a schimbat ceva si nu ai habar cine si de ce? daca vrei sa stii ai nevoie de un sistem de audit

Alta problema este ca o simpla automatizare a ceea ce are el in cap la momentul x nu inseamna decit o automatizare absolut inflexibila si care probabil o sa devina extrem de nefolositoare prin modificarea modelului de afacere in 1-2 ani. Ori dup-aia o sa umble dupa unii altii sa modifice o aplicatie existenta si good luck with that fara sute si sute de euroi.

Apoi omul zice ca are sute de clienti si zeci de transportatori, deci deja are tone de date, alea o sa le introduca manual in noua aplicatie sau tre ceva parte de import date existente?

Si sigur ca ramane problema cu mentenanta, suport etc, care dracu stie pina unde poate merge avind in vedere ca ala care face softu cu siguranta n-o sa gaseasca toate erorile si aia pentru care face softul si mai putin, pentru ca nu au experienta de testeri si o sa fie si mai tunnel vision decit programatorul in sine :w00t:

Practic cu ce exista acum nu se poate face nici o estimare realista, "mi-aș automatiza/personaliza comanda de transport în câteva click-uri și de ce nu partea de facturi" poate insemna ceva foarte simplu sau nu.

Problema se pune si din partea clientului daca merita sa dea mii de euro pe ceva ce ii rezolva problemele ACUM si o sa fie inutil in citiva ani si probabil greu de modificat....

#26
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Un programator nu va face niciodată el singur o soluție cap-coada, decât dacă are destula experiența încât să înțeleagă afacerea și sa vina cu soluția. Mai mult, sunt sigur că vor apărea X și Y cereri de la client, pe principiul "mă gândeam că e inclusa" sau "mă gândeam că e normal sa fie așa". Eh, si de aici tot felul de chestii, treburi și frecușuri.

Și nu numai. Programatorii - fara experiență de business sau management - fix asta sunt: programatori. Și de aici la ofertanți de soluții e nițel distanta.

Edited by dexterash, 08 May 2021 - 14:56.


#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007

 Mosotti, on 08 mai 2021 - 14:50, said:

si apar niste intrebari

De asta l-am si invitat sa ofere cat mai multe detalii. Detalii de care e nevoie indiferent cine-i va prelua proiectul.

#28
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,319
  • Înscris: 15.11.2003

 dani.user, on 08 mai 2021 - 15:01, said:

De asta l-am si invitat sa ofere cat mai multe detalii. Detalii de care e nevoie indiferent cine-i va prelua proiectul.
"Detaliile" se extrag si se structureaza de analist, nu se ofera de catre client asa in eter, la liber
Tocmai a intrat Mosotti in primul set de intrebari relevante, mai sunt cateva zeci/sute pana la o estimare.
La sfarsit cei 4000 euro vor parea o gluma proasta si se vor reduce de fapt pretentiile conform bugetului.
Cam de asta e scump soft-ul la cerere, implica multa gandire, experienta, proiectare, analiza si recomandari...pana la prima linie de cod din implementare.
Cu hei rup se poate face, dar sansele de reusita astfel incat ambele parti sa fie multumite la sfarsit sunt undeva in intervalul 5-10%

Edited by radu103, 08 May 2021 - 16:37.


#29
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 Mosotti, on 08 mai 2021 - 14:50, said:

.....- toti userii au aceleasi drepturi si pot sa faca orice?.....
- daca vorbim de roluri, sint ele batute in cuie sau tre sa fie flexibile?
- vrei sa stii cine si ce-a modificat prin aplicatie .....

chestia asta se numeste overthinking :)
si da, daca mergi pe panta asta, nu or sa-ti ajunga nici cei 12k, nici cele 2 luni. si la sfarsit o sa ai unul din ERP-urile despre care ni s-a povestit in primul post...

#30
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu e deloc overthinking sa-i explici clientului ce inseamna multiuser si sa nu-ti zica dup-aia "ba ce cacat mi-ai facut aici ca e plin de erori", cind de fapt ei isi suprascriu si sterg datale intre ei :first:

Si da, e bine sa-i explici si ca o aplicatie buna amu ni o sa-i fie probabil inutila peste citiva ani sau chiar citeva luni si atunci desigur ca mai bine cauta ceva flexibil si se adapteaza cit de cit la ce exista. Daca vrei doar sa-i iei banii sigur ca poti sa taci sa-i faci si dup-aia sa-i zici ca merge "conform specificatiilor". Dup-aia o sa umble pe forumuri "am o aplicatie de comenzi de transport si as dori niste modificari" si o sa primeasca tone de oferte ieftine :lol:

#31
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,319
  • Înscris: 15.11.2003

 _Smiley_, on 08 mai 2021 - 17:03, said:



chestia asta se numeste overthinking :)
si da, daca mergi pe panta asta, nu or sa-ti ajunga nici cei 12k, nici cele 2 luni. si la sfarsit o sa ai unul din ERP-urile despre care ni s-a povestit in primul post...
La sfarsit clientul va fi multumit pe deplin cu varianta aleasa, oricare ar fi ea, ptr ca sunt 3 variante pe masa :
- se adapteaza la ceva existent
- face si plateste
- nu face acum nimic urmand sa mai analizeze variante alta data in alt context
Datoria noastra de profesionisti este sa nu-i limitam noi optiunile clientului, actuale si viitoare in mod intentionat. Clientul este neinitiat si trebuie sa cunoasca toate variantele nu trebuie sa-l directionam dupa interesele proprii.
Si dpdvd legal neinitiatul are o pozitie privilegiata cand se ajunge la litigii

Edited by radu103, 08 May 2021 - 17:49.


#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 radu103, on 08 mai 2021 - 17:45, said:

.....Si dpdvd legal neinitiatul are o pozitie privilegiata cand se ajunge la litigii
indica-ne, te rog, un act normativ care sa-ti sustina cat de cat afirmatia asta :)
(sper sa nu mai trebuiasca sa explic inca o data ca expresia "dpdvd legal" implica existenta unui act normativ, nu "asa am crezut eu" )

pt restul chestiilor: o aplicatie multi-user (cu un server sql in spate), cu 4-5 nomenclatoare (utilizatori, clienti, transportatori) cu campuri customizabile si o lista de comenzi se face lejer in conditiile explicate mai sus (cateva saptamani full-time, 1-2 luni ca side-project, 4k euro). cu tot cu un log minimal (ex:cine a adaugat o comanda, cine a modificat ultima data date din nomenclatoare; daca e nevoie, pot explica de ce e suficient asta :) ).
ba poti include lejer si cateva rapoarte si/sau generare automata de facturi (daca acestea nu se gestioneaza in alta aplicatie).

#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Un server SQL mai crapa din cind in cind din diferite motive, plus ca trebuie instalat de cineva. Aplicatia fiind esentiala pentru afacere, cineva tre sa fie non-stop available pentru suport :w00t:

Dup-aia intram in alte aberatii, gen crapa hardu si pierde toate datele, deci tre sa aibe un sistem de back-up si de cineva care sa-i faca restore :w00t:

#34
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
dap, fix asta uitasem, sa includ in oferta si un DB administrator angajat full-time :))

@cristian_puscasu : daca nu gasesti nici o oferta la mai putin 4k euro, da-mi un mesaj si incerc sa te rezolv eu (in varianta cu 1-2 luni).

#35
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,319
  • Înscris: 15.11.2003

 _Smiley_, on 08 mai 2021 - 18:34, said:

dap, fix asta uitasem, sa includ in oferta si un DB administrator angajat full-time :))

@cristian_puscasu : daca nu gasesti nici o oferta la mai putin 4k euro, da-mi un mesaj si incerc sa te rezolv eu (in varianta cu 1-2 luni).

Aaaa... Deci iti faceai reclama de fapt pana acum.. Bine boss am inteles.

Vezi ca ai inclus un cuvant interzis in ofertare : "incerc", deci nici tu nu esti sigur pe ce spui

@initiator : iti ofer consultanta ptr derularea proiectului, GRATIS, 2-4h pe sapt, ca sa-l punem eficient la munca pe dl Smiley si sa vada ca viata bate filmu

@smiley : vezi ca restrictia nr 1 va fi FARA PHP.  Pregateste-te

Edited by radu103, 08 May 2021 - 19:05.


#36
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Il face in 210,52 rate lunare de 19 euro.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate