Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Rabla pentru electrocasnice 2021

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
532 replies to this topic

#37
Florin__Adrian

Florin__Adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 11.05.2019

View Postlost_in_a_dream, on 14 mai 2021 - 13:08, said:

Am reusit sa iau voucher pt. masina de spalat. Pentru laptop, n-am mai prins. Posted Image

View PostFlorin__Adrian, on 14 mai 2021 - 13:12, said:

Se dau voucherele acum? Nu e doar perioada de inscriere?

Se pare ca nu se ofera niciun voucher. Posted Image Deci nu stiu cum ai luat.

Edited by Florin__Adrian, 14 May 2021 - 13:52.


#38
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
A aruncat și el o petardă pe forum...

#39
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
cum ati semnat declaratia?

#40
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Eu am semnat editand fisierul pdf. Nu stiu daca e bine, sa vad daca accepta asa sau ma respinge. Daca ma respinge o sa o scot la xerox si fac poza, dupa care o incarc pe site.

#41
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
“ Voucherele sunt valabile timp de 15 zile de la emitere. Produsele noi se pot achiziționa numai la predarea efectivă a unui produs vechi, din aceeași categorie (de exemplu, frigider vechi pentru un frigider nou; excepție: mașinile de spălat vase și uscătoarele, care pot fi achiziționate la schimb cu orice alt produs inclus în program; laptopurile și tabletele care pot fi achiziționate la schimb cu un echipament de tip calculator personal, compus din unitate centrală, monitor sau alt echipament inclus în program, cu excepția laptopurilor și tabletelor vechi) și de o eficiență energetică inferioară.

Reducerea se aplică doar dacă produsul cumpărat are o valoare cu minim 50% mai mare față de valoarea voucherului (de exemplu, un voucher de 400 lei poate fi folosit pentru un produs cu o valoare minimă de 800 lei)”

Pot sa dau o tableta veche pentru un voucher? Ca din paragraful de regulament de mai sus reiese si ca da si ca ba.

#42
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View PostMihaitza07, on 14 mai 2021 - 14:42, said:

Eu am semnat editand fisierul pdf. Nu stiu daca e bine, sa vad daca accepta asa sau ma respinge. Daca ma respinge o sa o scot la xerox si fac poza, dupa care o incarc pe site.

Quote

După selectarea butonului Tipărește declarațieutilizatorul va fi îndrumat să salveze local declarația. Aveți obligația de a imprima, semna, scana și reîncărca declarația semnată în contul dumneavoastră.



View Posttauru242, on 14 mai 2021 - 18:30, said:

laptopurile și tabletele care pot fi achiziționate la schimb cu un echipament de tip calculator personal, compus din unitate centrală, monitor sau alt echipament inclus în program, cu excepția laptopurilor și tabletelor vechi) și de o eficiență energetică inferioară.
Pot sa dau o tableta veche pentru un voucher? Ca din paragraful de regulament de mai sus reiese si ca da si ca ba.
doar daca dai la schimb - la schimb cu un echipament de tip calculator personal, compus din unitate centrală, monitor sau alt echipament inclus în program

#43
Florin__Adrian

Florin__Adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 11.05.2019
https://gadget.ro/in...rocasnice-2021/

Persoanele care verifica documentele vor avea mult de lucru.

#44
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Teoretic, initiatorii programului au dreptate.
Programul rabla nu are scopul de a ne permite sa ne schimbam pe banii statului aparatele de care ne-am plictisit sau s-au stricat.
Scopul e de a le inlocui cu altele mai eficiente din punct de vedere energetic.
Deci schimbul 1 la 1 nu se inscrie in scopul programului.
De ex daca inlocuim o tableta veche cu una mai noua (implicit mai performanta), e greu de spus ca cea noua va consuma mai putin, "e mai eco".
La fel si in cazul laptopurilor.
Daca dam la schimb un pc/desktop + monitor pe un laptop, este evident ca laptopul consuma mai putina energie fata de pc + monitor.
Ganditi-va ca e aproape imposibil de a cuantifica  si compara consumul unui laptop vechi de 10 ani fata de unul aparut anul trecut.
Si nici comerciantii nu sunt fraieri, nu o sa scoata la vanzare produsele de ultima generatie care au totusi un pret competitiv chiar in afara programului rabla.
Mai rau e ca deja au aparut smecherii, am vazut acum 2 zile un anunt pe olx, vindea 2 laptopuri vechi cu 150 lei, se specifica, pentru rabla. Aparent, cine nu ar avea ce sa dea la schimb, ar prefera sa dea pe 2 laptopuri vechi 150 lei, ar castiga vaucher de 500 lei / laptop nou. Numai ca nu se poate.

#45
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View Postaltuser09, on 15 mai 2021 - 06:09, said:

Teoretic, initiatorii programului au dreptate.
corect
asa am si eu doua tablete care nu se mai aprind foarte vechi, si mi-ar fi conveni schimbul
ps. https://www.olx.ro/o...abla-laptopuri/

#46
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Primele vouchere apar pe 21 mai, la ora 10:00. Sunt cele pt. masini de spalat si frigidere.

#47
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Nu se poate reseta parola la cont, incerc de ore bune sa ma inscriu, insa nu primesc sms. Am bagat gresit parola si am uitat-o, solutii ?

Edited by doxan, 16 May 2021 - 12:38.


#48
Stefanpr

Stefanpr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.02.2017
Salutare! Din cate observ in ghidul de finantare pentru categoria laptop si tableta se mentioneaza ca se pot da la schimb fie un calculator sau un alt echipament descris la literele a (masina de spalat rufe) - g (aspirator). Intrebarea ar fi: Se pot da la schimb doar cele mentionate la literele a si g sau orice alt produs descris in intervalul a si g?
Si o alta intrebare aveti idee pentru categoria aer conditionat se mentioneaza si aer conditionat portabil, se poate da la schimb un aer conditionat portabil si sa se faca achizitia unui aer conditionat fix(normal)?
Multumesc! Zi faina.,

Attached Files



#49
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007

View PostStefanpr, on 17 mai 2021 - 08:52, said:

Salutare! Din cate observ in ghidul de finantare pentru categoria laptop si tableta se mentioneaza ca se pot da la schimb fie un calculator sau un alt echipament descris la literele a (masina de spalat rufe) - g (aspirator). Intrebarea ar fi: Se pot da la schimb doar cele mentionate la literele a si g sau orice alt produs descris in intervalul a si g?
Si o alta intrebare aveti idee pentru categoria aer conditionat se mentioneaza si aer conditionat portabil, se poate da la schimb un aer conditionat portabil si sa se faca achizitia unui aer conditionat fix(normal)?
Multumesc! Zi faina.,

Si eu sunt curios. Chiar pregatisem un laptop vechi pentru schimb si surpriza.
Teoretic ar fi cele mentionate in intervalul A si G, nu doar cele de la punctele A si G.

#50
Meitricsu

Meitricsu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 10.04.2006
Stefanpr, da, e vorba de toate cele sapte categorii, de la a la g, nu doar de a si g. Si tot da, se poate da un aer conditionat portabil si achizitiona unul fix, se cere sa fie din aceeasi categorie, nu identice(la fel la televizoare, se poate da unul  cu tub catodic pentru unul LCD); insa aici sa fie vorba de aer conditionat portabil, cu agent de racire, nu doar de un sistem cu ventilator si rezervor de apa rece/gheata, cum am vazut pe unele site-uri trecut ca fiind "aer conditionat". :)

#51
Florin__Adrian

Florin__Adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 11.05.2019
V-au fost procesate documentele?

Ma gandesc ca ar trebui sa le proceseze tuturor zilele astea ca sa putem folosi voucherele incepand de vineri.

#52
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Nu au fost procesate.
Programul asta este administrat de incompetenti.

#53
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013

View PostFlorin__Adrian, on 18 mai 2021 - 09:57, said:

V-au fost procesate documentele?

Ma gandesc ca ar trebui sa le proceseze tuturor zilele astea ca sa putem folosi voucherele incepand de vineri.
Da. Eu la profil am status "Documentele au fost procesate și validate!"

Am trimis documentele Vineri la ora 14.

#54
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Si la mine, scrie la fel. Acuma.
Credeam ca o sa fie mai mult de asteptat.
Acum sa vedem cu voucherele, cum o fi.

https://electrocasni...enerare-voucher

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate