Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

sol acid

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
liv52

liv52

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.05.2021
Buna ziua! am o mica gradina de 7m pe 7m si de curand am scos vita de vie care a stat 10 qni si nu a dat rezulatate si am plantat afin (normal si siberian), zmeur, coacaz aronia si agris! Am avut curiozitatea sa citesc mai in detaliu despre acesti arbusti si am vazut ca prefera solurile acide, chiar puternic acide (afinul si agrisul) respectiv slab acide pt (zmeur aronia si agris). Asa ca mai mult din curiozitate am vrut sa vad ce fel de sol am in curte! am achizitionat hartie pt masurarea ph-ului scrie ceva in chineza, nu are prospect nimic si contine 80 de hartioare! am luat sol intr-o sticla taiata am adaugat apa distilata(demineralizata) si m-am apucat sa masor ph-ul solului cam de prin toata gradina! a rezultat un sol intre 4-5 maxim 5 daca e sa te iei dupa acea hartiuta de proba! culmea, am masurat si otetul si mi-a dat fix 3 exact asa cum era culoarea indicata pe graficul lor! deci este intrucatva precisa, cel putin la otet! revenind la topic...solul din gradina este argilo-lutos as spune eu la textura, adica am sapat la 15-20 cm si este cleios abia se desface daca ma chinui sa il rup in granule de dimensiunea unei zmeure mici! de asemenea cand e foarte cald pamantul arata crapat iar daca il sap mai adanc si nu sfaramitez bulagarii rezultati, a doua zi daca e iar cald se face piatra, imposibil de spart aproape! revenind la topic acest sol de aciditate 4...este ok pentru ce am plantat? trebuie sa il fac mai alcalin? sincer sunt putin speriat, hartiuta arata 4 daca folosesc apa distilata pentru mostra si respectiv 5 daca folosesc apa normala pentru mostra! este deci ceva intre cred eu!! Ce este deci de facut? la un ph de 4 or 4,5 trebuie sa imbunatatesc solul? adica sa incerc sa il mai alcalinizez or sa stau linistit avand in vedere ce am plantat?! p.s. nu am luat sonda de masurat ph deoarece simt ca as da banii degeaba! o data achizitionata aflu ph-ul cu precizie si cam atat! adica pentru un singur uz sa dau 1,5 mil? caci cam atat costa o sonda de calitate! Multumesc!!

#2
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003
Poti sa arunci cativa saci de var pt a neutraliza aciditatea solului si apoi sapat. Ar trebui sa fie intre 6 si 7 pt majoritatea plantelor.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu stiu cat trebuie sa fie aciditatea pentru afine si suratele, dar stiu ca le place umezeala. Faptul ca ti se usuca n-are cum sa fie bine deloc, mai ales pentru plantele astea pretentioase.

#4
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020
Ai gresit  prin faptul ca ai plantat plante ce prefera PH diferit in acelasi sol, dar nu iti fa prea mare grija ca nimic nu se intampla in afara de o scadere usoara a productiei.
Vezi astea:
https://www.eagora.r...potasiul-si-ph/
https://www.eagora.r...potasiul-si-ph/

Edited by AztecWarrior, 07 May 2021 - 08:00.


#5
Tm190

Tm190

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 29.10.2019
.

Edited by Tm190, 14 May 2021 - 17:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate