Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Surub m6 cu filet 1.25mm pentru trepied foto/video dslr

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Ia legatura cu
https://www.f64.ro/
chiar daca sunt vanzatori.
Nu pierzi nimic daca ii intrebi.Au legaturi cu lumea foto,implicit cu ateliere,cu reprezentante,etc.

#20
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008

 adisz, on 06 mai 2021 - 18:55, said:

Ia legatura cu
https://www.f64.ro/
chiar daca sunt vanzatori.
Nu pierzi nimic daca ii intrebi.Au legaturi cu lumea foto,implicit cu ateliere,cu reprezentante,etc.
Am dat comanda la astromagazin, sa vad daca se potrivesc filetele. Banuiesc ca si in industria astronomiei se folosesc la trepiede si telescoape acelasi pas la filet.Desi in poza surubului pare filetul cu pas mai marunt.
Daca nu, incerc la f64. Oricum au fost ieftine suruburile, mai scump e transportul.

Edited by xTzFlA, 06 May 2021 - 19:21.


#21
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Au si telescoapele niste suruburi care permit montarea pe ele a unui aparat, e acelasi filet.
Attached File  Untitled.jpg   49.31K   5 downloads

Edited by crokodilu, 06 May 2021 - 19:36.


#22
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Sfatul meu e sa cauti un strungar adevarat ; acum vreo 20 de ani , avand nevoie de ceva similar , lung de vreo 25 de mm am apelat la un strungar care mi l-a facut fara nici o filiera ,doar din cutit.

#23
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008

 tinel231, on 06 mai 2021 - 19:43, said:

Sfatul meu e sa cauti un strungar adevarat ; acum vreo 20 de ani , avand nevoie de ceva similar , lung de vreo 25 de mm am apelat la un strungar care mi l-a facut fara nici o filiera ,doar din cutit.
O sa razi, stau in oras cu porturi navale pe dunare, santier naval...etc si toate s-au praduit. Navalul e in prag de faliment, majoritatea strungarilor au iesit la pensie, iar astia mai tineri au emigrat toti.
Sunt firme cu duiumul pe aici cu strung si nu gasesc strungari sa le foloseasca.
Am fost la 2 strungari, dar nu numai pentru acel surub ci si pentru un cilindru de fier plin de diametru mai mare. Tot pentru acelasi proiect si pur si simplu mi-a dat "FLIT" unul dintre strungari, "domne eu cu cilindrul ala de 100mm diametru si 110mm lungime" fac o multime de bucse pe care iau 200 de lei. Mie imi trebuie un cilindru de genul ala pentru a-l folosi ca si contragreutate la o macara pentru filmari/fotografii.

#24
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Eu am cumparat din RO de 5cm lungime. Tai din el sa ramana cat vrei si evident ca trebuie finisat capatul ramas dupa taiere. Negru, industrial, cu cap hexagonal.

Edited by Ramuran, 06 May 2021 - 20:38.


#25
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009

 crislacor, on 06 mai 2021 - 17:47, said:

(...)
O să caut mîine și îți spun ce găsesc. (...)
Attached File  IMG_20210507_091041.jpg   83.46K   5 downloads
Din păcate, de 1-1/4'' (32 mm) nu am. Astea sînt de 1'' (25, 4 mm), 1-1/2'' (38 mm) și 2'' (51 mm), cap hexagonal și cap cilindric cu locaș hexagonal. La cele din urmă ai avea nevoie de imbus de 3/16'' (4,75 mm).
Îmi spui dacă ai nevoie, de care și cîte. La nevoie pot pune filiera pe ele, pentru un filet mai lung (deși, din experiență, nu vor mai arăta la fel de frumos...Posted Image).

#26
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005

 xTzFlA, on 06 mai 2021 - 18:22, said:

Da, cred ca ala este. Dar din Germania sa-l comand cred ca e mai util sa cumpar de pe aliexpress acea filiera.
Cum a zis @Loock , UNC 1/4" - 20,
Cred ca acel 20 se refera la threads/inch . Strungarul la care am fost a masurat filetul cu placutele alea speciale si mi-a zis ca e filet de 6 si pasul de 1.25mm. Mi-a dat la fileu cred Posted Image . Ca sunt in ceata.
Strungarul ala nu stie pe ce lume este, filet de M6x1.25 nu exista pe standard metric.
Ce te complici, vezi pe emag
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#27
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 xTzFlA, on 06 mai 2021 - 20:17, said:

cilindrul ala de 100mm diametru si 110mm lungime"... Mie imi trebuie un cilindru de genul ala pentru a-l folosi ca si contragreutate la o macara pentru filmari/fotografii.
Pentru asta, eu as turna plumb topit intr-o cutie de conserve din tabla, aleasa ca dimensiune in functie de masa necesara...pe care o poti calcula. Volumul necesar il calculezi stiind densitatea plumbului.
la final, vopsesti frumos cutia (negru/gri mat?)...culoarea restului echipamentului. Reglajul final al echilibrarii, se face prin deplasarea pe tija.
N-am inteles din poze si explicatii ce vrei sa faci acolo, dar se pot gasi solutii...Una ar fi sudarea unei tije prelungitoare (cat vrei de lunga) la un surub scurt...daca filetul trebuie sa intre doar in camera.

#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Gasesti contragreutati tot la astro, cred ca maxim e de 10kg:
https://www.astrosho...wicht=1000-2000

Edited by crokodilu, 07 May 2021 - 08:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate