Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Cât de des aveți întâlnirile "head2head" în IT?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Intrebare: si daca un manager este prieten cu un subaltern si isi fac concediile impreuna cum ar avea de pierdut din autoriate ? In fata cui ?

Edited by YalFa, 06 May 2021 - 21:52.


#56
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013

View PostYalFa, on 06 mai 2021 - 21:51, said:

Intrebare: si daca un manager este prieten cu un subaltern si isi fac concediile impreuna cum ar avea de pierdut din autoriate ? In fata cui ?

Aici cred ca depinde de companie Posted Image.
La start-up-uri cu nici 10 angajati care probabil se cunosteau din liceu, e altceva Posted Image.

La o multinationala nu prea merg astea; se vor isca inevitabil discutii si banuieli intre ceilalti angajati referitor la un eventual tratament preferential ce l-ar beneficia subalternul in cauza. Nu e vorba de pierdut din autoritate, ci din credibilitate / incredere.
Cel mai ok ar fi mutarea acelui angajat la alt manager.

Edited by sftpdt, 07 May 2021 - 08:12.


#57
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

View PostOriginalCopy, on 06 mai 2021 - 21:14, said:

Nici eu nu sunt de acord cu prietenia la lucru. Da, mai iesim pe la o bere, ne destindem, glumim, facem haz de necaz, dar nu e ca si cum ne vizitam acasa sau mergem impreuna in concediu.
Fie pierzi din autoritate (locul de munca sufera), fie strici prietenia din cauza muncii (viata privata pierde). Undeva, candva, cumva, tot se ajunge la una dintre aceste situatii.

Uite ca eu fac asta, si cu sefii si cu subalternii. Nu si-a stirbit nimeni nicio autoritate in vreo 10 ani de cand practicam modul asta 'de lucru'.

Nu sunt in schimb de acord cu socializarea fortata. In echipa in care eram acum ceva vreme (mai mult de 10 ani) tot aveam niste zile de workshopuri in care faceam un fel de team building prin jocuri si alte chestii de genul asta pentru a ne cunoaste cu oamenii noi.

#58
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Depinde foarte mult de ce oameni sunt in echipa. Omul babalau se va simti persecutat intotdeauna.

Aveam candva un TL cu care ma intelegeam OK ca oameni, ieseam impreuna, aveam ce discuta ca subiecte in afara serviciului. Si ieseam la o bere pentru ca ne intelegeam bine, nu pentru ca as fi avut ceva scopuri. Dar asta nu imi acorda avantaje la munca.
Unii colegi nu aveau probleme in a corela bauta dintr-o seara cu bonusul trimestrial pe care-l luam, meritat.
Sau daca o data pe luna ceream sa plec cu o ora mai devreme, renuntand la pauza de masa, auzeam "a, ca daca-s prieteni..." desi toti renuntau la pauza de masa cand aveau nevoie de o ora.
Pana la urma am renuntat treptat la prietenie, pentru ca era deranjant si omul incepuse sa ma trateze diferential, dar in rau. La un moment dat mi-a zis 'bai, stiu ca exagerez, scuze, dar asa macar se conving astia ca nu te favorizez". Da, mersi, eventual da-mi in cap, ca sa nu existe dubii.

Eu cred ca e bine ca la munca sa se pastreze relatii colegiale, nu mai mult. Nici sa fii salbatic, dar nici prietenie la catarama pentru ca la un moment dat se pierde din credibilitate cumva.
Si da, si eu sunt de acord ca socializarea fortata e o tampenie.

#59
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
cine crede ca poate fi prieten cu seful n-are destula experienta in campul muncii...da timpu trece si le scoate pe toate la vedere :)

sa stiti ca yal zice bine la multe..

#60
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Ce spune yal acolo e valabil numai pe plantatiile de sclavi.
Acolo da, nu poti fi prieten cu sclavii pe care ii biciuiesti.

Dar de atunci au trecut sute de ani si unii s-au mai civilizat, au inteles si alte moduri de a face business.

La mine in firma managerul nu aduce nici un ban.
Nici macar seful lui.
Si e firma care valoreaza miliarde de dolari, nu o firma de apartament ca a lui yal unde el singur aduce banul.
Dupa logica lui yal, toti managerii de la firma de la mine ar trebui dati afara ca nu aduc bani Posted Image

#61
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postsftpdt, on 07 mai 2021 - 08:11, said:

ci din credibilitate / incredere.

View Postsftpdt, on 07 mai 2021 - 08:11, said:

Nu e vorba de pierdut din autoritate, ci din credibilitate / incredere.
Voi va referiti laconceptul de credibilitate ca fiind politica amabila de a masca autoritatea ?  Mana de fier imbracata in manusa de catifea ?

View Postsftpdt, on 07 mai 2021 - 08:11, said:

Cel mai ok ar fi mutarea acelui angajat la alt manager.
Dar daca eu ca manager imi formez  "niste oameni de incredere" (o mica "bisericutza") in interiorul echipei prin intermediul caruia am "ochi si urechi" in  toata echipa si primesc feedback despre
altii prin intermediul acelor "oameni de incredere" ?
Mai trebuie mutat acel angajat ? Evident ca lui i-as da mai putin de lucru (doarece nu am voie sa-i dau bani, si atunci il scutesc de munca)
Ti-ar place sa lucrezi intr-un astfel de mediu ?

Edited by YalFa, 03 June 2021 - 20:46.


#62
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View PostYalFa, on 05 mai 2021 - 20:57, said:



Dupa astfel de meetinguri, iti poti faci anumite previzionari de costuri. Deci meetingurile sunt pt mine manager sa-mi gestionez costuriile, n-au nici o treaba cu rezolvarea grijilor angajatilor.
Asta e crudul adevar pe care niimeni nu-l spune.

Mai bine de atat nu se poate spune !

On: Cu cat mai rare, cu atat mai bine.
Sunt de parere ca "in fata sefului si la coada calului, sa nu stai niciodata"
Sau cat mai putin posibil.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate