Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Cât de des aveți întâlnirile "head2head" în IT?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

View Postgeorge_alexandru, on 06 mai 2021 - 10:47, said:

Te-ai gândit ca unii prefera anonimatul de teama repercusiunilor? Iar aceasta teamă poate a fost cultivata chiar de către tine?
Asta inseamna ca n-are coloana vertebrala, nu datorita repercursiunilor.
Adica plm, daca ai ceva de zis, o zici in fata. Si esti mai mult apreciat.
Eu cel putin asa am facut, si din postura de manager, si din postura de muncitor.

View PostYalFa, on 06 mai 2021 - 10:49, said:

pentru ca suntem intr-un mediul al carui scop este sa faci bani, si prin urmare atunci cand iti dau in avans bani, iti dau de fapt incredere.
Eu cred ca atunci cand dai bani in avans deja ii dai acelui om niste responsabilitati inainte de a-i da efectiv de munca, nicidecum de incredere.
E fix ca o bomboana primita gratis....

Edited by tehnics, 06 May 2021 - 10:57.


#38
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Nu-s programator dar lucrez in domeniul IT de mai bine de 10 ani.
Intr-o lume ideala cu oameni frumosi si destepti, 2-3 luni ar fi un interval corect pentru o discutie cu managerul direct pentru a vedea ce e bine si ce nu si ce se poate imbunatati, de ambele parti.
In practica nu am trait asta.
La prima firma unde am lucrat aveau loc intalniri anuale in care completai initial un template in Word cu niste intrebari facute pe genunchi ("Ce ar trebui sa faca firma X pentru a-ti imbunatati performanta, cresterea etc"). Raspunsul corect, "dati, ba, salariu mai mare, rezolvati problemele organizatorice care-s aici de ani de zile" nu era acceptat.
Apoi era o intalnire cu managerul, care intre timp adaugase si el cateva propozitii in limbaj de lemn la documentul ala, recomandari pentru angajat, apoi dadea note la diverse criterii de la 1 la 5. Cu mentiunea ca 5 nu se dadea niciodata si 4 rar, iesea o medie intotdeauna de 3 si ceva si primeai o marire anuala batuta in cuie.
Eram o echipa destul de sudata, cu putine plecari, asa ca lumea s-a prins ca n-are motiv sa traga, n-avea sens sa te ridici peste medie.
Cine era intr-adevar dedicat si se simtea jignit ca e tratat la fel ca altul care freaca menta primea replici extrem de inteligente, ca "un om din Africa ar omori pentru salariul asta" sau "daca nu iti convine, sunt 200 la poarta care asteapta sa-ti ia locul".
Atat de serios erau tratate aceste discutii incat am observat, si n-am fost singurul, ca TL-ul punea aceleasi comentarii de recomandari pentru angajat, luate cu copy/paste, ca in ultimii 3-4 ani.

La urmatoarea firma nici macar de asta n-am avut parte, Am avut un singur H2H, la vreo 3 luni dupa angajare, TL-ul se prinsese ca nu imi place deloc jobul, imi iubeam si colegul (echipa de 2) de nu mai puteam, asa ca m-a luat pe departe daca am de gand sa plec. De avut aveam eu de gand, dar nu gaseam ceva cat de cat, asa ca eu m-am facut ca-l linistesc, el s-a facut ca ma crede si aia a fost.
Trebuia sa am evaluarea anuala ulterior, dar s-a anulat pentru ca firma a fost cumparata de alta si "ei n-aveau ce evalua"
Urmatoarea evaluare anuala s-a anulat si ea pentru ca incepuse pandemia in forta, si trebuia sa zicem saru'mana ca avem un job cu salariu intreg, de unde mariri si evaluari (salariul s-a taiat dupa o luna, dar asta e altceva)
TL-ul care il schimbase pe cel vechi (ala macar nu manca rahat) a fost un campion al limbajului de lemn corporatist, in afara de asta nu facea absolut nimic. Dar ii placea sa spuna ca el pune omul pe primul loc si face tot ce poate pentru ca omul sa fie multumit la munca. Numai ca tot ce putea = absolut nimic.
Cand am plecat, mi-am exprimat parerile clare, civilizat, despre toata atmosfera, mi s-a raspuns tot cu limbaj de lemn.

Nu am avut niciodata functii de conducere asa ca nu stiu cum as proceda, dar mie mi s-au parut, pe unde am fost, apa de ploaie discutiile astea, mai degraba un pretext de a pierde vremea si de a se auzi unii vorbind.
In firmele mari un TL de obicei e un coleg care are acces la ceva rapoarte si are jobul ceva mai caldut, dar fara putere cine stie ce. Totusi cred ca e de bun simt sa incerce macar sa aiba o discutie serioasa cu subalternul.

Edited by ambr0zie, 06 May 2021 - 11:00.


#39
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostYalFa, on 06 mai 2021 - 10:43, said:

In scrisori anonime se pot inflori foarte multe. Un om care nu are tupeul sa-ti spuna in fata, uitandu-se direct in ochi tai, ceea ce scrie intr-o scrisoare anonima , este un om care infloreste realitatea si incepe sa scrie si minciuni. De aceea este  foarte mare probabilitatea ca atunci cand ti se livreaza anonime , 90% din ce scrie acolo sa fie minciuni.Fie minciuni spre lauda, fie minciuni spre critica, dar \
niciodata adevarul.
Tocmai de-aia sint sigur ca tot ce aberezi aici e 100% bullshit. Fa un seminar public cu strategia ta de management daca te tin coaele si vorbesti de tupeu :first:

View PostYalFa, on 06 mai 2021 - 10:49, said:

Pe bune ? La 1 dimineata ? Tu raspunzi la mailuri la ora aia  ? Stii ca nu esti obligat s-o faci.
Jesus fucking Mary si intelegerea unui text simplu. Tu asta ai inteles prin "Am primit mailuri de la manajeri trimise la 1 AM"?

View PostYalFa, on 06 mai 2021 - 10:49, said:

Le dau deja din start toate bonusurile posibile ca sa nu aiba teama ca daca nu fac planul , nu-si primesc primele.Unui om daca ai dai din avans niste bani importanti in plus, deja are incredere in tine,
pentru ca suntem intr-un mediul al carui scop este sa faci bani, si prin urmare atunci cand iti dau in avans bani, iti dau de fapt incredere.Adica am incredere multa in tine , dinainte sa-mi confirmi sau sa-mi infirmi.

Tot ce vreau in schimb este un singur lucru: nu depasi dead-line-ul, sub nici o forma.
Depasirea deadline-urilor e vina managerului in primul rind, nu a executantilor. Manajerul nu a fost in stare sa cunoasca capacitatea echipei si / sau nu a fost in stare sa estimeze corect.

#40
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Posttehnics, on 06 mai 2021 - 10:56, said:

Asta inseamna ca n-are coloana vertebrala, nu datorita repercursiunilor.
Adica plm, daca ai ceva de zis, o zici in fata. Si esti mai mult apreciat.
Eu cel putin asa am facut, si din postura de manager, si din postura de muncitor.
Trebuie sa capeti putin curaj pentru asta, si sa fii acoperit - nu vad multi juniori facand-o.
Mai ales cand menegeru' e problema. Desi... eu nu cred ca YalFa e meneger, poate junior pe o "plantatie" software ce functioneaza cum descrie.

#41
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Don't feed the trolls...

#42
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postgeorge_alexandru, on 06 mai 2021 - 10:47, said:

Poti să faci un ban și să legi și prietenii. Nu se exclud una pe alta. Eu merg pe ideea că, dacă tot petrecem 8 ore acolo, barem să ne simțim și bine.
Eu nu sunt de parere ca poti sa faci si  bani si legi si prietenii, pt ca banii depind de rezultatul muncii tale iar prieteniile depinde de simpatiile  personale.
Se amesteca borcanele si nu este bine, ca in cazul care crapa unul din borcane, iasa tambalau mare.

Poate tu ai un manager care are o alta abordare.Te minte frumos si joaca cartea prieteniei ca sa fii mai productiv si sa lucrezi in plus pt aceiasi bani.
Adica iti exploateaza empatia , in interesul firmei si dauna ta. (te face sa-ti pui lesa singur).

E metoda predata in cursurile de manipulare a resurselor umane.

Quote

Până la urmă, 8 ore reprezinta o treime dintr-o zi, o altă treime o dormi... Deci cam contează ce faci și cum te simți în jumătate din timpul in care nu dormi.
8 ce ? 8 ore in IT ? hmmm, depinde. Nu sunt adeptul unui program batut in cuie.La mine poti sa lucrezi si o ora pe zi, poti  sa nu lucrezi o zi sau poti sa lucrezi 12 ore sau 18 ore, este strict problema ta cum iti organizezi timpul si spatiul de lucru.

Eu stiu doar atat.Ti-am acordat dinainte maxim de incredere (aka toate primele si bonusurile de peste an care ti se cuvin inainte de a confirma) astept sa termini pana in dead-line.
De aceea echipa mea se conduce aproape singura.Faptul ca le acord maxim incredere oamenilor mei , ii responsabilizeaza si termina inainte de dead-line ca sa nu ma
dezamageasca.

Quote

Te-ai gândit ca unii prefera anonimatul de teama repercusiunilor? Iar aceasta teamă poate a fost cultivata chiar de către tine?
Ce repercusiuni ? Daca nu-ti place locul de munca esti liber sa pleci, nimeni nu te tine cu forta.
Daca tie insa nu-ti place atmosfera de la locul de munca, insa  nu vrei sa pleci ci stai, pai atunci este problema ta. Ai o desincronizare intre dorinte si intentii.
Deci aceste "repercusiuni" exista in contextul in care tu ai o desincronizare intre dorinte si intentii.

Despre anonimat ? Pai ai un ID unic de logare pe statia de lucru ? Daca da , a zburat anonimatul din start(in sensul ca tie ti se spune ca este anonim formularul de completat, insa noi manageri avem relati la HR de unde putem sa aflem cine ce a completat sub asa zisul anonimat) si apoi te trezesti din start ca nu mai esti in gratiile managerului asa dintr-o data ? Asta pt ca stie, si nu are puterea sa se prefaca ca nu  stie.  Posted Image

View PostTS030, on 06 mai 2021 - 11:02, said:

Trebuie sa capeti putin curaj pentru asta, si sa fii acoperit - nu vad multi juniori facand-o.
Mai ales cand menegeru' e problema. Desi... eu nu cred ca YalFa e meneger, poate junior pe o "plantatie" software ce functioneaza cum descrie.
Managerul este problema doar daca  nu aduce banul, in rest managerul niciodata nu este problema.

Edited by YalFa, 06 May 2021 - 11:13.


#43
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Don't feed the "manajer de proiect informatic" :w00t:

Dincolo de trolleala, asemenea specimene sigur exista...

#44
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View PostMosotti, on 06 mai 2021 - 10:59, said:

Depasirea deadline-urilor e vina managerului in primul rind,
Ii este transferat riscul, dar nu el e cauza.

#45
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017

View PostYalFa, on 06 mai 2021 - 11:10, said:


Poate tu ai un manager care are o alta abordare.Te minte frumos si joaca cartea prieteniei ca sa fii mai productiv si sa lucrezi in plus pt aceiasi bani.
Adica iti exploateaza empatia , in interesul firmei si dauna ta. (te face sa-ti pui lesa singur).


Nu mă referam la prietenie cu managerul, ci cu colegii...

View PostYalFa, on 06 mai 2021 - 11:10, said:


Managerul este problema doar daca  nu aduce banul, in rest managerul niciodata nu este problema.

Ai fi surprins, dar de cele mai multe ori fix el e problema. Asta dacă vorbim de manager și nu de paznic care aduce banii.

Rolul unui manager nu este doar de a face rost de bani și de a sta de pază...

Daca a angajat incompetenți, de exemplu, nu poate da vina pe ei pentru eșecul proiectului.

View PostYalFa, on 06 mai 2021 - 11:10, said:

Ce repercusiuni ? Daca nu-ti place locul de munca esti liber sa pleci, nimeni nu te tine cu forta.
Daca tie insa nu-ti place atmosfera de la locul de munca, insa  nu vrei sa pleci ci stai, pai atunci este problema ta. Ai o desincronizare intre dorinte si intentii.

E valabila și pentru manager regula asta. Dacă ăia te dau constant în gât și ție nu-ți place, poate nu e locul tău acolo...

Edited by george_alexandru, 06 May 2021 - 11:16.


#46
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View PostMosotti, on 06 mai 2021 - 10:59, said:

Tocmai de-aia sint sigur ca tot ce aberezi aici e 100% bullshit. Fa un seminar public cu strategia ta de management daca te tin coaele si vorbesti de tupeu Posted Image
No sir, scrisorile anonime sunt calea cea mai buna de a te lasa mintit.Sub anonimat se minte intr-una si intr-una. Vrei anonimat, du-te la vot. :first:

Quote

Jesus fucking Mary si intelegerea unui text simplu. Tu asta ai inteles prin "Am primit mailuri de la manajeri trimise la 1 AM"?
Da

#47
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

View PostTS030, on 06 mai 2021 - 11:02, said:

Trebuie sa capeti putin curaj pentru asta, si sa fii acoperit - nu vad multi juniori facand-o.
Mai ales cand menegeru' e problema. Desi... eu nu cred ca YalFa e meneger, poate junior pe o "plantatie" software ce functioneaza cum descrie.
Da, clar, trebuie sa ai coaie, oua, coloana vertebrala.

View Postgeorge_alexandru, on 06 mai 2021 - 11:18, said:

Ai fi surprins, dar de cele mai multe ori fix el e problema. Asta dacă vorbim de manager și nu de paznic care aduce banii.
Tu ai impresia ca aia mai sus de YalFa vor altceva decat bani ? Nu.
Nu conteaza cum si de unde vine banul...banul trebuie sa vina si atat. Cum fac managerii, e problema lor. Si daca ei trebuie sa calce pe cadavre ca sa vina banul, atunci lasa-i sa calce pe cadavre. Asa gandesc CEO, CFO si ce o mai fi pe acolo


Foarte putini inteleg ca lantul cinematic al unei corporatii nu se opreste la manageri. Managerii sunt intre ciocan si nicovala. Nu esti din material tare, esti strivit ca o rosie...


Eu am plecat de la Junior Enginner...si am ajuns peste Team Leader...le-am gustat pe toate si am lucrat cu oameni de diferite nationalitati in diferite pozitii.
Ca sa poti fi considerat bun trebuie sa cel putin un argument extra peste ceea ce ti se cere. Sa fii +1 mai bun decat ti se cere. Si da, atunci vei avea un cuvant de spus, chiar daca esti junior sau TL sau Manager sau ce spanac or mai fi.

Edited by tehnics, 06 May 2021 - 11:34.


#48
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Hai ca ne-am indepartat cu totul de la subiect.

#49
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postgeorge_alexandru, on 06 mai 2021 - 11:18, said:

Nu mă referam la prietenie cu managerul, ci cu colegii...
Pai nu ai cum sa fii prieten cu colegii si nu cu managerul.

Quote

Ai fi surprins, dar de cele mai multe ori fix el e problema. Asta dacă vorbim de manager și nu de paznic care aduce banii.
Voi credeti ca problemele voastre sunt si problemele companiei.Fals.
Aduci bani esti bun manager, nu aduci bani nu esti un bun manager.

Quote

Rolul unui manager nu este doar de a face rost de bani și de a sta de pază...
Rolul unui manager este da  face nu doar rost de bani si de a veni cu profit si asta este scopul lui
Si nu stai de paza,daca echipa se pazeste singura.

Quote

Daca a angajat incompetenți, de exemplu, nu poate da vina pe ei pentru eșecul proiectului.
Ba da, pt ca e de vina Team Leaderul si nu Project managerul.

Quote

E valabila și pentru manager regula asta. Dacă ăia te dau constant în gât și ție nu-ți place, poate nu e locul tău acolo...
Nu este valabila, scrisorile anonime nu reprezinta decat barfe pe hartie. Cum isi da cu parere Gigi juniorul despre Ghita seniorul.
Pe bune ? De cand parearea unui nou venit conteaza ?  Posted Image
Stai , sa faca Gigi juniorul bani mai multi decat Ghita seniorul si apoi sa-si dea cu parerea. Posted Image

Lucrurile nu stau asa. Un manager care aduce CASH pe timp de criza , stii cum este vazut de management ? Super bine.
Si daca un astfel de manager ar spune : am nevoie de o alta echipa sa-ti aduc si mai mult CASH, apoi se vor face totul intocmai cum doreste acel manager.
CASH inseamna putere bruta, este obiectivul suprem al unei companii.

Quote

Asa gandesc CEO, CFO si ce o mai fi pe acolo
Exact, pt ca daca eu ca manager nu aduc CASH,atunci ghici cine are locul de munca in pericol ? Eu ca manager si CFO-ul meu.
Deci ca CFO-ului sa-i mearga bine mie trebuie sa-mi mearga bine ca sa-i aduc CASH. Si ca sa-i aduc acest CASH, trebuuie sa faca ce-i spun eu.
(inclusiv daca este nevoie la extrem desfiintarea echipei si refacerea ei, daca mie nu-mi place echipa).

Money talks, money talks.

Edited by YalFa, 06 May 2021 - 11:36.


#50
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Da omule, am inteles cu totii ca esti cel mai tare dar topicul nu este despre tine si despre realizarile tale ci despre cat de dese sunt intalnirile 'head2head'.

#51
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
mda, pai am divagat de la subiect, scuze.

#52
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postsftpdt, on 05 mai 2021 - 21:42, said:

Intalnirile formale de evaluare a performantei / primire si acordare de feedback de la/catre ceilalti colegi / discutiile de maririle salariale le aveam o data pe an.

In rest, 1:1 cu managerul aveam in calendar din 3 in 3 saptamani, si veneam fiecare cu subiecte de discutii daca era cazul.

La 3 saptamani, wow. Mi se pare prea des. Deja avem retrospectivele (dar da, alea sunt in echipa), deci eu nu ma vad irosind chiar atat de mult timp, si nici programatorilor nu le-ar place. Mereu zic "prea multe meetings".

#53
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
OC, depinde ce se intampla in sedintele astea :)

#54
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostAlexEn, on 06 mai 2021 - 07:33, said:

Parerea ta, din punctul meu de vedere gresita si neaplicabila.

Nici eu nu sunt de acord cu prietenia la lucru. Da, mai iesim pe la o bere, ne destindem, glumim, facem haz de necaz, dar nu e ca si cum ne vizitam acasa sau mergem impreuna in concediu.

Fie pierzi din autoritate (locul de munca sufera), fie strici prietenia din cauza muncii (viata privata pierde). Undeva, candva, cumva, tot se ajunge la una dintre aceste situatii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate