Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Cât de des aveți întâlnirile "head2head" în IT?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Cam o data la trei luni, nu chiar doua. Discutia e de fapt cu team leader-ul care are doar rol administrativ, de colectare, deciziile se discuta prin sfere mai inalte. Pentru mine discutiile sint inutile, pentru ca n-am nemultumiri si daca as avea cu siguranta s-ar auzi inainte de intilnirile programate. Oricum daca intentionezi sa pleci e bine sa fii sigur ca pleci, eu cind eram la Timisoara i-am zis odata la manager ca o sa plec la Clooj si s-a tot aminat plecarea aproape un an, saracu ma tot intreba daca mai plec :lol:

View Posttehnics, on 05 mai 2021 - 22:46, said:

Trebuie sa recunosc ca YalFa a pus punctul pe "i" si chiar are dreptate.
Nu trebuie sa fii un prefacut penibil ca sa fii un bun manager, dimpotriva. Oricum oamenii simt ca esti cu doua fetze. Tu poate crezi ca esti actor de Oscar si i-ai prostit, da ei in timpul ala isi bat pubipla de tine la o cafea. Practic traiesti intr-o lume imaginara, in care te crezi un bun manager si poate ca pe hirtie chiar pare, dar ai parte de respect zero si nemultumirile, daca exista, raman. In plus, dupa ce pleaca, o sa puna o vorba buna firmei, gen "era acolo un manajer de tot cacatu care ma aburea intr-una" :first:

View Posttehnics, on 05 mai 2021 - 22:46, said:

Si da, nu iti faci prieteni printre angajati sau sa iesi la bere cu ei.
Fa-te ca esti cel mai bun prieten al lor si ca le asculti si incerci sa ii intelegi, dar nu te pune sa le canti in struna.

Munca nu se amesteca cu prietenia.
Cine zice ca trebuie sa se amestece? Si oricum iesitul la bere nu inseamna prietenie, se numeste socializare. Chiar si io, care-s antisocial, inteleg conceptul. :lol:

View Posttehnics, on 05 mai 2021 - 22:46, said:

Eu tin minte cand, la 29 de ani, trebuia sa conduc o echipa de muncitori tubulatori navali, unii de varsta lu tata. Ai de plm....daca nu aveam caracterul tare, intr-o saptamana eram gata. N-ai cum frate, biciul pe ei, ca altfel nu intelegeau.  Unii m-au respectat, altii m-au injurat, dar asta-i viata.
Tu compari conducerea unei echipe de programatori, in general mai tineri decit tine, ca manager, cu conducerea unei echipe de tabulatori navali in prag de pensionare. E cit se poate de fascinant, dar iti garantez ca e imposibil sa pui biciul pe programatori. Pe linga faptul ca-ti pleaca si ramai cu biciul flasc si cu o privire tampa, in orice firma in care am lucrat a existat si exista feedback la conducere, iar un Nero mititel n-ar nici o sansa.

View Posttehnics, on 05 mai 2021 - 22:46, said:

dar in IT...ehe, exista resurse.
Asta e probabil cea mai buna gluma de anu asta. Sint cozi de sute de programatori someri chiar acuma la noi la intrare, abia sint tinuti in friu de un cordon de jandarmi. :first:

#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007

View Posttehnics, on 05 mai 2021 - 22:46, said:

Trebuie sa recunosc ca YalFa a pus punctul pe "i" si chiar are dreptate. Desi sinceritatea lui pare meschina ca manager, la fel de meschini sunt si angajatii. Mereu a fost si va fi un joc de-a soarecele si pisica in multinationale sau in anumite domenii. Daca nu esti ferm pe pozitii, pici, cazi jos ca manager si te mananca pulifricii aia mici, oricat de inofensivi ar parea.

Are o laie. Stilul lui de management (daca e manager) poate se potriveste locului lui de munca. Doar inflameaza discutiile in stilul caracteristic.
La mine e fix pe dos.
Cata vreme te porti asa cu ei de ce te-ai astepta sa se poarte altfel cu tine?

View Posttehnics, on 05 mai 2021 - 22:46, said:

Si da, nu iti faci prieteni printre angajati sau sa iesi la bere cu ei.

Parerea ta, din punctul meu de vedere gresita si neaplicabila.

View Posttehnics, on 05 mai 2021 - 22:46, said:

Si inca o chestie: niciodata sa nu ai impresia ca ai sa reusesti sa-i multumesti pe toti, chiar daca toti iti zambesc.

De ce ai avea impresia asta? Evident ca niciodata nu o sa ii multumesti pe toti. Evident ca sunt lucruri care iti depasesc 'puterea' si pe care nu le poti schimba. Important e sa fii sincer cu omul si sa ii oferi alternative, daca exista.

On topic:
Exista o data pe semestru intalniri de evaluare, la care se dau calificative, pe baza unor obiective stabilite anterior, de comun acord. (asta e valabil pentru intreaga companie).
Eu cu ai mei (fiindca sunt doar 4) am saptamanal o intalnire de jumatate de ora cu fiecare in care discutam despre diverse probleme punctuale sau le transmit informatii care ii privesc doar pe ei. Daca nu sunt noutati nici de la mine si nici de la ei atunci nu tinem intalnirea. Mai avem si o intalnire sapamanala de echipa, in care discutam subiecte de interes general, cerinte care ne privesc pe toti, facem schimb de idei, incercam sa rezolvam impreuna diverse probleme practice de care ne lovim in activitatea curenta.
La niciuna dintre aceste sedinte nu participa HR-ul sau alti manageri.

#21
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
O data pe an... se dau calificative, iar bonusul anual depinde de acesta.

Discutia este cu Teamleader-ul.

Edited by CryTeku, 06 May 2021 - 08:41.


#22
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View PostMosotti, on 06 mai 2021 - 00:04, said:

Cine zice ca trebuie sa se amestece? Si oricum iesitul la bere nu inseamna prietenie, se numeste socializare. Chiar si io, care-s antisocial, inteleg conceptul. Posted Image
Exact, iesi cu mine la o bere si maine te rog sa-ti depui demisia. Posted Image
Fii bah sincer cu subalternii tai si traseaza-le granite din start, altfel o sa aiba impresia ca esti prieten cu ei.Oamenii prin definitie sunt firi empatice. Poti sa profiti de ei aka  "socializare draga" sau
poti sa fii sincer cu ei si sa le spui ca nu doresti sa foloseste astfel de metode de manipulare deprinse din manualul de management.

Quote

Asta e probabil cea mai buna gluma de anu asta. Sint cozi de sute de programatori someri chiar acuma la noi la intrare, abia sint tinuti in friu de un cordon de jandarmi. Posted Image
In ziua de azi deprofesionalizarea a ajuns la un asemenea hal incat orice "senior"  poate fi inlocuit de un intern absolvent de politehnica cu media generala peste 8.
Fac tinerii aia la software de la sar capacele, si la jumate de pret.
Trebuie sa stii doar de unde sa iei , cele mai bune resurse la cel mai eftin pret. In fond asta si trebuie sa faca un manager.

Fiti sinceri cu subalternii vostrii ca si ei observa chestiile pe care le-am spus eu,  doar ca va mint frumos si va spun ceea ce vreti sa auziti, ca doar sunt acolo pt un paychek si pot pleca oricand in alta parte, deci nu sunt legati de glie ca sa va poata spune adevarul.

View PostCryTeku, on 06 mai 2021 - 08:38, said:

O data pe an... se dau calificative, iar bonusul anual depinde de acesta.

Discutia este cu Teamleader-ul.
Eu le dau bonus anual si trimestrial indiferent de ce calificative ar primi. De fapt nu primesc asa ceva, pt ca le-am desfiintat.
Am desfiintat acest sistem la mine in echipa, am desfiintat acele head 2 head, am desfiintat acea anormalitate de 360 degree feadback, si las oamenii sa lucreze in liniste si pace si nu-i mai f.... la cap cu toate  BS-urile HR-ului.
Si uite asa cu 100.000 de euro cheltuieli pe salarii ,  la 3 luni livrez software de 4.560.000 de euro.

A venit HR-ul la mine sa-mi spuna ca nu aplic metodologiile lor, etc, boss le-am pus profitul obtinut in fata, si i-am intrebat:
Daca mai vrei astfel de profituri , nu-mi mai pune astfel de intrebari, si de atunci au incetat sa ma bata la cap.

Oamenii mei au incredere in mine tocmai pt ca  nu le ascund nimic si ei stiu parerile mele despre head 2 head si 360 degree feadback si alte BS-uri de la HR, si de asemeni stiu ca din start daca lucreaza in echipa mea au asigurate calificativul  pt HR: foarte bine si primes cum zicem prime trimestriale si prime anuale indiferent de productivitatea lor.

Quote

De ce ai avea impresia asta? Evident ca niciodata nu o sa ii multumesti pe toti. Evident ca sunt lucruri care iti depasesc 'puterea' si pe care nu le poti schimba. Important e sa fii sincer cu omul si sa ii oferi alternative, daca exista.
Nu deschide cutia pandorei.Romanul daca vine la tine cu o problema se asteapta ca tu sa i-o rezolvi  si nu sa vii cu scuze de genul :"ca scuze , nu se poate, proceduri care impiedica , eu doar incercam sa ajut, etc

Si asta  pt ca stramosii sai se duceau direct la  "Voda" ca sa-i rezolve problema si nu intermediari, asa suntem noi romanii.Daca te prinde romanul ca-i vii cu scuze de tip corporate deja se gandeste sa plece doarece considera ca i-ai inselat increderea si ca "te-a prins cu l-ai mintit".
Romanul cand vine la tine cu problema , fie nu te implici , fie daca o faci , o faci pana la capat si ii gasesti solutia , dar nu vii cu scuze ca "nu poti multumi pe toata lumea

Iar oamenii mei stiu chestia asta, de aia nu vin niciodate cu probleme la mine si d-aia n-am probleme. Posted Image

Edited by YalFa, 06 May 2021 - 09:37.


#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Perfect, inseamna ca toata lumea e fericita si nu pleaca nimeni. E un fel de raiul pe pamant si tu esti dzeu din ceriuri :first:

#24
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Nuuu, nicidecum.Toata lumea nu poate fi fericita, insa oamenii mei stiu ca au un manager care este de o sinceritate extrema cu ei si nu folosesti BS de HR si alte tampenii ca sa-i duca cu zaharelul
si mai stiu ca nu mai implic efectiv in rezolvare de probleme pe care nu am eu garantia ca le pot duce la capat.

Si chiar daca se hotaresc se plece, pe mine nu ma afecteaza doarece in cadrul echipei eu fac roatatia cadrelor pe proiecte astfel inca orice coleg poate prelua imediat  temporar, munca celui care a plecat.
Dar eu stiu pulsul echipei  si stiu de dinainte cu cateva luni bune, care doreste sa plece , de acea incep preagatirile de dinainte astfel incat sa nu cer buget suplimentari la superiorii mei  ca a plecat Gigel si  productivitatea va fi mai mica => indiferent ca pleaca/vin altii, deadline-urile se respecta si din afara nu se observa nimic.

Si apoi mai este o chestie, meschina, cruda dar realista : Pe un manager nu-l intereseaza ce merge bine, il interseaza ce nu merge bine, pt ca atunci cand ceva nu merge bine , inseamna potentiala pierdere de bani. Totul este vorba despre bani , intr-o forma sau alta.

#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007

View PostYalFa, on 06 mai 2021 - 09:34, said:

Iar oamenii mei stiu chestia asta, de aia nu vin niciodate cu probleme la mine si d-aia n-am probleme. Posted Image

Si esti fix genul de manager de care ar trebui sa se fereasca toata lumea.

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Deci ai si puteri psihokinetice, stii cine vrea sa plece fara sa discuti cu ei. Probabil manajerii care au intilnirile alea o fac pentru ca nu pot citi gandurile. Io chiar iti recomand sa ii pui sa scrie anonim ce cred despre tine ca manajer, o sa afli lucruri surprinzatoare. Sigur ca poti sa zici ca nu te intereseaza, pentru ca-s unelte, nu-l intereseaza pe tamplar ce crede ciocanu despre el etc, dar viata e citeodata haioasa si face chestii mai comice, de exemplu ajungi in spital, ai nevoie de sanje etc Posted Image

Edited by Mosotti, 06 May 2021 - 10:07.


#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMosotti, on 06 mai 2021 - 10:06, said:

Io chiar iti recomand sa ii pui sa scrie anonim ce cred despre tine ca manajer, o sa afli lucruri surprinzatoare.

Dar tu chiar ai impresia ca ii pasa ce cred angajatii despre el? :lol:

#28
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Pai suntem toti acolo sa facem bani si nu impresii :lol:

View PostAlexEn, on 06 mai 2021 - 09:59, said:


Si esti fix genul de manager de care ar trebui sa se fereasca toata lumea.
Dar uite ca nu se fereste,  si pe timp de Covid aduc lichididate (adica profit real) si folosesc chestia asta ca parghie ca sa-mi impun punctul de vedere in managementul
superior.Eu le dau profituri reale, iar imi cedeaza putere(treptat , treptat)  :lol:

#29
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Poate ca din interior situatia se vede altfel dar, la cum ai pus-o tu, e trist de lucrat in mediul ala. Prefer un salariu mai mic dar sa ma duc cu placere la munca decat mai multi bani si un mediu stresant. Pana mea, 5 zile sunt mai mult la munca decat cu familia, vin stresat de acolo, pun toporul pe familie. Posted Image

#30
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Depinde, din ce cauza ai tristetele.Pana la urma te duci la munca sa lucrezi si sa faci un ban, nu sa legi prietenii
Idea e ca ce nu stii tu este ca toate cursurile de management au in curicula, metode de a stoarece bani din empatia angajatilor.
Deci e cam putin deplasat sa spui ca te duci la munca de placere , intr-un mediul corporate care are mare scris  la departamentul de personal: Resurse Umane  => Adica poate tu te duci de placere, insa cu siguranta doar tie o sa-ti pese de chestia asta.

Eu nu profit de empatia oamenilor. Eu le spun lucrurilor asa cum sunt. Scopul companiei nu este sa faca doar profit in criza ci sa faca printre cele mai mari profituri.
Pentru ca in vremuri de criza se pot da tunuri financiare care pot intoarce clasementele  de putere financiare in lumea corporate.
Pe timpul asta, ca virgula corporatie sa ai lichiditati (si nu forecastinguri si potentiale castiguri) inseamna sa fii in fruntea lantului trofic "financiar".

Ca pana la urma , o companie este puternica pe masura lichiditatii pe care o are.

Quote

Pana mea, 5 zile sunt mai mult la munca decat cu familia, vin stresat de acolo, pun toporul pe familie.
Tu lucrezi fizic la birou ? Posted Image

Edited by YalFa, 06 May 2021 - 10:37.


#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
Bad post.

Edited by george_alexandru, 06 May 2021 - 10:42.


#32
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu trebuie sa fii fizic la birou ca sa stai mai mult la munca decit cu familia. Am primit mailuri de la manajeri trimise la 1 AM. Sa fim seriosi :lol:

View Postgeorge_alexandru, on 06 mai 2021 - 10:41, said:

Deci tu le-ai desființat bonusurile și ei sunt fericiți? Gizăs, unde i-ai găsit?
Nu, le da bonusuri indiferent de productivitate, ca sa poa sa zica "psihopatu ala  din coltz care zimbeste fals ne da prime oricum, deci putem sa-l ignoram, oricum nu ne deranjeaza".

#33
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007

View PostYalFa, on 06 mai 2021 - 10:34, said:

Deci e cam putin deplasat sa spui ca te duci la munca de placere , intr-un mediul corporate care are mare scris  la departamentul de personal: Resurse Umane  => Adica poate tu te duci de placere, insa cu siguranta doar tie o sa-ti pese de chestia asta.

Nu iti generaliza propria experienta. Nu esti detinatorul adevarului absolut.
Da, imi fac cu placere munca, chiar daca are si niste aspecte mai neplacute. Da, ma inteleg foarte bine cu echipa si cu ceilalti colegi, mediul de lucru este relaxat si toata lumea isi face treaba foarte bine.

Am inteles cu totii ca esti boss de boss, foarte bine daca atitudinea asta se potriveste la locul tau de munca, tine-o tot asa.

Edited by AlexEn, 06 May 2021 - 10:44.


#34
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

Quote

Probabil manajerii care au intilnirile alea o fac pentru ca nu pot citi gandurile. Io chiar iti recomand sa ii pui sa scrie anonim ce cred despre tine ca manajer, o sa afli lucruri surprinzatoare.
In scrisori anonime se pot inflori foarte multe. Un om care nu are tupeul sa-ti spuna in fata, uitandu-se direct in ochi tai, ceea ce scrie intr-o scrisoare anonima , este un om care infloreste realitatea si incepe sa scrie si minciuni. De aceea este  foarte mare probabilitatea ca atunci cand ti se livreaza anonime , 90% din ce scrie acolo sa fie minciuni.Fie minciuni spre lauda, fie minciuni spre critica, dar \
niciodata adevarul.


Quote

Deci ai si puteri psihokinetice, stii cine vrea sa plece fara sa discuti cu ei.
Nope, dar ca stiu psihologia umana, si imi pot da seama de intentiile omului din comunicare non-verbala virtuala.

#35
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017

View PostYalFa, on 06 mai 2021 - 10:34, said:

Depinde, din ce cauza ai tristetele.Pana la urma te duci la munca sa lucrezi si sa faci un ban, nu sa legi prietenii

Poti să faci un ban și să legi și prietenii. Nu se exclud una pe alta. Eu merg pe ideea că, dacă tot petrecem 8 ore acolo, barem să ne simțim și bine.

Până la urmă, 8 ore reprezinta o treime dintr-o zi, o altă treime o dormi... Deci cam contează ce faci și cum te simți în jumătate din timpul in care nu dormi.

View PostYalFa, on 06 mai 2021 - 10:43, said:


In scrisori anonime se pot inflori foarte multe. Un om care nu are tupeul sa-ti spuna in fata, uitandu-se direct in ochi tai, ceea ce scrie intr-o scrisoare anonima , este un om care infloreste realitatea si incepe sa scrie si minciuni. De aceea este  foarte mare probabilitatea ca atunci cand ti se livreaza anonime , 90% din ce scrie acolo sa fie minciuni.Fie minciuni spre lauda, fie minciuni spre critica, dar \
niciodata adevarul.



Nope, dar ca stiu psihologia umana, si imi pot da seama de intentiile omului din comunicare non-verbala virtuala.

Te-ai gândit ca unii prefera anonimatul de teama repercusiunilor? Iar aceasta teamă poate a fost cultivata chiar de către tine?

Edited by george_alexandru, 06 May 2021 - 10:48.


#36
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View PostMosotti, on 06 mai 2021 - 10:43, said:

Nu trebuie sa fii fizic la birou ca sa stai mai mult la munca decit cu familia. Am primit mailuri de la manajeri trimise la 1 AM. Sa fim seriosi Posted Image
Pe bune ? La 1 dimineata ? Tu raspunzi la mailuri la ora aia  ? Stii ca nu esti obligat s-o faci.

Quote

Nu, le da bonusuri indiferent de productivitate, ca sa poa sa zica "psihopatu ala  din coltz care zimbeste fals ne da prime oricum, deci putem sa-l ignoram, oricum nu ne deranjeaza".
Le dau deja din start toate bonusurile posibile ca sa nu aiba teama ca daca nu fac planul , nu-si primesc primele.Unui om daca ai dai din avans niste bani importanti in plus, deja are incredere in tine,
pentru ca suntem intr-un mediul al carui scop este sa faci bani, si prin urmare atunci cand iti dau in avans bani, iti dau de fapt incredere.Adica am incredere multa in tine , dinainte sa-mi confirmi sau sa-mi infirmi.

Tot ce vreau in schimb este un singur lucru: nu depasi dead-line-ul, sub nici o forma.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate