Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cât de des aveți întâlnirile "head2head" în IT?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
La majoritatea firmelor se numesc "întâlniri anuale de evaluare a performantei".

Voi doar astfel de întâlniri aveți cu managerul?

Eu am stabilit întâlnirile la fiecare 2-3 luni, și nu sunt doar de evaluare a performanței, ci în general despre cât de mulțumit e angajatul, ce pot face pentru ca el să muncească mai bine, cât și feedback în ambele direcții, plus discuții despre echipă și dinamica din echipă.

Nu cred în lucrurile acestea anuale, intervalul e prea lung, și restul problemelor derivate din asta.

Mai e cineva în situația asta? Sunt fan 2 luni. Cred că e foarte important, în special în IT unde orice programator poate pleca practic oricând.

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,367
  • Înscris: 11.08.2003
Din punctul de vedere al unuia cu executia, astfel de intalniri sunt doar ca sa fie, sa ne prefacem amandoi ca am facut ceva, plus cei de la Personal.
Vrei feedback bidirectional... mergeti la bere. O echipa lucreaza bine atunci cand membrii sunt si prieteni, nu doar colegi. (de asta am avut parte pana acum si asta e concluzia personala)

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,530
  • Înscris: 30.08.2017
Cu actualul manager o singura astfel de intalnire, la evaluare. Si asta online, ca e in alta tara (de obicei vine aici, dar cu pandemia nu mai merge).

#4
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
O data pe an am un face-to-face unde managerul o face ca sa scape de HR, iar eu o fac ca sa scap de manager. Nimeni nu e interesat de nemultumirile angajatilor.

#5
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 30.12.2012
La mine in firma erau mai multe intervale:
- pentru cei proaspat angajati era lunar
- cei mai vechi o data la cateva luni
- cei vechi o data la 6 luni.sau chiar la un an.
Acum am fost preluati de altii si au facut o varza...

#6
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Pacat... pacat un asa creier ca tine tot angajat (chiar daca e menegiar ceptar lid) sa ramana si dupa atatia ani. Hai ca produs software, joc nu ii duce chiar pe toti capul, dar nici macar firma ta de dat cu sapa, flaviuse? Pakat...

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Doar intreb.Pentru ca nu stiu.
Acele intalniri de evaluare de performante,lunare,trimestriale,anuale,cum or fi ce rol au?Au adus ceva concret?Sau va intalniti,purtati un dialog sau monolog,de la caz la caz,folosind cuvinte academice,impartiti cu darnicie procente,statistici,promisiuni si previziuni,la sfarsit dati mana si apoi...la revedere pana la proxima intalnire.

#8
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Aceste intalniri sunt de fapt un sondaj prin care noi managerii vrem sa stim care pleaca primul din toata echipa.Dat faptul ca suntem romani, aceste intalniri sunt din start pervertite.
Vine angajatul isi spune oful iar eu in functie de ce probleme are decid daca poate continua asa sau incep sa ma gandesc la un inlocuitor al lui, pt ca oricum problemele lui nu pot fi rezolvate
si atunci ma gandesc sa incep sa faca training unui coleg, pe proiectul sau astfel incat daca doreste sa plece, proiectul meu sa nu fie afectat deloc de plecarea lui.

Rezolvarea reala a problemei lui ? Pai pentru asta ar trebui buget(ca banul rezolva orice nemultumire la locul de munca)  acolo mai greu.

O alta tampenie similara este acel 360 degress feedback, stai sa vezi tu acolo drame, unde fiecare isi da cu parerea despre cum isi face alt coleg treaba sa. E de comedie neagra. Sa vezi acolo detractori.

Quote

Acele intalniri de evaluare de performante,lunare,trimestriale,anuale,cum or fi ce rol au?Au adus ceva concret?Sau va intalniti,purtati un dialog sau monolog,de la caz la caz,folosind cuvinte academice,impartiti cu darnicie procente,statistici,promisiuni si previziuni,la sfarsit dati mana si apoi...la revedere pana la proxima intalnire.
Evaluarea peformantelor =  atat timp cat faci ce zic eu (inclusiv muncesti peste program munca patriotica la nevoie), esti  "performant"". Nu mai faci asta nu mai esti "performant" desi tu in realitate chiar esti performant.
Daca nu-ti place imi poti spune chestia asta in acele Head 2 Head  meetinguri.Si eu stiu ca vei pleca si ma apuc sa-l pregatesc pe altul.

Scopul acestor meetinguri nu sunt pt tine sa-ti spui problemele ci sunt pt mine ca manger sa-mi gestionez costurile pe termen mediu si lung ca sa nu fiu surprins in cazul in care pleci brusc.
(ca-mi faci gaura la buget si trebuie apoi sa cer bani in Control Tower in plus, ca a plecat X, si ca aceste cheltuieli nu au fost previzionate)

Dupa astfel de meetinguri, iti poti faci anumite previzionari de costuri. Deci meetingurile sunt pt mine manager sa-mi gestionez costuriile, n-au nici o treaba cu rezolvarea grijilor angajatilor.
Asta e crudul adevar pe care niimeni nu-l spune.

#9
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Nu lucrez in IT ci in mententanta aeronave unde factorul uman este pe primul plan. La noi la evaluare participa managerul de productie, cu care te vezi mai rar si managerul de tura cu care te vezi aproape zilnic si care isi ia feedback-ul de la "shift leaders" si pe urma se discuta orice nu este la locul lui, de la scule, program, bani, orice, fiind un domeniu critic cu urmari grave pentru orice abatere.

Evaluarea in sine este anuala, dar feedback-ul si discutiile libere sunt mereu discutate si tot se cauta solutii de imbunatatire.

#10
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Eu ca persoana , pot doar sa-i compatimesc situatia si sa empatizez cu el, insa rezolvarea problemelor lui ? Daca asta costa bani aditionali din buget, sorry, totul pana la bani.
Desi empatizez ca persoana, ca manager ma intereseaza doar cheltuielile, prin urmare eu acolo nu sunt psihologul lui ci doar managerului lui si in calitate de manager ma intereseaza doar costurile.

 connectorxp, on 05 mai 2021 - 21:00, said:

Nu lucrez in IT ci in mententanta aeronave
acolo e altceva, cu totul si cu totul altceva, in IT software lucrurile sunt extrem de volatile.Vin oameni si pleaca ca la gara.

 OriginalCopy, on 05 mai 2021 - 16:46, said:

Voi doar astfel de întâlniri aveți cu managerul?
Niciodata, pt ca pot lua pulsul echipei si fara astfel de intalniri, daca au o problema si nu implica cheltuieli de bani , pot sa vb cu mine pe canal privat.

#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004

 sorin147, on 05 mai 2021 - 17:12, said:

Din punctul de vedere al unuia cu executia, astfel de intalniri sunt doar ca sa fie, sa ne prefacem amandoi ca am facut ceva, plus cei de la Personal.
Vrei feedback bidirectional... mergeti la bere. O echipa lucreaza bine atunci cand membrii sunt si prieteni, nu doar colegi. (de asta am avut parte pana acum si asta e concluzia personala)

incorect. o echipa lucreaza bine daca membrii de acelasi nivel ies la bere si sunt prieteni, nu merge la fel de bine daca faci asta cu seful sau subalternii.  aici prietenia se termina mai scurt asa daca vrei ca treaba sa mearga bine in echipa.

#12
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

Quote

o echipa lucreaza bine daca membrii de acelasi nivel ies la bere si sunt prieteni,
Nope, este o mare greseala.Smecheria este sa-i faci sa creada ca  "suntem intre prieteni" la o bere ca sa le deschizi limba si sa afli daca se gandesc sa plece (astfel incat ca manager sa fii in garda) si
sa incerci sa minimizezi impactul economic daca este sa plece.

Nu cumva sa-ti faci prieteni subalternii pt ca atunci vor incerca sa profite de asta  si vei naste astfel niste lingai si pupincuristi  excelenti si mergan pe faptul ca "sunt prieten cu seful" angajatul incepe sa fie lenes, delasator pt ca ""sefu, e prieten cu mine, mai poate inchide ochii " si incepe o intrecere intre lingusitori excat ca la stat ca pe vreama lui Ceausescu(pt ca suntem romani si avem lingusitul in sange)

SI uite asa a zburat din echipa meritocratia cu atza cu tot

Daca, ti se urca in cap, cu greu ii mai poti da jos, pt ca daca o sa  incerci s-o faci, ei devin din prieteni => detractori, si incep sa-ti saboteze echipa prin fel de fel de mijloace.
Daca cumva mai faci si concediul cu ei, ala esti, esti perfect santajabil dupa o noapte de betie cu subalternii, filmata cu telefonul.

Edited by YalFa, 05 May 2021 - 21:20.


#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,367
  • Înscris: 11.08.2003
Poate si d-asta iti pleaca oameni, ca-i vezi doar ca unelte.

#14
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
1.
Nicidecum, suntem obligati sa-i vedem ca pe unelte.Peste tot asa este.Smecheria unui managet(de fapt senioritatea sa) consta in modul fin de a desimula si ascunde acest lucru.
Mai excat: cum sa fii folosit ca unealta fara sa te simti ca esti unealta.

2.
Oameni pot pleca din diferite motive chiar si daca nu-i folosesti ca unelte. Nici nu vrei sa stii care ar fi cel mai ciudate cauze pt care pleaca si care nu au legatura cu faptul ca sunt folositi ca unelte.

3.
Scuza-ma ca sunt cam direct dar intr-un mediul corporate in care exista Departamentul de resurse umane (deci spune clar "resurse", nu spune oameni/prieteni)  cum poti cere sa nu fii folosit ca pe o unealta cand insusi denumirea noastra este acea de resursa ? O resursa este prin definitie ceva ce poate fi exploatat. Hello ?
Intelegi unde bat ?

Edited by YalFa, 05 May 2021 - 21:36.


#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,530
  • Înscris: 30.08.2017

 YalFa, on 05 mai 2021 - 20:57, said:


Evaluarea peformantelor =  atat timp cat faci ce zic eu (inclusiv muncesti peste program munca patriotica la nevoie), esti  "performant"". Nu mai faci asta nu mai esti "performant" desi tu in realitate chiar esti performant.
Daca nu-ti place imi poti spune chestia asta in acele Head 2 Head  meetinguri.Si eu stiu ca vei pleca si ma apuc sa-l pregatesc pe altul.


Asta e viziunea ta despre ce înseamnă să fii manager. Alții au o viziunea complet diferită.

Edited by george_alexandru, 05 May 2021 - 21:35.


#16
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Eu sunt sincer cu oamenii mei, le spun ca sedinte head 2 head nu au nici un sens, pierdem timpul de poamana. Au probleme, canal privat.

 george_alexandru, on 05 mai 2021 - 21:35, said:

Asta e viziunea ta despre ce înseamnă să fii manager. Alții au o viziunea complet diferită.
Nicidecum, este viziunea standard, in rest este doar un show  de "smoke and mirrors"

#17
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013
Intalnirile formale de evaluare a performantei / primire si acordare de feedback de la/catre ceilalti colegi / discutiile de maririle salariale le aveam o data pe an.

In rest, 1:1 cu managerul aveam in calendar din 3 in 3 saptamani, si veneam fiecare cu subiecte de discutii daca era cazul.

#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Trebuie sa recunosc ca YalFa a pus punctul pe "i" si chiar are dreptate. Desi sinceritatea lui pare meschina ca manager, la fel de meschini sunt si angajatii. Mereu a fost si va fi un joc de-a soarecele si pisica in multinationale sau in anumite domenii. Daca nu esti ferm pe pozitii, pici, cazi jos ca manager si te mananca pulifricii aia mici, oricat de inofensivi ar parea.

Si da, nu iti faci prieteni printre angajati sau sa iesi la bere cu ei.
Fa-te ca esti cel mai bun prieten al lor si ca le asculti si incerci sa ii intelegi, dar nu te pune sa le canti in struna.

Munca nu se amesteca cu prietenia.

Si inca o chestie: niciodata sa nu ai impresia ca ai sa reusesti sa-i multumesti pe toti, chiar daca toti iti zambesc.

Dar asta depinde multe de domeniu. In domeniile in care inginerii nu-i gasesti la colt de strada, nu prea iti permiti si faci asta...dar in IT...ehe, exista resurse.

Eu tin minte cand, la 29 de ani, trebuia sa conduc o echipa de muncitori tubulatori navali, unii de varsta lu tata. Ai de plm....daca nu aveam caracterul tare, intr-o saptamana eram gata. N-ai cum frate, biciul pe ei, ca altfel nu intelegeau.  Unii m-au respectat, altii m-au injurat, dar asta-i viata.


Acum unde sunt, facem astfel de sedinte o data pe an. Discutam chestii legate de munca, companie, chestii necesare sau nu. Unele discutii se materializeaza, altele nu. Dar dialogul este unul neutru.

Edited by tehnics, 05 May 2021 - 22:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate