Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Declaratia unica - sectiunea cu venitul estimat pe anul in curs este obligatorie?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Simion_Iasi

Simion_Iasi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 02.06.2015
Buna ziua,

Am un PFA.
Sunt in curs de a completa decaratia unica cu veniturile realizate pe 2020.
Am 2 intrebari:

1. este neaparat necesar sa declar un venit estimat pentru anul 2021? Sau pot lasa necompletat si la anul sa declar direct venitul realizat pe 2021?
Sau este ilegal sa nu depun in cursul acestui an o declaratie cu o estimare?

2. Daca anul trecut am declarat o suma estimata ptr 2020 si am platit impozitul pentru aceasta suma (sa zicem ca am platit suma X = impozit), cum anume scad suma platita din declaratia curenta? Nu gasesc vreo sectiune prin declaratie, doar ceva cu pierderi, dar nu cred ca e corect.
Sau pur si simplu, daca prin declaratia curenta mi se impune suma Y de plata, atunci eu voi plati Y-X?

Multumesc.

#2
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,111
  • Înscris: 09.01.2015
Am și eu o întrebare, ca sa nu mai deschid alt topic. Platesc CAS si CASS ca salariat.
Mai realizez venituri de pe urma unei Întreprinderi Individuale si din chirii.
Platesc din nou CAS si CASS pentru aceste venituri suplimentare, bineînțeles, dacă depasesc plafonul?

Scuze, initiatorului!

#3
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
1. da, e obligatorie estimarea. pune o sumă mai mică (dacă nu știi aproximativ)

2. nu scazi suma din declarație, declari sumele întregi, iar nota de plată se va genera cu diferența (dacă ai plătit mai mult decât trebuia vei avea zero de plată, de exemplu).. niciodată statul nu îți returnează banii, vei avea în schimb o sumă cu minus în sistem.. deci anul următor te mai compensezi

3. da, plătești din nou cas și cass, dacă depășești plafonul de 12x2300
asta înseamnă că ai de plată 2760 la CASS și 6900 la cas

de banii de la cass poți să îi declari aruncați în neantul sistemului de sănătate, de banii de la cas măcar capeți niște puncte de pensie

Edited by Flat, 04 May 2021 - 21:16.


#4
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,111
  • Înscris: 09.01.2015
Plafonul 12x2300 se aplică inainte sau dupa scaderea impozitului?

Edited by ph13xlv, 04 May 2021 - 22:03.


#5
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
înainte

#6
Simion_Iasi

Simion_Iasi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 02.06.2015

View PostFlat, on 04 mai 2021 - 21:16, said:

1. da, e obligatorie estimarea. pune o sumă mai mică (dacă nu știi aproximativ)

2. nu scazi suma din declarație, declari sumele întregi, iar nota de plată se va genera cu diferența (dacă ai plătit mai mult decât trebuia vei avea zero de plată, de exemplu).. niciodată statul nu îți returnează banii, vei avea în schimb o sumă cu minus în sistem.. deci anul următor te mai compensezi

3. da, plătești din nou cas și cass, dacă depășești plafonul de 12x2300
asta înseamnă că ai de plată 2760 la CASS și 6900 la cas

de banii de la cass poți să îi declari aruncați în neantul sistemului de sănătate, de banii de la cas măcar capeți niște puncte de pensie

OK, multumesc mult.
Inca o intrebare: dupa depunerea declaratiei si confirmarea platii in sistemul spv,
Cam cand ar trebui sa vina impunerea spre plata a acelor sume datorate?
Tin minte ca intr-un an nu am primit nicio instiintare, apoi am platit penalizari ptr neplata...
Anul trecut am platit imediat dupa ce am primit confirmarea depunerii declaratiei, dar, citind ceea ce ati scris mai sus, poate am gresit.
Poate urma sa platesc mai putin, avand deja ceva platit din anul anterior

Edited by Simion_Iasi, 05 May 2021 - 06:51.


#7
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Nu mai vin impuneri, plata o face contribuabilul direct, cu cât a declarat. Termenul este 15 martie

Deci pt veniturile din anul 2021 se plătește până pe 15 martie 2022.

Plata se poate face direct online, prin transfer bancar sau prin ghișeul.ro
Din.anaf spatiul.virtual se pot descărca documente, inclusiv situații de plata
Plata se mai poate face si cash sau card la ANAF direct sau la trezorerie

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View PostSimion_Iasi, on 04 mai 2021 - 20:21, said:

Am un PFA.
Sunt in curs de a completa decaratia unica cu veniturile realizate pe 2020.
1. este neaparat necesar sa declar un venit estimat pentru anul 2021?
2. Daca anul trecut am declarat o suma estimata ptr 2020 si am platit impozitul pentru aceasta suma (sa zicem ca am platit suma X = impozit), cum anume scad suma platita din declaratia curenta?
1. declararea veniturilor estimate servește pentru fi asigurat la sănătate.
2. în plus față de ce ți-a zis @flat - nu e nevoie să plătești anticipat. Nici nu e sănătos să plătești anticipat.
Vezi că trebuie să ceri compensarea, nu se face automat.

View PostFlat, on 05 mai 2021 - 08:23, said:

Termenul este 15 martie
Nu e tot 25 mai?

#9
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Aaaa, da. este 25 mai pentru că a fost prelungit de guvern, pe considerente de... nu știu.. pandemie, generozitate, să aibă lumea timp să strângă bani, etc.   deci o excepție
Termenul standard este 15 martie, adică e bine să te ghidezi după acela..

în anii anteriori au fost și niște bonificații pentru cine plătea înainte de 15 decembrie a.c.
Deci cu 3 luni mai devreme.. acum nu mai e cazul, dar poate vor reveni, cine știe

#10
Simion_Iasi

Simion_Iasi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 02.06.2015

View Postradunic, on 05 mai 2021 - 09:51, said:

2. în plus față de ce ți-a zis @flat - nu e nevoie să plătești anticipat. Nici nu e sănătos să plătești anticipat.

Ptr pct 2 de mai sus... De exemplu, anul trecut am declarat venit net estimat (pe 2020) 15000 lei, prin urmare au venit de plata 1500 lei impozit pe venit.
Aceasta suma am platit-o anul trecut, dupa ce am depus declaratia.
Anul acesta, acum cand depun noua declaratie, daca de exemplu am de platit impozit pe venit 2500 lei, sa platesc doar diferenta, 2500-1500=1000 lei, sau sa platesc toata suma, de 2500?
Sau sa astept pana ma avertizeaza pe ghiseul sau spv ?

View Postradunic, on 05 mai 2021 - 09:51, said:

Vezi că trebuie să ceri compensarea, nu se face automat.
Compensarea ce inseamna? Scuze, nu sunt prea instruit in aceasta specialitate.
Este vorba despre acele bonificatii?

Multumesc.

Edited by Simion_Iasi, 06 May 2021 - 06:25.


#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Ce înseamnă "au venit de plată"? ANAF nu mai emite decizii de impunere de cîțiva ani deja. Declarația ține loc și de decizie.

Compensare înseamnă că se scad datoriile tale către stat din cele ale statului către tine. Dacă rezultatul e cu plus ai de primit bani, dacă e cu minus ai de dat bani.
De exemplu - să zicem că anul trecut ai plătit 100 lei în plus iar anul ăsta ai de dat impozit 150 lei. Poți fie să ceri să ți se trimită cei 100 lei în cont, fie să ceri compensarea. 150-100=50. Mai plătești diferența de 50.
Poanta 1 e că trebuie să ceri explicit ce vrei, altfel nu se întîmplă nimic.
Poanta 2 e că există termen de prescriere - cred că trei ani, dar nu sînt sigur - după expirarea căruia statul ia cei 100 lei și îi bagă în buzunar.
Morala 1 - niciodată nu plătești ceva în avans statului. Doar dacă ai ceva avantaje serioase și știi sigur că ai evaluat în minus ce ai de plată.
Morala 2 - e mult mai bine și mai simplu să fii dator statului decît să consumi timp și nervi încercînd să recuperezi bani de la stat.

#12
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,111
  • Înscris: 09.01.2015
Plafonul de la care se plateste cas si cass este suma bruta care ai incasat-o sau este suma ramasa dupa ce se scad cheltuielile?

#13
Simion_Iasi

Simion_Iasi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 02.06.2015

View Postph13xlv, on 06 mai 2021 - 12:47, said:

Plafonul de la care se plateste cas si cass este suma bruta care ai incasat-o sau este suma ramasa dupa ce se scad cheltuielile?

Neta, adica dupa ce scazi cheltuielile.

View Postradunic, on 06 mai 2021 - 12:35, said:

De exemplu - să zicem că anul trecut ai plătit 100 lei în plus iar anul ăsta ai de dat impozit 150 lei. Poți fie să ceri să ți se trimită cei 100 lei în cont, fie să ceri compensarea. 150-100=50. Mai plătești diferența de 50.
1. Cum cer sa se trimita cei 100 lei in cont? Exista un formular sau o procedura anume?
2. Cum cer compensarea? Exista un formular sau o procedura anume?

Multumesc mult.

#14
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Eu stiu ca statul nu-ti trimite nimic niciodata, decat cu hotarare judecatoreasca.
Legea zice ca statul poate sa pastreze 7 ani cei 100 de lei. In speranta ca pe viitor balanta va ajunge pe zero, si vei ajunge tu dator statului. Nu-ti va da nimic, ci 100 de RON se vor sterge.

Asa e la noi, dap. In alte tari, da, cum s-a terminat anul fiscal si ai platit in plus taxe, iti trimite cec-ul acasa, doar dand cateva click-uri.

#15
sorin02a

sorin02a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.08.2006

View PostFlat, on 04 mai 2021 - 21:16, said:


3. da, plătești din nou cas și cass, dacă depășești plafonul de 12x2300
asta înseamnă că ai de plată 2760 la CASS și 6900 la cas


Daca nu depasesc plafonul de 12x2300 venit net anual, cat am de plata cas si cat cass?
Multumesc

#16
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
In acest caz nu ai de plata decât dacă vrei tu, este opțional.

Totuși la sănătate e o problemă dacă vreodată vrei sa beneficiezi de asistență la spitale și nu ești asigurat, e bine sa optezi pt asta, de aceea la CASS sub prag este raportat la 6 venituri, deci 1380 de lei


#17
sorin02a

sorin02a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.08.2006
Referitor la impozitul pe estimarile de venit, anual suntem obligati sa estimam si sa platim dar nu le scadem niciodata din ceea ce platim conform declaratiei. Deci dupa 10 ani de declaratii se aduna ceva bani in plus pe care nu prea ii vedem inapoi... este corect ce spun? Este corecta aceasta procedura a statului?

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Vezi aici. Punctul 2.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate