Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Diversitate vs. pret bun la achizitia produselor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.12.2008
Salut la toata lumea

Sunt pe punctul de a da drumul unui site in domeniul modei, in principiu genti de piele, rucsacuri, etc si nu ma pot hotari daca sa merg pe vaianta de a cumpara mai multe modele la care sa am o reducere nu prea mare SAU mai putine modele in cantitate mai mare, cu reducere mai mare si eventual sa diversific pe parcurs. a doua varianta e clar ca imi ofera o marja de profit mai mare la fiecare produs vandut, dar mi-e putin teama sa incep cu prea putine produse. ce parere aveti despre acest lucru? ce ati alege? si ce parere va fac site-urile care nu au diversitate prea mare la produse? ati reveni?

Cu drag

#2
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Degeaba ai tu stocuri mari de produse de acelasi tip, daca nu sunt dorite de un numar suficient de mare de clienti.
Eu personal, tind sa cumpar din acelasi loc si as vrea sa cumpar aceiasi marca de imbracaminte toata viata, sa nu-mi bat capul. Insa in afara de pantaloni, n-am gasit brandul care sa fie pe placul meu.
Dar si chiar de-as fi fidel, nu inseamna ca as fi fidel fix pe produsele din portofoliul tau.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Mai multe modele ptr inceput. Vezi care se vand si te axezi pe alea la urmatoarea comanda.

#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
In general modelele de afaceri de succes pleaca de la profit zero sau negativ. Acuma.. depinde si de fler. Eu insa n-am avut fler si am vandut firma ca nu mai mergea, deci ar fi de porc sa-ti dau sfaturi.

#5
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 12.06.2010
Revanzatorii (reseller) astia mari nu lucreaza cu stocuri, pur si simplu vand o imagine de pe net, aflata in stocul altuia. Livrarea se face de pe stocul producatorului sau al depozitului de afara, intr-un termen de 5-7 zile sau chiar mai mult. Daca tu vrei sa lucrezi cu stocuri e treaba ta.

#6
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Am impresia ca esti singur in chestia asta. E greu sa primesti sfaturi bune. Sfaturi random se gasesc, nimeni nu duce lipsa de idei. Mai greu e sa se si realizeze in mod sistematic, nu doar din intamplare, ca previziunile zodiacale.

#7
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Cand aduc un nou producator in portofoliu incerc sa aduc lucrurile cele mai vandute de catre ei si sa fie varietate cat mai mare. Pe masura ce rulezi incepi sa intelegi mai bine care este cererea si iti optimizezi aprovizionarea.

#8
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.12.2008

View Postmaccip, on 04 mai 2021 - 12:46, said:

Am impresia ca esti singur in chestia asta. E greu sa primesti sfaturi bune. Sfaturi random se gasesc, nimeni nu duce lipsa de idei. Mai greu e sa se si realizeze in mod sistematic, nu doar din intamplare, ca previziunile zodiacale.
chiar sunt singur, intr-un fel prefer asta, pentru ca majoritatea oamenilor te trag de obicei in jos. Sfaturi random chiar le apreciez, sunt un fel de brainstorming, dar la final iau totul in considerare pentru a lua decizia care cred ca mi se potriveste cel mai bine.

View Postlucianburjuiul, on 04 mai 2021 - 12:45, said:

Revanzatorii (reseller) astia mari nu lucreaza cu stocuri, pur si simplu vand o imagine de pe net, aflata in stocul altuia. Livrarea se face de pe stocul producatorului sau al depozitului de afara, intr-un termen de 5-7 zile sau chiar mai mult. Daca tu vrei sa lucrezi cu stocuri e treaba ta.
mersi de feedback. asta sunt eu...prefer sa lucrez cu stocul meu si sa pot oferi transport in 2-3 zile. Plus marja de profit mai mare (cel putin teoretic)

View PostBylly00, on 04 mai 2021 - 12:55, said:

Cand aduc un nou producator in portofoliu incerc sa aduc lucrurile cele mai vandute de catre ei si sa fie varietate cat mai mare. Pe masura ce rulezi incepi sa intelegi mai bine care este cererea si iti optimizezi aprovizionarea.
mersi de idee. impart bucurosi producatorii datele despre vanzari?

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Pune-ti intrebarea de ce as cumpara de la tine si nu de la alte site-uri consacrate.
Oferi preturi mai atractive? Oferi bonusuri sau alte beneficii? Daca da, inseamna ca o vreme cel putin vei merge pe profit 0 sau negativ, cum zicea si unul dintre colegi mai sus.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
E cam riscant sa te iei dupa ce zic producatorii.
Unii sunt corecti, dar altii ncearca sa-si lichideze stocurile nevandute.
Daca ii cunosti de mai mult timp - faci afaceri de ani de zile, da, nu vor incerca sa te pacaleasca. Altfel...
Evident ma refer in spceial la chinezi, nu la firme europene, banuiesc ca din China vrei sa aduci.

Plus ca mai e o chestie - specificul pietei - intr-o tara se vand mai bine anumite produse, in alta altele.

#11
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 12.06.2010
1. Ce se intampla cu marfa nevanduta, poti s-o dai retur sau ramai cu ea pe cap?
2. Nu fi asa sigur la marja, pentru ca google e concurent cu tine. Doar la telefoane mobile am vazut isterii de moment, daca nu-l cumpara azi facea infarct. La toale lumea asteapta discounturi de 40, 50, 60, 70% sau cumpara de afara chiar daca livrarea e peste 2 saptamani (care inseamna o luna) sau mai mult.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Deci asa cum am zis mai sus -ptr inceput mai multe mdoele - prefrabil in stocur foaret mici - vezi ce se vinde si aduci stocuri mai mari si tot asa.

#13
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.12.2008
Multumesc pentru sfaturi.

View Postlucianburjuiul, on 04 mai 2021 - 13:08, said:

1. Ce se intampla cu marfa nevanduta, poti s-o dai retur sau ramai cu ea pe cap?
2. Nu fi asa sigur la marja, pentru ca google e concurent cu tine. Doar la telefoane mobile am vazut isterii de moment, daca nu-l cumpara azi facea infarct. La toale lumea asteapta discounturi de 40, 50, 60, 70% sau cumpara de afara chiar daca livrarea e peste 2 saptamani (care inseamna o luna) sau mai mult.
pai...cand iau cate 2-3 produse din fiecare nu stiu daca careva le mai ia inapoi, dar e ok, o sa imi asum riscul. 2. cu producatorul potrivit marja poate fi chiar ok. mai mult imi fac griji in privinta traficului pe site. Dar de asta ma ocup cand ii vine timpul

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai pe langa site-ul tau te poti baga si pe altele gen emag.
Acolo exista deja vizibilitate la cati clienti au si sporesti sansele de vanzare.
Iar daca la o cautare dupa numele firmei - ca apare la datele tale pe emag - Google da trimiteri catre site-ul tau atunci esti ok.

Am cumparat de multe ori de pe emag prima data si pe urma direct de la vanzator de pe site-ul sau - am mai scapat de comisioane.

#15
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020
Nu este tocmai o dilema. Intotdeauna vor fi produse care se vand mai bine dacat altele. De exemplu poti sa ai ceva ce se vinde cata 30 buc pe luna si altele 3-4 buc pe an! Eu as merge in prima faza pe diversitate - cate 3-5 buc din fiecare. Dupa ai as pastra diversitatea avand grija la aprovizionare sa nu mai comand asa mult din ce nu se vinde dar nu le-as elimina cu totul.
Atentie discounturile alea mari de care vorbesti, nu sunt oare la produse ce nu se vand?

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postlucianburjuiul, on 04 mai 2021 - 13:08, said:

La toale lumea asteapta discounturi de 40, 50, 60, 70% sau cumpara de afara chiar daca livrarea e peste 2 saptamani (care inseamna o luna) sau mai mult.
Nu toti sunt rupti in cur precum aia care asteapta discounturi de 70%. Daca ai un eveniment peste 2 zile si ai nevoie de haine, nu amani evenimentul ca sa prinzi tu nu-stiu-ce discount peste o luna. Astea's cacaturi de clienti saraci - care trebuiesc, evident, evitati, ca-s mai pagubosi decat orice altceva.

De altfel, asta e prima intrebare: ce fel de clienti targetezi cu afacerea? Si, in functie de asta, te gandesti si la stocuri & co.

Edited by dexterash, 04 May 2021 - 14:19.


#17
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 12.06.2010

View Postdexterash, on 04 mai 2021 - 14:19, said:

Nu toti sunt rupti in cur precum aia care asteapta discounturi de 70%. Daca ai un eveniment peste 2 zile si ai nevoie de haine, nu amani evenimentul ca sa prinzi tu nu-stiu-ce discount peste o luna. Astea's cacaturi de clienti saraci - care trebuiesc, evident, evitati, ca-s mai pagubosi decat orice altceva.
Ai sa razi, dar e taman pe dos, clientii care au bani isi permit sa vaneze discounturile tocmai pentru ca au cu ce se imbraca la evenimentul de joi (adica in doua zile de acum).

#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Aha, sunt sigur ca este asa, pentru ca s-au nascut cu garderoba gata facuta. Si, mai mult, nefiind ocupati sa faca bani / fiind someri, au timp si chef sa alerge discounturile, in loc sa-si vada de trait viata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate