Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Problema modem COMPAL CH7465LG in banda 5Ghz

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006
Salutare. Am o problema cu modemul COMPAL CH7465LG pe wifi in banda de 5 Ghz. Modemul este dotat cu optiunea DFS pentru reteaua 5 Ghz, adica selecteaza si schimba singur canalul pentru a evita congestiile. Doar ca am observat ca la mine face treaba asta destul de des, uneori si de 3-4 ori in decursul unei ore. Ceea e foarte deranjant deoarece la schimbarea canalului pentru cateva secunde reteaua in banda de 5Ghz devine inutilizabila. Aceasta problema a devenit foarte deranjanta mai ales in contextul lucrului de acasa, cand poti fi intr-o conferinta,  intr-o aplicatie critica care te va deconecta daca pierde ping-ul, copilul poate face scoala online, etc, etc. Sa nu mai zic de Netflix de exemplu care se intrerupe cand iti e lumea mai draga sau daca asculti un radio online. A mai intampinat cineva aceasta problema?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001
Setează manual canalul. Nu pe automat.
Ai multe spoturi wifi pe 5 GHz in zona?
Și la mine e pe automat. Îl pun acum pe manual că fix pe același canal văd că mai am un spot.

Attached File  IMG_20210504_091526.jpg   90.98K   35 downloads

#3
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006
Problema a inceput sa apara dupa ce cativa vecini si-au instalat si ei retele in banda 5 Ghz. E o idee sa pui canalul fix, dar totusi nu rezolvi problema aglomeratiei deoarece majoritatea routerelor noi isi schimba singure canalul prin DFS.

Edited by catalin22, 04 May 2021 - 08:36.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
DFS nu este folosit pentru a evita congestiile, ci pentru a nu bruia radarele (meteo) cu care impart frecvențele!

Stai cumva pe langa un aeroport? Routerele vecine cu ce putere le vezi? Daca sunt mai jos de -80dbm nu prea ai de ce să-ți faci griji.

Totusi daca e enervant comportamentul, seteaza un canal non dfs si gata.

#5
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006

 addelin, on 04 mai 2021 - 08:48, said:

Totusi daca e enervant comportamentul, seteaza un canal non dfs si gata.

Adica 36-48 sau 149-165 ?

Attached File  20141122013805_1533201097808q.png   52.2K   44 downloads

Edited by catalin22, 04 May 2021 - 08:58.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
36-48

#7
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006
Am folosit Wifi Analyzer si am setat manual modemul de unul din canalele libere non DFS - 44. Din ce am observat in ultimele 2 zile nu a facut probleme iar viteza a fost in parametrii. Am cam 400 Mbps in reteaua de 5 Ghz pe un S20 Ultra.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate