Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Biserica de lemn din Zagra

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Nu am postat la Religie deoarece nu este vorba de partea religioasă ci partea de patrimoniu.

Aici pentru mai multe despre biserica monument.

Am fost în vizită pe acolo și supriză.
Totul este în paragină, cutii de bere, redbull și pungi de chips.
Înăuntru este horror din punc de vedere al conservării. S-a făcut ceva restaurare cu lemn modern care nici măcar nu are culoarea sau textura cu lemnul original.
Mai mult pe masa altarului scrie cu marker ”reparat...”
În pozele făcute de mine se vede degradarea față de pozele de pe wikipedia.
Din câte am înțeles, s-au alocat fonduri care au fost deturnate și ar exista și un îngrijitor dar la cum arată, pe acolo nu cred că trece nimeni.
Se poate face ceva? Eventual conștientizată opinia publică sau să ajungă situația la media..

Attached Files



#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Fondurile s-au deturnat cu "ajutorul" popilor, e principala preocupare a BOR.

#3
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postmrfe, on 04 mai 2021 - 07:44, said:

Am fost în vizită pe acolo și supriză.
Totul este în paragină...


Nu este singura.

Multe monumente si obiective turistice sunt lasate in paragina, din pacate...

Edited by sylvius, 04 May 2021 - 08:00.


#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Biserica aia nu are popa, iar obligativitatea intretinerii cladirilor istorice revine statului.
Sunt multe cladiri/monumente istorice mult mai importante care zac in paragina. Nu o sa se faca prea curand ceva acolo. De regula astfel de renovari se fac de comunitatea locala, dar cum demografia s-a schimbat/multi au plecat peste hotare, sunt slabe sanse.
Nici importanta turistica prea mare nu are (e oarecum izolata si mica). Cel mai probabil asa va ramane.
Asta este.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Asa se intampla unde poporul refuza sa-si recunoasca trecutul,sa recunoasca ca a existat un trecut pe care vrea nu vrea trebuie sa-l accepte,in primul rand pentru binele comun.

View PostFriskey, on 04 mai 2021 - 08:48, said:

Sunt multe cladiri/monumente istorice mult mai importante care zac in paragina.
Nici importanta turistica prea mare nu are (e oarecum izolata si mica). Cel mai probabil asa va ramane.

Nivelul de cultura actual,atat al majoritatii zdrobitoare a populatiei cat si a conducatorilor se oglindeste perfect in paragina cvasi-prezenta.
Ministerul culturii este doar unul dintre locurile unde se spala si se fura bani la greu,indiferent cine-l pastoreste.

In alte tari,o piatra,niste ramasite de ziduri,un copac desosebit,etc.la fel de neimportante turistic,au devenit cu ajutorul mintii umane adevarate locuri de pelerinaj,locuri asaltate de o gramada de turisti.

#6
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
Stiu pe cineva care are biserica de vreo 10 ani in orinduirea lui.
Este monument istoric si este in folosinta zilnica,pentru parohia locala.

Nu are voie sa schimbe sau sa repare lucrurile stricate ce sunt vizibile fara a avea acordul celor de mai sus plus ii treba o gramada de acte de la firme "specializate" in astfel de constructii.

Deci si legile pentru protectia cladirii au "interesele" lor.

#7
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

View PostdaniMMM, on 04 mai 2021 - 07:50, said:

Fondurile s-au deturnat cu "ajutorul" popilor, e principala preocupare a BOR.
Ai ceva dovezi in acest sens sau doar arunci cu noroi? Stii de cata hartogaraie e nevoie pentru a restaura un momument de arta, cat dureaza sa se aprobe un proiect?

#8
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009

View PostdaniMMM, on 04 mai 2021 - 07:50, said:

Fondurile s-au deturnat cu "ajutorul" popilor, e principala preocupare a BOR.


Aici discutăm despre un monument de artă


Fără atacuri, fără jigniri, fără să ne legăm de slujitorii BOR!

View Postmrfe, on 04 mai 2021 - 07:44, said:

Nu am postat la Religie deoarece nu este vorba de partea religioasă ci partea de patrimoniu.


Din câte am înțeles, s-au alocat fonduri care au fost deturnate și ar exista și un îngrijitor dar la cum arată, pe acolo nu cred că trece nimeni.
Se poate face ceva? Eventual conștientizată opinia publică sau să ajungă situația la media..

Dacă e să discutăm deturnarea fondurilor alocate, atunci ne-ar ajuta şi ceva mai multe detalii.

Eventual să-l mutăm în Poiana, unde ar avea vizibilitate mai mare (şi ar beneficia de mai multă atenţie)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate