Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

CASA thenet - locuinta PASIVA - CONSTANTA

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,148
  • Înscris: 30.08.2017

View Postdanetmihai, on 04 mai 2021 - 14:47, said:


Am incredere ca o sa iasa foarte bine! Posted Image

Daca vezi ce se construiește în mod normal la noi, nu prea ai motive de încredere. Îți trebuie un constructor care are în portofoliu ceva similar (dpdv al complexității și exigentelor). Iar ăștia nu sunt deloc ieftini si nici ușor de găsit.

#20
danetmihai

danetmihai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.04.2016

View Postedi10000, on 04 mai 2021 - 14:58, said:

Kitschul are o definitie clara, nu depinde de perceptii Posted Image) Succes cu casa!
Multumim frumos! Te salut

View Postgeorge_alexandru, on 04 mai 2021 - 14:59, said:

Daca vezi ce se construiește în mod normal la noi, nu prea ai motive de încredere. Îți trebuie un constructor care are în portofoliu ceva similar (dpdv al complexității și exigentelor). Iar ăștia nu sunt deloc ieftini si nici ușor de găsit.
Asa este, nu prea sunt motive de incredere daca privesc  la ce se construieste aici in Constanta. Tocmai deasta vrem sa ne concentram pe proiectul nostru sa facem tot posibil sa iasa bine! Posted Image

#21
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012

View Postdanetmihai, on 03 mai 2021 - 22:09, said:

Avem si randari  le atasez imediat .. dar de multe ori nu gasesc cum sa urc poze ,pdf`uri si ce mai am eu pe aici, ma bate forumul Posted Image
Atasez aici randarile 3d cu mentiunea ca parterul casei o sa fie placat cu caramida(apelez la imaginatia voastra).Posted Image
Salut,
ciudata arhitectura pt o casa care se vrea pasiva..zici ca este camin de batrani ....care este interesul unei sarpante care nu intelegi nimic,scumpa si dificila de realizat.
S-ar fi putut realiza mult mai eleganta,aerisita si mai ieftina.
Pacat

Edited by anaki, 04 May 2021 - 20:00.
citare inutila


#22
danetmihai

danetmihai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.04.2016

View Postlamaisonecologique, on 04 mai 2021 - 19:37, said:

Salut,
ciudata arhitectura pt o casa care se vrea pasiva..zici ca este camin de batrani ....care este interesul unei sarpante care nu intelegi nimic,scumpa si dificila de realizat.
S-ar fi putut realiza mult mai eleganta,aerisita si mai ieftina.
Pacat
Salut salut,
Pai am ajuns la forma asta de sarpanta deoarece nu voiam sa avem un planseu uniform si monoton pe etaj (ne plac mansardele). Cat despre asocierea cu caminul de batrani .. nu pot sa zic decat ca si noi o sa fim batrani pana o terminam Posted Image Posted Image Posted Image  in legatura cu diferenta de bani dintre o sarpanta mai cumine si asta zbuciumata asa nu stiu care este ... dar clar asta este mai dificil de realizat.

o sa aflu mai multe legate de costuri, preturi imediat ce primim structura si incepem cautarea constructorului .
Seara frumoasa!

#23
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Nu vreau sa.ti "tai elanul"....dar o sa.ti scoata peri albi constructia. Posibil sa gresesc, vedem la final.
1) asa cum s.a zis anterior, o constructie si arhutectura destul de pretentiiasa, nu o poti face cu orice echipa -> pret mare, Fara garantarea calitatii;
2) asupra designului/fengshuiului nu ma pronuntz, ca o zice in proverb romanesc f bine;
3) cred ca esti influentzat mult de architect/i, pt ei este o provocare, un portifoliu samd. Stai
4) scara aceea 20 trepte la 18.5/26/90 este "mortala" . Incerca sa urci pe una similara, daca gasesti. Chiar daca esti "acoperit" de formula calcului scarii, esti la limita superioara a acestia/putzin peste, chiar; in plus nr de trepte, fara platforma, iti va face experienta urcatului la etaj similar cu o ascensiune la Babele.

#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
1.dacă etajul e mansardă, nu trebuie făcut cu beton... io am pus panouri sandwich cu poliuretan; sistemul e muuult mai ușor, sigur nu ai treabă cu infiltrațiile de apă, iar dpdv „pasiv” e de 5x mai bun!
2.înălțimi mari la camere contrazic ideea de casă pasivă
3.sper că burlanele dirijează apa pe sub trotuarul casei, apoi sunt colectate/dirijate spre un rezervor sau canalizarea străzii
4.acum ești forțos, după 55 de ani încep genunchii să scârțâie... o fericire să urci la cada de la baia din mansardă...
5.ce bucuros ești că ai copii lângă tine, dar după 18 ani vor zbura d-acas' și rămâi cu 3 băi neutilizate și o mulțime de spații ce vor trebui aspirate/spălate (știi cât durează curățenia curentă într-o casă de 180 mp?)
6.pasiv-pasiv, dar totuși ce soluție ai pt perioadele de -10...-15*C?

#25
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018

View Postgeorge_alexandru, on 04 mai 2021 - 14:56, said:

Nu prea văd cum te-ai încadra sub 150k la ce ai acolo. Eu as merge mai degrabă pe 200-250k.

Sunt total de acord. Noi avem o casa doar parter 190mp, construita in regie prorpie si fara artificii tehnice si devizul pana acum este de 120K. Asta fara mobilare si accesorii. Avem vata de 15cm, IPAT si finisaze un pic peste medie dar cred ca suntem departe de nivelul de finisaj care apare in randarile tale. Din calculele de pana acum casa a fost in jur de 630 euro/mp in conditiile in care am avut si parte de preturi preferentiale si adaosul pentru manopera a fost minim.

Fara sa tinem cont ca  in 2021 materialele au avut o crestere de 30%, la suprafata ta cu preturile din 2019 (630Euro/mp) cred ca iti iese minim 180K. Si aici nu intra amenajarea curtii, portile, gardul si multe alte detalii care costa si ele destul de mult.

Din punctul meu de vedere, cea mai mare greseala pe care am facut-o atunci cand am inceput sa construim este ca nu am avut un buget foarte lucrat. Poate ma insel, dar asa lasi si tu impresia. Asa am fost si eu si asa pari si tu: lasa ca ne descurcam noi. Nici nu mi-am imaginat vreodata ca o sa fie 2000 ron diblurile pentru prins vata pe perete, sau cat costa accesorile pentru gips carton.

Alt exemplu: pentru ca nu aveam un buget strict, cand am avut de ales mortarul pentru zidit, am mers pe Porotherm TM, ca are niste bile de polistiren in el si chipurile imbunatateste izolatia. Diferenta fata de un mortar standard a fost 4000Ron. Daca aveam un buget clar imi dadeam seama ca mai bine merg pe mortar standard si din banii aia imi luam masina de tuns gazonul si plateam si o parte din circuitul de aspersoare.


Ce ai tu in planuri  si randari  e o casa complicata. Ati visat un pic si voi si arhitectii. Compromisul o sa fie cel mai probabil costul. Daca dispuneti de doar 150K, cred ca aveti o mare problema. Ca sa va mutati in casa asta si sa aveti si mobila, draperii si  gazon in curte eu estimez ca va trebuie minim 300K. Am prieteni care au dat 300K pe o casa mult mai "cuminte" cu teren mai mic, construita de un dezvoltator care desi are marja lui de profit, are acces si la preturi mai mici pentru materiale si forta de munca.

Edited by Scurthea211, 05 May 2021 - 08:39.


#26
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,974
  • Înscris: 01.03.2013

View PostCa Castelul Bran, on 05 mai 2021 - 08:05, said:

scara aceea 20 trepte la 18.5/26/90 este "mortala" .
Subscriu.
Inaltimea treptei (18.5) este foarte mare.
Adancimea treptei (26 cm) este mult prea mica.

Eu am am 42 la pantof si am trepte cam de 27.5 cm si mi se par prea mici.
Cand urci e ok, dar cand cobori e cam enervant.
Daca as mai face o casa, as aloca mai mult spatiu pentru casa scarii.

#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,148
  • Înscris: 30.08.2017

View PostScurthea211, on 05 mai 2021 - 08:37, said:

Ce ai tu in planuri  si randari  e o casa complicata. Ati visat un pic si voi si arhitectii. Compromisul o sa fie cel mai probabil costul. Daca dispuneti de doar 150K, cred ca aveti o mare problema. Ca sa va mutati in casa asta si sa aveti si mobila, draperii si  gazon in curte eu estimez ca va trebuie minim 300K. Am prieteni care au dat 300K pe o casa mult mai "cuminte" cu teren mai mic, construita de un dezvoltator care desi are marja lui de profit, are acces si la preturi mai mici pentru materiale si forta de munca.

Arhitectii din pacate te aburesc la greu, baga la design si iti zic ca n-o sa te coste mult. Mie mi-au bagat la greu piatra de fatada si, ca idee, pentru un perete de 8m inaltime si 4m lungime m-a costat 3000 euro.
Daca bugetul e strans, ar trebui luata fiecare chestie mai cu pretentii si discutata dpdv al costurilor, ca sa nu se trezeasca ca a inceput lucrarile si la jumatatea drumului trebuie sa faca un compromis dupa ce ii vine devizul.

#28
danetmihai

danetmihai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.04.2016

View PostCa Castelul Bran, on 05 mai 2021 - 08:05, said:

Nu vreau sa.ti "tai elanul"....dar o sa.ti scoata peri albi constructia. Posibil sa gresesc, vedem la final.
1) asa cum s.a zis anterior, o constructie si arhutectura destul de pretentiiasa, nu o poti face cu orice echipa -> pret mare, Fara garantarea calitatii;
2) asupra designului/fengshuiului nu ma pronuntz, ca o zice in proverb romanesc f bine;
3) cred ca esti influentzat mult de architect/i, pt ei este o provocare, un portifoliu samd. Stai
4) scara aceea 20 trepte la 18.5/26/90 este "mortala" . Incerca sa urci pe una similara, daca gasesti. Chiar daca esti "acoperit" de formula calcului scarii, esti la limita superioara a acestia/putzin peste, chiar; in plus nr de trepte, fara platforma, iti va face experienta urcatului la etaj similar cu o ascensiune la Babele.

Salutare`

Cu siguranta ne va scoate peri albi. In legatura cu scara, da am vazut ca sunt 2 trepte in plus .
Oricum azi vreau sa vorbesc cu arhitectii sa vad ce solutie gasesc ei, sa facem scarile astea mai usor de urcat si mai confortabile.

View Postkolfleading, on 05 mai 2021 - 09:43, said:

Subscriu.
Inaltimea treptei (18.5) este foarte mare.
Adancimea treptei (26 cm) este mult prea mica.

Eu am am 42 la pantof si am trepte cam de 27.5 cm si mi se par prea mici.
Cand urci e ok, dar cand cobori e cam enervant.
Daca as mai face o casa, as aloca mai mult spatiu pentru casa scarii.

Crezi ca un podet de odihna sau cum se numeste .. poate rezolva problema ?

sau vede cineva vreo solutie?

#29
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,148
  • Înscris: 30.08.2017
Mai ai varianta unei scari balansate daca ai probleme cu spatiul.

#30
danetmihai

danetmihai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.04.2016

View PostScurthea211, on 05 mai 2021 - 08:37, said:

Sunt total de acord. Noi avem o casa doar parter 190mp, construita in regie prorpie si fara artificii tehnice si devizul pana acum este de 120K. Asta fara mobilare si accesorii. Avem vata de 15cm, IPAT si finisaze un pic peste medie dar cred ca suntem departe de nivelul de finisaj care apare in randarile tale. Din calculele de pana acum casa a fost in jur de 630 euro/mp in conditiile in care am avut si parte de preturi preferentiale si adaosul pentru manopera a fost minim.

Fara sa tinem cont ca  in 2021 materialele au avut o crestere de 30%, la suprafata ta cu preturile din 2019 (630Euro/mp) cred ca iti iese minim 180K. Si aici nu intra amenajarea curtii, portile, gardul si multe alte detalii care costa si ele destul de mult.

Din punctul meu de vedere, cea mai mare greseala pe care am facut-o atunci cand am inceput sa construim este ca nu am avut un buget foarte lucrat. Poate ma insel, dar asa lasi si tu impresia. Asa am fost si eu si asa pari si tu: lasa ca ne descurcam noi. Nici nu mi-am imaginat vreodata ca o sa fie 2000 ron diblurile pentru prins vata pe perete, sau cat costa accesorile pentru gips carton.

Alt exemplu: pentru ca nu aveam un buget strict, cand am avut de ales mortarul pentru zidit, am mers pe Porotherm TM, ca are niste bile de polistiren in el si chipurile imbunatateste izolatia. Diferenta fata de un mortar standard a fost 4000Ron. Daca aveam un buget clar imi dadeam seama ca mai bine merg pe mortar standard si din banii aia imi luam masina de tuns gazonul si plateam si o parte din circuitul de aspersoare.


Ce ai tu in planuri  si randari  e o casa complicata. Ati visat un pic si voi si arhitectii. Compromisul o sa fie cel mai probabil costul. Daca dispuneti de doar 150K, cred ca aveti o mare problema. Ca sa va mutati in casa asta si sa aveti si mobila, draperii si  gazon in curte eu estimez ca va trebuie minim 300K. Am prieteni care au dat 300K pe o casa mult mai "cuminte" cu teren mai mic, construita de un dezvoltator care desi are marja lui de profit, are acces si la preturi mai mici pentru materiale si forta de munca.

Sunt putin confuz la ce ai zis cu finisajele...La ce finisaje te referi ?

Noi am tot incercat sa bugetam si sa vedem aprox cat o sa ne coste casa in diferite etape .. nu am reusit .. peste tot unde am vorbit erau diferente foarte foarte mari de pret, ba ca o faci in 150k, alti ca nu , si am zis cand avem toate proiectele gata sa estimam mult mai precis.Cu riscul sa oprim lucrarea si sa pierdem bani din proiectare. Cand am zis sub 150k da am gresit .. noi initial ne gandeam ca o sa ajungem pe la 180k(asa ne gandeam noi) dar 250k sub nici o forma, mai bine renuntam la proiect. In principiu noi putem sa mai asteptam cu casa sa vedem si ce se mai intampla si cu preturile in zona asta de constructii si materiale .
Oricum ai simtit foarte bine situatia in care suntem ... si iti multumesc pentru post!

View Postgeorge_alexandru, on 05 mai 2021 - 13:46, said:

Mai ai varianta unei scari balansate daca ai probleme cu spatiul.


este genul de scara care sa intoare ?

Oricum sper sa vorbesc azi cu proiectantii sa vedem ce solutie gasesc

View Postgeorge_alexandru, on 05 mai 2021 - 10:11, said:


Arhitectii din pacate te aburesc la greu, baga la design si iti zic ca n-o sa te coste mult. Mie mi-au bagat la greu piatra de fatada si, ca idee, pentru un perete de 8m inaltime si 4m lungime m-a costat 3000 euro.
Daca bugetul e strans, ar trebui luata fiecare chestie mai cu pretentii si discutata dpdv al costurilor, ca sa nu se trezeasca ca a inceput lucrarile si la jumatatea drumului trebuie sa faca un compromis dupa ce ii vine devizul.

la abureala arhitectiilor cum ca nu costa mult si bla bla bla .. dar am observat si ai perfecta dreptate!

#31
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018
Prin finisaje ma refer la toate detaliile dupa stadiul de casa la gri: vopsitorie, decorativa pe fatada, placari ceramice, obiecte sanitare, instalatii. La toate exista o multitudine de preturi. Una e daca bugetezi lavabila Spor si alta e daca ajungi de fapt sa iei de la Benjamin Moore. Una e sa iei gresie din Dedeman si alta daca vrei Porcelanosa. Si astea sunt oricum gama middle, nu vorbim de marmura si piatra naturala.

Daca ai constructor si se ocupa el de tot o sa iti dea o lista de cantitati bazata probabil pe produse buget.Nici cele mai ieftine, dar nici ceva care sa fie in gama de pret cerut de o casa de revista (cum pare ca a fost proiectata a voastra).

Daca vrei sa construiesti in regime proprie e mai complicat. Ar trebui sa primesti o lista de cantitati de la arhitect pe care sa o mai lucrezi tu. Cat de completa e lista depinde de cat de priceput e arhitectul si ce experinta de santier are. Ar trebui sa ai acolo mp de gips carton, profile, prinderi, sute de repere...etc

Un calcul basic ar fi 650euro/mp cu finisaje peste medie, dar nu wow. + minim 20% neprevazute.

In plus trebuie sa te gandesti si la mobila ca la un cost important. Una e sa mobilezi Ikea si alta e sa pui mobila custom pt ca poate standard nu se potriveste.

#32
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,974
  • Înscris: 01.03.2013

View Postdanetmihai, on 05 mai 2021 - 13:31, said:

Crezi ca un podet de odihna sau cum se numeste .. poate rezolva problema ?
Nu cred, pentru ca eu am podest de odihna si ... tot mici mi se par treptele cand cobor.

#33
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,148
  • Înscris: 30.08.2017

View Postdanetmihai, on 05 mai 2021 - 14:09, said:

este genul de scara care sa intoare ?


Da. Eu la mine asa am facut, scara vireaza usor, astfel ca am castigat niste spatiu iar dpdv estetic imi place chiar mai mult.

Cat priveste costurile, imparte constructia pe categorii mari (rosu, instalatii, finisaje etc. ), apoi pe subcategorii (de exemplu la instalatii: 10k ventilatia, 7k IPAT etc.). Aloci sume acolo unde e destul de usor de estimat. Nu vei avea suma totala, dar vei avea deja o suma minima. Daca aceasta deja se duce catre 200k, de exemplu, si mai ai multe chestii pe care nu le-ai estimat inca, deja iti faci o idee destul de clara daca te vei incadra.

Edited by george_alexandru, 05 May 2021 - 17:30.


#34
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postdanetmihai, on 05 mai 2021 - 13:31, said:



Salutare`

Cu siguranta ne va scoate peri albi. In legatura cu scara, da am vazut ca sunt 2 trepte in plus .
Oricum azi vreau sa vorbesc cu arhitectii sa vad ce solutie gasesc ei, sa facem scarile astea mai usor de urcat si mai confortabile.



Crezi ca un podet de odihna sau cum se numeste .. poate rezolva problema ?

sau vede cineva vreo solutie?
Nu inteleg ce inseamna 2 in plus...in plus fata de ce?
Problema acestor trepte:
1) nu discut despre problema la coborare :), ca ti.a explicat kolf f bine: nu au suficient loc pt a pune piciorul (de fapt iti da o senzatie de nesigurantza);
2) o prima "problema" este ingustime rampei dar trecem peste asta, pui un semafor cu prioritati de coborarire si urcare :). Nu pot urca 2 persoane mature in cei 90 cm (daca am retinut bine);
3) Alta problema este panta ascensiunii, datorita celor 18.5 cm inaltime, cale de 20 trepte....adica ai de urcat, nu gluma....
4) crezi ca daca pui platforma intermediara/numita ..de odihna, aceea  o sa fie folosita pt refacerea suflului? Eu zic ca nu.....

Sa nu o mai lungim (discutia, nu scara)....du.te intr.un mall si incearca sa urci scarile rulante (intai asigura.te ca au nu mai putin de 19)


#35
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

View Postdanetmihai, on 05 mai 2021 - 13:31, said:


Crezi ca un podet de odihna sau cum se numeste .. poate rezolva problema ?

sau vede cineva vreo solutie?

soluția? scade înălțimea parterului!
io am tavanul  fals la 15 cm de tavan; și-ncape acolo și mama traseelor de cablu și alte alea (chiar și boxe audio cu amplificator poți pune...)
tot ce-i peste 2,5 metri este total inutil!!!

#36
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Nu ai dreptate!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate