Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Autism?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,438
  • Înscris: 30.08.2017
La ai mei în bloc e o familie cu o fata cu retard sever și dificultăți de locomoție. Ii știu de când aveam 7 ani, ieșeau în fiecare zi să își plimbe fata. Noi copiii mai râdeam de ea, dar nu erau afectați.

30 de ani mai târziu, aceiași părinți ies cu fata lor să o plimbe. Nu pare să se fi schimbat starea ei, dar ei părinții sunt în continuare ok, după 30 de ani nu au renunțat.

In schimb văd des părinți disperați că al lor copil nu e perfect dau nu e primul la toate din comunitate.

Edited by george_alexandru, 02 May 2021 - 11:09.


#20
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Am uitat sa spun si nu mai pot edita postul vechi : medicamentos i s-a prescris Tonotil (de care nu s-a atins) si PureDHA de la Secom (ala a facut intr-adevar minuni, am citit o gramada de opinii care pareau reclama mascata dar pot spune ca intr-adevar s-a vazut diferenta).

#21
AnaIoana409

AnaIoana409

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.05.2021
Alka10 și eu ii dau tonotil și ulei de peste de putin timp. Se vad ceva schimbări, speram la bine. Mersi!

#22
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Omega 3 este foarte important, dar prin natura lui o sabie cu 2 taisuri.
《Doar cu un aport normal de vitamina E în dietă, uleiul din ficat de cod va
fi intens oxidat în țesuturile unui mamifer care îl consumă în cantităț mari,
iar un experiment pe câini a evidențiat că ar putea crește mortalitatea prin
cancer de la un normal 5%, la 100%. Deși uleiurile de pește distrug rapid vitamina E
din organism...》

Deci trebuie speculat si reducerea aportului de omega 6
inutil, pentru a folosi mai putin omega 3.
Desigur si protectia antioxidanta.
https://wp.me/p48646-QY

#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Al meu a inceput sa vorbeasca la doi ani jumate, pina atunci se  si in 6 luni a explodat complet. Acum are 3 ani si 9 luni si abereaza non-stop, partial pe engleza, de la desene...

#24
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
al meu practic dupa 3. amu vorbeste un amestec intre germana si engleza. toata ziua aud "faster cars! faster!". mai nou s-o apucat de din astea si-n masina si m-am ales cu un speeding ticket.

#25
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006

 AnaIoana409, on 01 mai 2021 - 15:27, said:

Dragi mămici, va scriu fiindcă simt ca sunt pe punctul de da în vreo depresie. Imi cresc singura copilul, pe Matei, de 2 ani 7 luni, care nu vorbește, decât ma-ma și în limba lui.
Va prezint următoarele aspecte.
Pozitive:
-recunoaște/arata/da/asociază la cerere aproape toate animalele/culorile/formele geometrice,câteva cifre și litere,mijloacele de transport/ părțile corpului
-realizeaza puzzleuri conform varstei
-arata toate obiectele cerute conform vârstei copac,floarea galbena, cerc rosu etc
-are joc funcțional
-are contact vizual
-este incantat de cantecele pe care i le cant
-isi da caciula jos/o pune, geaca cu puțin ajutor, se descălțat la adidasi
-bea din cana/pai
-imita acțiuni la cerere
-reactioneaza la cerințe foarte simple: închide usa/da paharul
-arata membrii familiei
-cunoaste întrebuințarea obiectelor conform vârstei lui
-se uita în direcția în care ii arat
-accepta oamenii în jur
-mananca ok, program de somn în parametri normali
-foarte afectuos
-da pup/face pa de cele mai multe ori la cerere

Negative:
-nu se uita de fiecare data atunci când îl strig
-nu vine, când îl chem,spre exemplu, la masa decât atunci când ii este foame
-nu cere mancare,apa, ci imi aduce paharul/biberonul,etc
-fixație sau stereotip cu liniile orizontale (țevi,borduri,etc) le scanează cu coltul ochiului
-nu prezintă interes fata de copii (e discutabil fiindcă nu a avut copii în jur)
-duce mâinile la urechi atunci când aude motorete și zgomotul mașinii de spalat (se sperie/plange)
-nu arata ce vrea cu degetul

Cum vi se pare vouă, celor cu copii diagnosticați cu Tsa?Este acest copil autist?Facem terapie de o luna, am eliminat tot ce înseamnă ecrane. Diagnosticul a fost tulburare pervaziva de de dezvoltare cu elemente tsa.
În toamna as vrea sa meargă la gradinita dar nu știu dacă va fi posibil,nici olita nu o accepta.
Ma alarmeaza foarte tare faptul ca a început sa se sperie de becurile din casa și nu vrea sa între în spatii noi,spre exemplu in biserica sau parc de distracții cu mașini și lumini.

Fuga la Obregia , sectia copii pentru diagnosticare si evaluare.
Terapie ABA cu un coordonator acreditat BCBA.

Edited by marius.bunu, 22 May 2021 - 14:20.


#26
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,940
  • Înscris: 18.10.2007
Interesant de urmarit, autorul este autistic.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Zx62-79XXno?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Daca nu arata cu degetul pana la 18 luni, e aproape 100% sigur ca e vorba de elemente autiste. Cauta MCHAT-R daca stii engleza si fa-l.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate