Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Despre CRM

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Salutare!

Voi folositi vreun CRM? Aveti recomandari? Poate free pentru inceput, deoarece n-am mai lucrat pana acum cu crm.

Imi tineam eu singur evidenta lucrarilor si a clientilor intr-ub fisier banal in excel.
Acum parca as vrea sa trec la ceva mai profi.

Am citit pe net despre HubSpot CRM. E ok? Aveti recomandari de crm si in lb. romana?

Multumesc!

Sarbatori fericite!

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011
Hubspot si/sau Clickup. Versiunea free la Clickup este o mizerie, la Hubspot te limiteaza la 100 de informatii salvate (atentie nu clienti, ci 100 de date salvate, numar telefon, nume, adresa, email, etc.), adica te limiteaza undeva la 20-25 de clienti sa spunem.

#3
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Am inteles. Vad ca HubSpot are preturi mai piperate comparativ cu ClickUp.

Eu am in jur de 900 de persoane cu care am interactionat pana acum. Cu unele nu am facut niciun deal, cu altele doar 1, altele 2-3, altele revin la 1-2 ani. Si totodata clientii vin din recomandari.

Acum sincer sa fiu nici eu nu stiu exact ce soft/crm mi-ar trebui pentru o organizare mai buna si mai transparenta.

Ce as vrea eu:
Sa pot adauga nume, nr telefon, mail, tip de lucrare, pret, adresa, tipul serviciului prestat.
Si eventual sa pot da export la liste sau in viitor sa le configurez mai bine si sa pot face anumite rapoarte/scenarii sau evidente.

#4
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 31.07.2017
zoho sau mama lor salesforce...depinde cati bani ai..

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011
Salesforce ti-as fi recomandat si eu intr-un pas ulterior, dar aici depinde de ce castiguri ai. Noi lucram cu Salesforce care este un software genial din punctul meu de vedere, dar nu stiu care sunt tarifele. Intereseaza-te poate exista niste pachete pentru companii mici si atunci ai iesi cel mai castigat din toata treaba asta. Dar merita doar atunci cand ai castiguri ceva mai ridicate si un numar maricel de clienti.

In rest ramai la Excel daca cresterea clientilor nu este atat de ridicata. Ai putea lucra cu baze de date si asa mai departe.

Edited by business11, 02 May 2021 - 11:01.


#6
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Toti clientii mei au ajuns sa lucreze cu Salesforce. Nu inteleg de ce, toti aveau programatorii lor si deja dezvoltam solutii specifice pentru business. De fiecare data a trebuit sa facem munca in plus sa sincronizam datele ce le aveam cu Salesforce. Adica in loc sa folosim soft-ul nostru unde eventual mai trebuia sa lucram vreo 3 saptamani am lucrat ani la randul doar pentru a mentine datele din Salesforce actualizate. Te cam doare mintea.

Dupa vreo 15 ani de programare stiti la ce concluzie am ajuns? Dupa program ma duc frumos la aplicatiile mele. Acolo lucrez doar eu, fara Excel, fara Salesforce, daca imi trebuie ceva imi scriu singur soft-ul. Mai dau un test pe W3C validator care iese perfect, un PageSpeed Insights care iese 98 la mobil si 100 pe desktop, mai adaug 10 000 de clienti si testez performanta - care iese perfect, nici o degradare. Altfel nu ai cum sa iti pastrezi mintile, innebunesti cand vezi ce decizii proaste se iau si cati bani se arunca la gunoi.

Edited by RedDev, 08 May 2021 - 22:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate