Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Curatare PC

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
farausername0

farausername0

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.04.2021
1. Am un tub de pasta termoconductoare pe care l-am cumparat acum 2 ani. Oare mai pot sa o folosesc?
2. Cum as putea sa curat acel praf foarte fin? Cu spary din ala cu aer nu merge.
3. Cu ce se sterge pasta termoconductoare veche? Stiu de alcool izopropilic, dar ce mai trebuie pe langa asta? Nu cred ca ar fi bine sa pun alcool izopropilic pe un servetel si sa frec procesorul cu acel servetel.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,312
  • Înscris: 01.12.2001
Ai probleme cu temperatura? De ce vrei sa o schimbi?

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postfarausername0, on 30 aprilie 2021 - 14:48, said:

1. Am un tub de pasta termoconductoare pe care l-am cumparat acum 2 ani. Oare mai pot sa o folosesc?
2. Cum as putea sa curat acel praf foarte fin? Cu spary din ala cu aer nu merge.
3. Cu ce se sterge pasta termoconductoare veche? Stiu de alcool izopropilic, dar ce mai trebuie pe langa asta? Nu cred ca ar fi bine sa pun alcool izopropilic pe un servetel si sa frec procesorul cu acel servetel.

1. Dacă e încă fluidă și nu s-a uscat, da, o poți folosi.
2. Te duci la vulcanizare și sufli temeinic cu aer comprimat. Nu de aproape, compresoarele mai fac condens.
De siguranță, aștepți după aceea măcar 30 de minute să se usuce bine, hai 45.
3. Cu șervețel uscat, e foarte ușor de șters. Apoi ștergi cu unul cu puțin alcool izopropilic, așa de sanchi.
Dacă nu ai alcool izo... , merge și fără. Nu e cazul de frecat nimic, se ia ușor.

Și fă niște poze, sunt curios cum arăta pasta veche.

Edited by waterman, 30 April 2021 - 15:27.


#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 06.09.2008
curatare pc nu inseamna ca automat trebuie schimbata pasta, la mine sta de 5 ani cu aceeasi pasta, n-are nimic.
Iar praful f fin poti sa-l lasi, daca vrei sa iasa ca noi cureti la ele pana-ti vine rau.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,770
  • Înscris: 30.08.2006
Cumperi o pensula de la papetarie si indepartezi praful. Poti s-o inmoi si in alcool izopropilic.

#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,527
  • Înscris: 21.12.2006
99,9% din pensule au peri sintetici, frecându-le de componente le vor încărca electrostatic 👎
Eu șterg componentele de praf cu șervețele umede, excesul de umezeală îl îndepărtez cu șervețele de ochelari. În zonele greu accesibile mă ajut și de bețișoare de urechi înmuiate ușor în spirt sau alcool tehnic. Pasta termică veche de pe procesoare am curățat-o și cu spirt sau alcool tehnic picurat pe un disc demachiant, apoi am avut grijă să îndepărtez eventualele scame cu un șervețel uscat.

Edited by nei-k, 30 April 2021 - 17:14.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,312
  • Înscris: 01.12.2001
Voi cat de des "curățați" PC-ul?
Bețișoare de urechi, pensule înmuiate in alcool?
PC-ul nu e farmacie.
Daca are filtre bune și nu sta in vreun garaj  plin de praf, nu e necesar de curățat des.
După 5 ani am desfăcut panoul lateral și am tras praful. Nici măcar nu era necesar că nu era mult.
Daca insa se fumează in camera cu PC-ul și e trafic intens: trebuie curățat periodic.
Pasta nu trebuie schimbată daca nu creste temperatura mult.


#8
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View Postsirgoofy, on 30 aprilie 2021 - 16:24, said:

curatare pc nu inseamna ca automat trebuie schimbata pasta, la mine sta de 5 ani cu aceeasi pasta, n-are nimic.
Iar praful f fin poti sa-l lasi, daca vrei sa iasa ca noi cureti la ele pana-ti vine rau.
Zici tu ca n-are nimic. Asa si o masina, functioneaza cu acelasi ulei chiar si 60.000km dar asta nu inseamna ca e ok.
Pasta aia dupa 5 ani si-a pierdut toate proprietatile.

Edited by mannyx92, 30 April 2021 - 17:53.


#9
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Daca temperatura e in parametrii schimbatul pastei e un moft. Nu se compara cu uleiul masinii care se umple de impuritati si afecteza fizic motorul.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmannyx92, on 30 aprilie 2021 - 17:52, said:

Pasta aia dupa 5 ani si-a pierdut toate proprietatile.
Daca e Arctic MX4 merge si 8 ani (e garantata).

Edited by andreic, 30 April 2021 - 17:58.


#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 06.09.2008

View Postmannyx92, on 30 aprilie 2021 - 17:52, said:

Zici tu ca n-are nimic. Asa si o masina, functioneaza cu acelasi ulei chiar si 60.000km dar asta nu inseamna ca e ok.
Pasta aia dupa 5 ani si-a pierdut toate proprietatile.

Singura functie a pastei = transfer termic
Daca procesorul nu se incalzeste excesiv nu e nevoie sa schimbi pasta.

#12
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,527
  • Înscris: 21.12.2006

View Postdorin_2k, on 30 aprilie 2021 - 17:43, said:

Voi cat de des "curățați" PC-ul?
Bețișoare de urechi, pensule înmuiate in alcool?
PC-ul nu e farmacie.
Daca are filtre bune și nu sta in vreun garaj  plin de praf, nu e necesar de curățat des.
După 5 ani am desfăcut panoul lateral și am tras praful. Nici măcar nu era necesar că nu era mult.
Daca insa se fumează in camera cu PC-ul și e trafic intens: trebuie curățat periodic.
Pasta nu trebuie schimbată daca nu creste temperatura mult.
Așa-i că nu locuiești în București? Praf se depune pe componente în particule fine. Ajută să-l cureți ocazional, nu trebuie sa aștepți să se facă ghemotoace.

Mentenanța despre care vorbeam eu am aplicat-o în cazul componentelor cumpărate SH sau pentru PC-urile în care nu s-a umblat cu anii.

Edited by nei-k, 30 April 2021 - 18:39.


#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmannyx92, on 30 aprilie 2021 - 17:52, said:

Pasta aia dupa 5 ani si-a pierdut toate proprietatile.

Nici chiar asa.
Eu n-am schimbat niciodata pasta.
Pe actuala platforma am Ivy Bridge,an fabricatie 2013.N-are greturi,temperaturile fiind in grafic.

#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postmannyx92, on 30 aprilie 2021 - 17:52, said:

Zici tu ca n-are nimic. Asa si o masina, functioneaza cu acelasi ulei chiar si 60.000km dar asta nu inseamna ca e ok.
Pasta aia dupa 5 ani si-a pierdut toate proprietatile.

Singura proprietate a pastei aleia este ca mareste suprafata de contact cu radiatorul. Radiatorul nu este perfect plan si nu are cum sa se "sudeze" perfect pe procesor pentru a prelua caldura, pasta aceea are rolul de a "umple" imperfectiunile. Odata aplicata aleluia, o stergi si pui alta doar daca te-ai "jucat" cu radiatorul.

Pasta rezista in tub ani de zile fara sa se usuce. Se usuca doar un pic, adica scoti putina la inceput si o arunci (un "dop" de 2 mm) si folosesti dupa aia.

Edited by spooky51, 30 April 2021 - 20:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate