Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Top 5 producători de telefoane cu 5G în T1 2021

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postcrislacor, on 30 aprilie 2021 - 13:31, said:

La Apple e o chestie psihologică: după ce ai dat o căruță de bani pe produsele lor, e (cel puțin) jenant să recunoști mai apoi că ai fost fraierit! Pur și simplu nu se face!Posted Image
Tu te referi la romanul care isi cumpara totul in rate, insa iphone este destinat oamenilor cu un nivel de trai pt care 1500 de euro nu sunt cine stie ce.

#38
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
1500 de euro sunt o groaza de bani oriunde în lume. Dar, da... nu reprezinta 3 salarii nete peste tot.

#39
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostBamyhun, on 30 aprilie 2021 - 15:03, said:

La absolut tot! Procesoarele sunt mai proaste decat cele mai proaste de pe android, la camere nici nu intra discutii ca MULTE de pe android sunt net superioare, nu e optimizat bine ci are niste trucuri de pacalit habarnistii(resurse directionare prost - sa se bucare prostii ca-i "fluid" mancand resurse din alte parti),  

Dada... de aia un 6S cu doua coruri merge mai fluid si mai bine decat un hexacore :))

Se pare ca nu stii sau nu vrei, LG face ecrane pt toti producatorii, unde crezi ca merg panelurile clasa A +++ ? Cele mai scumpe ? La Apple , pt imac si alte device-uri, pe urma A++ la Dell samd...
La fel si cu procesoarele facute de Samsung, culmea ca samsungul nu punea prima linie de calitate in telefoanele lor pt ca altfel trebuie sa le faca mai scumpe :)

#40
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Un iPhone nu e scump , poți cumpara iPhone 12 cu 3300 lei și te tine 5 ani dacă ai grija , vreau sa văd un utilizator de android ca folosește telefonul 5 ani și cum se descurca cu el .
  Sa dai 700 € pe un telefon care duce 5 ani adică 140 pe an .
Eu in 2001 când mi-am cumpărat nokia 5110 am dat 60 $ și salariul meu era de 45$ .
  Atunci erau telefoanele scumpe .
  Acum cu aproape 2 salarii minime aminti cumperi iPhone de ultima generație de  care te poți folosi liniștit 5 ani  .
  Dar poți cumpara și un iPhone 11 .
   Calitatea Apple este net superioară celorlate telefoane și costa de aceea au ajuns și ceilalți producătorii sa facă telefoane mai scumpe ca iPhone-ul .


#41
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,052
  • Înscris: 20.06.2009

View Postbreitner, on 30 aprilie 2021 - 14:51, said:

Exact!
Da-ai un ban (gramada) la inceput dar folosesti dispozitivul cel putin 5 - 6 ani ani fara probleme de actualizare software si functionare la parametrii de la inceput.
Așa, așa, de parcă nu Apple a fost amendată în Europa și nu a plătit un porcoi de bani în America (ca să se oprească investigațiile doar!) pentru că telefoanele lor s-au „încetinit” brusc și dintr-o dată!? Cum ar veni, n-are contează (așa îmi place mie să spun, nu e greșeală!Posted Image) că Apple însăși recunoaște mînăria, tu, în inocența ta naivă, susții că totul e „ca la început”...Posted Image

P.S. Apropo, ce înseamnă „da-ai”?Posted Image

View PostBvdan2016, on 30 aprilie 2021 - 18:54, said:

(...)
   Calitatea Apple este net superioară celorlate telefoane și costa de aceea au ajuns și ceilalți producătorii sa facă telefoane mai scumpe ca iPhone-ul .
Explicația e mai simplă de atît! Toți ceilalți au văzut cît de ușor de fraierit sînt oamenii, așa că, trăind în epoca unui consumerism bolnav, și-au zis că de ce n-ar profita și ei!Posted Image

Edited by crislacor, 30 April 2021 - 19:31.


#42
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Parcă topicul nu era despre Apple, in fine...
Da, de curiozitate, ce faceți voi cu telefoane 5 G ?
Sau nu voi neapărat, isteții ăia care le au cumpărat.

#43
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu cu 12 mini 5G ma mandresc cu speedteste 😄 . Drept ii ca cel mai probabil 5G-ul a adus si net-ul mobil nelimitat, de care nu ma pot bucura in pandemie. Nu pot sa zic ca nu sunt bucuros ca am net backup pe mobil cu 800MB/s down si 100 up. Cat tine de iPhone, ma bucur ca a aparut varianta mini, care ma face sa mai reduc din screen time si din bugetul alocat unui telefon.

Edited by Catean, 30 April 2021 - 21:12.


#44
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View Postbreitner, on 30 aprilie 2021 - 15:28, said:


Cei mai "vocali contra" sunt posesorii de chinezarii de 2 bani (petarde le numesc chiar si unii dintre posesori).
E hai...

Inainte erai mai coerent....chiar trebuie sa o iei pe ulei?

#45
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

View PostYalFa, on 30 aprilie 2021 - 17:06, said:

Tu te referi la romanul care isi cumpara totul in rate, insa iphone este destinat oamenilor cu un nivel de trai pt care 1500 de euro nu sunt cine stie ce.
Colegu, eu sunt purator de apple...si n-am dat decat 160 de euro pe iphone 6 SH. Simplu. Dar eu vreau doar sa am parte de ecosistemul apple, nu neaparat tin sa am cel mai nou apple. desi mi-as permite fara discutie unul nou.

#46
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,358
  • Înscris: 29.01.2008
Deocamdată există în România doar un pseudo-5G făcut pe rețelele 4G și doar în câteva zone din câteva orașe. La ce bun să iei un telefon în România doar pentru că are 5G? Vom mai vedea peste 2-3-4 ani.

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalin2pas, on 02 mai 2021 - 08:27, said:

Deocamdată există în România doar un pseudo-5G făcut pe rețelele 4G și doar în câteva zone din câteva orașe.

Asta pentru ca avem carnati la conducere. Licitatia trebuia de acum 2 ani.

View Postalin2pas, on 02 mai 2021 - 08:27, said:

La ce bun să iei un telefon în România doar pentru că are 5G? Vom mai vedea peste 2-3-4 ani.

Pai daca peste 1-2 ani o sa avem si noi retele 5G functionale, asta inseamna achizitia unui alt telefon atunci (alti bani alta distractie). Daca acum iti iei un telefon bun pe care sa il tii 3-4 ani (un s21ultra de exemplu), inseamna ca peste 2 ani te vei bucura de 5g.

Edited by MembruAnonim, 02 May 2021 - 08:33.


#48
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postalin2pas, on 02 mai 2021 - 08:27, said:

Deocamdată există în România doar un pseudo-5G făcut pe rețelele 4G și doar în câteva zone din câteva orașe. La ce bun să iei un telefon în România doar pentru că are 5G? Vom mai vedea peste 2-3-4 ani.

De fapt peste tot in Europa e 5G cu frecventa ancora pe 4G, nu suntem in urma cu tehnologia. Ii zice Non-Standalone si acopera in intregime cateva orase mari din Romania. 5G stand-alone costa ca implementare si va dura.

#49
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Amuzante comentarii.
Explicatia este simpla, producatorii de telefoane Android inca mai lanseaza multe modele 4G, in special cand vine vorba de gama de mijloc si de jos, acestea fiind si modelele cu volume mai mari de vanzari.
Un exemplu simple este Galaxy A52. Vine atat in versiune 5G cat si in versiune mai ieftina doar cu 4G. Versiunea 4G se va vinde in mod cert mai mult.
Alt exemplu este Redmi Note 10 si Note 10 Pro care sunt doar 4G si acestea vor avea volum foarte mare de vanzari in comparatie cu restul gamei de la Xiaomi.

La Apple intotdeauna ultimele modele se vand cel mai bine si ultimele modele vin toate cu 5G. 1+1=2, logica simpla.

Peste 1 an, 1,5 ani va exista din nou o crestere mare de vanzari cand producatorii Android vor trece aproape toate modelele pe 5G. Ceea ce va iesi in avantajul cumparatorilor pentru ca vor putea sa achizitioneze telefoane cu hardware actual si modem 5G integrat mult mai eficient decat ce se foloseste in modelele actuale de iphone.

Edited by OriOn20, 02 May 2021 - 22:31.


#50
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View PostBvdan2016, on 30 aprilie 2021 - 18:54, said:

Un iPhone nu e scump , poți cumpara iPhone 12 cu 3300 lei și te tine 5 ani dacă ai grija , vreau sa văd un utilizator de android ca folosește telefonul 5 ani și cum se descurca cu el .
  Sa dai 700 € pe un telefon care duce 5 ani adică 140 pe an .
Eu in 2001 când mi-am cumpărat nokia 5110 am dat 60 $ și salariul meu era de 45$ .
  Atunci erau telefoanele scumpe .
  Acum cu aproape 2 salarii minime aminti cumperi iPhone de ultima generație de  care te poți folosi liniștit 5 ani  .
  Dar poți cumpara și un iPhone 11 .
  

Teorii slabe rau de tot.
Trage frumos un ochi spre Galaxy A52 4G si 5G.
Telefoane Android mai de buget care au garantat 4 ani de suport software si care pot sa depaseasca lejer pragul de 5 ani de utilizare atat timp cand hardware-ul nu cedeaza. Bine cam orice telefon Android mai decent(adica nu costa sub 1000 lei) se poate afla in situatia asta.

Quote

Calitatea Apple este net superioară celorlate telefoane și costa de aceea au ajuns și ceilalți producătorii sa facă telefoane mai scumpe ca iPhone-ul .

Este in mintea ta. Ai mai venit cu afirmatia asta si nu ai fost capabil nici atunci sa o argumentezi in mod concret. Da stim cu totii ca tu presupui multe dar las-o mai moale cu afirmatii de acest gen.

#51
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021

View Postbreitner, on 30 aprilie 2021 - 15:19, said:

Lasand la o parte ca nici macar n-ai citit vreo recenzie (deh, genaratia facebook si scoala online) despre sisteme de operare, dispozitive, etc. nu scrie ineptii doar pentru faptul ca-ti permite forumul.

Inteleg ca esti fan android si mai ales chinezarii dar nu face afirmatii la care rad si curcile (dar poate asta e intentia ta: sa te faci de ras!).
Pe tine nu te-a invatat mamica sa nu-ti dai cu presupusul despre alti oameni? Nasol!

Ineptii scrii tu(si alti fani apple) si constau doar in dat cu presupusul total aiurea si regurgitat marketing si lozinci de la fanaticii apple!

Asa ca idee, de la S4 incoace doar Galaxy S am.

De chinezarii nu sunt fan, nu am avut si nu am de gand sa-mi iau, dar unele chinezarii exceleaza in special la camera! P40 Pro e un exemplu, cred ca sunt si altele.

recenzii / topuri:

Techradar:
Best camera phone 2021
1. Samsung Galaxy S21 Ultra
https://www.techrada...est-cameraphone

PC Mag (editor's choice S21 Ultra)
https://www.pcmag.co...t-camera-phones

1. Samsung Galaxy S21 Ultra 5G
https://www.ephotozi...aphy-2021-23050

1. Samsung Galaxy S21 Ultra
https://www.digitalc...st-camera-phone

comparatii poze
[ https://i.imgur.com/Eb1I3C4.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
billze

billze

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.07.2020
Apple ofera suport software timp indelungat, produsele lor sunt bine construite, aplicatiile sunt optimizate pentru fiecare model fiind foarte putine comparativ cu Android. E normal sa fie lideri. Plus de asta nici nu prea ai ce alege daca vrei un telefon peste 3000 ron, Oneplus/Xiaomi poate pe piata Android dar nu prezinta incredere pentru consumatorul de rand, Samsung-ul cu Exynos nu renteaza iar Huawei-ul nu are servicii Google.

#53
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,052
  • Înscris: 20.06.2009

View Postbillze, on 03 mai 2021 - 22:15, said:

(...) telefon peste 3000 ron (...)
consumatorul de rand (...)
Nu te supăra, dar chestiile astea două se cam bat cap în cap...:)

P.S. Să pui ca și criteriu de achiziție preț peste 3000 leuți, asta meserie! Da' stai liniștit, o să rămînă între noi...Posted Image

#54
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostBamyhun, on 03 mai 2021 - 17:59, said:

Pe tine nu te-a invatat mamica sa nu-ti dai cu presupusul despre alti oameni? Nasol!

Ineptii scrii tu(si alti fani apple) si constau doar in dat cu presupusul total aiurea si regurgitat marketing si lozinci de la fanaticii apple!
....................

Era o constatare nu o presupunere!
Cand scrii prostii de genul: "procesoarele cele mai proaste", etc. sa nu te astepti la altceva.

Iar comparatiile doar de camera nu sunt relevante
(si aici parerile difera:
https://www.tomsguid...eview-2272.html
https://www.androida...-phones-670620/
https://www.vodafone...r/camera-phones
etc.).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate