Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Top 5 producători de telefoane cu 5G în T1 2021

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Avem lista top 5 producatori telefoane 5G in T1 2021

Top 5 producători de telefoane cu 5G
1. Apple – 40,4 milioane
2. Oppo – 21,5 milioane
3. Vivo – 19,4 milioane
4. Samsung – 17 milioane
5. Xiaomi – 16,6 milioane



"Top 5 producători de telefoane cu 5G în T1 2021: Apple este lider de piață, Samsung abia pe locul 4"
https://www.go4it.ro...cul-4-19172288/



De unde vina succesul acesta pentru Apple? Cu toate ca au intrat tarziu (chiar ingrijorator de tarziu daca ne uitam la ceilalti producatori) in piata cu tehnologia 5G pe telefoane, in T1 din 2021 sunt lideri, invingand detasat Samsung de exemplu. Cum de a capatat asa sucecs peste ani? Sistemul IOS mi se pare personal destul de restrictiv. Sau cel putin asa era ani in urma, acum nu stiu ca nu am mai pus mana pe unul de mult timp.

Edited by MembruAnonim, 30 April 2021 - 12:16.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Au marketing foarte bun.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Au marketing foarte bun si apeleaza si la sentimentul patriotic al americanilor.
La ei nu exista "Apple, Huawei, Samsung", etc., la ei exista "iPhone si restul".

@mkscorpion0: Da, inca e extrem de restrictiv. Unii spun ca e pentru protectia utilizatorului, altii spun ca e doar ca sa-si promoveze ei produsele proprii sau ca sa serveasca intereselor altor companii.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHider141, on 30 aprilie 2021 - 12:12, said:

Au marketing foarte bun si apeleaza si la sentimentul patriotic al americanilor.


Bine punctat. Apple reprezinta un al doilea steag american ca sa ma exprim mai plastic. Adica este un simbol, este ceva patriotic. Bine, nu ii invinovatesc. Cumpara un produs ce este creat la ei in tara. Au in sange devotamentul fata de patrie (un lucru bun de altfel).

Edited by MembruAnonim, 30 April 2021 - 12:19.


#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003

View PostMembruAnonim, on 30 aprilie 2021 - 12:05, said:

Sistemul IOS mi se pare personal destul de restrictiv.
Majoritatii ii doare in dos de restrictivitate. E IPhone si gata, multi nu stiu sa il foloseasca la capacitatea maxima. Chiar si taica-miu care abia stie sa dea share pe Facebook sau sa raspunda la chat nu a vrut orice joanghina. Bine, nu are IPhone.

Eu zic ca e usor de utilizat pentru o persoana non tehnica si de aici succesul.

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View PostHider141, on 30 aprilie 2021 - 12:12, said:

@mkscorpion0: Da, inca e extrem de restrictiv. Unii spun ca e pentru protectia utilizatorului, altii spun ca e doar ca sa-si promoveze ei produsele proprii sau ca sa serveasca intereselor altor companii.
Folosesc din 2011 doar iphone. N-am simtit niciodata lucrul asta.

View PostBursul, on 30 aprilie 2021 - 12:17, said:

Eu zic ca e usor de utilizat pentru o persoana non tehnica si de aici succesul.
Corect. E foarte usor de utilizat ca sistem de operare. Si este asemanator cu ipad-ul. Adica cine stie cum se umbla cu iphone, stie cum se umbla si cu ipad.

Odata tin minte ca am luat un Samsung S3 pentru telefon temporar...am zis ca-mi prind urechile prin setari.

#7
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Marketingul nu are nicio treaba: initiatorul a prezentat productia.
Ca au si vandut ce produc e din motive de calitate si apoi marketing.

Exemplu de marketing (agresiv chiar) la superlativ este huawei: dar tot n-au reusit niciodata sa ajunga nr. 1 (sarcina trasata de partidul comunist) chiar daca au avut preturi mai mici, au falsificat performantele (procesor, camere, etc.), etc.

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003
Te obisnuiesti. Asa si eu cand pun mana pe un IPhone caut butonul Back. Ciuciu ca e pe ecran si cand apas pe ala mare ma trimite pe desktop Posted Image Posted Image

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMembruAnonim, on 30 aprilie 2021 - 12:05, said:

De unde vina succesul acesta pentru Apple?
Nu le este frica sa mearga acel "extra mile" pentru a obtine un produs complet finisat dpdv hardware si software.
Apoi, au o politica foarte clara in ceea ce priveste "customer care". Stii exact ce face garantia si service-ul pentru tine si face treaba asta intr-un mod consistent.

Eu consider 3 lucruri ca fiind stalpii succesului Apple: Calitate, User-Friendly, Predictabilitate

Stii mereu ca interfata va fi fluida si nu se va schimba radical peste noapte, calitatea foto va fi foarte buna, ecranul fa fi de top, finisajele constructive premium, stabilitatea softului e de necontestat, suport software pentru 5 ani ... toate astea dau incredere utilizatorului. Pierzi insa in proces deschiderea pe care ti-o ofera o platforma open source ca androidul ... dar eu unul, ca entuziast in tehnologie, uite ca folosesc un iPhone ca "daily driver" iar androizii isi fac treaba celaalta ... care tine de "surubareala".

Sa nu uitam nici de intreg ecosistemul lor, foarte bine inchegat .. cred ca ala face cel putin 30% din valoarea adoptarii platformei.

Edited by ro_explorer, 30 April 2021 - 12:42.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbreitner, on 30 aprilie 2021 - 12:39, said:

Exemplu de marketing (agresiv chiar) la superlativ este huawei: dar tot n-au reusit niciodata sa ajunga nr. 1 (sarcina trasata de partidul comunist) chiar daca au avut preturi mai mici, au falsificat performantele (procesor, camere, etc.), etc.

Ajungeau locul 1 daca nu primeau interdictiile de la americani. In 2017 sau 2018 ajunsesera pe locul 2. Acum cu siguranta in 2021-2022 erau locul 1 la unitati livrate.

#11
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Au cele mai calitative produse din piața .


#12
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostMembruAnonim, on 30 aprilie 2021 - 12:17, said:

Cumpara un produs ce este creat la ei in tara. Au in sange devotamentul fata de patrie (un lucru bun de altfel).
Posibil ca Apple sa fie cel mai externalizat produs ever... proectare in Germania, diferite chipuri prin europa, Taiwan, asamblare in China etc etc.
Ideea e doar americana...

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostBvdan2016, on 30 aprilie 2021 - 12:43, said:

Au cele mai calitative produse din piața .
Hai sa nu ne ducem intr-acolo, ca putem da o gramada de exemple concludente ca nu e asa.
De aici si caruta de campanii de recall pentru o gramada de produse, de la iPhone, iPad, la MacBook, iMac, accesorii sau cabluri. Si nici asta nu ar face-o daca nu ar avea o baza foarte mare de utilizatori in State, unde se pot trezi instant cu un "class-action lawsuit" pentru problemele ce apar la produsele lor.

View Postro_explorer, on 30 aprilie 2021 - 12:40, said:

Nu le este frica sa mearga acel "extra mile" pentru a obtine un produs complet finisat dpdv hardware si software.
Apoi, au o politica foarte clara in ceea ce priveste "customer care". Stii exact ce face garantia si service-ul pentru tine si face treaba asta intr-un mod consistent.
Asta strict cat tine garantia, desi si atunci risti sa ramai cu buza umflata si o gaura de 2-3k Euro in buzunar.

View Posttehnics, on 30 aprilie 2021 - 12:30, said:

Folosesc din 2011 doar iphone. N-am simtit niciodata lucrul asta.
Cat timp il folosesti doar pentru ce vrea Apple, e ok. Dar cand deja vrei diverse lucruri gen Youtube fara reclame (pe Android ai bagat Youtube Vanced, chiar ai si Vanced Manager care face totul aproape automat, nu te chinui cu browserul web), aplicatii carora Apple nu le da accept in Play Store, etc.

P.S.: nu sunt un Apple-hater, folosesc (si) produse Apple, dar le vad limitarile cel putin din punctul meu de vedere.

Edited by Hider141, 30 April 2021 - 12:54.


#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Putin off-topic:

View PostHider141, on 30 aprilie 2021 - 12:53, said:

lucruri gen Youtube fara reclame
Youtube premium family ... 0 reclame pentru toate device-urile din casa (indiferent de OS), pentru toata familia.
Exista alternative pentru orice.

Edited by ro_explorer, 30 April 2021 - 13:07.


#15
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021

View Postbreitner, on 30 aprilie 2021 - 12:39, said:

Marketingul nu are nicio treaba: initiatorul a prezentat productia.
Ca au si vandut ce produc e din motive de calitate si apoi marketing.
Cu maketingul te pacalesc ca ofera calitate, datorita acestuia avem opinii precum ale tale. Ei mereu au vandut telefoane inferioare dpdv tehnic si au supralicitat pe niste chestii chestii care prind la masele de prosti(simplitate, alocare excesiva de resurse pt. impresia de "fluiditate" mancand resurse din alta parte - o buna vreme nici nu stiau multitasking iphoanele fix din acest motiv samd). Cand targetul e omul simplu, marketingul si chestiile superficiale sunt infinit mai importante decat excelenta tehnica.

Edited by Bamyhun, 30 April 2021 - 13:13.


#16
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postro_explorer, on 30 aprilie 2021 - 13:06, said:

Youtube premium family ... 0 reclame pentru toate device-urile din casa (indiferent de OS), pentru toata familia.
Exista alternative pentru orice.
La cat costa, sa si-l tina.
Mai bine imi fac abonament si la Amazon Prime sau Disney+, sa urmaresc ce nu se difuzeaza pe HBO Go sau Netflix, decat sa le bag bani in buzunar pentru reclamele alea de kkt.
Daca era ceva gen 10 lei pe luna doar pentru vizionare ad-free era altceva.

Edited by Hider141, 30 April 2021 - 13:15.


#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Vezi? E o diferență de mentalitate. E o alegere. Apropos de alegeri... 100% la subiect :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qNAo0UdYF6g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
La Apple e o chestie psihologică: după ce ai dat o căruță de bani pe produsele lor, e (cel puțin) jenant să recunoști mai apoi că ai fost fraierit! Pur și simplu nu se face!:)
Mai apoi, pentru un somn liniștit în fiecare noapte, îți impui gîndul că o fi totuși ceva de capul lui, la atîția bani... iar gîndul ăsta chiar liniștește, așa că îți mai cumperi o dată...:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate