Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Dacia limiteaza la 180 kmph toate modelele din 2022

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
257 replies to this topic

#73
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 15.01.2017

View PostYOUR_GOD, on 29 aprilie 2021 - 21:37, said:

Si un lucur e sigur: cu toii mai depasim limitele acelea. Unii cu intentie, altii din greseala. Dar cine ajunge la 200 pe un drum public, este un criminal.
Plin de criminali prin Germania....

#74
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postexqusit_drunk, on 29 aprilie 2021 - 21:17, said:

Încă un motiv în favoarea chiptuningului. Pentru cine nu știe, mașinile pot fi utilizate și în afara drumurilor publice.
unii fac  doar piață sau merg pe valea Prahovei... În rest trotinetari..limitarea ar trebui la 45.

#75
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007

View PostEpdm, on 30 aprilie 2021 - 06:49, said:


Plin de criminali prin Germania....
Interpretezi gresit.
Aia merg cu 200 si pe banda 1 daca e libera, iar daca ambele sau toate benzile sunt ocupate nu dau flashuri ca la o petrecere rave, indiferent ca soferul are 250 sau 150.
Cred ca se referea la tara noastra, unde pe banda 2 stau si dorm cu 120, b1 fiind libera sau poate doar vreun camion la mare departare.

Edited by onzaueb, 30 April 2021 - 06:57.


#76
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 16.08.2016

View Postnewusername123, on 29 aprilie 2021 - 22:26, said:


De ce ai nevoie? Din motive de siguranta. Nu e evident?! Intotdeauna trebuie sa dispui de o rezerva de putere.
Incearca tu sa l depasesti cu 130 km/h pe unul care merge cu 115 km/h,cand din fata ai trafic. Incepi depasirea la Deva si o termini la Sibiu.

Înseamnă că tu vorbești de un drum european/național cu o singura banda pe sens. Limita e de 100km/h, de ce ai vrea sa depășești o alta masina ce merge deja cu 15km/h peste limita?

#77
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 15.01.2017

View Postonzaueb, on 30 aprilie 2021 - 06:56, said:


Interpretezi gresit.
Aia merg cu 200 si pe banda 1 daca e libera, iar daca ambele sau toate benzile sunt ocupate nu dau flashuri ca la o petrecere rave, indiferent ca soferul are 250 sau 150.
Cred ca se referea la tara noastra, unde pe banda 2 stau si dorm cu 120, b1 fiind libera sau poate doar vreun camion la mare departare.

Ahh, deci nu viteza e problema ci prostia si nesimtirea unora. Cu asta sunt de acord.

#78
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Apropo de nemti si de viteze. De fiecare data, dupa ce intram din Austria in Germania, imi lua 20-30 km sa ma obisnuiesc cu ideea, cand ii vezi p-aia cum ti se apropie in retrovizoare, te gandesti de 2 ori daca schimbi banda, ca sa depasesti tirul din fata ta.
Totusi, de fiecare data cand am primit flash-uri, s-au dovedit a fi tot felul de maimute rasaritene care, probabil, verifica limitarea vitezelor la te miri ce joanghine isi permit ei.

#79
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020

View Postdenky, on 30 aprilie 2021 - 07:49, said:

Apropo de nemti si de viteze. De fiecare data, dupa ce intram din Austria in Germania, imi lua 20-30 km sa ma obisnuiesc cu ideea, cand ii vezi p-aia cum ti se apropie in retrovizoare, te gandesti de 2 ori daca schimbi banda, ca sa depasesti tirul din fata ta.

Iti lua cam mult.
Mentalitatea asta de ghiolban care merge in Romania pe autostrada la consum si se crede singur pe sosea e greu de schimbat.
La noi maimutele chiar daca te vad in oglinda ca vii tare cu peste 50kmh fata de cat au ei, tot intra in depasire. Le este mai usor sa il faca pe ala din spate sa franeze diferenta de 50kmh in loc sa franeze ei 10kmh in spatele camionului sau sa calculeze din timp incadrarea in depasire.

View Postnewusername123, on 30 aprilie 2021 - 08:00, said:


Pe fiecare topic apar din astia care tin cu orice pret sa futa meciul,pozand ba in moralisti,ba in salvatori ori are in entitati superioare.

S-au dat multe posturi in militie in ultimii ani. Si militienii duc viata pe internet
Daca urmaresti topicurile de genul asta pe auto, se cam repeta aceeasi maimutoi care posteaza aceleasi idei aberante
Si clar ca multi noi in discutie nu au permis sau sunt din categoria 'nevasta-sirena-de-dreapta'

Edited by BUDAIbeer, 30 April 2021 - 08:05.


#80
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,232
  • Înscris: 15.03.2013

View Postgeorge_alexandru, on 29 aprilie 2021 - 21:32, said:

Am avut odată un moment în care ma presa pe A2 un Logan când eu aveam 170. Am fost destul de șocat de situație
Eu eram mosule, 1.6 16v.

#81
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

View PostMicroEdge, on 30 aprilie 2021 - 07:02, said:


Înseamnă că tu vorbești de un drum european/național cu o singura banda pe sens. Limita e de 100km/h, de ce ai vrea sa depășești o alta masina ce merge deja cu 15km/h peste limita?
Nu ai ce face. Mereu dai din ăștia de nu știu sa conducă, pentru o banala depășire le trebuie 200 de cai și masina sa prindă 250 la ora.

#82
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,516
  • Înscris: 30.10.2003
Au aparut donatorii de organe pe topic.

#83
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,801
  • Înscris: 30.08.2006
De fapt se limiteaza viteza. Acceleratia pana la 180Kmph ramane identica. La Logan tot 5 minute ramane. Vor fi afectate doar motorizarile care la 180kmph sunt la 1500rpm in penultima treapta.

Edited by Leo2006, 30 April 2021 - 08:33.


#84
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postpasilla, on 29 aprilie 2021 - 21:16, said:

Daca viteza maxima permisa e de 130 km/h [ma refer la RO], ce rost are sa poti merge cu mai mult de 150 km/h - 160 km/h ?

Pt. acele rare si mirifice momente cand "scapi" pe autobahn ;)

#85
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View Postslai, on 30 aprilie 2021 - 08:07, said:

Nu ai ce face. Mereu dai din ăștia de nu știu sa conducă, pentru o banala depășire le trebuie 200 de cai și masina sa prindă 250 la ora.
Stii cine sunt muuult mai nasoli? Racerii cu passat/lighean/318d care te fac sa franezi/bagi in sant cand isi inchipuie ca cotetul lor face depasiri.
Da conteaza sa iti calculezi turatia, dar orice i-ai face, o masina cu suta in 10-12 secunde se misca foarte greu si folosita la turatia potrivita. Am avut Logan, un gunoi de masina, si singura situatie unde indrazneam o depasire era cu o linie luuunga in fata fara nici o masina.
In schimb ai tot felul de deficienti care forteaza depasiri cu conserve de genul. SI nu is numai in Ro, am franat camionul de nush cate ori ca sa nu moara un nevinovat pt ca un nene cu 150 de cai pe o tona jumate a crezut ca are masina de curse.
Daca il faci pe ala de pe contrasens sa franeze sau sa iti dea flash-uri esti un sofer foarte rau, mult mai rau decat unul care merge cu 250 pe autostrada pustie.

PS: In Ro trebuie sa tii cont ca dai de tot felul de deficienti care o sa accelereze cand vede ca s-a bagat altul in depasirea lor. Si atunci sa ai 100-150 de cai peste ei ajuta mult.

Edited by SpeedDemon, 30 April 2021 - 08:57.


#86
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,516
  • Înscris: 30.10.2003
Joaca de-a racer-ul pe drumurile publice denota multe lipsuri din copilarie. Si eu am avut lipsuri cand eram mic, dar "holly fuck" despre astia care se baga ca tampitii. Trebuie sa fii tare frustrat sa ajungi sa risti viata altora pentru a te simti implinit.

#87
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

View PostSpeedDemon, on 30 aprilie 2021 - 08:56, said:

Stii cine sunt muuult mai nasoli? Racerii cu passat/lighean/318d care te fac sa franezi/bagi in sant cand isi inchipuie ca cotetul lor face depasiri.
Da conteaza sa iti calculezi turatia, dar orice i-ai face, o masina cu suta in 10-12 secunde se misca foarte greu si folosita la turatia potrivita. Am avut Logan, un gunoi de masina, si singura situatie unde indrazneam o depasire era cu o linie luuunga in fata fara nici o masina.
..................................................................
Texte, nu te-ai impacat tu deloc cu masina. N-am avut absolut niciun fel de problema nici cu Logan 1.4 pt depasiri si alte cele, motor slab clar, dar daca stii la ce sa te astepti, esti constient de performante, n-ai treaba, te adaptezi fara nicio frustrare.
Eu n-aveam nevoie de linii luuungi si drepte ca sa fac o depasire de camion si uite ca sunt viata si nevatamat

#88
jiovrica-ciobanoiu

jiovrica-ciobanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 29.11.2018
Phew, daca eram militian rutier in Romania, la numarul si calitatea antrenorilor de cocalari ce se perinda cel putin in virtualul auto, aveam o vila si o amanta in fiecare oras resedinta de judet.

#89
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020

View Postjiovrica-ciobanoiu, on 30 aprilie 2021 - 09:36, said:

Phew, daca eram militian rutier in Romania, la numarul si calitatea antrenorilor de cocalari ce se perinda cel putin in virtualul auto, aveam o vila si o amanta in fiecare oras resedinta de judet.

ce mai astepti
vezi ca din motive de pandemie au anuntat ca se fac acum angajari si fara examen si fara scoala fara pregatire
nu primesti pistol ce-i drept
dar oricine isi poate indeplini visul de a fi militian si de a purta pulan in buzunar

#90
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005

View PostBursul, on 30 aprilie 2021 - 08:25, said:

Au aparut donatorii de organe pe topic.

eu nu te-am jignit , "conservarule"
Nu viteza ucide ci PROSTIA

btw..people kill people, si nu gun kill people.

Doamne ajuta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate