Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

merita sa plec asistent medical in Anglia ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Al1n03

Al1n03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.02.2018
Salut !
Am 22 de ani si am terminat scoala de asistent medical. Momentan lucrez pe un post temporar la Dsp pe perioada pandemiei . Oportunitati  la noi in tara ca asistent medical nu prea vad .
Cu limba engleza ma descurc bine , nu ar fi probleme  cu ielts .
merita sa plec in uk ?

Edited by Al1n03, 28 April 2021 - 11:26.


#2
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
In tara la vreun azil de batrani sa faci foamea,in afara in Uk nu cunosc,atentie cu legislatia dupa Brexit,dar cunosc in Italia(fete,sa te pipaie mosii din casa de cura private)Posted Image sau in Austria(bani seriosi,altceva nu stiu)

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da merită.
Italia, lângă Milano, amic din copilărie.
Și-a luat deja casă după ceva ani, mașină nouă, o duce bine.

Și-n Austria se câștigă bine, cum a zis și colegul.

Edited by waterman, 28 April 2021 - 11:36.


#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAl1n03, on 28 aprilie 2021 - 11:26, said:

merita sa plec in uk ?
Din cate am vazut pe net, Norvegia si Olanda ar fi mai bune.
Vezi ca pe aria despre Tarile Nordice  este un asistent care mai scrie cum se descurca prin Norvegia. Deloc rau, ba din contra!

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Merita daca stapanesti vocabularul medical din engleza si intelegi accentele britanice. Desi imi place engleza vorbita de un englez (Anglia), engleza vorbita de scotieni sau irlandezi mi se pare ca este scuipata printre dinti (e doar o parere) din cauza accentului.

Ielts o sa fie ultima ta problema. Informeaza-te cum e cu legislatia muncii. Inainte de Brexit, era mult mai usor (cetatean european cu drepturi).

#6
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Bine ca plecati toti cand imbatranesc si eu si o sa cam am nevoie.

#7
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View PostAl1n03, on 28 aprilie 2021 - 11:26, said:

Salut !
Am 22 de ani si am terminat scoala de asistent medical. Momentan lucrez pe un post temporar la Dsp pe perioada pandemiei . Oportunitati  la noi in tara ca asistent medical nu prea vad .
Cu limba engleza ma descurc bine , nu ar fi probleme  cu ielts .
merita sa plec in uk ?
a meritat acu cativa ani, acu nu mai merita, brexit, scumpiri nesimtite la toate, chirii astronomice.
si eu sunt amg, si eu am vrut sa plec acu 2 ani, apoi am mers sa-mi ajut un prieten ce si-a luat casa in germania sa si-o renoveze, intre timp cand am vazut ca e fain in germania si preturile decente am zis ca ma mut acolo,m-am inscris la primarie,mi-am facuta adresa, m-am inscris la scoala de limba, mi-am luat servici la mcdonalds ca am vorbit cu ei sa mi fac programul astfel incat sa fiu doar de dupa-masa ca dimineata sa ajung la scoala zilnic, iar cand sa incep cu 2 zile inainte a venit pandemia si ciu-ciu scoala, am tras 8-9 luni, am vazut ca nu-si da drumul scoala am renuntat si am venit acasa, apoi m-am regandit la UK si nu se mai merita mai ales ca au inceput scumpirile dupa brexit...si inainte erau cat de cat ok, cand am fost ca si carrer.
apoi m-am gandit , am vazut pe facebook si am luat legatura cu lumea care au mers prin FocusCare in Norvegia, faci cel putin 6 luni curs in ro, la locatie unde au ei inchiriat, primesti si bani pe luna, ai cazare, mancare si in astea 6 luni ai curs intensiv de norvegiana si cursuri din domeniu, la fel cum e in norvegia, ca sa nu ajungi ca picat din avion si sa nu stii ce sa faci, asadar te formeaza/pregatesc ei aici, si mergi la sigur, iar salariile de la minim 2500e in sus ar fi, din cum am vorbit cu multi din cei care au plecat cu firma asta, dar intre timp am prins acu o saptamana un post in ro, trebuie sa ma mut la cluj, dar e ok.
acuma fiecare cum crede si simte, dar daca vrei sa pleci recomand Norvegia.

Edited by Hailztorm, 28 April 2021 - 12:10.


#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View PostAl1n03, on 28 aprilie 2021 - 11:26, said:

Oportunitati  la noi in tara ca asistent medical nu prea vad .


What ?!

#9
Al1n03

Al1n03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.02.2018

View Postoverseas, on 28 aprilie 2021 - 12:24, said:



What ?!

Se gasesc locuri de munca in sistemul privat , problema e ca nu sunt bine platite . La stat e ok , ajuta mult sporurile , doar ca nu sunt multe locuri libere prin spitale .

#10
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 17.06.2011

View PostAl1n03, on 28 aprilie 2021 - 12:27, said:

Se gasesc locuri de munca in sistemul privat , problema e ca nu sunt bine platite . La stat e ok , ajuta mult sporurile , doar ca nu sunt multe locuri libere prin spitale .

In afara te platesc bine comparativ cu salariile din Romania, dar daca compari cu salariile de la ei nu esti platit bine..

Daca mergi intr-un azil faci mai mult pe infirmiera decat pe asistenta...
Tu ca si asistent o sa fi platit acolo cat castiga un vanzator din supermarket. Da comparativ cu Romania esti platit bine, dar comparativ cu salariile din acele tari esti platit prost.

Edited by Qwerty69, 28 April 2021 - 12:39.


#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostQwerty69, on 28 aprilie 2021 - 12:31, said:

...
Ai auzit asta la Radio Shantz?

View Postmaccip, on 28 aprilie 2021 - 12:00, said:

...
Pleci si tu.Posted Image

#12
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
In Norvegia este mai bine.

#13
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
1k euro sigur iei ca amg in Ro. Problema e ca trebuie sa platesti o *taxa* ca sa prinzi job la stat, daca stii cum zic.

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Sfaturi bune. Dar sa ne intelegem asupra unui fapt: la astia, nu se lucreaza romaneste. 2500 e salariu mare in medicina in afara?! Pai, in Romania, 2500 sunt bani de tigari. Am o cunostinta medic, mi-a zis ca nu a avut niciun motiv sa plece din tara, desi i s-a propus. Este dentist. Nu are timp sa lucreze la ce volum primeste, lucreaza foarte scump si are clienti garla. Inca unul ginecolog, la fel, cabinet si spital. Aceeasi situatie.
In afara, banii din buzunar sunt pe hartie, in Ro, banii de pe hartie sunt maruntis. Puse cap la cap, daca esti meserias, faci bani la greu in R0, pentru ca avem preturi competitive cu UE, deci traiul la fel de scump.

#15
Al1n03

Al1n03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.02.2018

View Postcarturarulobosit, on 28 aprilie 2021 - 13:19, said:

1k euro sigur iei ca amg in Ro. Problema e ca trebuie sa platesti o *taxa* ca sa prinzi job la stat, daca stii cum zic.

Stiu 😂 .
Chestia e ca degeaba ai bani de “taxa” daca nu stii unde si la cine sa platesti “taxa” 🤣🤣. Am auzit multe discutii legate de acest lucru .

#16
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostKarhu, on 28 aprilie 2021 - 12:36, said:

Ai auzit asta la Radio Shantz?




Nici macar acolo nu dau cretinisme de gen...

View PostAl1n03, on 28 aprilie 2021 - 13:40, said:

Stiu �� .
Chestia e ca degeaba ai bani de “taxa” daca nu stii unde si la cine sa platesti “taxa” ����. Am auzit multe discutii legate de acest lucru .

Intrebi pe oricine, de la portar in sus, afli imediat. Nu se ascund, ba chiar se lauda in gura mare, nu le face nimeni nimic.

#17
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017

View PostAl1n03, on 28 aprilie 2021 - 12:27, said:

La stat e ok , ajuta mult sporurile , doar ca nu sunt multe locuri libere prin spitale .
Poate nu sunt in Bucuresti, la spitale de stat.
Nu pot sa lucreze toti asistentii si doctorii in Bucuresti. Nu se poate!
La spitalul din Harsova cauta 6 asistenti, ai timp sa depui si dosarul, pana pe 10 mai.
La spitalul din Radauti angajeaza asistenti la neurologie si sunt sigur ca in multe alte spitale se fac angajari.
Nu mai vorbesc de privat, ca acolo nu vrei, ca nu se plateste bine!!Posted Image
Spitalul privat te plateste bine daca esti bun. Dar tu vrei abia iesit din scoala sa te plateasca la privat cu 1000 euro.

View PostAl1n03, on 28 aprilie 2021 - 11:26, said:

Oportunitati  la noi in tara ca asistent medical nu prea vad .
Daca tu nu vezi, nu inseamna ca nu exista!

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postder25, on 28 aprilie 2021 - 14:39, said:

Dar tu vrei abia iesit din scoala sa te plateasca la privat cu 1000 euro.
Pai merita sa muncesti pe banii aia?
Cam 1000 euro sau chiar peste e ajutorul social in unele tari mai rasarite din Europa...
Cap de lista Danemarca, vreo 12600 dkk/ luna, deci ceva la 1700 euro

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate