Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Solidworks 2016: update-ul structurilor dureaza enorm

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Lucrez cu o structura de tuburi, destul de mare. Cut list-ul are cam 80 si ceva de intrari in total, impartite pe diferite subansamble.

Problema este ca dureaza totusi exagerat de mult cand fac switch intre ansamble, ca sa actualizeze lista de taiere. Vorbim de aproape 8-10 minute de fiecare data. Am impresia ca nu tine doar de performanta computerului, ci mai e si altceva in SolidWorks care cauzeaza asta.

Vreo idee ce ar putea fi? Sa dezactivez actualizarea automata nu e o solutie momentan.

Configuratie:

Intel® Core™ i9-10850K CPU @ 3.60GHz
128 GB RAM DDR4@3200MHz
SSD NVME 512GB,
Quadro RTX4000.

Edited by Ann0nyym0us, 28 April 2021 - 08:10.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
poti incerca sa le deschizi in lightweight. vezi in setari. acestea s-au mai schimbat cat de cat la versiunile ulterioare. 2016 a fost un fel de update major ce l-au facut ei in materie de performanta si acolo au schimbat mai multe.

la 2019 de exemplu e mai elaborat oleaca testul. urmeaza ghidul lor aferent 2016 si vezi ce obtii

https://help.solidwo...m?verRedirect=1

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Bun testul, mersi. Pare-se ca au ramas niste referinte externe, legate niste suprafete, si nu actualizeaza doar tuburile, ci si suprafetele, care, surpriza, sunt imported geometry cu toate problemele de rigoare :lol:

Oare daca fac suprafetele lightweight, le mai face update?

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
in lightweight nu mai reface geometriile la incarcare. doar le afiseaza, insa nu si calculele matematice. recunoasterea lor este imperativa, insa nu la acelasi nivel ca cel normal ca sa zic asa.

vezi ca ai si in setari optiune de a face update la fiecare deschidere. la performance

la prima linie sa fie debifat, la linia 2 sa ai bifat sa incarce mereu lightweight (daca te ajuta), urmatorul rand unde eu am bifa, poti debifa sa nu mai faca resolve singur.

iar la opengl, poti debifa, posibil sa obtii o oarecare inbunatatire.

eu am sw-ul in franceza, dar setarile sunt in aceleasi locuri. setarile sunt din sw 2019. si pe 2018 sunt la fel.

tocmai jos mai e o setare ce in 2019 este un beta, tocmai pt imbunatatirea grafica. nu am mai verificat daca s-a pastrat pe versiunile ulterioare.

Attached Files

  • Attached File  set.PNG   53.22K   11 downloads


#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Setarile asa le aveam facute. Acum, am o problema oarecum similara cu niste table, facute in sheet metal.

Le-am ¨desenat¨ initial peste structura de otel, apoi am folosit Save Body ca sa le salvez ca part-uri individuale. Am deschis fiecare part si am rupt referintele externe, insa de fiecare data cand salvez part-urile, tine sa salveze si grupurile de tuburi peste care au fost modelate tablele, chiar daca am rupt legaturile. Si n-ar fi o problema, daca n-ar dura oribil de mult treaba asta cand salveaza.

Exista vreo metoda sa sterg complet referintele externe?

Edited by Ann0nyym0us, 28 April 2021 - 13:43.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca nu ma insel, debifezi cele 2 casute. eventual lucrezi si la nr de componente pt care sa activeze functiile respective. dar asta e mai mult util cand ai ansamble mari.

desi daca nu ma insel, nu poti rupe de tot acel part de ansamblu. eventual daca iti creezi unul distinct. el asociaza niste id-uri si mereu va cauta acel id creat initial. manual nu poti rupe acel id, programul lucreaza in background asta

pana acum nu m-a interesat sa rup asocierile acestea. cand creez un part intr-un ansamblu, prefer sa ramana legat pt a pastra orice referinta si face update la part pt orice modificare de ansamblu.

ori "prelucrari" ale partului ce a fost adus in ansamblu, insa efectuate in ansamblu si astfel orice part afectat de vreo modificare de acolo isi va face singur update.

ideea este ca asa a fost gandit programul, spre simplificarea asta, nu pt a rupe legaturi si pierde referinte. sau poate mai sunt secrete (si sigur sunt) care nu le stiu si merge si asta

dar cand zici ca ai eliminat referintele, mai exact ce ai facut? ca poate acolo e sau mai e o problema ori un pas. zi concret cum ai efectuat operatiunea

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate