Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce și cum se ține postul în creștinism?

* * * * - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

#19
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 baribalu, on 28 aprilie 2021 - 09:05, said:

Ultima oara cand am fost la baie nu am observat ca fac parte din poporul lui Israel.
Încearcă și anul acesta! :rolleyes:

 baribalu, on 28 aprilie 2021 - 09:05, said:

Din ce am citit prin Vechiul si Noul testament si prin Bibile, c-am totul se adreseaza poporului ales, care sigur nu suntem noi.
În Noul Testament există o Epistolă către Romani.
Aia-i pentru noi românii.
Dacă punem diacritice.

#20
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
cum se poate afla cat e cresterea vanzarii de paine in post?
postul ar trebui sa fie smerenie,nu paine cu margarina si paste tartinabile vegetale

#21
gelumihai21

gelumihai21

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 430
  • Înscris: 23.07.2019

Quote

Vizualizare mesajgelumihai21, pe 28 aprilie 2021 - 08:08, a scris:
De regula evit sa particip la astfel de discutii tocmai ca ma feresc sa pun etichete.
Nu te ferești să pui etichete chiar și lui Dumnezeu:
Vizualizare mesajgelumihai21, pe 28 aprilie 2021 - 06:34, a scris:
Divinitatea e usor surda

Să fii iubit!

Quote

Divinitatea e usor surda, este ocupata cu probleme mai importante, nu este omnipotenta?
Este un lant cu intrebari. Dar in dulcele stil "(beep)", scoatem din context ce credem ca ne foloseste sperand ca totusi interlocutorul este mai "sarac cu duhul". Chiar ma amuza faptul ca am postat aici, intr-un moment pe care personal l-am luat de bun. Topic deschis doar pentru postari, doar pentru vanare de vant. Bafta in a face noi adepti ce nu stiu interpreta ce li se citeste!

#22
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 gelumihai21, on 28 aprilie 2021 - 10:20, said:

Este un lant cu intrebari.
Vorbesti serios?
Nu erau intrebări retorice?
Că mie așa mi s-au părut.

Adică daca eu aș scrie: "ateii sunt niște sataniști sadea sau de ce tot încearcă ei sa atace divinitatea?" tu ai considera asta... lanț de întrebări?

Edited by penticostalul, 28 April 2021 - 10:50.


#23
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Ce legatura are smerenia cu mancarea?Ce diferenta e intre atei si satanisti?Dupa mintea mea,satanistii venereaza diavolul si ateii nu cred in dumnezeu,oricare ar fi acela.

#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

 penticostalul, on 28 aprilie 2021 - 07:40, said:

Mda, uitasem să scriu că si opiniile ateistilor si satanistilor sunt mai mult decât binevenite.
Mersi că, fiind în Săptămâna Mare, v-ați sesizat din oficiu!
tu nu intri pe forumul asta sa discuti cu lumea, sa schimbi idei. tu intri aici ca sa te bati cu niste chestii buhuhu care-s mai mult in minte la tine. pe forumul asta are dreptul sa posteze oricine orice parere, chiar daca-i arie de religie. singura conditie e sa aiba un limbaj ok.

 penticostalul, on 28 aprilie 2021 - 10:48, said:

"ateii sunt niște sataniști sadea sau de ce tot încearcă ei sa atace divinitatea?"
e ceva rau in asta?

Edited by Fane, 28 April 2021 - 12:11.


#25
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Fane, on 28 aprilie 2021 - 12:10, said:

pe forumul asta are dreptul sa posteze oricine orice parere, chiar daca-i arie de religie.
Păi și eu ce am scris?
"Opiniile ateistilor si satanistilor sunt mai mult decât binevenite"
Oricine are voie sa posteze dar ateistii mai ales.

Nu e voie sa facem o discriminare pozitivă?

#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
Ai inceput sa gandesti progresist chiar usor neomarxist. Esti pe drumul cel bun.

Edited by Fane, 28 April 2021 - 13:36.


#27
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 fqx, on 28 aprilie 2021 - 07:27, said:

Justificarea unor practici religioase, folosind citate dintr-o publicatie religioasa este egala cu 0, practic nu justifici nimic.Daca biserica ar fi mai deschisa la minte postul ar putea fi adaptat zilelor noastre, de exemplu, poti tine un post ca sa slabesti, ca sa detoxifici organismul si etc.Ideea ca tii post ca asa scrie undeva, convinge din ce in ce mai putina laume.
Postul in rit religios nu are ca si scop slabitul ci corectarea constintei umane. Ca au deturnat sensul religiile mari . . .era de asteptat, la ea au aderat sute de miloane de pagani cu obiceiruile lor de care nu s-au debarasat nici acum.

#28
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 fqx, on 28 aprilie 2021 - 07:27, said:

postul ar putea fi adaptat zilelor noastre, de exemplu, poti tine un post ca sa slabesti, ca sa detoxifici organismul si etc.

Postul a avut efecte fizice benefice încă de mii de ani, nu trebuie nimic "adaptat zilelor noastre".
Organismul se detoxifică și se vindecă în timpul postului. E lucru arhiștiut.
Postul creștin are în primul rând obiective spirituale însă efectele colaterale benefice asupra trupului sunt uriașe.

Pentru ateii care vreți să postiți în scop curativ, vă recomand postul de 40 de zile doar cu apă.
Este foarte simplu de înțeles conceptul: nu mănânci nimic 40 de zile însă bei apă pe săturate.

Efectele sunt uluitoare. Este fără îndoială cel mai mare bine pe care-l poți face trupului tău.
Orice om sănătos poate ține acest post. Dar dacă ești mai sperios, cere avizul medicului tău!
Nu doar te detoxifici complet, organismul pur și simplu se restartează.
E foarte posibil să te vindeci de multe boli.
Pentru că Dumnezeu ne-a creat într-un mod extraordinar de ingenios.
In timpul postului, pentru că tu nu vei mai alimenta stomacul, creierul va comanda organismului tău să consume totuși ceva.
Așa de face că în primele 10-20 zile organismul va consuma toate celulele tale moarte.
În următoarele 20 de zile organismul va "mânca" celulele tale bolnave.
După 40 de zile, aproximativ, dacă omul nu se va hrăni, organismul va începe să mănânce celulele sănătoase.
Abia în acel moment vei simți o foame înfiorătoare.

Oricine va dori o astfel de experiență trebuie să se informeze temeinic în prealabil.
Pentru că trebuie pregătire. Și înainte de a intra în post dar și, mai ales, atunci când închei postul.

Dar fără îndoială 40 de zile de post (doar cu apă) este ceva ce nu ar trebui să ratezi în această viață!

#29
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Hmmm....pai si in astea 40 de zile, bsnuiesc ca nu folosesti toaleta pentru numarul 2 :)....nu e contra-recomandat ?

#30
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

 mariovrs, on 28 aprilie 2021 - 06:51, said:

Postul.O alta gaselnita creata parca anume sa faca credinta tot mai neatractiva si respingatoare..

Postul e un fel de protest al unor oameni care revendică ceva, prin refuzul de-a-şi satisface necesităţile de supravieţuire sau care ţin de plăcere.

Există greva foamei pentru diferite motive; de asemenea ştim cu toţii: există acel "şantaj" al copilului" dat de refuzul de a mânca, prin care vrea să-l forţeze pe părinte să îi îndeplinească o anumită dorinţă; şi de asemenea, există postul religios, care e un fel de revoltă contra realităţii nefavorabile, în general.  

Toate formele de a nu mânca, ale unor oameni, sunt forme de protest.

Edited by lupini, 28 April 2021 - 22:04.


#31
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 jimi91, on 28 aprilie 2021 - 21:33, said:

Hmmm....pai si in astea 40 de zile, bsnuiesc ca nu folosesti toaleta pentru numarul 2 Posted Image....nu e contra-recomandat ?
Dacă se bagă la burdihan așa, cu lingura mare, e nerecomandat să nu se folosească toaleta nr.2.
Dar dacă ții post, nu. Trupul tău știe când să folosească toaleta nr.2. Și-ți zice.

Însă toaleta nr. 2 poate fi o problemă mare atunci când ieși dintr-un asemenea post.
O problemă foarte mare. De aceea trebuie să te informezi temeinic.
Ieșirea din post trebuie să fie treptată, pe durata a 7-10 zile.
Adică abia după 10 zile vei mânca normal.

Edited by penticostalul, 28 April 2021 - 22:15.


#32
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 penticostalul, on 28 aprilie 2021 - 22:14, said:

Dacă se bagă la burdihan așa, cu lingura mare, e nerecomandat să nu se folosească toaleta nr.2.
Dar dacă ții post, nu. Trupul tău știe când să folosească toaleta nr.2. Și-ți zice.

Însă toaleta nr. 2 poate fi o problemă mare atunci când ieși dintr-un asemenea post.
O problemă foarte mare. De aceea trebuie să te informezi temeinic.
Ieșirea din post trebuie să fie treptată, pe durata a 7-10 zile.
Adică abia după 10 zile vei mânca normal.

Mie mi se pare periculos...nu cred ca e pentru oricine.

Astia au tinut post 40 de zile si au fost dati la televizor [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5XvaPi2x51E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe mine nu ma da nimeni la televizor si nici n-am de gand sa ma duc in munti...

Iar postul negru, din cate stiu eu, il tii cat poti, cateva zile...mai mult de atat si cred ca devine o problema.

Iar cele 7-10 zile sunt pe langa cele 40 de zile ? Adica, vreo 50 de zile ?

Edited by jimi91, 29 April 2021 - 11:01.


#33
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Cum se tine postul negru la noi ? N-ai voie sa mananci deloc ? Sau,ai voie doar noaptea....nu pare prea sanatos daca asta e cazul.

Edited by jimi91, 29 April 2021 - 14:44.


#34
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
https://forum.softpe...l-in-cretinism/

Cum ţii corect postul negru

Te informezi despre, apoi decizi dacă ții sau nu.
Unde e dezbaterea ?

Edited by waterman, 29 April 2021 - 14:52.


#35
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Pe langa lingurita comuna si mersul in patru labe pe sub mese, postul negru o zi pe an pare chiar recomandat!

Edited by Sef-chenko, 29 April 2021 - 14:56.


#36
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

 penticostalul, on 28 aprilie 2021 - 21:27, said:

Postul a avut efecte fizice benefice încă de mii de ani, nu trebuie nimic "adaptat zilelor noastre".
Organismul se detoxifică și se vindecă în timpul postului. E lucru arhiștiut.
Postul creștin are în primul rând obiective spirituale însă efectele colaterale benefice asupra trupului sunt uriașe.

Pentru ateii care vreți să postiți în scop curativ, vă recomand postul de 40 de zile doar cu apă.
Este foarte simplu de înțeles conceptul: nu mănânci nimic 40 de zile însă bei apă pe săturate.

Efectele sunt uluitoare. Este fără îndoială cel mai mare bine pe care-l poți face trupului tău.
Orice om sănătos poate ține acest post. Dar dacă ești mai sperios, cere avizul medicului tău!
Nu doar te detoxifici complet, organismul pur și simplu se restartează.
E foarte posibil să te vindeci de multe boli.
Pentru că Dumnezeu ne-a creat într-un mod extraordinar de ingenios.
In timpul postului, pentru că tu nu vei mai alimenta stomacul, creierul va comanda organismului tău să consume totuși ceva.
Așa de face că în primele 10-20 zile organismul va consuma toate celulele tale moarte.
În următoarele 20 de zile organismul va "mânca" celulele tale bolnave.
După 40 de zile, aproximativ, dacă omul nu se va hrăni, organismul va începe să mănânce celulele sănătoase.
Abia în acel moment vei simți o foame înfiorătoare.

Oricine va dori o astfel de experiență trebuie să se informeze temeinic în prealabil.
Pentru că trebuie pregătire. Și înainte de a intra în post dar și, mai ales, atunci când închei postul.

Dar fără îndoială 40 de zile de post (doar cu apă) este ceva ce nu ar trebui să ratezi în această viață!
ai avut tu o revelatie pt efectele care le scrii aici sau e o chestie dovedita stiintific?

sa se informeze unde? la medic nutritionist sau ce specialitate e recomandata de sfintele scripturi? sau la popa?

Edited by Fane, 29 April 2021 - 14:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate