Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Autorizare ANAF Minerit

  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
bunix13

bunix13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.11.2009
Salut,

As vrea sa ma apuc de minerit (solo, nu in pool) si sa adresez problema fiscalizarii profiturilor printr-o firma, avand in vedere ca pare mai avantajos ca impozitare in comparatie cu impozitul pe persoana fizica (1% din venit + 5% din dividende pe srl fata de 10% din profit pe persoana fizica), dividendele fiind, de fapt, profit, din care se scad cheltuielile cu echipamente, amenajare, chirie etc.

In cautarile mele despre cadrul legislativ care reglementeaza acest subiect, am ajuns sa inteleg din mai multe articole pe care le-am citit (de exemplu, asta, care poate fi accesat folosind un cont gratuit valabil 24h) ca s-ar putea sa fie necesar ca firma sa fie autorizata in acest sens de catre Ministerul Finantelor Publice, conform relglementarilor din Legea nr. 129/2019 (si OUG nr. 111/2020care modifica aceasta lege; modificarile acestui OUG sunt incluse in textul legii linkate anterior), in legatura cu prevenirea spalarii banilor, avand in vedere ca tranzactiile cu monede virtuale s-ar puteas sa se incadreze in categoria "tranzactiilor suspecte" pe care ai obligatia sa le raportezi ca administrator al firmei.

A mai facut cineva chestia asta? Cum se procedeaza, scrii o cerere cu titlul "Domnule Ministru, ..."? Ce mai presupune treaba asta (de exemplu, ma astept ca trebuie sa le arat portofelele celor de la ANAF)?

Mersi

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Daca te apuci solo, cel mai probabil vei fi pe minus daca pui si curentul la cheltuieli.
Asa ca nu le pasa deloc celor de la ANAF ca tu ai pierdut bani.
Iar acele 5% ar fi din profitul care va fi 0 :)

Vezi ca acel 1% din venit e numai daca ai un angajat pe firma. Ceea ce implica ~1000 ron cheltuieli pe luna cu taxe salariale.
Iar daca scoti dividende mai mult decat salariul minim pe luna, trebuie sa platesti si CASS.

Deci in functie de calcule, s-ar putea sa fie mai ieftin acel 10% pe PF.

#3
bunix13

bunix13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.11.2009
Salut,

Mersi de raspuns. Daca imi permiti, o sa fac singur calculele atat cu privire la ce moneda minez, cu ce echipamente, care e rewardul pe kWh, care e frecventa reward-ului, care e riscul determinat de volatilitate in contextul reward-urilor cu frecventa variabila, daca merita sau nu comisionul de pool pentru stabilizarea frecventei reward-ului etc., cat si cu privire la numarul de angajati ai firmei etc. Apoi, luand in considerare raspunsul pe care sper sa il obtin aici, alti factori pe care nu sunt inca pregatit sa ii impartasesc pe forum din motivul principal ca nu sunt relevanti pentru obtinerea unui raspuns, cat si calculele pe care le voi fi facut conform factorilor enumerati mai sus, promit sa iau in considerare si varianta propusa de tine.

Intrebarea insa era alta. Si anume, daca decid sa merg pe srl in loc de PF, care e procedura si daca exista si alte cheltuieli in afara de cele pe care le-am identificat pana acum.

Mersi

#4
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Se pare că îți faci mai multe probleme decât trebuie cu autorizarea. Românii caută să obțină o autorizație de la un responsabil De Stat (cu majuscule!) chiar și când nu e nevoie.

#5
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
pana nu ai scris de moneda, ma gandeam ca esti in goana dupa aur si vrei sa -ti faci o mina :)))

#6
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Lasă, vezi-te tu cu banul gros făcut prima oară, și apoi ai 30 de zile să-l declari. După, nu înainte.

#7
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Activitatile astea se fac la negru, nu plateste nimeni taxe pe asa ceva

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostNenea Zap, on 27 aprilie 2021 - 14:26, said:

Daca te apuci solo, cel mai probabil vei fi pe minus daca pui si curentul la cheltuieli.
Merge pe co-generare. Iarna cel putin.
Bitcoini plus caldura :)

View Poststalker2142, on 27 aprilie 2021 - 16:26, said:

Activitatile astea se fac la negru, nu plateste nimeni taxe pe asa ceva
Omul vrea sa deduca cheltuielile. Si nu e rau ca face asta.


#9
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Cheltuielile poti sa le deduci pe firma oricum, dar asta nu inseamna sa declari cascavalul din walleturi :)

#10
bunix13

bunix13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.11.2009

View Poststalker2142, on 27 aprilie 2021 - 16:26, said:

Activitatile astea se fac la negru, nu plateste nimeni taxe pe asa ceva

View Postbladhaund, on 27 aprilie 2021 - 15:35, said:

Se pare că îți faci mai multe probleme decât trebuie cu autorizarea. Românii caută să obțină o autorizație de la un responsabil De Stat (cu majuscule!) chiar și când nu e nevoie.

Salut,

Mersi de raspunsuri. Ai dreptate, e si o urma de reflex comunistoid in demersul meu, dar si o urma de paranoia cauzata de faptul ca, incepand de anul trecut, statul roman a decis sa oblige toate firmele sa desemneze un luptator anti spalarea banilor. Asta are doua implicatii:

1. Sa nu zici ca nu ti-am spus
2. Daca faci o magarie nu esti pedepsit doar pentru magarie, ci si pentru ca nu ai prevenit magaria pe care erai responsabil sa o previi

Avand in vedere ca, tot in numele prevenirii si combaterii spalarii banilor, bancile transmit catre ANAF direct, fara preaviz si fara mandat, lista cu toate tranzactiile pe care le realizeaza persoanele juridice (si aparent si toate cele fizice; eu tineam minte ca doar cele care sunt administratori de firma sunt turnate direct), estimez ca, la un moment dat, ANAF-ul va vrea sa ia si niste impozite. Probabil ii va cere cand se va intampla sa ajunga cu controlul acolo, iar conform legii, ai de platit niste penalitati si dobanzi pentru fiecare zi de intarziere, deci s-ar putea sa te coste cam dublu impozitele daca se trezesc sa iti ceara banii dupa 10 ani (termen deloc greu de imaginat la cat de incet se misca).

Pe sistemul "nu stim unde vom fi peste 10 ani - mai bine, mai rau  - dar sigur nu ne gandim cu placere la perspectiva unui risc de popriri pe conturi, executari silite, blocarea activitatii firmei, investigatii de la DIICOT pentru spalarea banilor (mai ales daca e mai rau si iti iau toti banii cand ai mai mare nevoie de ei)" si "mi-ar placea sa imi recuperez banii daca un exchange imi da teapa, iar salariul procurorului e platit din impozite", in cazul de fata, incerc si eu sa imi fac un due dilligence despre cum se pot plati taxele.

Atata timp cat nivelul de impozitare e egal cu orice alta activitate, nu mi se pare unfair. Pentru monedele tiparite de BNR pe care le folosesc ca sa-mi cumpar cartofi prajiti, sunt ok sa platesc impozit.

Mai mult, dupa calculele mele, e mai ieftin sa platesti impozit decat sa platesti adaosul practicat de baietii care iti schimba direct in cash. Orice altceva in afara de cash (bine, si conturi prin paradisuri fiscale, care sunt scumpe si nici alea nu raman anonime pe vesnicie - vezi panama), e traceable sooner or later, dupa parerea mea. Si aia care dau cash poa' sa fie de la DIICOT.

So, ok, call me paranoid. Mai e vreun paranoic pe aici care a reusit sa obtina autorizatie de la ANAF, pana la urma?

Mersi

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
nu vad ce autorizare iti trebuie, iti faci firma si platesti impozite, contabil samd
e procedura standard, declari cheltuieli si venituri in contabilitate

#12
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Din cate stiu monedele vituale nu sunt recunsocute ca instrumente financiare sau bancare, nu pot fi inregistrate ca modalitati de plata sau incasare pentru persoane juridice, dar poate ma insel.

#13
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
1. Dosar cu sina.
2. Discheta cu portofoliu in domeniu, ca un minimum: https://youtu.be/yX9yaAc4Of4?t=14 O poza din portofoliu, format A4, semnata olograf, in original.
3. Copie chitanta catre CEC. Lucram numai cu unitatea din partea opusa a orasului.
4. Autorizatie de calatorie in timp inapoi, semnata si stampilata de toti vecinii
5. Autorizatie de la mediu, daca aveti punct de lucru acasa: balastiera etc. Dar si daca nu aveti, tot va trebuie.
6. Dosar cu sina.
7. Declaratie online, printata la imprimanta cu ace si semnata, ce se depune neaparat la etajul II. Daca sediul din aria Dvs nu are etaj II sau este inchis, se va cauta unitatea apropiata. Lista unitatilor cu etajul II functional se gaseste la sediul fiecarei unitati in parte.
8. Chitanta loc de veci sau adeverinta medicala ca nu suferiti de ceva boli cardiace, avc ca sa fiti capabili sa stati la coada. Daca suferiti, decl. notariala sa intrati pe proprie raspundere.
9. Decl. gdpr ca sunteti de acord sa vi se prelucreze datele personale, incl. format a/v cand stati la ghiseu.
10. Dosar plic
11. Doua pixuri de culoare neagra sa aveti la Dvs pentru completarea altor documente, la nevoie
Atat.

Posted Image

Edited by aaaa4567, 27 April 2021 - 19:45.


#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

Quote

(solo, nu in pool)

Se accepta numai folosirea limbii romane. Declaratia de obtuzitate se afla pe siteul institutiei.

In institutia noastra este obligatorie o atitudine cuviincioasa si parul tuns scurt, conf. regulamentului de ordine interioara: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tmw8biUrKQ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by aaaa4567, 27 April 2021 - 19:51.


#15
bunix13

bunix13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.11.2009

View PostFC72, on 27 aprilie 2021 - 19:19, said:

Din cate stiu monedele vituale nu sunt recunsocute ca instrumente financiare sau bancare, nu pot fi inregistrate ca modalitati de plata sau incasare pentru persoane juridice, dar poate ma insel.

Salut,

Suspectez ca ai dreptate. Nu ma pricep foarte bine, dar cred ca am citit pe undeva (poate aici?) ca intra intr-o categorie de bunuri numita "active/bunuri necorporale/intangibile" (am mai gasit definitii similare, de exemplu, si in acest articol si in acest studiu publicat de camera deputatilor[??]). Nu folosesc criptomonedele ca modalitati de plata sau incasare, ci ca pe niste bunuri (intangibile) pe care le tranzactionez la bursa (adica "exchange"). Pentru profitul obtinut, vreau sa platesc impozit si cred ca am inteles cum se intampla asta, i.e., declari ca si "venit" cantitatea de moneda fiduciara (fiat) pe care o scoti din bursa si, eventual, ca si "cheltuiala" ce bagi in bursa (evident, daca bagi ceva).

Nu impozitarea e, insa, problema adresata de intrebarea mea. Stiu ca statul, in paranoia lui fata de orice e cripto, poate sa iti puna in carca cum ca, prin activitatea de minare, sustii activitati teroriste sau speli bani. Chestie care se prea poate intampla daca au ajuns la tine monede trecute prin mixere etc. De aia, as prefera sa fiu deschis si sa declar exact ce minez, unde si cat schimb (i.e., doar burse reglementate si/sau supravegheate) si sa platesc impozitul fair and squre, ca nu e mare pentru monent. Pun pe seama acestei paranoi (e? a?) a statului faptul ca mai toate bancile iti inchid contul daca observa tranzactii cu burse de cripto, no questions asked, deci se pare ca sunt destul de seriosi in a impune chestiile legate de prevenirea spalarii de bani (aparent e de la UE directia asta), si ma astept sa fie la fel si cu firma mea, daca vreodata o sa minez si/sau tranzactionez.

Mersi

View Postaaaa4567, on 27 aprilie 2021 - 19:50, said:

Se accepta numai folosirea limbii romane. Declaratia de obtuzitate se afla pe siteul institutiei.

In institutia noastra este obligatorie o atitudine cuviincioasa si parul tuns scurt, conf. regulamentului de ordine interioara: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tmw8biUrKQ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cum e "pool" in romana, "piscina" sau "poola"?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QbC6dLG_dQY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Nu este vorba de legea pentru prevenirea spalarii banilor ci de modul de utilizare, inregistrare fiscala a criptomonedelor.
Atasez documentul cu propuneri privind modul de tratare, operare cu cripto la nivel contabil financiar.Este prezentata situatia inclusiv in cazul productiei de cripto, minerit.
Nu exista inca reglementare in acest sens, sunt doar propuneri.

#17
bunix13

bunix13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.11.2009

View PostFC72, on 27 aprilie 2021 - 20:06, said:

Nu este vorba de legea pentru prevenirea spalarii banilor ci de modul de utilizare, inregistrare fiscala a criptomonedelor.
Atasez documentul cu propuneri privind modul de tratare, operare cu cripto la nivel contabil financiar.Este prezentata situatia inclusiv in cazul productiei de cripto, minerit.
Nu exista inca reglementare in acest sens, sunt doar propuneri.

Salut,

This is really good. O sa o dau la contabil. Si la avocat.

Zici, deci, ca treaba cu spalatul banilor nu prea se aplica si ca se inseala oamenii care au scris articolul asta?

Mersi

#18
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Pana sa ajungi la spalarea banilor trebuie sa existe un cadru legal care sa defineasca notiunile, modul de operare contabil, financiar, altfel despre ce spalare vorbim, despre ceva virtual, nedefinit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate