Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Lacul Bucura, Vf Peleaga

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Merge un traseu acum pe acolo?Pana la lac macar? Sau e zapada inca?
Si daca stiti cum e drumul pana la Poiana Pelegii...

#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
Inca e zapada mare, merge facut doar cu echipament specific si oameni cu experienta.Ca bonus, e perioada avalanselor de topire, deci la cum ai pus intrebarea, eu zic ca nu are rost sa te gandesti :P

#3
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 24.11.2002
Intreaba la Parc si la Salvamont despre starea drumului spre Poiana Pelegii, dar e destul de sigur ca nu e chiar accesibil acum. Anul trecut in vara/toamna tot au fost probleme cu accesul pe el.
Daca ajungi in Poiana Pelegii si esti echipat corespunzator, nu ar trebui sa fie probleme sa urci pana langa lacul Bucura, de acolo mai sus spre vf Peleaga sigur e zapada. Vezi si ce straturi de zapada sunt raportate de statiile meteo de prin zona pe meteoromania.
Sfatul meu: lasa pe mai tarziu!

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
http://www.meteoroma...e/nivologie.pdf
vezi aici.La peste 1800 zapada inca mai se depune.Sub, inca nu s-a topit.

#5
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,716
  • Înscris: 01.10.2002
Mai degraba ar merge de la Carnic. Spre Poiana Pelegii durmul va fi praf pana se repara distrugerile facute de iarna si scurgerile de dupa dezget.
Pana la Carnic nu mai e zapada, se poate urca usor cu masina. Apoi mergi catre cabana Gentiana, dupa Bordul Tomii urci in creasta pe traseul de iarna, nu incerci sa urci pe la Curmatura Bucurii, si asa mergi pana pe Peleaga. E cel mai sigur. Aici poze de la o tura din februarie 2015, zapada va fi comparabila ca si cantitate la peste 2.000m. Neaparat echipament de iarna, coltari, parazapezi, piolet.

Attached Files



#6
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 24.11.2002
... si cunostinte si ceva experienta in a folosi echipamentul ala de iarna.

#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postfqx, on 27 aprilie 2021 - 11:37, said:

Inca e zapada mare, merge facut doar cu echipament specific si oameni cu experienta.Ca bonus, e perioada avalanselor de topire, deci la cum ai pus intrebarea, eu zic ca nu are rost sa te gandesti Posted Image
+1

#8
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
n-as urca din Poiana Pelegii spre lacul Bucura in perioada asta, cand se scurg avalansele si zonele de mai sus de limita padurii sunt problematice. las la o parte drumul forestier pe valea Lapusnicului Mare spre poiana Pelegii, un cunoscut a lasat masina undeva destul de aproape de lacul Gura Apei ca sa urce pe Gugu ; cand s-a intors masina ingropata in zapada, a venit savamontul sa le dea amenda .. evident nu exista serviciu de deszapezire pe drumul ala.
pe zapada intarita am "facut"  cabana Pietrele > Gentiana > lacul Pietrele > stanga in urcare domoala pe muchia Pietrele pana in saua Pietricelele > creasta principala de nord  > vf. Peleaga  (adica nu am urcat in curmatura Bucurei)

Edited by LeoT, 27 April 2021 - 17:47.


#9
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 14.09.2011
Daca puneți întrebarea suava cu ,,daca mai e zăpadă,, un sfat prietenesc ar fi sa rămâneți acasă.Daca totuși aventura va cheamă in continuare si starea fizic/psihic/mentala sunt ok si la standarde înalte,adăugați cort,primus,sac de dormit cu puf,potol pentru patru zile si faceți planul de lovit momentul optim de ajuns in Șaua Bucurei fara sa prindeți avalanșa de ora zece.Lacul Bucura se poate traversa pe gheata fara probleme in perioada asta si planul ar fi sa ajungeți in viață in Gara Herculane cu trecere prin Retezatul Mic prin zăpadă pina la brâu mare consumatoare  de energie fizica si mers jde kilometri pe drum forestier de la Izvoarele Cernei pana in lumea oamenilor.Personal nu mi-am forțat norocul sa ma întorc la Pietrele,la urcare o mare placa de zăpadă a făcut zgomotul specific de ne-a obligat să ne amintim toate rugăciunile de la ,,Înger îngerelul meu ... si pina la,,Sfântă Născătoare cea plina de Har...,, așa ca am preferat sa răbdam de sete vreo trei zile si sa dormim in cort vreo doua nopți dar sa ajungem întregi in Herculane.Am fost doi indivizi foarte bine echipați si foarte bine antrenați in aventura asta, eu am avut ca bonus o tăietură adâncă la palma stânga făcută din prostie când am scăpat briceagul din pâine in prima zi iar coechipierul meu a avut ca bonus o pereche de bete de ski lipsa lucru care i-a pus la grea încercare deplasarea pe ultima porțiune pe drumul forestier,de luat pe ale mele nici nu se punea problema din cauza rănii si eu eram cu energiile pe zero.Morala expediției ?Nu încerca sa topești zăpadă in bidon in timpul zilei oricât de frumos si orbitor ar fi soarele ca n-ai sa reușești.
Succes va doresc in toate acțiunile juste !

#10
mikipcn

mikipcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.08.2007
A fost cineva recent pe drumul dintre Lacul Gura Apelor și Poiana Pelegii? Este practicabil cu mașina ,,normala,,?
Mulțumesc.

#11
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Anul trecut am avut aceeasi intrebare si am sunat la cei de la Salvamont (Petrosani parca). Oamenii, foarte amabili, m-au lamurit. Cauta pe net nr de tel de acolo si vezi ce si cum apoi scrie aici,

#12
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Am venit de la Bucura, in weekend - sambata - a fost frumoasa vremea, erau multi turisti, vreo 30-40 corturi sus. Duminica insa au cazut ploi zdravene in zona. Drumul e ok, doar ca pe portiunea de pana la baraj au aparut gauri serioase in drum, asa ca trebuie mers mai incet. S-au montat doua toalete ecologice, una langa refugiu, una mai aproape de poteca spre lac.
Pe versanti mai este inca zapada.

Attached Files


Edited by d-ardeleanu, 21 July 2021 - 14:53.


#13
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,885
  • Înscris: 03.12.2001
sunt atât de bătrân că am făcut marcajele în zonă în 1996.  :(

#14
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,716
  • Înscris: 01.10.2002
Generatiile mai noi de montagnarzi iti multumesc si iti transmit respectul lor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate