Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Recomandari doctor/clinica - probleme focusare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 21.05.2017
Salutare,

De ceva vreme ma tot supara ochii, mai exact:

- imi vine sa clipesc intr-una, e o senzatie ca si cand imi sufla un curent de aer inspre ochi
- odata ce focalizez pe ceva, in special la apropiere, am incontinuu senzatia de defocalizare (imi vine sa ma uit in gol) si-mi vine sa "mijesc ochii", clipesc etc

Am fost deja la un doctor care mi-a facut testul cu atropina, masurat tensiunea, pus la aparate, citit fisa aia la distanta etc, chestiile uzuale.
Mi-a zis ca odata cu varsta ar fi normal caci oboseste muschiul ochiului. Singurul "tratament" a fost sa-mi dea lacrimi artificiale insa nu pare sa dea rezultate.
Mentionez ca port deja ochelari, +1.75, si stau la calculator 10-12 ore pe zi, de multi multi ani (asta-i munca, sunt in segmentul 30-40 ani).

Sa fie oare un inceput de presbiopie...
In orice caz, vreau sa mai obtin macar o parere caci nu mi se pare normal sa ma tot chinui sa focalizez.

PS: Am hipermetropie (desi vad clar si aproape si departe, doar ca efortul e mai mare la apropiere).

Edited by Hybr1d, 27 April 2021 - 10:20.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Ochelarii ii porti tot timpul la calculator? Sunt antireflex?
Cu lacrimile artificiale trebuie sa fii destul de riguros si sa pui des.
Trebuie sa faci o scurta pauza din ora in ora (da, uiti, esti in sedinte, stiu cum e) si sa privesti in departare vreo 2 min ca sa se mai relaxeze ochiul.

Lumina e artificiala sau naturala? Seara (cand e intuneric in incapere) mai tii si o alta lumina aprinsa sau esti doar cu monitorul? Daca stai doar cu monitorul ti-as recomanda sa ai si o alta lumina aprinsa, ca sa nu fie atat de mare contrastul, si asta oboseste ochii. Testat pe pielea mea. Sau, mai bine zis, pe ochii mei.

#3
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Si neaparat foloseste-te de filtrele de lumina albastra.
Activeaza night light din windows (pentru toata ziua) si regleaza-l cat sa faca imaginea cat mai calda, dar fara sa faca culorile ireale.

+ ce spune AlexEn. Adu luminozitatea monitorului cat mai aproape de cea a mediului inconjurator.

Vei simti diferente mari!

Edited by reventon, 27 April 2021 - 11:45.


#4
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 21.05.2017

 AlexEn, on 27 aprilie 2021 - 11:17, said:

Ochelarii ii porti tot timpul la calculator? Sunt antireflex?
Cu lacrimile artificiale trebuie sa fii destul de riguros si sa pui des.
Trebuie sa faci o scurta pauza din ora in ora (da, uiti, esti in sedinte, stiu cum e) si sa privesti in departare vreo 2 min ca sa se mai relaxeze ochiul.

Lumina e artificiala sau naturala? Seara (cand e intuneric in incapere) mai tii si o alta lumina aprinsa sau esti doar cu monitorul? Daca stai doar cu monitorul ti-as recomanda sa ai si o alta lumina aprinsa, ca sa nu fie atat de mare contrastul, si asta oboseste ochii. Testat pe pielea mea. Sau, mai bine zis, pe ochii mei.

Da, sunt antireflex; intradevar greu cu pauzele ca uit de ele.
In timpul zilei lumina e naturala, si intradevar seara e mai nasol cand e intuneric, am sa incerc si ce spui tu.

La monitor am brightness pe 20% si contrastul pe 90% asa ca... :)
Ciudat e ca a inceput asa deodata, foarte tampita senzatia.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Încearcă să folosești aplicația F.lux

https://justgetflux.com/

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

 Hybr1d, on 27 aprilie 2021 - 12:05, said:

Ciudat e ca a inceput asa deodata, foarte tampita senzatia.

Ca o colega de suferinta (si eu aragaz cu 4 ochi :D) iti garantez ca nu a inceput dintr-o data. Doar ca acum s-a acutizat suficient incat sa realizezi ca e ceva in neregula. Ieri am stat fara ochelari toata ziua. Nu as sti sa zic de ce, ca erau pe birou, la jumate de metru de mine, dar na. Cert e ca dimineata m-am trezit cu o super durere de cap care s-a linistit la ceva timp dupa ce mi-am pus ochelarii din nou.

#7
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 21.05.2017
Ah, asta e aroganta :D
Eu nu suport neam sa stau la calculator sau sa citesc fara ochelari. La orice altceva n-am probleme.
Cel mai probabil ai dreptate, au mai fost episoade similare acum niste ani, probabil tot cauzat de ceva exces de monitor dar au trecut de la sine.

#8
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 21.05.2017
Pana la urma are cineva o recomandare de optician sau clinica pentru evaluare/reteta/etc? E mai bine insa as vrea pe cineva competent, mai ales ca ma gandesc sa-mi fac lentile fotocromatice cu polarizare, anti reflex si tot tacamul.

Am incercat sa ma uit pe Google maps insa sunt review-urile cumparate cu nesimtire, zeci sau sute de review-uri de 5 stele, aproape toate in engleza date de useri cu 1 singur review la activ si zero contributii.

Edited by Hybr1d, 23 May 2021 - 00:37.


#9
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 21.05.2017
Reformulez, vreau sa ma duc in cel mai bun loc unde sa-mi fac evaluarea la ochi pentru o prescriptie actualizata :)

E ceva de capul aparatului DNeye de la Rodenstock? In teorie suna bine...

#10
dorol

dorol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.03.2005
Salut!
Am aceeasi problema, poate ma ajuti cu niste sfaturi.
Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate