Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alegere amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
409 replies to this topic

#289
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

 overseas, on 22 septembrie 2022 - 15:07, said:

Neparat sa revii cu rezultatul comparatiei. Si boxele pana la urma ?!

Sambata a venit Loxjie A30, dragut, finut, cum ma asteptam. Sunet f OK pentru urechile mele needucate Posted Image - m-a impresionat ca a reusit sa faca boxele astea sa emita presiune sonora la volum decent. Eram multumit...
Azi a venit si Auna. M-am speriat cand am vazut cutia. Despachetat, fixat cablurile in spate cu niste scobitori sa nu iasa ca nu se desfaceau mufele alea?! (trebuie banane pb). Impresia dupa 10 minute: parca mai bine decat Loxjie. Vocile in principal mi se par mai clare.

Greu de spus o concluzie clara. Foarte impresionanta oferta chinezilor la 99euro! pt Auna - din banii astia mai merg la transport, vama, Amazon, firma distribuitoare etc. De unde mai castiga si astia? Probabil ca sunt asamblate de copii saraci platiti cu zahar colorat - ca Iphoanele :)

In ambele:
Pus cablul optic pe iesirea din Sound BlasterX AE-5 Plus, Foobar cu flac 24-96 (Leonard Cohen), inregistrat cu telefonul (...) cate 30' si comprimat apoi in Google Foto.

Asa de impresie generala:
https://photos.app.g...g5TwhbyNzjqkpX8

Attached File  Amp4.PNG   866.2K   51 downloads

#290
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Merde... la auna ala nu au putut pune lampi de culoare galbuie, naturala pentru lampa. Ar fi aratat mai autentic, asa e fix AliExpress.

In rest, sa ramana ala care se aude mai bine, pana la urma pentru asta il iei :)

Cu lampile albastre cred ca suna mai degraba rece decat cald :D

#291
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
@SIR: Bravo domne, imi place ca le-ai comandat pe amandoua si-ai facut comparatia.

Si eu zic ca e cam kitsch'os cu luminile alea albastre dar daca suna bine pe muzica preferata, atunci e de tinut.

De curiozitate, pe bass, nu e mai vanos amplificatorul clasa D ?

Edited by Tzur, 27 September 2022 - 16:23.


#292
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Exista si in varianta mai "clasica", argintiu cu lateralele cu aspect de lemn lăcuit si lămpi gălbui - e cu vreo 5 euro mai mult, dar tot ce am eu audio e negru...  Am pus Cohen-ul ala ca stiam ca are si ceva bass in melodie - si ambele amplificatoare scot bass excesiv, distorsionat, daca împing prea mult bassul.

#293
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

 SIR, on 26 septembrie 2022 - 18:13, said:

Sambata a venit Loxjie A30, dragut, finut, cum ma asteptam. Sunet f OK pentru urechile mele needucate Posted Image - m-a impresionat ca a reusit sa faca boxele astea sa emita presiune sonora la volum decent. Eram multumit...
Azi a venit si Auna. M-am speriat cand am vazut cutia. Despachetat, fixat cablurile in spate cu niste scobitori sa nu iasa ca nu se desfaceau mufele alea?! (trebuie banane pb). Impresia dupa 10 minute: parca mai bine decat Loxjie. Vocile in principal mi se par mai clare.

Greu de spus o concluzie clara. Foarte impresionanta oferta chinezilor la 99euro! pt Auna - din banii astia mai merg la transport, vama, Amazon, firma distribuitoare etc. De unde mai castiga si astia? Probabil ca sunt asamblate de copii saraci platiti cu zahar colorat - ca Iphoanele Posted Image

In ambele:
Pus cablul optic pe iesirea din Sound BlasterX AE-5 Plus, Foobar cu flac 24-96 (Leonard Cohen), inregistrat cu telefonul (...) cate 30' si comprimat apoi in Google Foto.

Asa de impresie generala:
https://photos.app.g...g5TwhbyNzjqkpX8

Amp4.PNG

Ce marca e amplificatorul cu "borcane"? Un link imi poti da si mie te rog? Ce nu-mi place deloc la el sunt LED-urile albastre, nasoale de tot, da' ma rog daca tie iti place sa-l stapanesti sanatos. E vorba de un hibrid sau vorbim doar de lampi? Merci!

#294
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

 SIR, on 21 septembrie 2022 - 13:42, said:


...as vrea sa știu daca minunile astea chiar funcționează:

https://amzn.eu/d/fteCNwH
...


#295
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

 SIR, on 27 septembrie 2022 - 19:06, said:


Merci din nou, oare exista vreo posibilitate sa renunt la "albastreli"? Nu de alta dar s-ar putea sa ma bag in cheltuieli. :naughty: s-a mai scumoit din cate vad eu, 125 de euro. Daca nu-mi place cum se aude il dau mai departe. Am auzit ceva povesti despre lampile chinezesti nu tocmai placute pe alte forumuri. Nu stiu daca sa le dau sau nu crezare, ce am constatat cu urechile mele, ca inlocuind 6j5-urile "originale" de la amplificatorul pentru casti cu rezervele comandate sunetul nu mi se pare la fel de "viguros", nu stiu daca e doar impresia mea. Ochiometric se vede ca filamentul celor comandate separate e mult mai subtire.

#296
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Bifezi o casuta si ai 20% reducere la plata - valabil pana in 02 octombrie. Cel negru e 99, celalalt 108 dupa bifa (modificarea apare doar in cos). Cel de 108 nu pare sa aiba prea mult albastru...

Edited by SIR, 27 September 2022 - 19:26.


#297
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

 SIR, on 27 septembrie 2022 - 19:24, said:

Bifezi o casuta si ai 20% reducere la plata - valabil pana in 02 octombrie. Cel negru e 99, celalalt 108 dupa bifa (modificarea apare doar in cos). Cel de 108 nu pare sa aiba prea mult albastru...

Ok, multumesc din nou! O sa mai studiez problema, albastrul asta in schimb nu-mi place deloc, daca n-avea bling-bling-urile astea era mult mai ok din punctul meu de vedere. Poate merg cumva rezolvate, nu stiu ce-i pe interior dar tare le-as intrerupe alimentarea. :naughty: La 99 de euro e rezonabil, nu-mi place o sa vad ce fac cu el...

#298
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Eu cred ca lampile alea sunt doar de frumusete, probabil e un amp in clasa D sau poate chiar digital ca si loxjie. Chiar ei scriu la descriere "unul din punctul forte e lampile electronice care ii ofera un sarm.."  nu m-as mira sa fie de fapt Leduri fiindca consuma mai mult. Acum nu spun ca-i rau, daca alegi lampile galbui chiar arata bine.

#299
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

 vinciun, on 27 septembrie 2022 - 20:12, said:

Eu cred ca lampile alea sunt doar de frumusete, probabil e un amp in clasa D sau poate chiar digital ca si loxjie. Chiar ei scriu la descriere "unul din punctul forte e lampile electronice care ii ofera un sarm.."  nu m-as mira sa fie de fapt Leduri fiindca consuma mai mult. Acum nu spun ca-i rau, daca alegi lampile galbui chiar arata bine.

Proba simpla: se scoate o lampa si se constata daca functioneaza fara ea. ;) Mie mi-a facut cu ochiul, foarte scump nu este, in schimb nu-mi place albastrul nici sa ma impusti. Totusi din cate vad eu s-ar putea sa fie pe "bune", se vad transformatoarele.

#300
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

 vinciun, on 27 septembrie 2022 - 20:12, said:

Eu cred ca lampile alea sunt doar de frumusete, probabil e un amp in clasa D sau poate chiar digital ca si loxjie. Chiar ei scriu la descriere "unul din punctul forte e lampile electronice care ii ofera un sarm.."  nu m-as mira sa fie de fapt Leduri fiindca consuma mai mult. Acum nu spun ca-i rau, daca alegi lampile galbui chiar arata bine.

Daca-i clasa D, nu vreau. nu-mi place, am deja, de n-as fi avut era mai bine. Posted Image N-am pretentie sa fie lucrat foarte ingrijit la 99 de euro pretentii prea mari n-ai cum sa ai, ce ma intriga e faptul ca filamentele nu prea se vad stralucind ori sunt eclipsate de LED-uri. Important e ca etajul final sa fie pe lampi, restul chestiilor ma intereseaza putin spre deloc. Vad ca are are optic si auxiliar, suficient, restul, duca-se!

Edited by un_el, 27 September 2022 - 21:43.


#301
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu nu as da nici 9 dolari pe chestii care scot lumini si fac muzica, dar apreciez un comparativ. Daca ai urechi bune si intr-adevar cele doua suna apropiat, e mare smecherie. Ca sa nu mentionez ca Loxjie A30 e fix acelasi amp vandut cu pret dublu sub un brand celebru, Dynavoice sau Dynavox, care e originalul ca nu mai stiu.

#302
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

 overseas, on 27 septembrie 2022 - 21:45, said:

Eu nu as da nici 9 dolari pe chestii care scot lumini si fac muzica, dar apreciez un comparativ. Daca ai urechi bune si intr-adevar cele doua suna apropiat, e mare smecherie. Ca sa nu mentionez ca Loxjie A30 e fix acelasi amp vandut cu pret dublu sub un brand celebru, Dynavoice sau Dynavox, care e originalul ca nu mai stiu.

Tot ce este posibil, nu zic nu. Ma intriga totusi niste chestii pe care le-am scris deja. Chestia cu vandutul cu pret dublu il cunosc: incarcator "inteligent" de la Foton, 160 de lei, acelasi incarcator, vandut de chinezi, totul identic, dar absolut totul, l-am vazut desfacut 60 de lei.
Daca SIR e multumit asta e tot ce conteaza. Posted Image

Edited by un_el, 27 September 2022 - 21:58.


#303
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Eu am un Ayima de 100 eur, amplificator de clasa D. Îl compar cu AVR Denon 1600. Amplificatorul chinezesc se aude mai bine decât AVRul (vorbim de stereo, evident), în sensul ca se aud mai multe sunete, mai multe detalii. Ca entry level amplificatoarele chinezești sunt o optiune viabila pentru cei la inceput de drum. AVRul îl folosesc pentru filme în sistem 5.1.2, iar amplificatorul pentru muzica, prin USB, în sistem 2.0 cu boxele frontale standfloor. Deși ampliful are iesire pentru sub, nu simt nevoia de extra bass pentru muzica.

#304
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

 godaro, on 27 septembrie 2022 - 22:00, said:

Eu am un Ayima de 100 eur, amplificator de clasa D. Îl compar cu AVR Denon 1600. Amplificatorul chinezesc se aude mai bine decât AVRul (vorbim de stereo, evident), în sensul ca se aud mai multe sunete, mai multe detalii. Ca entry level amplificatoarele chinezești sunt o optiune viabila pentru cei la inceput de drum. AVRul îl folosesc pentru filme în sistem 5.1.2, iar amplificatorul pentru muzica, prin USB, în sistem 2.0 cu boxele frontale standfloor. Deși ampliful are iesire pentru sub, nu simt nevoia de extra bass pentru muzica.

Eu nu zic ca nu sunt bune, fiecare dupa buget, de multe ori platesti si firma, foarte adevarat. Chinezii fac si lucruri bune, nu toate, dar fac. Doar ca eu nu vreau clasa D, am deja Denon Heos 7, o mare dezamagire, 2700 de lei aruncati. Vreau sa-l vand si sa-mi iau altceva, mi-a facut cu ochiul "jucaria" pe care SIR, de-ar fi etajul final pe lampi ar fi ceva, daca nu mai caut, nu-i graba. N-am nevoie sa daram peretii, vreau sa se auda clar, ori lampi ori altceva clasa AB, ramane de vazut, bineinteles boxe stand-floor pe trei cai.

#305
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

 un_el, on 27 septembrie 2022 - 22:08, said:

Eu nu zic ca nu sunt bune, fiecare dupa buget, de multe ori platesti si firma, foarte adevarat. Chinezii fac si lucruri bune, nu toate, dar fac. Doar ca eu nu vreau clasa D, am deja Denon Heos 7, o mare dezamagire, 2700 de lei aruncati. Vreau sa-l vand si sa-mi iau altceva, mi-a facut cu ochiul "jucaria" pe care SIR, de-ar fi etajul final pe lampi ar fi ceva, daca nu mai caut, nu-i graba. N-am nevoie sa daram peretii, vreau sa se auda clar, ori lampi ori altceva clasa AB, ramane de vazut, bineinteles boxe stand-floor pe trei cai.

Pai pt boxe pe 3 cai standfloor babane, nu stiu daca e potrivit ceva cu lampi. Poate poate daca sunt super sensibile si asculti vocal / instrumental nefiltrat nu ceva exploziv.

Boxele standfloor le ai deja ? Ce sunt ?

#306
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
j'ai déjà essayé d'autres amplis à lampes avec une façade quasi identique de marque nobsound et madison je n'avais pas aimé leurs sonorité comparé à mes amplis Onkyo A 8850 ET Marantz PM7003.
Ce petit Auna sort du lot il est d'une douceur et d'une rondeur qui me fait penser aux amplis des année 80.
Brancher sur des Davis Acoustics colonnes c'est un régal pour les oreilles.
Foncé c'est un excellent Produit de plus la finition est très bonne Auna à certainement demander au fabricant un cahier des charges bien plus chargé que d'autres modèles au même designe

Am rascolit si eu un pic si se pare ca chiar are amplificarea pe lampi. Vad ca e laudat. Unul spunea ca l-a pus pe boxe focal, altul pe Advance Acoustic. A mai avut onkyo a8850 si marants pm7000. Daca langa alea suna bine inseamna ca e de treaba 😀

https://www.amazon.f...e,aps,89&sr=8-3

O multime de comentarii pozitive. Deci da, chiar e pe lampi :)

Un El, daca il iei astept cu mare interes parerea ta.

Edited by vinciun, 27 September 2022 - 22:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate