Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Alegere amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
409 replies to this topic

#217
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
De acord, nu voiam sa favorizez neaparat investitia in DAC. Tocmai precizam ca DAC-ul si amplificarea sunt fiecare cu treaba lui. De baza e amplificarea, sa nu distorsioneze. Apoi DAC-ul sa fie neutru, transparent.
Totusi daca cineva vrea distractie pe bani putini, daca vrea sa schimbe ceva 'de plictiseala', e mai eficient sa umble la DAC, asta ar fi concluzia  mea.

#218
steaua23

steaua23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 25.10.2009

View Postoverseas, on 12 ianuarie 2022 - 13:42, said:

Eu sunt mai mult amator decat priceput, dar chibitand pe margine si ascultand muzica pe cateva sisteme am concluzionat ca NU amplificarea face diferenta la sunet (desi am notat ca puterea are un impact dincolo de volum), ci eventual DAC-ul. Mai departe vezi ca tocmai ne povesteste Jean Luc despre DAC-uri.
Momentan folosesc un Topping D90 pe balansat,cu preamplificarea din el! Mai am un preamplificator Onkyo P3890,este foarte,foarte bun,dar nu-l pot folosi cu Parasound A21,nu ma impac cu volumul deloc,asa ca trebuie sa-l vand.Eventual si dac-ul.Ma tenteaza un Michi P5,dar banii....

#219
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View Poststeaua23, on 12 ianuarie 2022 - 19:51, said:

.Eventual si dac-ul.Ma tenteaza un Michi P5,dar banii....

Ai PM

#220
Baiony

Baiony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.09.2004
Salutare .. am și eu nevoie de niște recomandări dacă se poate .. am pachetul ăsta - https://www.noiz.ro/...-cafenea-hotel/ - și din păcate se aude foarte slab/prost cu amplificatorul cu care a venit .. îmi puteți recomanda un amplificator (să știe bluetooth, wi-fi, streaming) care să ajute boxele să se audă decent ?! Mulțumesc frumos !

#221
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ala e sistem strict pt sunet ambiental. Indiferent ce amplificator pui la el tot la fel se va auzi. Problema nu e amplificatorul ci conceptia generala a sistemului pt un anumit scop care nu are nimic in comun cu HI-FI. Nu va mai lasati pacaliti ca scrie acolo Bose.

#222
Baiony

Baiony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.09.2004
@edigee: .. am înțeles că nu sunt Hi-Fi .. Posted Image .. acum e prea târziu, sunt deja montate in tavan .. dar mă poți ajuta cu o sugestie ?! Merci !

Edited by Baiony, 16 January 2022 - 14:23.


#223
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Vreo chestie chinezeasca calitativa clasa D, ceva Smsl, Shenzen?

#224
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Niciun amplificator din alea obisnuite. Aia e linie pe 100V(70V in US) ,facuta sa montezi cate difuzoare vrei fara sa ai probleme cu impedanta.
https://audiovolt.co...e-audio-systems
Edit.
Uite si la boxe ce scrie:
"Full-range 2.25-inch transducer, low-frequency range down to 83 Hz, 16-ohm, and 70/100V operation"

Edited by edigee, 16 January 2022 - 15:34.


#225
trilogy

trilogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.06.2009
Boxele acelea pot fi folosite atat la 100/70v cat si normal, pe 16ohm, iar amplificatorul Nobsound este unul normal.

Ma gandesc ca acum le ai conectate corespunzator unui amplificator clasic, asa ca te poti uita la orice amplificator normal care iti acopera nevoile, din pacate preturile sunt foarte mari in ultima perioada, sau te risti comandand ceva de genul, cu posibilitate de retur daca nu-ti place.

https://www.avshop.r...RIaAl8QEALw_wcB

Edited by trilogy, 16 January 2022 - 16:04.


#226
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 19.06.2018
Serios, exista o asemenea situatie reala? Eu citesc descrierea din link "Sistem sonorizare tavan Bose FS2C, alb, 4 boxe, bluetooth, restaurant, cafenea, hotel" Cum sa cumperi asa ceva? Demontat si pus la vanzare, ala nu e sunet de casa de om. Sa continui paguba cumparand alt amplificator e ceva la fel de destept precum achizitia.

#227
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Pentru hotel si restaurant, dar nu pentru muzica, cred ca pentru anunturi ceva. Probabil sub 200Hz nu redau mare lucru si peste 5-6kHz fac beaming urat. Si cine asculta muzica din tavan?

#228
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 19.06.2018
Ospatarii

#229
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMunicipalwaste, on 16 ianuarie 2022 - 16:17, said:

Pentru hotel si restaurant, dar nu pentru muzica, cred ca pentru anunturi ceva. Probabil sub 200Hz nu redau mare lucru si peste 5-6kHz fac beaming urat. Si cine asculta muzica din tavan?

Asta e o problema. Logic, la restaurant ar trebui boxe sub masa, finalul chefului fiind in 4 labe.

#230
Baiony

Baiony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.09.2004
@audiofidell: .. mă gândeam să iau ceva de genul https://www.avstore....-pm7000n/#tab-3 .. e bun de ceva ?!

#231
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
E ca si cum ai fi aratat un motor de G Class si intrebi daca sa-l pui pe bicicleta sau nu...
Alea nu sunt boxe care sa se auda placut pentru muzica sau filme sau orice entertainment. Deci, ori nu iti pasa cum se aud si le tolerezi asa, ori le dai la gunoi. Poti sa pui ce vrei pe ele, alea nu sunt boxe de ascultat, le pui maximum intr-un magazin mai mic sa cante colinde in surdina cand intra clientii.

#232
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostBaiony, on 16 ianuarie 2022 - 22:03, said:

@audiofidell: .. mă gândeam să iau ceva de genul https://www.avstore....-pm7000n/#tab-3 .. e bun de ceva ?!
Efectiv iti bagi joc de amplificator cu boxele alea. Plus ca acel Marantz nu merge decat cu o pereche de boxe..
Scapa de sistemul ala ambiental cat mai repede , retur sau OLX. Achizitioneaza acel marantz plus doua boxe adevarate , nu porcarii ce se incastreaza prin pereti sau tavan , si ai un super sistem audio stereo.
Nu va  ai lasati pacaliti de marketing si de solutii dubioase de design. E greu sa impaci design-ul interior cu o auditie HI-FI decenta.

#233
Baiony

Baiony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.09.2004
.. am înțeles domnilor .. vă mulțumesc frumos pentru păreri .. o seară bună !

#234
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce parere aveti de Rotel A14 MKII? n-am avut niciodata ceva de la marca asta; o alta varianta ar fi NAD C388 dar nu-i disponibil momentan.

Eu acum am un integrat mic: PS Audio Sprout100, folosit cu un DAC extern de la Schiit si un phono pre-amp tot de la Schiit si vreau sa-l schimb pe altceva intr-un buget de ~$1.5k; legat la amp vor fi boxele Revel M106 si doua sub-uri de la SVS.

Doua motive pentru care vreau sa schimb Sprout-ul:
  • de fiecare data cand il inchid, trimite o paraiala in sub-uri care e foarte enervanta si de multe ori opresc muzica si astept sa intre sub-urile in standby si apoi inchid amp-ul (si sub-urile se deschid de la paraiala aia)
  • cand comut de pe DAC pe phono pre-amp, trebuie sa schimb cabluri ca n-are decat o singura intrare analogica (si ma gandesc sa mai adaug si un CD Player)
Ca tot ma uitam sa schimb astea.. ma gandeam la un integrat gen Rotel A14 MKII (cu un CD player tot de la ei) si sa scap de restul cutiutelor de la Schiit sau sa merg in continuare pe Schiit si sa adaug un combo pre-amp + amp cum ar fi Schiit Vidar/Saga S.

Sprout-ul are 50W/canal si Revel recomanda 50-150W pentru boxe; se aude destul de tare pentru urechile mele cu Sprout100 si nu stiu daca boxele ar beneficia neaparat de un amp cu putere mai mare.

Ce ma tine in spate cu toate cutitele astea de la Schiit e faptul ca multe au butonul de inchis/deschis prin spate; le-as putea pune intr-o priza "smart" dar stiu cat de ok e sa inchizi/deschizi de atatea ori si stiu ca unii producatori nu prea recomanda sa inchizi/deschizi prea des.

Asta e setup-ul meu actual:


Cateva link-uri la ce m-am uitat:

View PostCalinuus, on 28 aprilie 2021 - 09:05, said:

Ce stiti de Rotel A14?
Ai mai aflat ceva despre A14? am aceiasi intrebare Posted Image

Edited by MembruAnonim, 19 September 2022 - 18:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate