Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Executie comenzi cand un computer raspunde la PING

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 26.11.2001
Vreau sa face ceva si nu ma pricep, as aprecia orice ajutor, inclusiv trimitere punctata la documentatie.

Pe scurt, vreau ca pe un server linux 192.168.1.1 sa dau ping intr-o masina din reteaua locala (de ex 192.168.1.2), iar daca acesta raspunde, sa se execute niste operatiuni (montare disc si apoi rsync). Am dat de cap comenzilor/drepturilor de acces pt montare in retea si rsync, as vrea sa automatizez ca aceste operatiuni sa se execute (in crontab) doar cand masina 192.168.1.2 raspunde la ping

Cum sa fac asta ?

Multumesc

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Cel mai simplu, poate fi pus direct in cron:
ping 192.168.1.2 -c 3 && (echo "x"; echo "y"; echo "zz")

Mai elegant, daca pui in cron sa ruleze un script:
ping 192.168.1.2 -c 3
if [ $? -eq 0 ]
then
  echo "x"
  echo "y"
  echo "zz"
fi

Edited by Alice, 27 April 2021 - 09:33.


#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postgelumihai21, on 28 aprilie 2021 - 15:40, said:

Salutari! Postez aici deoarece este cel mai nou topic si cred ca cineva il citeste. Din start spun ca intrebarea este de noob si sigur nu aici trebuie adresata dar, ma grabesc, si imi asum consecintele. Am un laptop pe care am instalat Linux Mint. Vreau sa instalez o aplicatie din google play(CMap) si cum am mai multe device-uri active nu stiu cum sa identific acest laptop. CUM aflu numele laptopupui pe care am instalat acest linux? Este instalat DOAR linux.
Multumesc si scuze de deranj!

Off-topicul nu este permis. Nu era chiar atat de greu sa deschizi un topic nou: https://forum.softpe...e-computerului/

#4
gelumihai21

gelumihai21

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 430
  • Înscris: 23.07.2019

Quote

Off-topicul nu este permis
Multumesc. Voi fi mai atent cand o sa mai am nevoie de ajutor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate