Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Veniturile primite ca sponsorizari trebuie fiscalizate ? Banca ma ia la intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Cum s-a zis si mai sus, a citi un text in lege nu inseamna ca il si intelegi - ceea ce e grav, dar nu in totalitate vina ta - din pacate asta este o practica.

Mergi la ANAF, declara-ti toate veniturile (mai ales ca zici ca sunt constante), plateste-ti impozitul si apoi esti mult mai linistit.
E un risc ceea ce faci tu acum pentru ca te poti trezi cu o amenda mai mare decat ai castigat din toata aceasta activitate.

Edited by CryTeku, 27 April 2021 - 12:32.


#20
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Daca toata lumea ar fi platita doar cu sponsorizari ar fi misto ;)

#21
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006
Am pagina de Instagram / YouTube etc in care las link (Patreon, PayPal) catre cei care vor sa ma sponsorizeze. Content-ul e deja acolo, cui ii place si vrea sa ma sustina, poate sa ma ajute financiar. Cine nu, nu.

Asta si inseamna sponsorizarea: sponsorizare sf [At: DLR / Pl: ~zări / E: sponsoriza] Susținere materială a unei activități, a unei acțiuni etc.

Legea mi se pare deloc clara si foarte interpretabila

Cum am spus, dupa logica asta, ar trebui absolut toate transferurile de bani intre persoane (ce nu sunt ONG-uri) sa fie declarate la fisc si impozitate.

Edited by allah2, 27 April 2021 - 17:31.


#22
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Tu de fapt habar nu ai despre lege. Nici macar nu se numeste sponsorizare catre persoanele fizice, ci act de mecenat:

Quote

Mecenatul este un act de liberalitate prin care o persoană fizică sau juridică, numită mecena, transferă, fără obligație de contrapartidă directă sau indirectă, dreptul său de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare către o persoană fizică, ca activitate filantropică cu caracter umanitar, pentru desfășurarea unor activități în domeniile: cultural, artistic, medico-sanitar sau științific - cercetare fundamentală și aplicată.
(4) Actul de mecenat se încheie în forma autentică în care se vor specifică obiectul, durata și valoarea acestuia.

asta inseamna ca trebuie sa ai un contract de mecenat autentificat notarial Posted Image

http://legislatie.ju...iiDocument/4058

PS - bancile sunt obligate sa raporteze sumele dubioase incasate fara obiect clar catre Oficiul Naţional de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor  (acolo intra si astia care finanteaza terorismul)

Edited by GlCA_Contras, 27 April 2021 - 19:16.


#23
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006
Atunci daca tu stii atat de multe despre lege, explica-mi care este diferenta intre faptul ca eu primesc bani ca apreciere a content-ului ce-l fac pe internet, si ipoteza ca eu sau oricine altcineva iti trimite tie acum niste bani, poate o cinste, poate o datorie mai veche etc

Mergand pe intepretarea ta a legislatiei, ambele cazuri ar trebui fiscalizate / impozitate


Altfel sa vedem cum explici la fisc ca banii de la Gigel erau de fapt o datorie pe motorina drumului pana la plaja din Thassos


Practic cam orice transfer de bani intre doua persoane fizice neinrudite ar trebuie declarat la ANAF daca gandim asa...

Edited by allah2, 27 April 2021 - 20:27.


#24
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 02.02.2005
Fata de ex cu Gigel, la tine se repeta operatiunea.

View Postmalu021, on 27 aprilie 2021 - 11:18, said:

Nu. Un transfer de bani poate însemna orice: un dar manual (o donație), un împrumut, plata unei datorii, plata prețului unui bun/serviciu etc. E treaba noastră să știm care sunt veniturile impozabile și să declarăm sumele care constituie venituri impozabile. Nu operațiunea în sine e problema, ci caracterul repetat al intrărilor de bani.


#25
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006
Pai aici apare caracterul total subiectiv al legii: cum definim un caracter repetat? care este frecventa de la care se va considera ca banii primiti trebuie impozitati? legea este total relativa, interpretabila si subiectiva...

Daca mergi la mare de 3 ori pe an cu Gigel, trebuie sa ai grija sa nu atragi ANAF-ul Posted Image

In alta ordine de idei, m-am gandit la o treaba pentru a risca mai putin: extrag donatiile in Revolut.

Din revolut mut banii la un alt cont de euro ce-l voi face la o alta banca. Vor fi doar transferuri din contul meu de Revolut catre acea banca.

Transferandu-mi eu mie insumi, cred ca e mult mai putin probabil sa ridice suspiciunii bancii respective, decat sa primesc de la diversi Gigei.

Edited by allah2, 27 April 2021 - 20:57.


#26
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Ai gasit Revolut-ul... astia o sa te claxoneze mult mai repede decat bancile noastre si ai toate sansele sa stai cu banii blocati cateva saptamani/luni.

#27
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View Postallah2, on 27 aprilie 2021 - 20:56, said:

Din revolut mut banii la un alt cont de euro ce-l voi face la o alta banca. Vor fi doar transferuri din contul meu de Revolut catre acea banca.
Contul tău de Revolut e tot al tău deci oricum vei fi întrebat cum au aterizat banii la tine...

#28
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Daca vrei, facem un test.. lasa-ti datele aici, iti facem o reclamatie la ANAF si vedem care este raspunsul acestora. Poata asa vei invata sa citesti un text din lege.

Cam asta este viitorul nostru... esti parinte, muncesti si aduci un ban in casa, ai un copil mai idiot, acesta isi da banii de dulciuri la o nulitate cum este initiatorul, care la randul sau face o mica evaziune fiscala ca asa l-a invatat mama si ne intrebam de ce nu merg lucrurile...

Edited by CryTeku, 28 April 2021 - 09:20.


#29
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Păi fiindcă nu l-ai învățat pe copil cum se cheltuie banii...

#30
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006

View PostCryTeku, on 28 aprilie 2021 - 09:16, said:

Cam asta este viitorul nostru... esti parinte, muncesti si aduci un ban in casa, ai un copil mai idiot, acesta isi da banii de dulciuri la o nulitate cum este initiatorul, care la randul sau face o mica evaziune fiscala ca asa l-a invatat mama si ne intrebam de ce nu merg lucrurile...

Nulitate esti tu bai frustratule... mare mai e invidia pe tine :)) Am atins niste coarde sensibile cumva? Te deranjeaza faptul ca primesc acesti bani de arunci cu jigniri gratuite? ;)

#31
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010
baieti hai sa nu dam cu OP de pamant... a intrat aici sa puna o intrebare
daca el face bani din fata computerului in timp ce altii isi rup gatul prin te miri ce locuri, n-ar trebui sa aruncam cu pietre in el

allah - sper ca iti dai seama ca nu esti primul si nici ultimul care trece printr-o verificare de genu. si probabil astfel de verificari se vor inlesni pentru ca trebuie sa ne aliniem cu legislatia UE

cum a zis si un coleg mai sus, ai un contract de sponsorizare/donatie incheiat in forma scrisa (ca si ONG) care sa justifice ca banii provin din donatii? pentru ca altfel, esti bun de plata

si oricum impozitul e 10%, adica din 100 euro platesti 10 si ai scapat prin declaratia unica. nu e mai usor asa? asta bineinteles daca nu ai un contract de sponsorizari care sa justifice natura banilor

#32
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006

View Postmikaell, on 28 aprilie 2021 - 13:47, said:

si oricum impozitul e 10%, adica din 100 euro platesti 10 si ai scapat prin declaratia unica. nu e mai usor asa? asta bineinteles daca nu ai un contract de sponsorizari care sa justifice natura banilor

Merci. Nu am vreun contract justificativ.

Pentru a completa declaratia unica trebuie sa fiu PFA ? sau o completez pur si simplu ca persoana fizica, platesc 10% din tot ce am castigat si asta este tot? mai sunt si alte plati sau lucruri de facut?

Nu am cunostinte despre acest domeniu, sincer nu credeam ca pot fi atat de complicate lucrurile daca niste persoane iti apreciaza content-ul facut benevol pe internet si aleg sa te motiveze / sponsorizeze cu ceva bani ...

Edited by allah2, 28 April 2021 - 14:01.


#33
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Lasă contentul ăla făcut benevol un an fără remunerare, in timp ce mai creezi. Sa vedem daca l-ai făcut într-adevăr benevol sau pentru bani.

Edited by dexterash, 28 April 2021 - 14:13.


#34
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010
platesti 10% din venituri si mai platesti CASS daca ai depasit 12 salarii minime pe economie/an (parca salariul minim anul trecut a fost 2230lei adica tu vei plati 10% x 26760 adica 2676 lei. asta numai in cazul in care depasesti plafonul)
pensia e optionala

si nu trebuie sa fi PFA ca sa poti completa declaratia unica

oricum ar fi mai bine sa intrebi un contabil sau pe cineva din aceasi breasla, poate tu chiar te incadrezi la donatii, habarnam dar documenteaza-te inainte sa platesti

#35
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postallah2, on 27 aprilie 2021 - 10:00, said:

art 62 lit I din codul fiscal spune ca sponsorizarile nu se impoziteaza:
l) sumele sau bunurile primite sub formă de sponsorizare sau mecenat, conform legii;

Ai omis să citești fix ultimele două cuvinte. "Conform legii".

Iar legea specifică, în Codul Civil:
(1) Donația se încheie prin înscris autentic, sub sancțiunea nulității absolute.

Așa că, din punctul de vedere al statului român, cât timp inițiatorul nu are acte notariale pentru donațiile respective, ele nu sunt donații. Presupun că există excepții, ONG-urile, sau alte entități specifice. Dar, la persoanele fizice, trebuie act notarial.

Edited by SmurfK, 28 April 2021 - 14:47.


#36
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Veniturile pe care le produci tu din retele sociale nu pot fi incadrate la sponsorizari sau donatii, ca nu esti un caz social.
Din activitatea ta online obtii niste venituri si trebuie sa platesti impozit pe ele. Nu are rost sa te certi cu noi, eventual cearta-te cu inspectorul ANAF care iti va analiza cazul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate