Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Veniturile primite ca sponsorizari trebuie fiscalizate ? Banca ma ia la intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Primesc ceva sume de bani pe Patreon si PayPal, de la urmaritorii mei pe retele mele de socializare unde sunt destul de activ

Banca m-a intrebat sursa acestor fonduri, iar acum imi cere dovada fiscalizarii acestor venituri

Donatiile, cadourile, sponsorizarile trebuie fiscalizate, inmpozitate ? Eu stiam ca nu.

De ce imi cere banca aceste lucruri?

Multumesc

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Teoretic nu, adica le poti trece la declaratia Unica.

Problema este ca la noi e o combinatie intre fascismuls tatului si evaziunea generalizata.

Banca e mai catolica decat papa.

#3
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Desi crezi ca acestea sunt doar niste donatii, ele nu sunt asa ceva si este nevoie sa platesti impozit pentru aceste sume. Faci asta?

#4
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Cat timp nu esti o entitate non-profit, toate veniturile se fiscalizeaza.

#5
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
art 62 lit I din codul fiscal spune ca sponsorizarile nu se impoziteaza: https://www.noulcodf...articol-62.html

l) sumele sau bunurile primite sub formă de sponsorizare sau mecenat, conform legii;


Pot declara aceste venituri in declaratia unica pana pe 25 mai ca venituri primite din sponsorizari, si astfel sa nu platesc impozit pentru ele?

Edited by allah2, 27 April 2021 - 10:06.


#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View Postallah2, on 27 aprilie 2021 - 09:19, said:

Banca m-a intrebat sursa acestor fonduri, iar acum imi cere dovada fiscalizarii acestor venituri
De ce imi cere banca aceste lucruri?
De funcționari zeloși care-și fac de lucru...
Întreabă-i care-i baza legală a cererii - să-ți zică legea, articolul, punctul care le dă dreptul sau îi obligă să ceară astfel de informații. În mod normal nu există așa ceva. Banca nu are treabă cu verificarea plății impozitelor. Aia e atribuția ANAF.
Dacă-ți răspund că e reglementare internă a băncii îi întrebi tot așa pe ce bază legală se întemeiază respectiva reglementare.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Banca poate sa-ti zica la randul ei sa-ti iei banii si sa pleci unde vrei tu cu ei, eventual la alta banca. Probabil si aia cer la fel. Ce te faci daca nu te primeste nimeni ?

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
În orice caz nu iei poziția porumbelului... Ai un contract cu banca și acolo scrie în ce condiții poate banca să îl rezilieze. Nu e chiar cum i se năzare oricărui funcționar sau că i s-a părut că ești ceva terorist financiar.
Și să știți că puțină ridicare a vocii - după ce s-au epuizat variantele pe ton normal - face minuni. Plus chemarea unui șef sau doi.

#9
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Ce mi-e frica este de ANAF, nu de banca. Sa nu platesc apoi amenzi pentru venituri ce nu le-am declarat / impozitat. De banca mi-e frica doar sa nu ma "parasca" la Anaf

Desi pentru mine legea este clara, veniturile provenite din sponsorizari nu se impoziteaza

#10
malu021

malu021

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.04.2010

View Postallah2, on 27 aprilie 2021 - 10:00, said:

art 62 lit I din codul fiscal spune ca sponsorizarile nu se impoziteaza: https://www.noulcodf...articol-62.html
l) sumele sau bunurile primite sub formă de sponsorizare sau mecenat, conform legii;
Pot declara aceste venituri in declaratia unica pana pe 25 mai ca venituri primite din sponsorizari, si astfel sa nu platesc impozit pentru ele?
Cum a zis și altcineva mai sus, sponsorizarea și mecenatul sunt pentru activități fără scop lucrativ, respectiv pentru activitate filantropică cu caracter umanitar, din anumite domenii. Sponsorizarea se încheie în formă scrisă și contractul de mecenat în formă autentică. Dacă n-ai astfel de contracte deja încheiate, nu poți spune că primești sumele cu acest titlu. Oferi ”conținut exclusiv” pe patreon celor care se abonează pe o lună? Ai categorii de abonați, cu acces diferit pentru cei care ”donează” mai mult?

#11
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010

View Postradunic, on 27 aprilie 2021 - 10:12, said:

De funcționari zeloși care-și fac de lucru...


radu - crezi ca respectiva notificare a fost trimisa de un simplu functionar? ca eu ma cam indoiesc dar.. intreb!

era o speta asemanatoare pe topicul BT de vreo 1-2 luni. i s-a cerut de catre BT sa clarifice natura tranzactiilor si sa prezinte acte justificative relevante pentru bani. respectivul nu a vrut asa ca i-au inchis contul

de asta intreb, daca la o banca nu te lasa, te vor lasa sa scapi cu alta banca? eu nu cred ca e vorba doar de un functionar zelos ci un trigger care necesita mai multa verificare pentru a clarifica natura banilor

Edited by mikaell, 27 April 2021 - 10:36.


#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,085
  • Înscris: 09.01.2007
Nu mai folositi termenii aiurea, ca va ardeti.
Donatii, sponsorizari, cadouri - credeti ca voi definiti termenii ?!
Mai ales cu 'sponsorizarea' stati usor, mai deschideti un cod fiscal.

#13
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Eu am un PayPal, daca lumea imi trimite bani, cum poate acest lucru sa ma oblige pe mine sa-mi declar aceste venituri ca impozabile?

Dupa aceeasi logica, orice transfer de bani intre orice prieteni, ar trebui declarat si impozitat

Ies cu voi la o bere si mici, va dau mai tarziu partea mea de plata prin revolut, si vine ANAF-ul si va ia pe sus ca nu ati declarat si impozitat "venitul" primit de la mine :)

#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
daca se intampla o data, de doua ori sau de 10 ori nu te intreba nimeni nimic. insa cand devine ceva repetitiv pe perioada lunga, e normal sa declanseze niste flag-uri (mai ales acum cu noile surse de venituri, din reclame pe youtube, freelancing, si asa mai departe, pe care lumea in general e... cam reticenta sa le declare si sa plateasca impozit pt ele). din ce spui tu - mai ales ca vorbesti de patreon - cred ca ar cam trebui sa platesti impozit pt sumele primite, chiar daca tu le numesti sponsorizari si cadouri.

#15
malu021

malu021

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.04.2010

View Postallah2, on 27 aprilie 2021 - 10:49, said:

Dupa aceeasi logica, orice transfer de bani intre orice prieteni, ar trebui declarat si impozitat
Ies cu voi la o bere si mici, va dau mai tarziu partea mea de plata prin revolut, si vine ANAF-ul si va ia pe sus ca nu ati declarat si impozitat "venitul" primit de la mine :)
Nu. Un transfer de bani poate însemna orice: un dar manual (o donație), un împrumut, plata unei datorii, plata prețului unui bun/serviciu etc. E treaba noastră să știm care sunt veniturile impozabile și să declarăm sumele care constituie venituri impozabile. Nu operațiunea în sine e problema, ci caracterul repetat al intrărilor de bani.

Te întreb din nou: creezi conținut sau ți-ai lăsat întâmplător paypal-ul și patreon-ul pe net și vin banii fără a face nimic? Banii pe care îi primești te determină să creezi mai mult conținut? Plata sumelor respective îi face pe urmăritorii tăi să aibă așteptarea rezonabilă că vei crea și pe viitor conținut? Dacă vrei să fii sigur, mergi la ghișeu, vorbește cu un funcționar sau cu un contabil/un avocat care se ocupă cu așa ceva și măcar știi o chestie.

#16
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Imparte sponsorizarile pe diferite site-uri.
3 luni primesti pe revolut,  o luna pe Patreon, 5 luni pe PayPal.

Sau transfera banii din sponsorizari pe Revolut, nu-i mai baga in banca.
Cum te-a contactat banca sa te intrebe de unde provin banii ? Ai fost la ghiseu sa depui banii sau te-au chemat la banca ?

Edited by Razvan125, 27 April 2021 - 11:23.


#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020

View Postallah2, on 27 aprilie 2021 - 10:00, said:

art 62 lit I din codul fiscal spune ca sponsorizarile nu se impoziteaza: https://www.noulcodf...articol-62.html

l) sumele sau bunurile primite sub formă de sponsorizare sau mecenat, conform legii;


Pot declara aceste venituri in declaratia unica pana pe 25 mai ca venituri primite din sponsorizari, si astfel sa nu platesc impozit pentru ele?
Ca sa poti primi sponsorizari trebuie sa ai ONG sau unitate de cult... Altfel veniturile se fiscalizeaza pentru ca nu se cheama sponsorizari ce primesti tu, tu esti platit pentru niste servicii online prestate.

#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Și zi așa - oamenii aia te plătesc doar pentru că exiști? Sau pentru că - mhm - faci ceva?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate