Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

ASL Residence - Fabrica de Chibrituri 48

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
cdside

cdside

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.06.2020
Salutare,

Planuiesc sa ii vizitez pe baietii astia de la ASL Residence, de pe Fabrica de Chibrituri 48. A mai fost cineva la ei ? Stie cineva ceva despre dezvoltator/constructor?

Daca exista interes, voi scrie si eu ce aflu despre ei dupa ce ii vizitez.

Mersi

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
89.900 € + TVA 5% pentru 2 camere ??   Wooww.  Ai bani !  :)

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Zona nashpa, fara parcare, fara spatiu verde...

Ghetou

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Lasa ca ai parc daca mergi 30 de minute pe jos. E fain.

#5
cdside

cdside

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.06.2020
Am fost, cica preturile nu sunt negociabile (indiferent daca platesti cash sau nu). Avansul e fix de 15%. Imi zicea ca asa e contractul lor cu banca si nu permit.

Blocul e aproape gata, se pregateau de finisaje. Parcarea nu e gata, cica abia acum se pregatesc sa sape groapa (alaturata blocului) unde o vor face pe cea subterana + supraterana deasupra. Au zis ca se angajeaza sa faca 1 loc de parcare per apt. Cand le-am zis ca ar trebui sa fie +20% locuri de parcare, mi-au zis ca alea vor fi pt ambulatente, ISU si vizitatori. Cand l-am intrebat unde, a zis pe aicea pe undeva (deci nu vor fi, or vor taia din spatiul "verde"). Locurile de parcare vor fi 7K + TVA supra, 10k + TVA sub.

Vor mai face un bloc chiar in spate in viitor. Au construit un etaj extra (initial trebuia sa fie de 8 etaje). La ultimul etaj va fi constructorul care isi face si un skybar pe bloc.

Au mintit in reclama de pe net ca ofera boxe, nu exista in realitate.

cica au vandut 70% din apt. sunt 10 apt pe nivel, 2 garsoniere, 7 de 2 camere, 1 de 3 camere.

Compartimentarea parea OK.

Parcul Carol (conform Google) e la 1km, si statia de metro Eroii Revolutiei la 1.5 km, Tineretului la 1.8km

Strada Fabrica de Chibrituri este EXTREM de aglomerata, in mijlocul zilei, practic bara la bara.

Zona pare industriala sau rezidentiala veche. Pare ca se va mai construit acolo zeci de blocuri :)

Niste completari:

Dezvoltatorul asta a mai construit Cartierul Latin. Nu mi-a dat estimari pt finisaje, cica nu au negociat inca cu Dedeman si Banca, dar sa nu ma astept la chestii scumpe. Se pot pune mai de calitate daca dorim sa platim extra. Modificarile prin case se pot face, dupa achizitie, pe costul nostru.

Ei zic ca prin mai ar trebui sa fie gata blocul cu totul si prin august parcarea. Eu am dubii, avand in vedere stadiul finisajelor.

La parter o sa fie biroul de daune auto al constructorului.

Nu parculet pt copii, nu ceva de biciclete, cica asta facem cu asociatia daca vrem

#6
BalaurDambovita

BalaurDambovita

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.02.2021
Mulțumesc mult pentru că ți-ai împărtățit experiența! Chiar căutam și eu să aflu mai multe.

Parcă nu-mi inspiră încredere dezvoltatorul. Cartierul Latin nu a fost construit de politicianul Gabriel Lupulescu?

Au obținut o nouă autorizație pentru etajul construit în plus peste ce aveau voie? Aveau S+P+7E+E8 retras.

Articolul ăsta sugerează că la aceeași adresă dezvoltatorul ar fi persoană fizică:

www.agendaconstructiilor.ro/files/info-santiere/bucuresti-trei-blocuri-noi-se-vor-construi-in-sectorul-5-pana-in-2021.html

Mi s-a părut din poze că blocul este construit chiar la limita de vest a lotului. Oare e posibil ca pe terenul dinspre vest, zona cu case să apară un alt bloc în viitorul apropiat, atât de aproape de ăsta?

Prețul este la cheie, gata de mutare, nu?

Te rog, dacă mai ai vreun update și găsești timp, mai postează. Mersi încă o dată!

Edited by Dany_Darke, 27 April 2021 - 17:14.


#7
cdside

cdside

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.06.2020
Vor mai construi chiar ei un bloc in spatele acestui bloc ( sa zic, pe NV). Cat despre alte blocuri in stanga sau in dreapta (E sau V) sau chiar peste drumul Fabrica de Chibrituri, e o mare probabilitate ca in urmatorii 5-10 ani sa se construiasca in draci, din punctul meu de vedere. Cica regimul de construire in zona aia e pana la 14 etaje.

Asta cu autorizatiile, au facut o smecherie romaneasca clasica: au obtinut pt 8 Etaje, dupa care au facut de 9 etaje (cica retras, dar nu e retras deloc) + etaj tehnic, In ambele, etaj 9 + tehnic, dezvoltatorul vrea sa isi faca o nebunie acolo, secreta (nu a vrut sa imi explice prea mult), cica skybarul lui si nu stiu ce.

Bugetul pe finisaje e de 40RON/mp. Dezvoltatorul e Victor Stanculescu. El a inceput Cartierul Latin dupa care a dat faliment.

#8
gicanu

gicanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 27.12.2006
https://forum.softpe...artierul-latin/
blocul meu era de p+3 in acte si a facut p+5+m.
victor stoiculescu a facut blocurile pe persoana fizica si apoi ne cerea bani in plus pe tva fata de promisiunea de cumparare; fiind criza din 2008 cand nu se mai vindea nimic ne-a chemat sa semnam asa pe suma din promisiune(108.000 pe un ap de 2 camere; el ar fi vrut 130000); dupa vreo 3 ani ne-a mai trimis niste notificari ca trebuie sa ii mai dam 22000 euro ca el a platit tva.
sa nu va asteptati la garantie sau altceva. ati dat banii pe apartamente nu va mai cunoaste.  
la noi in bloc nu a vandut mansardele nici acum din 2008, ploua in ele si ii inunda pe cei de la etajul 5.
eu as cumpara la urban residence la intersectia progresului/nasaud

#9
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.01.2007

View Postgicanu, on 27 aprilie 2021 - 20:54, said:

https://forum.softpe...artierul-latin/
blocul meu era de p+3 in acte si a facut p+5+m.
victor stoiculescu a facut blocurile pe persoana fizica si apoi ne cerea bani in plus pe tva fata de promisiunea de cumparare; fiind criza din 2008 cand nu se mai vindea nimic ne-a chemat sa semnam asa pe suma din promisiune(108.000 pe un ap de 2 camere; el ar fi vrut 130000); dupa vreo 3 ani ne-a mai trimis niste notificari ca trebuie sa ii mai dam 22000 euro ca el a platit tva.
sa nu va asteptati la garantie sau altceva. ati dat banii pe apartamente nu va mai cunoaste.  
la noi in bloc nu a vandut mansardele nici acum din 2008, ploua in ele si ii inunda pe cei de la etajul 5.
eu as cumpara la urban residence la intersectia progresului/nasaud

Cred ca te referi la central address residence nu? Cel de pe progresului/nasaud.
Acolo am cumparat eu, daca aveti nevoie de info/intrebari. :)

Edited by marele, 27 April 2021 - 21:05.


#10
Anamaria_An

Anamaria_An

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.07.2021
A mai cumpărat cineva de curând la asl sau intenționează sa cumpere?
Cum vi se pare construit blocul?

#11
Andrei19071907

Andrei19071907

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.02.2018
Blocul pare ca e construit bine. L-am observat de mai de mult.
Eu am cumpărat un apartament aici însă încep să-mi pun întrebări deoarece, inițial recepția era programata pt luna mai-iunie. Acum ne-au amânat iarăși cu 1 luna dar după cum se lucrează pe șantier, bag seama ca nu ne putem muta anul acesta.

#12
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020

 Bogotta, on 27 aprilie 2021 - 09:17, said:

89.900 € + TVA 5% pentru 2 camere ??   Wooww.  Ai bani !  Posted Image

pe banii aia ii gasesc una mai buna daca pot sa pastrez restul Posted Image

#13
billy_loc_dog

billy_loc_dog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.07.2008
Salut,

Am vizitat ASL, am identificat următoarele probleme :

1. Problema cu infiltratii le subsol, pereții permitrali au fost dați cu hidroizolație pensulabila la interior.
2. Cămin in radier, ceea ce denota ca a existat un epuizment, nivelul apei în cămin era destul de ridicat
3. Agentul imobiliar a specificat ca nu exista parte de gospodărire a apei, aveau un manometru pe conducta care părea aa fie de la rețeaua orașului care indica aprox. 2.5bar. La înălțimea clădirii, de 9 nivele (cred) nu o sa ajungă apa pana la ultimul etaj.
3. Probleme cu coridoarele de evacuare, înălțime libera sub 2.1m, la subsol și la parter am identificat
4. Pe partea de rețele exterioare nu au fost finalizate instalațiile pluviale (cămine, gaigere, conducte)
5. Pe partea de securitate la incendiu, nu era executat nimic. Măcar coloane uscate pentru pompieri ar trebui sa existe la acest regim de înălțime. Nimic și pe partea de detectie/alarmare.
6. Segregari vizibile




#14
Andrei19071907

Andrei19071907

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.02.2018
Salut,
Ma bucur ca ai scris. Ai identificat și lucruri bune?
Problemele enumerate cât sunt de grave? Bag seama ca știi despre ce vorbești și poți face niște comparații.

#15
Andrei0095

Andrei0095

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.09.2021
Salutare, exista vreun grup (whatsapp/fb) utilizat de persoanele care au achizitionat apartamente in imobilul ASL ?

#16
Intothefray

Intothefray

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.08.2020
Cine si-a cumparat apartament la ASL RESIDENCE, mesaj, va rog!

#17
Intothefray

Intothefray

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.08.2020

View PostAndrei19071907, on 26 august 2021 - 17:18, said:

Salut,
Ma bucur ca ai scris. Ai identificat și lucruri bune?
Problemele enumerate cât sunt de grave? Bag seama ca știi despre ce vorbești și poți face niște comparații.

Salut, ti ai cumparat apartament pana la urma?

#18
Andrei19071907

Andrei19071907

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.02.2018
Salut!
Da, am cumpărat.

 Andrei0095, on 02 septembrie 2021 - 22:28, said:

Salutare, exista vreun grup (whatsapp/fb) utilizat de persoanele care au achizitionat apartamente in imobilul ASL ?

 Andrei19071907, on 13 septembrie 2021 - 16:49, said:

Salut!
Da, am cumpărat.
  Eu unul Nu am găsit vreun grup de fb sau whatsaap dar cred ca ar fi util.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate