Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Schimbare regim alimentar motan gresit invatat

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Salut !

Daca are cineva idee cum dezvatam un motan sa manance DOAR boabe uscate ("mancare de pisici" / recompense).

S-a suit direct in masina noastra cand avea cateva luni - cam 1-2 luni - in concediu, vara trecuta, intr-o parcare, n-a mai vrut sa se dea jos din masina, bineinteles ca ne-am intors cu motan acasa de la munte.

Parea foarte curat pentru pustietatea respectiva si am banuit ca a fost pierdut tot in acea zi sau ca fusese tinut in casa, de unde si obiceiul lui foarte prost de a manca doar mancare de pisici - graunte.

Problema cu el este ca refuza sa manance orice altceva in afara de graunte, pernite, recompense - nu se atinge de  mancare umeda, semi-umeda, vascoasa, lichida, nu mananca pui, nu mananca crenvursti, salam, smantana, nu bea lapte.

Peste afumat mananca 3-4 grame si renunta.

Lapte bea 2 lingurite si renunta.

Frisca, smantana, inghetata e tentat maxim o lingurita.

De o vreme a inceput sa vomite destul de des si grauntele, a avut o perioada in care a vomitat zi de zi.

Am mai avut un motan acum 30 de ani, acela manca orice, salam, paine cu supa, ciorba, pui, ficat, pateu, lapte, frisca, smantana, de peste nu mai zic, darma casa pentru o bucatica.

La noi in familie mai sunt ceva pisici, pe la frate, pe la tata dar sunt pisici normale, au pofte mult mai diverse si apetit variat.


Intrebarea este daca exista vreo metoda sa-l facem sa manance si altceva decat cele 1-2 marci de boabe / pernite pe care le mananca.  Pur si simplu nu se uita la alte marci iar din cele 2 pe care le manca, a inceput sa le vomite, probabil organismul nu mai face fata la atata monotonie.

In rest starea lui este buna, se joaca, doarme, sare, darama, se uita la filme, este ok insa nu cred ca va apuca multi ani cu doar 2 sortimente nutritionale, singurele pe care le accepta.



Multumesc.

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

 Malineanu, on 26 aprilie 2021 - 20:42, said:

probabil organismul nu mai face fata la atata monotonie.
Ha?

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Cel mai bun remediu in cazul de fata este foamea.

#4
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Daca vomita încearcă sa-l duci la un veterinar.Nu e ok.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Malineanu, on 26 aprilie 2021 - 20:42, said:

S-a suit direct in masina noastra cand avea cateva luni - cam 1-2 luni - in concediu, vara trecuta, intr-o parcare, n-a mai vrut sa se dea jos din masina, bineinteles ca ne-am intors cu motan acasa de la munte.



Ai toata stima si respectul meu pentru treaba asta.

In legatura cu mancarea, nu este chiar recomandatr sa manance ce mancam si noi. Multe alimenete ii fac rau.

In Auchan gasesti Purina One bobite 800g punga la ~12 lei. Perfect Fit 750g punga la ~13 lei.
Cumpara piept pui si fierbe-l. O sa manance.

Edited by MembruAnonim, 26 April 2021 - 21:30.


#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Posibil sa aiba nevoie de o deparazitare interna. Mancarea uscata este foarte ok pentru pisici, atat pentru dinti cat si pentru greutate.

Edited by spooky51, 26 April 2021 - 21:57.


#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nu din cauza monotoniei vomita. Poate ca boabele pe care le mananca au mai multa grasime decat tolereaza el sau poate are paraziti interni. Cand l-ai deparazitat? Ar fi bine sa-i faci niste analize pentru ficat, pancreas, rinichi. Da-i o perioada bobite Royal Canin Digestiv. Ai grija sa aiba intotdeauna apa proaspata. De multe ori vomita fiindca nu beau suficienta apa ca sa poata inmuia hrana uscata. Alt motiv pentru care vomita, mai ales pisicile flocoase ar fi ghemele de par care se formeaza in stomac in urma linsului. Pisica mea mananca de 15 ani doar Royal Canin Fit32 si e intr-o stare de sanatate foarte buna. Decat sa-i dai sosuri, prajeli ori mezeluri care ii afecteaza ficatul, mai bine o hrana uscata de calitate. Uita-te la compozitia bobitelor si vezi ce procent de grasime contin. Daca au peste 20% schimba-le cu unele cu continut de maxim 16%.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De unde cumperi Royal Canin?

#9
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015
lasa-l flamand. Dupa aia se invata a manca orice ii dai.

#10
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Malineanu, on 26 aprilie 2021 - 20:42, said:

nu mananca crenvursti, salam, smantana, nu bea lapte.

De ce ai vrea să mănânce pisica toate astea? Foarte bine că nu le mănâncă. Dă-i grăunțe, el e fericit și sănătos, tu ieși mai ieftin și mai liniștit, că nu te trezești cu casa plină de diaree că i-ai dat tu crenvuști cu salam mâței.

Despre vomitat, aia e treaba veterinarului. Dacă animalul vomită repetat, are o problemă.

#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 MembruAnonim, on 26 aprilie 2021 - 22:00, said:

De unde cumperi Royal Canin?
De la zooplus .

Crenvurstii contin condimente, conservanti, soia, grasimi de origine incerta.  Pisicile au un metabolism diferit de al oamenilor si daca ii dai mancare de oameni risti ca in cativa sa se imbolnaveasca.

#12
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 Freddy12, on 27 aprilie 2021 - 09:30, said:

De la zooplus .

Crenvurstii contin condimente, conservanti, soia, grasimi de origine incerta.  Pisicile au un metabolism diferit de al oamenilor si daca ii dai mancare de oameni risti ca in cativa sa se imbolnaveasca.

Nu e chiar asa, mai am matze in neam si mananca de toate, am avut motan cand eram copil si manca salam de Sibiu (preferatul lui), peste rupea, manca crenvursti , parizer de pui si bea lapte, smantana sau frisca o fura efectiv de pe masa daca nu-l vedea nimeni, nu puteai lasa o prajitura nepazita, inghetata - la fel, a trait linistit si fericit fara sa vada veterinar - ca pe vremea aceea gaseai veterinari doar la CAP, manca pui , fiert, nefiert, pielita, daca simtea miros de mate de peste - cand il curatai pentru gratar intorcea casa pe dos sa primeasca o bucata de peste.

O alimentatie variata avantajeaza, nu exista in natura fiinte complexe, mamifere preponderent carnivore (pisicile manca si iarba pentru acid folic si nu numai) - cum e in cazul nostru - sa manance zilnic exact aceleasi doze, in aceleasi proportii, zi de zi la fel.

Tocmai din comoditatea noastra, probabil de-a lungul mai multor generatii, s-a ajuns la animalutele astea care raspund olfactiv / gastric doar la cativa stimuli din ce in ce mai artificiali si indepartati de ceea ce mancau.

Daca extrapolam si nu vor mai exista deloc pisici in libertate, toate generatiile de pisici de casa viitoare vor fi prin selectie naturala acele pisici supravietuitoare total deviate de la regimul alimentar "salbatic" pe care l-au avut candva, supravietuind numai cu graunte artificiale. Aceste pisici ar muri in 2 zile lasate in libertate. Genetic nu mai sunt adaptive.

Motanul meu este atat de alienat incat cand l-am luat la pescuit s-a speriat de peste viu, oricat de mic, incearca sa-l ingroape ca la litiera.

E ca si cum de maine eu as manca numai pateu, o singura marca, fara variatie, toata viata.

#13
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Trebuie sa faci o clarificare,ori mananca mancare de pisici uscata ori treats,recompense,alea in plicuri mici?

#14
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 Freddy12, on 26 aprilie 2021 - 21:59, said:

Nu din cauza monotoniei vomita. Poate ca boabele pe care le mananca au mai multa grasime decat tolereaza el sau poate are paraziti interni. Cand l-ai deparazitat? Ar fi bine sa-i faci niste analize pentru ficat, pancreas, rinichi. Da-i o perioada bobite Royal Canin Digestiv. Ai grija sa aiba intotdeauna apa proaspata. De multe ori vomita fiindca nu beau suficienta apa ca sa poata inmuia hrana uscata. Alt motiv pentru care vomita, mai ales pisicile flocoase ar fi ghemele de par care se formeaza in stomac in urma linsului. Pisica mea mananca de 15 ani doar Royal Canin Fit32 si e intr-o stare de sanatate foarte buna. Decat sa-i dai sosuri, prajeli ori mezeluri care ii afecteaza ficatul, mai bine o hrana uscata de calitate. Uita-te la compozitia bobitelor si vezi ce procent de grasime contin. Daca au peste 20% schimba-le cu unele cu continut de maxim 16%.

A fost deparazitat de curand la veterinar si i-am mai dat noi acum cateva zile picaturi externe (tot de la vet), chipurile ar fi pentru deparazitare interna+externa.

Apa are in permanenta si cel putin 5-6-7-8 sortimente de mancare prin rotatie, desi din toate vrea doar Whiskas pernite (a inceput sa vomite de la ele, le scoate nedigerate), Purina l-a tentat ft putin, am mai luat de la vet unele micute - stelute (nu stiu marca), parca l-ar mai tenta , in rest ar manca numai recompense, Dreamies, pernite crocante Coshida - adica exact ceea ce ar trebui sa primeasca in cantitati mici.

Personal , cred ca aceste "recompense" contin ceva artificial ce-l stimuleaza olfactiv ca se repede ca un drogat la ele. Cum ar fi 5'-ribonucleotidele de sodiu - E635 5' la oameni, elemente chimice ce nu existau in alimentatia naturala umana desi acum sunt aditivi omniprezenti.

S-a demonstrat - exista documentare in acest sens - ca aditivii din produsele alimentare sunt periculoşi pentru sănătatea copiilor. Medicii susţin că aceste substanţe pot provoca numeroase probleme de sănătate si creeaza dependenta alimentara.

Eu zic ca se intampla la fel si cu pisicile. Ori dependenta alimentara e atunci cand musai trebuie sa mananci ceva anume, desi nu e hranitor. Ca alcoolismul sau fumatul.

#15
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 mcd2020, on 27 aprilie 2021 - 16:01, said:

Trebuie sa faci o clarificare,ori mananca mancare de pisici uscata ori treats,recompense,alea in plicuri mici?

Mancare umeda ... motanul meu ... nu se atinge de ea. Poate sa fie de 150 lei / kg. Umed mananca o lingurita de smantana sau de inghetata. Cam atat. In rest doar pernite umplute Whiskas si recompense uscate de vreo 3 feluri. Problema este ca nu-i pot da numai recompense (sunt droguri pisicesti) iar de la pernitele care nu se mai sfarsesc (nu se mai sfarsesc ca nu manaca altceva !) a inceput sa vomite.

Toata mancarea lui umeda - Whiskas, Purina, Coshida si alte 2-3 tipuri incercate , toate au ajuns la matza lui taica-miu. Matza lui taica-miu mananca orice si e in culmea fericirii indiferent ca e umeda de pisici, uscata de pisici doar sa nu-i dai tot timpul aceeasi marca. Mananca si pateu de catei. Manca si supa si paine inmuiata si salam si cam orice... Nu are nici o problema.

Tocmai pentru ca a crescut langa hala de peste din piata , printre caini, a crescut cu resturi pana a prins ceva putere si intr-o zi s-a luat dupa taica-miu, pana la usa apartamentului si a stat acolo pana a intrat in casa. Acum locuieste de partea cealalata a usii. Taica-miu e om batran si a crezut ca e motanul meu, ratacit de la 3 cartiere distanta, nu stiu ce a fost in capul lui, l-am gasit cu matza in brate, pe fotoliu, cand ne-am intors din concediu. Noi am avut motanul cu noi, in concediu, asa ca nu era una si aceeasi pisica. Nici macar nu semanau.

Doar ca motanul nostru plin de fitze fusese aruncat dintr-un Mercedes , n-a crescut in piata de peste si cand noi l-am gasit avea deja gusturi alimentare greu de zdruncinat ...

#16
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Mancarea uscata,cu precadere treats,recompensele,au chimicale puternice in fata carora carora pisicile nu pot rezista.Nu vad alt remediu decat foame crunta,adica sa nu ii mai dai ce vrea,ci mancare umeda.E o arma cu doua taisuri,adica mancarea umeda e mai scumpa de cumparat sau necesita timp pierdut pentru preparare zilnic.Decide bine inainte.....

#17
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009
Fierbe-i carne. După ce se răceşte, bucăţeleşte-o bine de tot şi amestec-o, pentru început, cu boabele.

La primele încercări le va alege, cel mai probabil, da' pe parcurs se va obişnui cu prezenţa cărnii până vei putea înlătura definitiv crocănţelele.

#18
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 adisz, on 26 aprilie 2021 - 21:06, said:

Cel mai bun remediu in cazul de fata este foamea.

Cred ca asta va fi solutia , sa-l infometam putin.

La blocul vecin , la parter, avem o familie care cresc in gradina din spatele blocului vreo 11-12-13 pisoi. Si-au facut niste scari si coboara in gradina direct prin balcon. Au amenajat ca o mica gradinita acolo. Cu de toate. Le dau ceva mancare uscata de pisici amestecata cu ciorba si ce resturi le mai raman de la masa lor deoarece pe langa cei 13 pisoi se mai aduna si motanii alfa si femelele adulte din imprejurimi si probabil nu-si permit saci de mancare pisiceasca.

Am dat de vecina cautand alt motanel ratacit, Tigrisor, tot din concediu adus, din aceeasi parcare unde-l gasisem pe al nostru cu cateva luni in urma, pe care l-am ratacit in spatele blocului pentru ca se batea in masina tot timpul cu motanul nostru, poveste lunga, am vrut sa-l lasam pe Tigrisor la taica-miu (nu stiam ca el deja o adusese pe a lui de la piata de peste, care era deja instalata indoor), ne-am intors deci din concediu cu 2 motani certareti care s-au luat la harta cu matza lui taica-miu, pe scurt, dupa multe plansete ale prietenei mele ca vrea sa-i tina pe toti, Tigrisor care ramasese in spatele blocului a trebuit sa fie cautat la vecina cu 13 pisoi, ca acolo era staff-ul pisicesc din tot cartierul...

Ideea este ca acei 13 pisoi hraniti cu paine si ciorba au crescut ok odata cu inaintarea in timp si au devenit mari, pe picioarele lor, din cand in cand ne mai lovim unii de altii , deci se poate si cu un regim alimentar variat, fara "fixatii pisicesti", fiind rupti de foame mancau orice, fara fite , situatie in care motanul meu - mi-am pus aceasta problema - ori ar fi "crapat" , ori ar fi mancat ciorba cu paine precum toti ceilalti 13...

Din cei 13 au supravietuit 11, cu mancarea respectiva, asa cum era, deci au facut aproape un an. Unul avea o infectie la un ochi si a murit, Dumnezeu sa-l ierte iar altul a disparut fara urma.

Daca din cei 11 ar fi fost unul care ar fi mancat doar un anumit tip de graunte si n-ar fi permis in alimentatia sa si alte variante pisicesti sau nepisicesti , acum n-ar mai fi fost printre noi.

Cred ca motanul meu are si ceva probleme "psihice" nerezolvate, de unde si poftele lui gastronomice ciudate, cred ca ori a fost luat timpuriu de langa maica-sa , ori a avut frati mai mari si mai tari care nu-l lasau langa ma-sa la ora mesei, ori maica-sa n-a avut lapte ca el inca incearca sa suga desi are aproape 1 an si cam 5 kg ...

Cand era mic, vazand ca tot vrea sa suga, i-am luat si biberon, si tetina, am crezut ca vrea lapte dar pe el il interesa doar sa se bage cu capul in palma si sa suga "aer" , ca nu suge ceva cu adevarat, din tetina nu vroia, nu vroia biberon, lapte nu bea , ii place lui sa se bage cu capul in palma si sa dea drumul la aspiratie - parca e o pompa cu pistoane in 2 timpi  ... Posted Image

 mcd2020, on 27 aprilie 2021 - 16:47, said:

Mancarea uscata,cu precadere treats,recompensele,au chimicale puternice in fata carora carora pisicile nu pot rezista.Nu vad alt remediu decat foame crunta,adica sa nu ii mai dai ce vrea,ci mancare umeda.E o arma cu doua taisuri,adica mancarea umeda e mai scumpa de cumparat sau necesita timp pierdut pentru preparare zilnic.Decide bine inainte.....
De acord cu chimicalele din treats !
II dam la 2-3 zile mancare umeda insa trebuie s-o aruncam ca se usuca si incearca s-o ingroape, ca la litiera.
Mancarea care nu-i place incearca s-o ascunda. Da cu labuta ca si cum ar incerca sa adune nisip de pe gresie, s-o ingroape.

Nu cred ca ia 3 guri din ea. Nu e vorba ca ar fi scumpa, insa nu mananca, toata ajunge la pisica nr.2, la taica-miu. Am incercat cred ca 10 marci de mancare umeda.

O sa-l infometam insa deoarece nu vad alta solutie...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate