Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce buruiana este aceasta ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
A  avut  loc  in  zona  acum  cativa  ani , o inundatie , si  un  parau s-a  revarsat si  a  adus  de  pe  o  vale  ,  tot  felul  de  resturi  vegetale  cu  namol  cu  tot . De  atunci , am o  zona in  gradina  unde  am  aceasta  specie  de  buruiana  si  nu  stiu  cu  ce  sa  o  eradichez.
O idee  ceva ?
Ma  gandeam  si  la  un  arzator , pe  propan (genul  aruncatoarelor de  flacari ...  cum  scoate  capu' sa o  prajesc  bine .
Cum se  numeste  buruiana  aceasta ?    Cu  Total   nu  merge  starpita , creste  mai  frumos ..

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca e comestibila. Ranunculus ficaria.

Edited by pasilla, 25 April 2021 - 18:22.


#3
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015
https://en.wikipedia...i/Ficaria_verna

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
Untisor.
https://sanatatefara...-ficaria-verna/

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nu mai e comestibila dupa ce apar florile.
https://www.naturpla...aria-untisorul/

#6
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Acesta este untișorul, din care primăvara, înainte să înflorească, poți face o ciorbă dreasă cu ou și smântână adăugând ceva bucățele de slănină afumată sau o omletă taiată cubulețe.Nu vei putea să o stârpești cu flăcări pentru că are tuberculi dar pe care poți să-i scoți cu cazmaua , dar cu multă migală.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Oricum e o buruiana draguta. Nu deranjeaza in nici un fel.

#8
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

View PostLeo2006, on 25 aprilie 2021 - 18:24, said:


Este buna pt salata !

#9
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
Va foarte  multumesc , e o  veste  foarte  buna . Posted Image

Da ,  am amatori  in  familie  ce  nu  servesc  carne  deloc , dar  o  ard  pe  verdeturi . Clar  va  fi  testata .

Edited by scub, 25 April 2021 - 18:48.


#10
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

View Postscub, on 25 aprilie 2021 - 18:04, said:

A  avut  loc  in  zona  acum  cativa  ani , o inundatie , si  un  parau s-a  revarsat si  a  adus  de  pe  o  vale  ,  tot  felul  de  resturi  vegetale  cu  namol  cu  tot . De  atunci , am o  zona in  gradina  unde  am  aceasta  specie  de  buruiana  si  nu  stiu  cu  ce  sa  o  eradichez.
O idee  ceva ?
Ma  gandeam  si  la  un  arzator , pe  propan (genul  aruncatoarelor de  flacari ...  cum  scoate  capu' sa o  prajesc  bine .
Cum se  numeste  buruiana  aceasta ? Cu  Total   nu  merge  starpita , creste  mai  frumos ..
Dar Este foarte buna pt salata !

#11
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
Da , de  cativa  ani , o tot  cosesc  , am  incercat  si   cu  sapa , sa  rad  si  sa  car  pamantul ( e la  drum  in  fata  casei - s-a  produs  un  blocaj  de  arbori , dupa  o  ploaie , s-a  facut  baraj  si  cand  s-a  rupt ,a  venit ...cum  trebuie ,  rupt  podeturi   etc.  Si  a  adus tot  ce  a  spalat  pe  vai , in  mijlocul  strazii  si  o  parte  la  mine-n  curte).  Pai  daca-i  pe  asa... sa  cautam  retete ...  pentru  mine  o  prepar  cum  se  face  loboda +lapte  batut  .  (  pe  aia  o  cunosc ) :)

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca abia primavara urmatoare poti consuma untisorul. Daca au aparut florile, planta devine toxica.

#13
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
Da , asa  se  pare ,am citit toate articolele ce  mi  le-a  scos google in  fata . Oricum "o vad cu  alti ochi" . 'Supararea' era , ca fiind in zona casei s-a  strecurat si extins spre zona unde sunt florile. Dar acolo , sunt  smulse manual si curatata zona , de  catre iubitorii de  flori . Eu astept , salata de  la  anu'   si  le  prepar  si ca pe urzici  cu ochiuri . Fierte  bine  cu  mult  usturoi , cred ca  merge Posted Image  .
Mai am o  buruiana , pe care  nu o cunosc , in alta  gradina ( ma gandisem sa  fotografiez frunza sa o  bag  in google search image , sa  vad  ce  zice gigantul motor de cautare) , acolo a  facut  ravagii . O sa   o pun si aici , caci se  pare este  locul  cel mai potrivit ...
Numai  bine  si  multam la  toti !

Attached Files

  • Attached File  demo.jpg   1.26MB   52 downloads


#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
după ce te saturi de „unturi” vegetale aplică SDMA de 2x la interval de 2...3 săptămâni

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Sau un erbicid total (selectiv sau neselectiv).

ps.
Pe vegetarieni poti sa-i scoti la pascut.

Glumeam.

#16
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
Pai eu sunt de părere ca cea mai bună leguma e tot  purcelu' . Am gasit produsul , multumesc  , o sa-l testez putin local , intr-o alta  zona . Am cativa catei de  talie  mica , si am vazut ca  ei  mai  obisnuiesc sa roada  iarba din cand in cand ... mi-e  teama sa  nu-i  am pe  constiinta . O sa mai citesc  despre  produs .
Deocamdata o sa ma tin  la  ea cu o cositoare  electrica  cu  fir. Bulbii  raman  acolo , asa ca  la  anul va  creste  si  mai  frumoasa si mai  viguroasa Posted Image  . Putea sa fie mai rau , la un vecin  i-a  adus  apa ,  seminte  de  ciuline , din aceia  cu  tulpina  groasa si  fac  niste  maciulii  pline  de  tepi cu  sutele  de  marimea  oului de  bibilica . Acolo sa  vedeti  stres Posted Image   Macar eu am ceva comestibil .. Posted Image

View Postadisz, on 26 aprilie 2021 - 12:41, said:

Sau un erbicid total (selectiv sau neselectiv).

ps.
Pe vegetarieni poti sa-i scoti la pascut.

Glumeam.
Chiar  am ,  2  vegetarieni  convinsi ,si cand se deschide  sezonul , castroane pline de  salata de  papadie , spanac  amestecate cu ridichii sunt  hrana  lor  . Alea-s  bune dupa o petrecere a 2-a  zi,  sa  se  descarce  fierea Posted Image Posted Image  . Eu  mi-am luat  2  griluri din fonta Posted Image

Edited by scub, 26 April 2021 - 12:46.


#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Nu-ti fie teama de catelandri,daca ar fi otravitor n-ar manca.Si au si ei nevoie de verde,chiar daca pare de necrezut.

ps.
Descarcatul fierii (in zona mea) se face cu ciorba de perisoare,zeama de varza acra asezonata cu vreun ciolan afumat sau costita,adica lucruri din astea sfinte.
Sau se aplica vechea zicala a batranilor cei sfatosi:muscatura de caine cu par de caine se vindeca.

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
câinii sunt isteți, cât timp SDMA-ul este activ ei vor ocoli zona (io am 3 zdrahoni de 8/5/4 ani), erbicidez selectiv zonele verzi, stropesc vița și pomii și n-au fost probleme
iote 2 din ei:

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate