Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 

Cresterea duratei de viata a bateriei(Nova 5T)

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009

 smiley2, on 25 aprilie 2021 - 13:14, said:

Ai arunca la gunoi un iPhone 12 Pro Max/S21+ peste 2 ani doar pentru ca nu mai tine bateria si nu ai stiut cum sa il intretii?

Nu il arunci. Mergi frumos la iStyle/reprezentanta Samsung si iti schimba baietii bateria.

#20
Berlin

Berlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 20.12.2005
Fast charging-ul nesimtit cu zeci de watti degradeaza cel mai mult bateria. Si cum producatorii nu ofera optiunea sa o dezactivez din soft si sa o activez chiar cand am nevoie mai am un charger vechi de 5V 2A care il folosesc 90% din timp.
Daca sunt acasa nu ma deranjeaza ca sta telefonul la incarcat o ora jumate.

#21
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,727
  • Înscris: 30.08.2006
In primul rand un telefon cu acumulator cat mai mare. apoi incarcare pana la 80% si descarcare pana la 20% si incarcator de curent mai mic.

#22
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Merg cu 2-3 baterii... depinde de telefon.
Am avut numai romanesti.

#23
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Nu cred ca am opțiunea aia pentru dezactivarea fast charging-ului.
Btw, pana la cât ar fi mai recomandat sa încarc bateria 80% sau 90%?

PS. Ce face mai exact functia aia "Capacitate inteligenta a bateriei"?

Attached Files


Edited by smiley2, 25 April 2021 - 16:34.


#24
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,042
  • Înscris: 20.06.2009

 smiley2, on 25 aprilie 2021 - 16:31, said:

(...)
Ce face mai exact functia aia "Capacitate inteligenta a bateriei"?
Ai nevoie de traducere pentru explicațiile scrise acolo?

P.S. Mai că-mi vine să spun că funcțiile astea sînt introduse pentru a compensa inteligența „nativă” a posesorilor...

#25
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 crislacor, on 25 aprilie 2021 - 21:22, said:

Ai nevoie de traducere pentru explicațiile scrise acolo?

P.S. Mai că-mi vine să spun că funcțiile astea sînt introduse pentru a compensa inteligența „nativă” a posesorilor...

Va finaliza incarcarea pana la cat la %? 80% scrie in imagine dar led-ul de incarcare completa e la 90%.
Mai sus la "Incarcare inteligenta" se intelege aceeasi chestie din descriere deci nu am intrebat sa ma aflu in treaba.
Aa, si am mai citit pe undeva ca unele telefoane incarca pana la un procent cu fast charging apoi normal si asta se mai poate intelege.
Prin inteligenta ta "nativa" ce intelegi?

Edited by smiley2, 25 April 2021 - 21:57.


#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012

 smiley2, on 25 aprilie 2021 - 12:31, said:


Si nu mai zic ca multe persoane folosesc iPhone 6 de la aparitia lui pana acum si sunt ~7 ani.

io-s unul: din decembrie 2014... și până nu mai văd sistemul de alarmă al casei, nu-l schimb!
DAAAR, io-l încarc când îmi aduc aminte și-l scot din priză tot așa! :P
am activat TOT ce se poate activa pe un smartphone, că de-aia e smartphone!

pt baterie nelimitată, și-a luat babacu' unu' cu butoane: ține bateria o săptămână! :P

io aș recomanda inițiatorului să scape de astfel de idei paranoice, pt că viața e scurtă și nu-i timp de prostii ideologice!

 Berlin, on 25 aprilie 2021 - 14:11, said:

Fast charging-ul nesimtit cu zeci de watti degradeaza cel mai mult bateria. Si cum producatorii nu ofera optiunea sa o dezactivez din soft si sa o activez chiar cand am nevoie mai am un charger vechi de 5V 2A care il folosesc 90% din timp.

am descoperit și o altă metodă: utilizați un cablu ce nu permite mai mult de 1...1,5A
CUM? se strică/rupe cablul telefonului soției, începem să-ncărcăm cu un alt cablu (mai vechi)
inteligentul (de telefon) ne anunță: dacă vreți încărcare rapidă utilizați accesoriile originale!!! :o

așa că am cumpărat un cablu ce permite mai mulți amperi!!!

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,538
  • Înscris: 07.02.2003
Normal ca trebuie accesorii originale, se face comunicatie de date pe niste pini cu incarcatorul daca e cablul corect.
Eu am si baterie externa care stie QC3 si la incarcarea telefonului dar si la incarcarea proprie de la incarcatorul de 25w al telefonului, cablul trebuie sa fie Samsung USB-C ambele capete.

Edited by andreic, 26 April 2021 - 15:26.


#28
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,101
  • Înscris: 04.08.2007
Nu înțeleg chestiile astea. Adică tot felul de tricks pt a te tine bateria  (pana ce gradul de degradare devine prea pronuntat) 4 ani în loc de 3.5. Când nu existau bateriile pe litiu și erai obligat sa faci descărcări și încărcări complete visam la o baterie pe care sa o pui la încărcare oricând crezi ca ai nevoie (funcție de nivelul bateriei și estima necesara), cand încărcări telefonul în nspe ore visam la încărcare rapida, etc.
Folosiți telefonul cum va place, cu toate funcțiile active, bucurați-vă de ele.
Am mai spus asta, când a apărut s2-ul de la Samsung erau unii foarte fericiți ca se găsise metoda prin care sa oprească un nucleu ca să tina bateria mai mult. Dadusera banii pe s2 dar îl transformau în s1 și li se părea mare șmecherie asta.

#29
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"dar nici nu cred ca e prea ok daca tot pun des telefonul la incarcat."


E ok doar ca nu e practic.

Ideea cu 20-80% este un compromis acceptabil pentru starea optima dpdv chimic si fizic in care poate fi bateria adica la 50%. Simplist, la 50% ionii de Li sunt impartiti in mod egal intre anod si catod iar bateria e supusa celui mai mic stress.

In principiu daca nu lasi telefonul complet descarcat sau complet incarcat pentru mult timp e suficient.

#30
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Eu zic să te bucuri de telefon, că dacă devii paranoia și dezactivezi totul, ții 2-3 app pe dânsul, luminozitate la minim, vibrații dezactivate etc. și mai știu eu ce, o dai in paranoia. Cât timp nu-l abuzezi, în sensul în care te așezi des pe el, îl scapi des pe jos, îl ții la dus cat te speli, expus la praf, mizerie etc., Ii pui husa și folie și îl mai cureți, din când în când, ar trebui sa fie ok.

Edited by Vlad_22, 10 May 2021 - 17:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate