Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Bicicleta sosea

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
594 replies to this topic

#253
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
in functie de nr de km si da cat de des uiti sa cureti transmisia.
daca nu iti pasa de bicicleta si faci km multi poti uza si intr-un an
eu fac pe cursiera cam 5000km pe an asta in cel mai prost caz cum a fost cu restrictiile in pandemie
De regula ajung cam pe la 8000km
Asa in mare fac cam 170km in weekenduri asta inseamna cam 8000km anual fara sa pun la socoteala cat mai fac daca ies si in cursul saptamani un pic
Daca nu as avea grija de lant cu siguranta as uza mai repede transmisia

Hai la 105  o schimbare de 600 lei nu e enorm, dar pt cine are ultegra sau dura ace deja suma se dubleaza si tripleaza

#254
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Sau pentru sarmanii care au cumparat Campagnolo :sadwalk:

#255
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
Da, e totuși de la mult în sus. Majoritatea au biciclete de să zicem 2.000 de lei. E mult, cel puțin proporțional, să dai 500 de lei la un an/doi. În loc să ce, să dai 50 de lei pe niște sprayuri? Merită efortul.

#256
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View PostAnn0nyym0us, on 08 mai 2022 - 16:58, said:

Sau pentru sarmanii care au cumparat Campagnolo Posted Image
asa ceva Posted Image
https://www.bike24.c...,1969,1970,1972

#257
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 27.04.2014
Salut. In februarie am cumparat o bicicleta de sosea, bicicleta noua. Pana azi am parcurs cu aceasta cursiera puțin peste 3000 km conform ciclocomputerul Garmin Edge 530. Cursiera are in dotare roti de aluminiu marca Fulcrum6, entry level. In cursul zilei de ieri in timpul întreținerii transmisiei am observat pe suprafața jantei roții spate pe direcția a câtorva spițe, 6 la număr, niște crăpături. In total roata are in componenta 20 spițe. Roata nu e descentrata, nu a fost lovită dar totuși prezintă aceste crăpături. Dat fiind ca bicicleta are garanție, am luat legatura cu magazinul online de la care am cumparat-o si drept urmare deja mâine trimit curierul pentru a ridica bicicleta si de a o transporta la service-ul autorizat. Am fost nevoit sa dezasamblez bicicleta pt.a fi posibila transportarea in cutia ei originala. Acum am toate șansele ca in timpul transportului si a manipulării bicicletei aceasta sa sufere daune. Intrebarea mea este dacă ar fi fost posibila amânarea trimiterii la service cu monitorizarea atenta a situației descrise de mine sau am procedat corect cu demersul meu. Aștept părerile voastre. Multumesc

#258
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013

View Postjeff48, on 31 iulie 2022 - 19:08, said:

Intrebarea mea este dacă ar fi fost posibila amânarea trimiterii la service cu monitorizarea atenta a situației descrise de mine sau am procedat corect cu demersul meu. Aștept părerile voastre. Multumesc
Asta ține de capacitățile tale cognitive. Bineînțeles ținând cont de „orice este posbil”. Întrebarea este (de fapt) dacă ar fi fost posibil să întrebi servisul orice întrebare ai? Te-a reținut ceva, vreun pistol la tâmplă? Na, răspuns cu „vorbe” scrise.
Trebuia să trimiți doar roata respectivă.

Edited by onisifor12, 31 July 2022 - 19:17.


#259
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 27.04.2014
OK, merci de sfat. Nu trimit la service bicicleta. Nu am încredere in service-uri de biciclete chiar dacă sunt al unui magazin specializat in comerțul cu biciclete. Dacă va ceda roata voi suporta din buzunarul meu toate cheltuielile

#260
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
Trimite doar roata. Între timp poți folosi bicicleta și cu altă roată.

#261
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Ce greutate ai ?
Și eventual foto cu janta...

#262
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Pune o poza cu fisurile. Nu am inteles daca sunt pe peretele vertical, sau pe zona unde se infileteaza spitele.

#263
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 27.04.2014
Crăpăturile (fisurile) numai pe direcția locurilor de infiletare a spitelor. Repet, roata nu e descentrata, nu a suferit șocuri fizice, fără gropi mari in asfalt ,,luate din plin”; nu are absolut nici o urma de lovitura, bicicleta rulată exclusiv pe asfalt de calitate ok, presiunea aerului in anvelope controlată la fiecare ieșire, am compresor electric portabil cu manometru verificat, utilizez 6,6-6,8 bar, conform instrucțiunilor de pe anvelopa. Bicicleta suporta pana la 110 kg, subsemnatul are momentan 104 kg dar a avut și 106 kg. După fisa tehnica ,,ar trebui” fără probleme sa reziste la greutatea mea

Roata fata e fără cusur

Attached Files



#264
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Mie imi arata a spite tensionate prea mult.

#265
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 27.04.2014
E posibil. Și mie mi se par prea tensionate la banalul control manual. Asa a venit din fabrica

#266
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
E, de aia sunt sfinte jantele duble capsate. Adică între jantă și niplu se vede că e ca o „șaibă” la fiecare spiță, ce absoarbe din șocuri; sunt mult mai rezistente.
Greutate de 100+ pe orice jantă până la urmă, nu este de neglijat. Îți recomand un upgrade, măcar la roata spate.

Doar ca idee, în caz că nu știi cum arată o jantă „capsată”:
[ https://www.bikecentral.ro/upload/7754/jumbo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta e de BMX, dar înțelegi ideea.

#267
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 27.04.2014
Am avut bicicleta cu jante duble capsate dar nu cursiera dar oricum merci de idee. Voi încerca sa găsesc o janta roata spate compatibila pt. cursiera mea dar bineinteles trebuie sa găsesc și la un preț rezonabil

Sau mai bine zis roata spate

#268
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 27.04.2014
Cursiera Van Rysel AF EDR105. Dacă aveți sugestii pt.roata spate dubla capsata, frâna pe janta ,sunt binevenite Multumesc

Attached Files



#269
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Fulcrum Racing 6, greutate maxima ciclist 109kg
Fiind cu greutatea ~pe acolo n-au tinut..

Acum cum crezi, te tii de decathlon sa-ti schimbe roata dar si daca o schimba NU as merge pe ea, tine-o noua pt cand vinzi bicla ori o vinzi separat.

Si iti faci alta roata, janta mai solida cu minim 28 spite sau chiar 32 daca nu te deranjeaza prea mult...

#270
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 27.04.2014
Trebuie sa am in vedere și greutatea viitoarei roti spate. Roata originala are între 700-800 g, Nu vreau nici intr-un caz sa depășească 1 kg!

Rectific, 1760g greutate totala roata fata și roata spate

Oricum folosesc la maxim cursiera, am pedalat și azi 50 km

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate