Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Casa P+M in Oradea

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 napoleono, on 01 mai 2021 - 16:24, said:

Noi o sa vrem o inaltime interioara la mansarda in jur de 1.50, nefiind o familia foarte inalta, cred ca nu vor fi probleme Posted Image Eu cu ai mei 174 de cm, pot sa stau in picioare foarte aproape de perete in acest caz.

Este foarte ok. Ideea este ca stand in picioare sa poti ajunge cu mana la perete ( parapet ), adica la vreo 60 cm de acesta sa poti sta in picioare. Ideea este ca peretele ala poate fi folosit ca mini biblioteca,  rafturi, etc. , si utilizarea trebuie sa fie cat mai usoara, fara efort . Posted Image

De curiozitate, ce panta va avea acoperisul tau ?

#20
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.02.2021
Inca nu stim exact, deocamdata lucram pe partea de planuri/impartire si pe urma vrem sa finalizam totul in 3D.

#21
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

 razvan-softpedia, on 01 mai 2021 - 16:15, said:



Posted Image Cum sa vad doar avioanele ? Eu am 1.90 m inaltime iar parapetul 1.60 m .
La parapet de 1.60 ai fereastra pe la minim 1.75-1.80
Cam asta e vederea ta spre exterior
Attached File  IMG_20210501_183114.jpg   37.49K   35 downloads

 razvan-softpedia, on 01 mai 2021 - 16:15, said:


Pantele mari la acoperis au dezavantajul ca nu sunt economice ( consum mai mare de materiale pentru a acoperii aceeasi suprafata de podea ), si din acest motiv nu prea sunt intalnite decat in zonele de deal si munte ( din considerente tehnice, nu de design ). In zona mea ( Bucuresti, Ilfov ), sunt rare acoperisurile care au o panta mai mare de 30 de grade ( cred ca in jur de 20-25%), iar cele care sar de 37-38 de grade sunt sub 10%.
Se fac ruperi de panta, nu trebuie neaparat să meargă ascuțirea până în vârf.



#22
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007

 roman_roman, on 01 mai 2021 - 15:24, said:

Și ai fereastra în acoperiș ?
Nici o casa din cele P+E nu au.

#23
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 roman_roman, on 01 mai 2021 - 17:48, said:

La parapet de 1.60 ai fereastra pe la minim 1.75-1.80
Cam asta e vederea ta spre exterior
IMG_20210501_183114.jpg
Se fac ruperi de panta, nu trebuie neaparat să meargă ascuțirea până în vârf.

In primul rand, “ Sarbatori fericite tuturor.

roman_roman, nu poti sa le ai pe toate. De aceea fiecare isi face o “ lista” cu lucrurile pe care le considera mai importante si face compromisuri acolo unde considera ca este ma putin important.

Pentru mine utilizarea mansardei la 100% din suprafata ei este un aspect important si de aceea parapetul meu va avea in jur de 1,60 m inaltime. Un parapet asa cum ai propus tu de 1.20 – 1.30 ma face sa “pierd” mult din spatiul mansardei ( nu ma dau banii afara din casa, deci nu vreau sa bag bani in lucruri pe care nu pot sa le folosesc ).

Din poza atasata poti sa vezi cam ce “priveliste” am eu prin niste ferestre de mansarda VELUX instalate la o inaltime de 1,60 m – 1,70 m. Pentru mine ( punand in balanta si dezavantajele pe care le-ar aduce micsorarea parapetului), este ok.  O astfel de inaltime imi permite si instalarea unui birou exact sub aceasta fereastra de mansarda, ceea ce este foarte ok pentru un copil sau un adolescent care invata ( lumina naturala si aerisire exact in zona in care este nevoie ).


Un al doilea aspect pe care eu il consider important, este bugetul. De aceea voi incerca sa imi proiectez casa astfel incat sa obtin o eficienta maxima, raportata la bugetul meu. Din acest motiv nici nu iau in calcul tipul de acoperis de care vorbesti tu. Cand ti-am spus ca acoperisurile cu panta mare nu sunt economice, nici nu ma gandeam ca o sa aduci in discutie un acoperis cu rupere de panta. Tipurile astea de acoperisuri sunt printre cele mai scumpe ( atat din punct de vedere al materialelor, cat si al manoperei ), raportat la suprafata de podea pe care o acopera. Un alt dezavantaj al acoperisurilor de acest tip este partea de mentenanta. Cine crezi tu ca are chef sa se urce pe o scara sau schela si sa verifice / schimbe buretii de coama si streasina din zona ruperii de panta ? Eu unul, nu, te asigur. Si nu vad de ce as plati pentru acest lucru atat timp cat as putea rezolva situatia mai simplu, alegand o forma potrivita a acoperisului.

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 02 May 2021 - 07:57.


#24
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Sărbători fericite și Hristos a înviat !
La unghiuri mici clar ai nevoie de un parapet înalt și implicit compromisul cu vederea către exterior.

#25
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 razvan-softpedia, on 01 mai 2021 - 12:58, said:



Nu te supara, dar cred ca faci o confuzie !!! Marea majoritate a acoperisurilor din tara noastra au o panta cuprinsa intre 15 si 30 de grade ( cele mai multe pana in 20 de grade ), si foarte putine au peste 37-38 grade. Daca vrei, facem un sondaj printre utilizatorii forumului, sa vedem cati dintre ei au in proiecte acoperisuri cu panta mai mare de 37-38 de grade, si cati au acoperisuri cu panta mai mica de 30 de grade ( atentie, a nu se confunda gradele cu procentele, sunt doua lucruri total diferite ).
Mansardarea se poate face indiferent de panta acoperisului ( sincer sa fiu nu vad legatura intre panta acoperisului si posibilitatea de a mansarda sau a nu mansarda ).

Nu am mers cu ideile in directia pe care am vrut-o eu, eu mi-am spus parerea despre un subiect pe care zic eu ca il cunosc foarte bine ( anul asta se fac 20 de ani de cand activez in piata asta a acoperisurilor, si cred ca am instalat peste 500 - 600 de ferestre VELUX - din 2016 ma ocup exclusiv cu instalarea ferestrelor VELUX ). Sincer sa fiu, mie mi se pare ca nu ai dreptate .

As ruga colegii de forum sa ne ajute cu acest sondaj referitor la pantele acoperisurilor lor ! Posted Image Sa vedem ce iese !

O intrebare pt Razvan, tinind cont de experientza in montaj ferestre: care tip de material acoperis (tabla click, faltuita , ondulata, sindrila sau ceramica) protejeaza cel mai bine dpdv Al infiltratiilor, accidentelor sau erorilor de montaj? Bine, asta are legatura si cu panta, dar sa mergem pe un 30 - 40 grade....Acum dpdv al usurintei montajului, unde (ce material) lucrezi cel mai usor?

Adica, daca iti faci pt tine :), ce material invelitoare ai folosi la pantele enumerate, astfel ca sa nu ai infiltratii, umezeala mucegai samd?

#26
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 Ca Castelul Bran, on 02 mai 2021 - 14:10, said:

O intrebare pt Razvan, tinind cont de experientza in montaj ferestre: care tip de material acoperis (tabla click, faltuita , ondulata, sindrila sau ceramica) protejeaza cel mai bine dpdv Al infiltratiilor, accidentelor sau erorilor de montaj? Bine, asta are legatura si cu panta, dar sa mergem pe un 30 - 40 grade....Acum dpdv al usurintei montajului, unde (ce material) lucrezi cel mai usor?

Adica, daca iti faci pt tine Posted Image, ce material invelitoare ai folosi la pantele enumerate, astfel ca sa nu ai infiltratii, umezeala mucegai samd?

Lucrurile sunt putin mai complicate decat par la prima vedere, si spun asta pentru ca nu exista o invelitoare perfecta:

Cea mai sigura invelitoare ( daca este bine lucrata ), este tabla dublu faltuita ( dar nu sunt foarte multi care stiu sa lucreze corect cu o astfel de invelitoare ). In acelasi timp este si singura invelitoare cu o durata mare de viata, care nu prea necesita lucrari de intretinere ( exceptam cazurile in care exista un cos, o aerisire, etc. ).

In cazul unui acoperis simplu ( doua ape, patru ape ), invelitoarea cu care se lucreaza cel mai usor cred ca este tigla metalica. Este si cea mai ieftina invelitoare ( atat din punct de vedere al materialelor, cat si al montajului ), dar are nevoie de atentie si intretinere periodica ( garniturile suruburilor si buretii de etansare sunt " consumabile" ). Un alt minus il reprezinta pierderile tehnologice destul de mari in cazul apelor cu o geometrie mai complicata ( triunghi, trapez, etc. )

Daca m-as apuca de casa in momentul de fata, in proportie de 95%, mi-as pune o invelitoare Bramac pentru ca :
- acoperisul casei mele va fi in patru ape, deci pe tigla ( beton sau ceramica ), voi avea cele mai mici pierderi ( tigla metalica in panouri mari are pierderi tehnologice mari, iar tigla metalica in panouri mici imi depaseste bugetul )
- din punct de vedere al aspectului tabla faltuita este foarte pretentioasa ( lemnul trebuie sa fie foarte bine uscat, temperatura de montaj trebuie sa fie undeva in jur de 20-25 de grade astfel incat invelitoarea sa se vada bine atat iarna cat si vara, mesteri foarte buni, etc. ), si scumpa comparativ cu bugetul in care trebuie sa ma incadrez eu.
- am observat ca dupa un timp ( am instalat ferestre VELUX si in acoperisuri facute si acum 20 de ani ), folia anticondens s-a pastrat mai bine sub invelitorile din tigla de beton decat sub cele din tabla.
- voi avea vreo 7-8 ferestre VELUX pe care nu imi voi permite sa le cumpar de la inceput ( probabil ca la inceput vor fi 2 sau 3 ), si in cazul in care as alege o alta invelitoare ( tigla metalica sau tabla faltuita ), montajul ar fi mai complicat de realizat.
- in principiu, pentru montajul ferestrelor VELUX voi folosi rame putin mai speciale, care imi conditioneaza o panta de 20 de grade, deci avantajele ( panta mica la care se pot instala ), invelitorilor plate ( tabla click sau tabla dublu faltuita ), dispare.
- am de cand sa imi fac o izolatie " generoasa " a acoperisului, si voi folosi dulapi de 20cm x 5 cm ( foarte rezistenti, deci nu voi avea costuri mari datorate greutatii mai mari a invelitorii ).
- comparativ cu tigla ceramica este mai rezistenta la " umblatul pe acoperis". Periodic va trebui sa fac verificari si lucrari de mentenanta in zona coamei si a jgheaburilor, si nu as vrea sa imi fac tigla zob. Am 1,90 m  inaltime, si aproape 100 kg. Posted Image Greu de suportat chiar si pentru cea mai buna tigla ceramica.
- sindrila bituminoasa nu am luat-o niciodata in calcul. Nu imi place, este complicat de pus ( acoperis dublu ventilat ), nu consider ca este o solutie potrivita pentru mine.

Va rog sa retineti ca nu vand , si nici nu am vandut vreodata tigla Bramac ( nici macar nu cunosc pe nimeni de la Bramac ), deci nu poate fi considerata reclama Posted Image . Este o parere personala ( pe care o am in acest moment ), si pe care am incercat sa o argumentez, astfel incat sa intelegeti de ce as alege aceasta varianta. Daca nu as avea mansarda si daca acoperisul ar fi in doua ape, probabil ca optiunea mea ar fi alta. Posted Image

#27
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Dar au scris ceva, omule !
Sper sa nu poluam jurnalul, dar aspectele si argumentele technics mi se par binevenite in orice faza a jurnalului. Chiar am de hand da intreb ceva pe DIY, mi.am amintit ceva...

Revenind la punctele mentionate de tine:
1 tabla ondulata mi se pare Ultima solutie de acoperis casa cu mansarda; argumentele tale cu verificare etanseitatii garnitura, buretzi, suruburi sunt suficiente (pierderile in cazul > 4 ape nu le Mai pun la socoteala) . In cazul ferestre mansarda,  pentru orice element ondulat (metal, plastic, ceramic , beton) ii confera o vulnerabilitate a etansarii.
2. Tabla faltuita si/ sau click au o pierdere destul de mica in cazul 4 ape, ca si module de 50-60 cm, deci nu pierzi f mult . In schimb iti Dau avantajul etanseitatii infiltratiilor, ploulor, zapezii samd. Nu au nimic la vedere, exclusions cosuri sau aerisiri. Despre temp de montaj, nu stiu cat creste coef de dilatare de la 25 grade  la 38 grade. probabil insignifiant . Probla Este a meseriasilor, ca nu poti pune in frizer sau patiser recalificat sa faca montaj (cum poti la tabla ondulata). In cazul ferestre mansarda, cred ca trebuie o echipa cficat li

#28
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Calificata, peste medie, sa iasa ceva bun. La final rezultatul ar trebui sa fie no 1.
3) t ceramica sau beton: sunt scumpe elementele de inchidere: coame, terminale samd. Montaj facil, nu trebuie o super calificare, parerea mea :) . Dpdv Al etanseitatii, iti da ceva surprize la viscole, ploaie cu vint puternic....mentenantza: nu stiu daca 100 kg sunt indicate sa umble pe title, poate in 60 -65. Daca nevreferim la faza de montaj freastra, cred ca Este recomandat si util sa se faca sincron, nu dupa ce acoperis este gata.
Practic, batalia se duce intre tabla click/faltuita si ceramica/beton in caz acoperis >3 ape si ferestre, cu avantaj (per total) la click.
Adica, prefer sa dau un ban in plus (de la inceput) unui mester bun, care sa.mi asigure in sistem acoperis/ferestre bun, decit sa fac vizite periodice de reasezare tigle si eventual schimbat ce.mi strica tot el :).
Discutia este mult mai lunga, fiecare sistem are dezav sale.

Daca vrei, mai combatem (eu din postura de ing telecom, cu spirit practic si technic)

Nota: am mancat destule litere


#29
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019
Din cele enumerate mai sus ( cu exceptia sindrilei bituminoase, pe care nu am luat-o niciodata in calcul ), tabla click este ultima dintre variantele de invelitoare pe care le-as folosi. Nu imi place nici cum arata ( daca o sa va uitati cu atentie vara, o sa vedeti valuri-valuri pe acoperis ),  nici ideea de faltuita dar nefaltuita ( este o struto-camila ), si nici nu ma avantajeaza din punct de vedere al ferestrelor VELUX ( ma refer la montajul ulterior al unor ferestre ).

Am scris mai mult in ideea in care am vrut sa justific de ce, pentru situatia mea, cea mai buna decizie in momentul asta pare a fi tigla de beton Bramac.

De combatut, nu prea avem ce sa combatem, pentru ca ar trebui discutat pe fiecare speta in parte, si in afara de partea tehnica si de buget a problemei, intervin si gusturile. Asa cum mie nu imi place tabla click ( si ar fi ultima solutie pe care as alege-o ), asa sunt persoane carora nu le place tigla de beton ( si nu ar alege-o ) Posted Image .

#30
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 razvan-softpedia, on 03 mai 2021 - 05:21, said:

si nici nu ma avantajeaza din punct de vedere al ferestrelor VELUX ( ma refer la montajul ulterior al unor ferestre ).

Eu sunt adept al click.ului :) prin prisma protectiei la infiltratii.
Intro: In momentul de fatza,  gindesc/planific/visez la o casuta modesta, cu un acoperis in 4 ape, open space, dar am dilemma ferestrelor (luminii naturale). Lucarne nu pot Pune ca strica aspectul (sunt 2 pe o latura, 1 pe o latura si 1 pe o latura).
Asadar, trebuie sa gandesc montajul de ferestre (nu conteaza brand.ul, momentan). Te referi cu dezavantaj doar la montajul ulterior, da? (asa deduc din postarea ta). Acel dezavantaj poate fi inlaturat daca montajul tabla si ferestre se FAC simultan, sincron?
Este vreun dezavantaj in exploatarea, reglajul sau chiar mentenantza ferestrelor (1-2-3-5 ani)?

Nota: tabla plana (faltuita, click) are dezav de a urmari forma suportului; altul Este de se dilata, modifica forma in urma incalzirii, dar sunt producatoei ce prevad fante de dilatare, profile de compensate samd. Totul tine de professionalism la montaj, pina la urma..


#31
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 Ca Castelul Bran, on 03 mai 2021 - 20:05, said:

Te referi cu dezavantaj doar la montajul ulterior, da? (asa deduc din postarea ta). Acel dezavantaj poate fi inlaturat daca montajul tabla si ferestre se FAC simultan, sincron?
Este vreun dezavantaj in exploatarea, reglajul sau chiar mentenantza ferestrelor (1-2-3-5 ani)?

Da, strict la aceasta situatie ma refer ( montajul ferestrelor dupa realizarea invelitorii ). Asa cum am mentionat datorita bugetului redus unele ferestre le voi instala ulterior.

Da, daca ferestrele si invelitoarea se instaleaza in acelasi timp, dispare acest dezavantaj.

Sincer sa fiu, ultima intrebare nu am inteles-o. Exploatarea, reglajul si mentenanta ferestrelor de mansarda nu prea este legata de tipul invelitorii ( exceptia o reprezinta verificarea si inlocuirea, daca este cazul, a buretilor ramelor de etansare pentru invelitori ondulate, dar acest lucru se face destul de rar ).

#32
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Ferestrele de mansarda trebuiesc servisate, reglate periodic? Asta era contextul: trebuie sa mai schimbi sau adaugi vreo garnitura, silicon, mastic pe exterior, sau rezista multi ani fara probleme?... Ca daca te apuci sa decopertezi si sa asezi la loc, clar tiglele (beton sau ceramica) sunt solutia.

La ce ordin de marime ajunge o fereastra (dimensiuni uzulae iar nu atipice) cu toate accesoriile incluse (cred ca astea te rup la buzunar); nu intreb de manopera (deocamdata :)), de zici ca "atit imi permit deocamdata"? Ce am vazut, fara sa intru in detalii, aprox 250-300 euro. Asta probabil ca se leaga cu ce am zis, fara accesorii... si atunci sa ajunga la vreo 400, plus montaj....te cam gandesti de 2 ori daca chiar trebuie sau nu :)

#33
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 Ca Castelul Bran, on 03 mai 2021 - 21:35, said:

Ferestrele de mansarda trebuiesc servisate, reglate periodic? Asta era contextul: trebuie sa mai schimbi sau adaugi vreo garnitura, silicon, mastic pe exterior, sau rezista multi ani fara probleme?...

Nu, pentru lucrarile de mentenanta nu trebuie sa desfaci invelitoarea.

Ferestrele pe care mi le voi pune eu costa ( acum ), undeva in jur de 2400 - 2600 ron/buc ( fara accesorii pentru umbrire ), iar cu tot cu roleta respectiva ajunge la vreo 4000 - 4200 ron/buc Posted Image Acum intelegi de ce le voi pune in etape ? Posted Image

In afara de pret, mai am trei motive pentru care vreau sa le pun in etape:

1. Vreau sa fiu sigur ca am nevoie de toate ( poate ca opt, asa cum ma gandesc acum sunt prea multe, poate imi ajung doar sase )
2. Pozitionarea exacta ( dupa ce mobilezi si locuiesti putin in casa, poti sa iti dai seama mai bine care ar fi cea mai buna pozitie pentru ferestrele suplimentare ).
3. Vreau sa vad cum stau cu banii la final deoarece este foarte posibil sa nu am acelasi model de fereastra peste tot. Din punctul meu de vedere nu trebuie sa am peste tot ferestre de aceeasi calitate.  Spre exemplu, in dormitoare as pune un model care sa imi ofere un confort termic si fonic mai mare, iar in baie, pe casa scarii, si in " spatiul de relaxare", unele dintr-o gama mai ieftina ( nu cea mai ieftina gama VELUX ).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate